IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кръчма "Виртуалната кръчма" (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Lelq Разгледай мнение
    Та общо взето, бях с гол гъз в копривите...
    селфи ша видим ли ...?

    Коментар


    • Не ми се получи с делегирането на задължения, ама измислих друго, та ходих да бера.
      Имам няколко офиса и дрескодът за всеки е различен. Гледам да съм що годе подготвена, щото не се знае в кой ще ме е отвее вятъра.
      Та отивам в покрайнините, дето съм виждала такива зеленилки, слизам от колата, махам гъзарския патък ,скачам в маратонките, навивам крачолите и от сериозният ми делови вид, вдъхващ доверие, не остана и следа
      Нагазих смело в копривите и се сетих, че нямам ръкавици. Опитах да си представя суши бар и взех две клечки , ма не ми се получи . Добре, че навсякъде има баби, та една ми гледа сеира, гледа и накрая ме заведе на по - хубаво място, набра с голи ръце коприва, лапад, опита да ме убеди и охлюви да си събера, ама вече изнервена, не и се получи . Та общо взето, бях с гол гъз в копривите. Вече съм кисела и щастлива, че ще готвя! Мисля, че съм прекалила с количеството. Идеи за съхранение?
      Last edited by Lelq; 18.04.2019, 15:04.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

        Затова ще мина на киселец, По-киселко става, но го познавам по-лесно. Може да се комбинира и с друго зелено
        Таз чорбица добре си я докарал на вид, може и на вкус да е добра, Тарантулчо днес е шест с гозбите.
        Аааа, мойта не е баш такава. Сложих й доматен сос, червен пипер, телешки бульон и сумак, та е по-тъмничка от това на снимката. Хапнах вече от нея. На вид и консистенция мяза на шкембето, ама на вкус хич. Веганска залъгалка. Голем човек е шкембето. Като него нема второ.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

          Ако се гътнеш, се обаждай да не би и ние. Пък и да пием по едно за Бог да прости.
          Затова ще мина на киселец, По-киселко става, но го познавам по-лесно. Може да се комбинира и с друго зелено
          Таз чорбица добре си я докарал на вид, може и на вкус да е добра, Тарантулчо днес е шест с гозбите.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
            Аз да попитам.

            Вчера минах през една полянка зад къща, местото беше леко влажно и сенчесто . Забелязах на всякъде растение което според мен е диворастящ лапад. Листата не са къдрави и точно приличат на тези които продават бабите на пазара.и на вкус е същия , не горчи има вкус на зелено съвсем лека кисела жилка по - скоро неутрално. Та въпроса ми е следния да не взема да наберем нещо, па после да се гътнем. Ще го сравня с този който го продават бабите и ще се консултирам с тях , то вероятно и те го берат по поляните
            Отделно ми стана интересно и също мисля да си набера и коприва . Тя къде се срещат и кога е най - подходяща за бране., тук грешка трудно ще стане. Иначе и глухарче съм слагал в салатата
            Други зелененки за бране, предложения.

            Мислим да си спретнем едни сърмички.
            И некъв мишмаш със с яйца

            Има тръпка да си го набереш и приготвиш сам. А бе нещо като варенето на ракия.
            Ако се гътнеш, се обаждай да не би и ние. Пък и да пием по едно за Бог да прости.

            Коментар


            • Днеска съм главен готвач. Иначе шеф съм си всеки ден. Току-що сложих кекс във фурната. Досега пък варих шкембе чорба без шкембе. С гъба кладница. Добре се получи. За първи път ползвах подправката сумак, но сложих и оцет за всеки случай. Направо съм горд със себе си. Накриво също.
              А пък зъболекарката ми обясняваше колко окъдна и затова полезна била италианската кухня. Спагетите с малко зехтин и онова твърдото сиренце и толкоз. Брускетите - само филийки натъркани с чесън и две-три капки зехтин. Затова живеели дълго. Съжалих я лелка, че отива на оскъдна кухня при разни старчоци ка Чиче, де дълго ще я соменават, че минала по улицата покрай тех.

              Last edited by Trakatrak; 18.04.2019, 12:28.

              Коментар


              • Добро утро !
                Аз баници на обичам, но супата мисля да пробвам след малко Само трябва да навия едни хора да ми свършат работата и отивам да бера


                Баси как огладнях изведнъж

                Коментар


                • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                  Добро ..............

                  За други зелении - все още не е късно да си набереш левурда. Расте из букови габърови гори и е индикатор за богати и влажни месторастения. Има силен аромат, донякъде наподобяващ чесновия. Слага се в зелена салата, вместо зелен лук и чесън. Аз ям от нея само един или два пъти в годината. Баба ми казваше, че рано напролет, тя е най-доброто средство за пречистване на кръвта.

                  Наздраве!


                  П.П. Довечера, ако не ме мързи, ще ти напиша рецепта на ястие с лапад, ориз, булгур и гъби. Старинна и изпитана А ... после ще те гръмна, че да запазя тайната й.

                  Левурдата /див чесън/ - има да се бере още поне месец - над 1000-1300 метра надморска височина, където все още има доста сняг по Витоша.

                  И в нета има легендите, че мечката, след зимен сън хапвала точно левурда - по споменатите вече причини от недолюбващата аромата на босилека, описан от мен - който е различен от разпространеният тук... "Пречистване" на кръвта - или друго - във всеки случай е вкусно и витаминозно като всяка зеления.

                  Една идея повече: може да направите И баница с левурда... /вместо например спанак/



                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                    Аз да попитам.

                    Вчера минах през една полянка зад къща, местото беше леко влажно и сенчесто . Забелязах на всякъде растение което според мен е диворастящ лапад. Листата не са къдрави и точно приличат на тези които продават бабите на пазара.и на вкус е същия , не горчи има вкус на зелено съвсем лека кисела жилка по - скоро неутрално. Та въпроса ми е следния да не взема да наберем нещо, па после да се гътнем. Ще го сравня с този който го продават бабите и ще се консултирам с тях , то вероятно и те го берат по поляните
                    Отделно ми стана интересно и също мисля да си набера и коприва . Тя къде се срещат и кога е най - подходяща за бране., тук грешка трудно ще стане. Иначе и глухарче съм слагал в салатата
                    Други зелененки за бране, предложения.

                    Мислим да си спретнем едни сърмички.
                    И некъв мишмаш със с яйца

                    Има тръпка да си го набереш и приготвиш сам. А бе нещо като варенето на ракия.
                    Добро утро, сър Събев!

                    Прочетох, че Безимен ти е написал за лапада. Това растение има много вариатети /форми/. Ти явно си се натъкнал на обикновения лапад. Когато го береш, ще гледаш листата да ланцетни, т.е дължината да е поне два - три пъти по-голяма от ширината, да са свежи и без петна от слана.

                    Понякога обикновеният лапад се бърка с хряна, понеже листата имат подобна форма. Разликата се състои в това, че листата на хряна са лъскави, ярко зелени и леко къдрави по периферията, на лапада са матови, тъмно зелени и гладки. На вкус листата на хряна леко нагарчат, а на лапада имат леко кисел, но по-често неутрален вкус. И при двата вида жилкуването /през листната петура преминава основна жила, от която излизат разклонения/ е мрежово, като при лапада основната жила е крехка, а при хряна е жилава.

                    Направи снимка на бурена и я сложи насред Кръчмата, че ми омръзна да пиша!!!

                    За копривата - расте почти навсякъде, където има влага - около дерета, по периферията на гората или овощните градини. Среща се и по поляните, но по-рядко. Берат се само връхчета, , дължината - максимум два женски пръста / размерът на дамската ръка сме го коментирали, от там си направи заключение за пръстите/, на растения, които растат далеч от пътища и други замърсители.

                    Глухарчето не е подходящо за салата. При брането от него тече естествен латекс, който има горчив вкус. Листата му наподобяват тези на руколата, но те са съвсем различни растения - глухарчето е от семейство Тараксакум, а руколата от семейство Кръстоцветни, което има доста "ядливи" представители, например - зелето.

                    За други зелении - все още не е късно да си набереш левурда. Расте из букови габърови гори и е индикатор за богати и влажни месторастения. Има силен аромат, донякъде наподобяващ чесновия. Слага се в зелена салата, вместо зелен лук и чесън. Аз ям от нея само един или два пъти в годината. Баба ми казваше, че рано напролет, тя е най-доброто средство за пречистване на кръвта.

                    Наздраве!


                    П.П. Довечера, ако не ме мързи, ще ти напиша рецепта на ястие с лапад, ориз, булгур и гъби. Старинна и изпитана А ... после ще те гръмна, че да запазя тайната й.
                    Last edited by tnm; 18.04.2019, 10:34.
                    Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                    Мечо

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение




                      Относно аромата на лавандула - чувал съм за подобно на описаното въздействие върху насекомите...

                      В тая връзка - препоръчвам да отглеждате и босилек /изглежда насекомите не го долюбват/, но... това не е разпространеният у нас - с по-широки, тъмнозелени листа...

                      Има разновидност - с малки светлозелени /резеда/ листенца: около 6-7 милиметра, леко заоблени, много кичест и дъхав.

                      .................................................. .......

                      Не казвам, че трябва да ходите до Гърция за този босилек, но ако сте вече там - може да съчетаете полезното с приятното...

                      Донесох го от Гърция, ама маааалко по-нататък, а не точно от нашата околност. От Йонийското крайбрежие /западна Гърция/ - от п-в Левкада /дали само там го има - не зная/, но там вирее здраво /обича слънцето и изобщо - сетлината/ и трябва много да се полива. Страхотно много вода гълта /според мен/, красив, кичест, ароматен..., става също и за салати и подправки... Едногодишен, семенцата са дребни, чернички, под 1 милиметър /почти не се виждат/. Засяват се пролетно време, а през есента те се събират и старото растение се изхвърля.. Може да се засади през есента и да се гледа при стайна температура.

                      Може да го има и по-наблизо, а не на 500 км и повече... В дълбок съд израства около 70-80 сантиметра и повече, но е свеж, ако всеки ден се полива.
                      Безимен, заяждаш ли се с мен!? Спомням си, че преди години точно на теб ти обяснявах как не мога да го трая аромата на това растение /босилек/. Защото баба ми цереше болките в ушите със сок от него.
                      Наздраве!

                      П.П. Пояснявам - коментарът ми има шеговит характер. Знам, че не си длъжен да помниш неща, написани преди 7 - 8 години.
                      Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                      Мечо

                      Коментар


                      • Браво лелче, има малко песни, в които по-нови изпълнения са по-добри от оригинала. Супер попадение.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                          Аз да попитам.

                          Вчера минах през една полянка зад къща, местото беше леко влажно и сенчесто . Забелязах на всякъде растение което според мен е диворастящ лапад. Листата не са къдрави и точно приличат на тези които продават бабите на пазара.и на вкус е същия , не горчи има вкус на зелено съвсем лека кисела жилка по - скоро неутрално. Та въпроса ми е следния да не взема да наберем нещо, па после да се гътнем. Ще го сравня с този който го продават бабите и ще се консултирам с тях , то вероятно и те го берат по поляните
                          Отделно ми стана интересно и също мисля да си набера и коприва . Тя къде се срещат и кога е най - подходяща за бране., тук грешка трудно ще стане. Иначе и глухарче съм слагал в салатата
                          Други зелененки за бране, предложения.

                          Мислим да си спретнем едни сърмички.
                          И некъв мишмаш със с яйца

                          Има тръпка да си го набереш и приготвиш сам. А бе нещо като варенето на ракия.


                          "Домашният" лапад е островърх, а дивият лапад - с близка до кръглата форма, расте в сенчести и/или влажни и много влажни места /разливи, напр. - от извори, чешми и т.н./

                          Листата му наподобяват периферията на широкополите шапки /някъде им казват капели/. Диаметър - 20 и повече сантиметра. По-младите - току-що избиващи листа са със светлозелен цвят. Според мен те са и по-крехки за поставяне в ястия, но и по-тъмнозелените също са ОК, ако са прясно набрани.

                          На копривата се берат върховете /отново по-крехки/ - откъсването я стимулира в растежа - и след 2-3 седмици може да се види ново разклонение от две стъбла... Често "плантациите" с див лапад прорастват и с коприва, но тя излиза малко по-късно, защото лападът я "изпреварва" през пролетта. Причината е следната: още в големият сняг лападът - във вид на островърхо конусче - е обвит в някаква кафеникава ципа, която - ако се разкъса - вътре е пълна с прозрачна слуз и последната - предпазва от измръзване първият лист, който се разтваря още при първите слънчеви лъчи... Другите продължават да излизат след първия - във всички посоки...

                          Една супа - с всички зеленчуци /лук, морков, целина, картофи.../ - половин час преди готовност - се поставят копривата и дивият лапад... /или поотделно - за да не се смесват вкусовете/.



                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение


                            ................................

                            П.П. Деверът ми лепи феромонови уловки за молци с аромат на лавандула. Чувала съм, че специално този вид насекоми недолюбват тази миризма.



                            Относно аромата на лавандула - чувал съм за подобно на описаното въздействие върху насекомите...

                            В тая връзка - препоръчвам да отглеждате и босилек /изглежда насекомите не го долюбват/, но... това не е разпространеният у нас - с по-широки, тъмнозелени листа...

                            Има разновидност - с малки светлозелени /резеда/ листенца: около 6-7 милиметра, леко заоблени, много кичест и дъхав.

                            .................................................. .......

                            Не казвам, че трябва да ходите до Гърция за този босилек, но ако сте вече там - може да съчетаете полезното с приятното...

                            Донесох го от Гърция, ама маааалко по-нататък, а не точно от нашата околност. От Йонийското крайбрежие /западна Гърция/ - от п-в Левкада /дали само там го има - не зная/, но там вирее здраво /обича слънцето и изобщо - сетлината/ и трябва много да се полива. Страхотно много вода гълта /според мен/, красив, кичест, ароматен..., става също и за салати и подправки... Едногодишен, семенцата са дребни, чернички, под 1 милиметър /почти не се виждат/. Засяват се пролетно време, а през есента те се събират и старото растение се изхвърля.. Може да се засади през есента и да се гледа при стайна температура.

                            Може да го има и по-наблизо, а не на 500 км и повече... В дълбок съд израства около 70-80 сантиметра и повече, но е свеж, ако всеки ден се полива.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                              Аз да попитам , щото тук е местото.
                              Вчера минах през една полянка зад къща, местото беше леко влажно и сенчесто . Забелязах на всякъде растение което според мен е диворастящ лапад. Листата не са къдрави и точно приличат на тези които продават бабите на пазара.и на вкус е същия , не горчи има вкус на зелено съвсем лека кисела жилка по - скоро неутрално. Та въпроса ми е следния да не взема да наберем нещо, па после да се гътнем. Ще го сравня с този който го продават бабите и ще се консултирам с тях , то вероятно и те го берат по поляните
                              Отделно ми стана интересно и също мисля да си набера и коприва . Тя къде се срещат и кога е най - подходяща за бране., тук грешка трудно ще стане. Иначе и глухарче съм слагал в салатата Други зелененки за бране, предложения.

                              Мислим да си спретнем едни сърмички.
                              И некъв мишмаш със с яйца

                              Друго си е да го набереш и приготвиш сам. А бе нещо като варенето на ракия.
                              Сър Събев, а на талафона камера имаш ли? И ако я имаш - знаеш ли как се правят снимки?
                              Утре шти напиша за лапада, и как да не го бъркаш с хряна, от къде да си набереш коприва и с какви размери да е. Също шти напиша за глухарчето, де си го сложил у салатата и малко си го объркал с руколата.
                              Наздраве!

                              П.П. Зачетох се в Шекспир - "Много шум за нищо". Прецито ще е виновно, ако утре не мое да отлепя навреме от ложето.
                              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                              Мечо

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                                Кои те?
                                Сички са такива. Само ние с Lelq сме кротки, щото природата ни миролюбива.
                                Наздраве!
                                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                                Мечо

                                Коментар

                                Working...
                                X