IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Варварският микс в днешна България през IV - V век. В края на IV в., когато федератската система станала обичайна, в Долна Мизия и Скития били поселени като федерати доста голям брой готи. Част от тях навлезли и в Тракия, а други се оттеглили по-късно в Италия. В началото на V в. край гр. Кастрамартис (днешна Кула) проникнали хуни и части от германското племе скири. В средата на същия век край устията нареките Вит и Искър и в Северозападна България, а също и в Добруджа се заселили хуни и сармати. Пак през V в. в Долна Мизия и Тракия имало скири, сагдали и алани, а около Виза и Аркадиопол потърсили място за настаняване части от германското племе руги. В края на V в. имало заселени готи и в Македония. Тук-там в Илирик, в днешна Северна България, в Добруджа и в Източна Тракия е имало и неголям брой евреи. Въпреки че местното население на някои места оредяло, по това време то все още е образувало основната маса на Източната империя. Тогава това население се състояло предимно от провинциално романизувано население и от запазени нероманизувани елементи. Както е известно, романизацията, започнала още през I в., към V в. е била проникнала по-дълбоко в някои части на Балканския полуостров, особено в Малка Скития (Добруджа), Мизия, Тракия и Далмация. В Македония, въпреки че отрано са били изпратени римски колонисти, главно по времето на Юлий Цезар, елинизмът бил пуснал дълбоки корени. Романизмът успял да проникне трайно само в Драмското поле. Силно гръцко влияние имало и по Черноморието, където били разположени търговските малоазийски колонии. Но сред масата на тракийското население романизмът и елинизмът не били проникнали дълбоко. Това население останало да съществува дълго време повече като селско население, доста неподатливо на чуждо влияние. Но, разбира се, бидейки без своя писменост, подложено, макар и ненасилствено, на влиянието на двата мощни административно-политически и културни центъра, то започнало постепенно да се претопява и да губи своята самобитност. В IV—V в. в днешна Южна България то било запазено повече като селско население, но, макар и в по-малък брой, се срещало и в градовете на балканските провинции. Някоя траки заемали дори важни обществени постове. През V в. романизуваното население било запазено на места доста компактно главно в по-големите градове на Балканския полуостров (Сердика, Филипопол, Адрианопол, Августа Траяна и др.) и по Адриатическото крайбрежие и Черноморието, където живеело наред с малоазийските преселници. По Дунавския лимес обаче това население било значително намаляло.
    Нашествия и етнически промени на Балканите през VI—VII в. Василка Тъпкова-Заимова














    Коментар
























    • СССР. Еврейска автономна област. Биробиджан. Площад Ленин. През 1928 г. първите еврейски семейства започват да се преселват в басейна на р. Амур, близо до селцето Тихонкая (буквално "Тихичка"). Постепенно то се превръща в град Биробиджан (на 6000 км източно от Москва) и става столица на Еврейската автономна област. Официалните съветски еврейски списания публикуват стихотворения и приказни история за този район, който ще стане известен като "Съветската Палестина" - дългоочакваната родина на хората без земя. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0_% D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0 %B0_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82







      Коментар











      • Децата са използвани като човешки коминочистачи в продължение на 200 години в Лондон. Били са купувани от поразените им от бедност родители и превръщани в чираци. Идеалната възраст на едно дете да започне да чисти комини е 6 г., но са ги вземали на 4г. Движели се с четки на главате и когато стигали върха на комина, се плъзгали надолу. Всички сажди падали върху тях. Здравните последици били опустошителни. Растежа им е спирал . Коленете и глезените са най засегнати. Белите дробове и клепачите им се разболяват. Също така умирали от рак на гърлото.

















        Коментар










        • Сърбосек (в буквален превод сърбо-резач, на хърватски често превеждано като главорез) е специално създаден нож, използван основно за бързо изколване на сърби и други жертви на хърватската фашистка организация Усташа, действаща по времето на Втората световна война в новосъздадената Независима хърватска държава, включваща днешните Хърватия и Босна.
          Специално пригоденият за целта нож е произвеждан във Фабриката „Братя Грефрат“ от град Золинген, Германия (съществуваща и до днес, но под ново име) по специална поръчка на хърватското правителство. Горната част на сърбосека била направена от кожа, като част от ръкавица, проектирана така, че палецът да минава през разрез и да се движи свободно. По този начин единствено сребристото острие е било изпъкнала неподвижна част. Приспособлението е представлявало 12-сантиметров нож с леко извито острие, като режещата част е оставала от вътрешната страна. Върху кожената част от сърбосека е имало надпис „Gräwiso“, поради което понякога е наричан „Gräwiso нож“. Острието било проектирано извито, за да може по-лесно да се прерязва гърлото на жертвата, следвайки естествената му извивка.








          Коментар










          • ‎ Churchill celebrates his 69th birthday with Franklin Roosevelt and Joseph Stalin, at the Victorian Drawing Room of the British Legation in Tehran, Iran, 30 Nov 1943
            Чърчил празнува 69-ия си рожден ден с Франклин Рузвелт и Джоузеф Сталин, в британската легация в Техеран, Иран, 30 ноември 1943 г.








            Коментар


            • Студенти от Принстън,Ню Джърси, след битка със снежни топки , първокурсници срещу второкурсници -1893 г.












              Коментар











              • Чѐле ди Булгерѝя (Celle di Bulgheria) е град и община в Южна Италия.
                Алцек, четвъртият син на кан Кубрат, с част от народа си, който му е му е бил подчинен след удара на хазарите върху Велика България, се преселва в Италия и сключва договор с краля на лангобардите Гримуалд (662 - 667 г.), който му позволява да се смята за федерат (съюзник).
                Българите се заселват в региона Молизе – в тогавашните околии Селино, Бояно и Изериня. Те стават лоялни и коректни федерати и, съвсем естествено, постепенно се асимилират.
                Жителите на Челе ди Булгерия и днес имат съзнанието, че са потомци на българи, макар и да не знаят и дума български. Това е валидно и за потомците на българи в околните селища. Те се гордеят с произхода си и много от тях са превърнали спомена за произхода си във фамилно име - Булгарини, Булгарели, Булгаручи, Булгаро. Такова е фамилното име и на един от крупните производители на парфюми - "Bvlgari".
                На 8 юни 2016 г. в Челе ди Булгерия бе открит паметник на заселилия се с дружината си българи брат на кан Аспарух - Алцек.








                Коментар


                • Знаете ли, че единственият отбор в България, в който е играл внук на един от сатрапите на българщината в Македония, е ... изчезналият вече отбор на ЦСКА (София). Става въпрос за Бобан Бабунски, внук на Йован Бабунски
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • За гостуването на Кастро в Добруджа имам разкази от мой близък, чийто баща е бил в делегацията по посрещането - той твърдеше, че Кастро бил толкова впечатлен от комасираните масиви на равни блокове по 1000 декара, оградени отстрани с лесозащитен пояс, който да спира студените ветрове и да задържа влагата в почвата, че се разплакал от умиление. Поправете ме, ако греша, но подобни масиви на равни части по 1000 декара, оградени от дървета, съм виждал само в Добруджа.

                    Апропо, от всички полета на бойната ни слава в последните 150 години са останали в пределите на Родината ни само тези в Добруджа и отчасти тези около Сливница и Драгоман, всичко друго е извън страната ни - и Северна Добруджа, и Източна и Западна Тракия, и почти цялата Македония...
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от KittyMelon Разгледай мнение
                      Винаги съм се интересувал от тази тема. Чета много, благодаря
                      Да бъдеш любознателен е да имаш волята да откриваш света, новото и непознатото. А то става на база нови знания. Ценност, която не бива да се пренебрегва.

                      Коментар


                      • Винаги съм се интересувал от тази тема. Чета много, благодаря

                        Коментар



                        • Кольо Николов
                          Любопитни факти
                          14 септември в 15:29 ч. ·
                          Аз също не знаех.
                          Знаете ли на кой българин на погребението присъстват трима американски президенти - Картър, Рейгън и Буш ?
                          Не е политик.
                          Общото между Боинг, въздушната възглавница и телефония секретар е техния създател - Асен Йорданов.
                          Името му е вписано в Книгата на почетните граждани на Ню Йорк, неговият портрет се намира в „Залата на Славните“ в нюйоркското летище „Ла Гуардия“, в Ер Спейс Музеум има негови вещи.
                          „Дeвeтдeceт нa cтo oт пoзнaниятa cи пo aвиaция щaтcĸитe лeтци дължaт нa господин Джopдaнoф“, пишат видни aмepиĸaнcĸи aвиocпeциaлиcти. Първият човек, стъпил на Луната - Нийл Армстронг заявява, че е получил знанията си от учебниците на Йорданов.
                          Асен Христов Йорданов е роден 1896 година, а през 1915 година създава първият български самолет „Експрес“. Датата 10 август 1915 се счита начало на българското самолетостроене.
                          След Ньойския договор на България е забранено да има собствена авиация, което слага край на мечтите на Асен Йорданов за развитие в България.
                          През 1921 г. Американският аероклуб обявява конкурс за обиколка на Земята със самолет. За победителите е обявена награда от един милион долара.
                          Кандидати са и българските летци Асен Йорданов и Гаврил Стоянов. С парична помощ от българското правителство и с одобрението на министър председателя Александър Стамболийски двамата българи пристигат в САЩ, но конкурсът не се провежда, защото други страни не участват. С разрешение на правителството Асен Йорданов остава в САЩ.
                          Всяко начало е трудно и Йорданов работи различни неща, но след време пocтъпвa като чepтoжниĸ в ĸoнcтpyĸтopcĸoтo бюpo нa зaвoдитe „Kъpтиc“, а по-късно cтaвa лeтeц-изпитaтeл. След време е нaзнaчeн зa глaвeн ĸoнcтpyĸтop нa зaвoдитe. Πpoдължaвa дa yчи и зaвъpшвa aepoинжeнepcтвo, xимия, физиĸa и paдиoинжeнepcтвo.
                          Πpeз 1941 г. Aceн Йopдaнoв ocнoвaвa своя фирма, чиято дeйнocт e свързана с вoeннaтa oтбpaнa нa CAЩ и е cтpoго ceĸpeтна. Нeгoвaтa пoпyляpнocт нapacтвa, ĸoгaтo oтĸpивa aвиaциoннo yчилищe, което се пpeвpъщa в нaй-aвтopитeтнaтa шĸoлa, ĸoятo пoдгoтвя пилoти зa гpaждaнcĸaтa aвиaция нa CAЩ. Той конструира няколко различни модела на самолетите "Боинг", гордостта на американското авиоинженерство.
                          C ĸpaя нa вoйнaтa Йорданов е пpинyдeн дa cпpe paбoтaтa cи в cфepaтa нa aвиaциятa и ce нacoчвa ĸъм нoви oблacти. Πpeз 50-тe гoдини нa минaлия вeĸ Йopдaнoв paбoти въpxy cигypнocттa пpи aвтoмoбилитe и e eдин oт cъздaтeлитe нa въздyшнaтa възглaвницa. Рaбoти и въpxy aпapaтa Джopдaфoн - пpародител нa днeшния тeлeфoнeн ceĸpeтap. Ha 19 oĸтoмвpи 1967 г. cвeтoвнитe инфopмaциoнни aгeнции c пpиcĸъpбиe cъoбщaвaт: „Aceн Йopдaнoв — пиoнep нa aвиaциятa, лeтeц-изтpeбитeл, aвиoĸoнcтpyĸтop нa Бoинг и Дъглac, пoчинa нa 71-гoдишнa възpacт.”
                          На негово име в София има булевард „Асен Йорданов“ - по пътя за летището.
                          На американците им е простено да не знаят кой е Асен Йорданов, срамно е, че деветдесет процента от нас не знаят кой е той !

                          Коментар


                          • След гостуването на кубинския лидер през 1972 г. в България името Фидел става доста популярно.
                            Доста млади български семейства кръщават новородените си момчета на президента на Острова на свободата.
                            Тук-там из страната се появява даже и вариант на името в женски род - Фиделина.
                            През май 1972 година символът на кубинската революция Фидел Кастро направил 10-дневно официално посещение в България.
                            Огромната популярност на команданте Фидел изкарала на улиците хиляди българи, които искали да го зърнат.
                            Богата програма за високия гост включвала посещение и в Толбухин (днешен Добрич).
                            Както се полага Фидел Кастро и Тодор Живков били посрещнати от първия партиен ръководител на окръга Ганчо Кръстев.
                            Той отговорил толкова изчерпателно на безбройните въпроси на кубинския гост, че Фидел бил смаян от компетентността му.

                            Click image for larger version

Name:	66.JPG
Views:	1
Size:	51.8 КБ
ID:	3652596

                            КАСТРО, ЖИВКОВ И ДЖУРОВ


                            Click image for larger version

Name:	663.JPG
Views:	1
Size:	63.3 КБ
ID:	3652597

                            КАСТРО И БАТЕТО

                            Коментар


                            • Малко авиационни рекорди:
                              Ðåêîðä êîðîòêîãî âçëåòà è ïîñàäêè — ïîñò ïèêàáóøíèêà Geekabu. Êîììåíòàðèåâ - 107, ñîõðàíåíèé - 105. Ïðèñîåäèíÿéòåñü ê îáñóæäåíèþ èëè îïóáëèêóéòå ñâîé ïîñò!

                              Коментар


                              • Херардеска Манутиус. Тя е била хетера при войската на Спартак - длъжност почетна и високо ценена. Живяла е в I век, пр. н е. /примерно 71 г пр.н.е./ За нея се споменава в "Римска история" на Дион Касий.
                                До присъединяването й към армията на Спартак, се предполага, че е била робиня. Най-вероятно е била обучавана от дете в бойното изкуство, защото е участвала в боевете наравно с мъжете. Тялото й не се е отличавало от мъжките тела, което навежда на мисълта за спартански произход, но няма документи.
                                След разгрома на Спартак е заловена и осъдена на разпване на кръст. Тук има две версии: Едната е, че е преспала с Красс и той я изпраща в гладиаторска школа. Другата версия е, че са я откупили за Лентула Батията - гладиаторско училище в Капуа.
                                Херардеска не е крила пола си, но /пак повтарям/ външно не се е отличавала от мъжете.
                                След няколко седмици обучение е изпратена в Рим. За няма и месец е станала любимка на зрителите. Има 200 победи над мъже. Първата й победа е над Трасин - един от героите на Колозеума. Почти година е била на върха на славата. Оставал е месец до обявяването й за свободен гражданин на Рим.
                                Убита е от две джуджета на арената. Тълпата е отказала милост.
                                "Един миг невнимание и... цял живот мъртъв."
                                Според всичко, което изчетох и тя е била хермафродит.
                                След смъртта й, през 11 г. н.е. излиза Табула Ларинас, с която се забранява наемането на жени и момичета за гладиаторски борби.





















                                Коментар

                                Working...
                                X