IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Интересни са лекциите на американския историк Стивън Коткин - известен с трилогията си "Сталин". Все пак така не се налага да прочетеш близо 3,000 страници, писани в продължение на 17 години.

    И така научавам доста интересни факти или друга тяхна интерпретация. Едно от нещата, които ме занимава е как се изгражда диктаторът. Защото Сталин се смята за златния стандарт. И повечето антикомунисти винаги са го разглеждали като повече или по-малко бандит, масов убиец и психопат, едва ли не по рождение.

    Сталин всъщност застава начело на болшевишката партия като генерален секретар още през 1922 г, близо две години преди кончината на Ленин. И противно на наложеното мнение, не той се е борил да завземе мястото на Ленин, а обкръжението на последния се е опитвало да го премахне. В периода до 1928 година Сталин е подавал цели 6 пъти оставка (три пъти писмено и три пъти устно), но тя не е била приета. Независимо как оценяваме този факт е ясно, че към този момент не може да се говори за еднолична диктатура, нито за кръвожадния диктатор и психопат, който избива враговете си.

    Според Коткин пречупването става, когато започва колективизацията. На практика единствения човек в ръководството, който твърдо застава за провеждането на този процес докрай е самият Сталин. Всички други - при новините за милиони избити, хвърлени в лагери или лишени от средства за препитания - са искали процеса да спре. А Сталин им е казал - значи не вярвате достатъчно силно в нашата правда? Не вярвате в комунизма и искате да е само в градовете, а селата да са в буржоазната ера?
    С други думи, всички тези престъпления Сталин е извършил вероятно по чисто идеологически съображения.
    Но никога не забравя тези, които са му опонирали и започва да ги отстранява един по един. Странно е, че според Коткин Киров не е сред тях (въпреки съветската историография) и не е ликвидиран от него.

    Разбира се, терорът изисква крайни мерки за сигурност, което пък развива параноята за преследване (Почти никой не е знаел къде точно нощува Сталин, а той се е прибирал винаги по различни маршрути до дачата си седнал между двама бодигардове). И тогава се ражда диктаторът.

    Стенограмите на разговорите в ръководството на партията показват, че става дума за ...ортодоксални комунисти, които дори помежду си използват терините за буржоазията, пролетариата, класовата борба и т.н. Т.е. комунистическата идеология винаги е била водеща.
    Както казва самият Коткин - прекарал с години в архивите - причината за провала на СССР е, че начело са били прекалено много комунисти, т.е. хора истински вярвали в комунизма.
    С всеки следващ партиен вожд на СССР, силата на идеологията избледнява - на фона на западните материални придобивки от самите партийни ръководства - и се усилва силата на тайните служби, които крепят режима. Така се ражда - чрез службите - и целият съветски и български елит от края на 70те години, който подготвя и реализира Прехода. И до ден днешен.
    Само си представете днес на вътрешна сбирка в Русия или България да се говори за идеология?


    Коментар


    • Джеймс Баучер в българска народна носия.
      Баучер редовно бива обвиняван за пристрастност към българското дело, в частност от гръцките автори, за своята подкрепа към идеята за присъединяване на Македония към България. Междувременно българското правителство го обвинява в пристрастност след телеграмите му за политическото покушение над Стефан Стамболов от македонски терористи през 1895 г. Всъщност той е в отлични отношения със Стамболов (премиер от 1888 до 1894 г.), въпреки критиките към „методите на турското правителство“ на „българския Бисмарк“. Позицията на Баучер бива тълкувана като критика към българското правителство. Принц Фердинанд пише гневно писмо до директора на Times, който обаче подкрепя своя кореспондент. Налага му се да напусне България, след като публикува дописка относно жестокостите, извършени срещу помаците (българи-мюсюлмани), редовно нападани от българите християни, за да отмъстят за страданията на македонците, живеещи под османско владичество. Междувременно, от вестник Times са много доволни, че може да покаже своята безпристрастност до степен, че изиграва след това роля, като съветва правителствата и има други политически отговорности.В статиите си Баучер критикува остро клаузите на Букурещкия мирен договор от 1913 г., който смята за изключително суров към България, че губи въз основа на своите срокове Южна Добруджа (анексирана от Румъния), също така и част от Македония, получена през 1912 – 1913 г. Баучер упражнява своята репортерска дейност да отразява не само през двете балкански войни, но също и през Първата световна война. Паралелно упражнява и значителна дейност, за да убеди българските власти да влязат във войната на страната на Антантата. Наясно е с факта, че страната ще се присъедини към съюз, гарантиращ ѝ присъединяване на Македония, но също и на Източна Тракия. Въпреки това, Баучер живо подкрепя българската позиция по време на преговорите на Парижката мирна конференция от 1919 – 1920 г., на които България не е поканена.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
        През 1993 година фотографът Кевин Картър заснема разтърсваща снимка, на която лешояд чака колабирало африканско момиченце да умре, за да се нахрани.
        През 1994 година Картър пелечи наградата "Пулицър" за фотография, а няколко месеца след това се самоубива - сринат психически.

        ]
        а аз не съм спирал да се чудя, защо бонго прави по 10 деца, като не може да изхрани и 2?

        Коментар


        • През 1993 година фотографът Кевин Картър заснема разтърсваща снимка, на която лешояд чака колабирало африканско момиченце да умре, за да се нахрани.
          През 1994 година Картър пелечи наградата "Пулицър" за фотография, а няколко месеца след това се самоубива - сринат психически.

          Коментар


          • Бомбандировките
            над Пловдив1943-1944 година

            На 06.11.1943 г. Пловдив изтръпва. Градът е обхванат от зловещ вой на сирени, които алармират населението да се крие кой където намери. Англо-американски бомбардировачи, които се връщат аварийно от рейда към Плоещ, бомбардират Пловдив. Това е първата бомбардировка от започващите въздушни нападения над България. Първата бомбардировка над столицата София е 8 дни по-късно на 14 ноември. Бомбардировки върху Пловдив има още на 18 и 19.03.1944 г. – 10 бомби.

            Най-страшно е на 17.04.1944 г. втория ден от великденските празници. Поредната атака с прочутите самолети наричани „летящи крепости“ е малко преди полунощ в 23.31 ч., от които са хвърлени 150 бомби. Отначало взривове се чуват в района на Захарната фабрика, после по бул. „Руски“, близо до Търговската гимназия, после до тютюневите складове. Има пожари в „Кючук Париж“, „Хаджи Хасан“ махала и на други места. Бомба пада пряко върху бункер между ул. „Пандо Кляшев“ и ул. „Гоце Делчев“, в който има около 40 души, повечето от които жени и деца. Всички загиват на място. Жертвите на това нападение са 44 и 33 ранени.

            Бомбардирани са още Асеновград, Садово и Ягодово. Над Перущица са пуснати 10 бомби, жертвите са две. На 20.04.1944 г. от 01.52 часа до 02.08 часа, 20 бомбардировача хвърлят 25 бомби, след които има 7 убити и 29 ранени. Първите бомби падат върху полето.После самолетите разрушават 30 къщи край Марица. Една от бомбите удря южния ъгъл на храма „Св. св. Кирил и Методий” (срещу Мъжката гимназия), като разрушава и подпалва покрива.

            На 18 май 1944 г. завръщащите се от Румъния бомбардировачи удрят близкото до Пловдив село Долни Воден. През юни и юли англо-американската авиация на три пъти напада летището при Марно поле в близост до Карлово. В последната атака участват 150 бомбардировача. Загиват близо 80 души. Страдат и няколко от околните селища – градовете Сопот и Калофер, селата Иганово и Отец Паисиево. С още бомбардировки Пловдив се разминава поради гъста мъгла и смъртоносният товар е изсипан на полето.

            Най-ненадейната въздушна атака на Пловдив става на 22 септември 1944 г. В града вече има съветски войници, битките са далеч на запад. Изведнъж се появяват немски самолети. Бомбите, които хвърлят не са обикновени – всяка една от тях съдържа 224 малки бомби, които избухват по-късно. Спасителите преброяват 18 жертви и много ранени. Въпреки обстрела на зенитните батареи при Захарната фабрика и Бунарджика, нападателите се измъкват.

            Любопитна е мълвата, която се носи. Според нея Авиаторите които водят немските самолети са българи, а един от тях е пловдивчанин, който иска да отмъсти на съгражданите си, че са допуснали в града руснаците.

            Една неизбухнала бомба дълго време стои във витрина на ул. „Княз Александър I“ и пред нея се трупат любопитни граждани.




            Коментар


            • Златен древноримски амулет. Пенисът е символ на силата на възпроизводството в природата и на домашното огнище...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                Овчата битка
                Това е ПЪРВАТА и ЕДИНСТВЕНА загуба на Чингис Хан нанесена от БЪЛГАРСКИ МЕЧ!
                През 1223 година армията на Чингис хан среща Волжките Българи. Те успяват чрез уникална военна тактика да разтърсят света и да пленят голяма част от армията на азиятския звяр!
                Българите поставят на колене великия Хан и решават да го унижат,като предлагат да върнат пленената му войска срещу овни!
                Така Чингис Хан плаща 4000 овни на българите.
                Така тази битка остава в Историята като ОВЧАТА..!
                ЕДИНСТВЕНОТО ПОРАЖЕНИЕ НА ЧИНГИС ХАН!

                Въпросната битка не е на Чингис хан, а на негов отряд, по това време Чингис е на хиляди километри Иначе е факт и е едно от първите, а може и първото поражение на монголите. Даже имаше легенда, че за всеки войник взели по един овен, а за предовдителя им - 3, щото бил много тъп. та така.
                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                Коментар


                • Една прочута книга, носител на първия "Нюбъри" медал - увлекателно четиво за всички възрасти с близо век несекваща популярност! Чудесен помощник на учениците! Над 340 великолепни илюстрации и карти! Грабнете книгата само за 16 лв, вместо за 20 лв., от тук: https://sbbooks.eu/…/%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8%…/

                  Увлекателно четиво за всички възрасти с близо век несекваща популярност! Чудесен помощник на учениците! Над 340 великолепни илюстрации и карти!

                  Коментар


                  • Овчата битка
                    Това е ПЪРВАТА и ЕДИНСТВЕНА загуба на Чингис Хан нанесена от БЪЛГАРСКИ МЕЧ!
                    През 1223 година армията на Чингис хан среща Волжките Българи. Те успяват чрез уникална военна тактика да разтърсят света и да пленят голяма част от армията на азиятския звяр!
                    Българите поставят на колене великия Хан и решават да го унижат,като предлагат да върнат пленената му войска срещу овни!
                    Така Чингис Хан плаща 4000 овни на българите.
                    Така тази битка остава в Историята като ОВЧАТА..!
                    ЕДИНСТВЕНОТО ПОРАЖЕНИЕ НА ЧИНГИС ХАН!

                    Коментар


                    • Преди 140 г. са изплатени първите пенсии в България. 1880 г. Поставено е началото на законодателството в сферата на социалното осигуряване и подпомагане със Закона за инвалидното съдържание, който урежда пенсиите на поборниците и опълченците, и въвежда изискването за трудов стаж като условие за получаване на инвалидна пенсия.
                      1882 г. Приема се първи Областен закон – за помощи на престарели или недъгави преподаватели или учители и Закон за военните пенсии.
                      1886 г. Приет е първият осигурителен Закон за пенсиите за инвалидност на военните лица.
                      1888 г. Законът за пенсиите на учителите е първият специален закон, с който се въвеждат държавни пенсии в България и започва изграждането на осигурителната система.












                      Коментар


                      • 2003, Боровец.
                        Случайности.
                        Горния десен ъгъл.
                        БХ е някъде наоколо.
                        Click image for larger version

Name:	32.jpg
Views:	1
Size:	72.3 КБ
ID:	3618988

                        Коментар




                        • 05.10.2013 г.

                          Ти знаеш ли, че имаш страшни очи?

                          Click image for larger version

Name:	21.jpg
Views:	1
Size:	58.0 КБ
ID:	3618986

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение
                            не видях да я споменаваш.
                            Явно, не си единствения с дислексия

                            Първоначално изпратено от Ender Разгледай мнение
                            Руското царство

                            Коментар


                            • Колко много дадоха на България фамилията Вазови. София, 1907 г. Прави (от ляво надясно) – Владимир, Кирил, Въла, Георги, Борис. Седнали – Ана, Иван, Съба, Никола.


















                              Коментар


                              • Банкнота от 25 цента на Конфедералните американски щати от 1862 г. На банкнотата се вижда изображение на конфедералния американски президент - Джефърсън Дейвис и подпис от Едуард Лиланд Джордън - управител на банката от Мърфрийсбъроу, Тенеси.












                                Коментар

                                Working...
                                X