Първоначално изпратено от msimov
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Земетресение в София!
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнениеАко горното беше вярно, а то не е, щеше да бъде много хубаво.
Ако хората имахме техника да предизвикваме земетресения, то това би означавало, че щяхме да можем да ги прогнозираме с голяма точност, както и щяхме да предизвикваме освобождаване на енергия преди тя да се е натрупала на критични стойности за голямо земетресение.Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!
Коментар
-
Първоначално изпратено от msimov Разгледай мнениеЧитател пита: Видяхте ли светлината преди земетресението?
Читател постави въпроса за синьо-лилавото сияние в небето, което светеше по време на първия трус, на 22-ри май.
"Това със сигурност не беше светкавица, защото беше огромна светлина, като сияние, която светеше в продължение на 4- 5 секунди , ако не и повече. Говорих с приятели, които също са го видяли и сме сигурни, че това не беше светкавица. Моля, ако може да се сподели в сайта, за да се тълкува и от други хора, които със сигурност са го видели!", пише читателят до zaPernik.com.
Някои перничани споделиха, че светлината, предшестваща труса, е била толкова силна, че изведнъж всичко е било озарено като ден.
Споделете мнението си за това в коментарите под статията.
http://news.pernik24.bg//354528.html
Това ако е вярно значи е истина!
Ако хората имахме техника да предизвикваме земетресения, то това би означавало, че щяхме да можем да ги прогнозираме с голяма точност, както и щяхме да предизвикваме освобождаване на енергия преди тя да се е натрупала на критични стойности за голямо земетресение.
Коментар
-
Читател пита: Видяхте ли светлината преди земетресението?
Читател постави въпроса за синьо-лилавото сияние в небето, което светеше по време на първия трус, на 22-ри май.
"Това със сигурност не беше светкавица, защото беше огромна светлина, като сияние, която светеше в продължение на 4- 5 секунди , ако не и повече. Говорих с приятели, които също са го видяли и сме сигурни, че това не беше светкавица. Моля, ако може да се сподели в сайта, за да се тълкува и от други хора, които със сигурност са го видели!", пише читателят до zaPernik.com.
Някои перничани споделиха, че светлината, предшестваща труса, е била толкова силна, че изведнъж всичко е било озарено като ден.
Споделете мнението си за това в коментарите под статията.
http://news.pernik24.bg//354528.html
Това ако е вярно значи е истина!Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнениеВ Перник твърдят че са видяли Харп светлини преди земетръса?
http://news.zapernik.com/354563.html
Какво съвпадение само зементересиено е точно след това сочене.
ПРО-то на НАТО вече ни пази
http://www.dnes.bg/obshtestvo/2012/0...zi.159289,playLast edited by msimov; 25.05.2012, 17:23.Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!
Коментар
-
Четох, четох и май ЕПК-то си е най-стабилната конструкция при нашето строителство. Доказано и при силно земетресение.
-------------------------------------------------------------------------------
Доц. Здравко Бонев, зам.-декан на Строителния факултет в УАСГ*:
"Всеки у нас смята, че да строиш, значи да редиш тухли и да мажеш хоросан. Крайно време е обществото ни да разбере, че неща, които крият риск, е по-добре да се вършат от хора с ценз. Що се отнася до наблюденията ми, да, мисля, че човекът с кангото е разпространено явление".
- Доц. Бонев, сеизмолози от БАН изразиха тревога, че ако в София друсне яко, ще стане голяма поразия заради лошото строителство и многото преустройства на партерни апартаменти в магазини. Съгласен ли сте?
- Ако сградите са изпълнени според изискванията на действащите норми и ако при строежа им е имало надзор, можем да сме сигурни, че разрушенията при трус ще са поносими, а животът на обитателите им фатално няма да пострада.
- Говорите за трус от 8-а степен, какъвто може да има в София?
- Да.
- За какъв тип строителство се отнася това?
- Най-вече за т. нар. монолитно строителство, особено разпространено след 1989 г. То включва сгради до 4-5 етажа със стоманобетонен скелет, тухлени стени и земетръсни шайби за поемане на сеизмичното натоварване.
- А панелите? И за тях се говори, че са сигурни. Така ли е?
- Твърде много се писа и в двете посоки - че са сигурни и обратното - че са най-нестабилното нещо при земетресение. Панелните сгради имат доста особености. Навремето те са правени по така наречените номенклатури, които не отчитат местните условия. С други думи панелен блок във Владивосток изглежда по същия начин като този в София, само дето във Владивосток не стават земетресения, а в София стават. Проектът обаче е един и същи по каталог. Това е един от недостатъците на този тип строителство, а именно, че някои от тези номенклатури (а в България има 15 номенклатури за панелно строителство) не отчитат сеизмичните условия.
- Къде в София има такива блокове?
- Първото панелно строителство у нас е от началото на 60-те години. Тогава е застроен жк "Толстой". При следващите панелни строежи тези недостатъци вече са отстранени.
- Как се държат панелите при земетръс?
- Имаме опита на Армения и на Грузия. Когато земетресението от началото на деветдесетте години почти изравни Спитак и Ленинакан със земята, панелните сгради оцеляха.
- Как обяснявате "доброто поведение" на панелите?
- Просто цялата конструкция поема сеизмичното натоварване. При панелите е в сила старото правило - когато всички се хванат на работа, тя е добре свършена. Важна роля играят не самите панели, а свързващите детайли (дюбелите), които се изпълняват на място от квалифицирани заварчици. Когато дюбелите не са качествено изпълнени, крият опасност от корозия и приплъзване на панелите. Последиците може да са късане на връзки. За другото се сещате.
- А едроплощният кофраж?
- Те са най-сигурните сгради. Нищо, че доста се люлеят при трус, защото са високи. Бях в Турция след тежкия земетръс в Адапазаръ (1999г., 15 хил. жертви, 7.2 по Рихтер). Там няколкото сгради от ЕПК нямаха дори пукнатина. Едроплощният кофраж е привнесен и побългарен от Германия. Зона Б-5, Б-18 и т. н. са застроени по този метод.
Най-некачествен е пълзящият кофраж. Пример за този строителен експеримент е хотелът на МО на Четвърти километър.
- Къде има други такива постройки?
- Из комплексите, но не са много.
- Кажете все пак за болката ни - централните стари сгради и "изкормените" партерни апартаменти.
- От нормативна гледна точка България и София в частност се разделят на три периода - когато не е имало антиземетръсно строителство, т.е. докъм 1937-1938 г. Тогава се е строяло по немския стандарт DIN. До петдесетте години имаме собствена нормативна база пак без земетръсно осигуряване. После вече действа правилник до 1987 г., когато изискванията за земетръсна устойчивост се засилват.
- Тогава предвоенните сгради са опасни, така ли?
- Старите нискоетажни масивни сгради са добри, защото са качествено изпълнени и строително преосигурени. Но за да се каже дали са наистина устойчиви, трябва да им се направи изследване.
- От кого?
- От БАН, от Централната лаборатория по сеизмична механика. Специалисти има и в Университета за архитектура и строителство.
- Стигаме до апартаментите, направени на магазини. Толкова ли е опасно това преустройство?
- Преди няколко години по телевизията показаха репортаж от ул. "Граф Игнатиев". В него работник с канго обясняваше, че събаря стените в показаното от камерата помещение по нареждане на собственика. Той плаща, той заръчва какво да бутам, каза работникът и пусна кангото. Това не трябва да става. Нужен е проект за преустройството, който показва дали сградата в новото положение е устойчива. Бай Пешо с кангото може да е бутнал 100 стени, но на сто и първата ще събори цялата сграда и ще убие маса хора. Заради това е писменият документ - проектът за преустройство, изготвен от специалист.
- Какво сочат наблюденията ви - правят ли се проекти за преустройство, или българинът кара както знае?
- Всеки у нас смята, че да строиш, значи да редиш тухли и да мажеш хоросан. Крайно време е обществото ни да разбере, че неща, които крият риск, е по-добре да се вършат от хора с ценз. Що се отнася до наблюденията ми, да, мисля, че човекът с кангото е разпространено явление.
- Ако в София, не дай, Боже, друсне яко, колко сгради и хора биха пострадали? Зловещи пресмятания сочеха 25 хил. жертви при трус от 7-8 степен...
- Много е некоректно да се сочат числа. Но да правим сравнения можем. Например България и Турция. Съседни страни, близка строителна култура, близки типове строителство (те обаче нямат панели), еднаква любов към потъпкването на нормите, сходни навици - имам пари, строй ми бързо къща, както ти заръчвам. И сходн сеизмично райониране. Колко жертви имаше при голямото земетресение в Адапазаръ? 15 хиляди. Виж, такива съпоставки не е лошо да правим от време на време.
Коментар
-
В Перник твърдят че са видяли Харп светлини преди земетръса?
http://news.zapernik.com/354563.htmlДа се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.
Коментар
-
Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
Аз съм същия! Плаша се от кеша. Пипна ли кеш, веднага набивам в имоти, злато и монети или строителни материали. Много ми се ще да се изтипосам и на БФБ, но пусто недоверие тегне в мен още от 90-те на Хранковци, Лексове, Гранд - хотел Варна и масовата приватизация. Още притежавам някоя и друга саксия от грандхотела де.
А тия имоти ги мани, в моментът те са лоша идея - докато не бъде преобърната демографската тенденция и не започнат безмилостни мерки за дехъхризация на нашето мило Отечество, все едно строиш къща върху тресавище.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнениеНе мога да сътворя кеш бре Всичко издухвам
Аз съм същия! Плаша се от кеша. Пипна ли кеш, веднага набивам в имоти, злато и монети или строителни материали. Много ми се ще да се изтипосам и на БФБ, но пусто недоверие тегне в мен още от 90-те на Хранковци, Лексове, Гранд - хотел Варна и масовата приватизация. Още притежавам някоя и друга саксия от грандхотела де.
Коментар
-
Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнениеАма ти с тая застраховка пак му оставяш проблеми.
Най-добре е кеш в трезор, ключ за него и пълномощно при адвокат, което се задейства след смъртта ти. Но без да знае детето, че всичко може да направи.
Същото се отнася и за жената.
Коментар
-
Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнениеБез да защитавам БАН, но при земетресение е по-лесно да се определят параметрите му от външен наблюдател, т.е. трябва да си по-далече от епицентъра. Поне така мисля с моя лаишки мозък и знания на тази тема.
Коментар
-
Да, дете до 14 не може да бъде застраховано, децката застраховка е всъщност спестяване, но не винаги има добър застрахователен елемент за родителят.
А ако идеята е просто ако родителят пукне, да има обезщетение за детено, а ако не - да се съберат парички за старт на детето в животът, то тогава защо е нужен отделен продукт?
Представяте ли си ако децата можеха да бъдат застраховани - сичкото хъхряк щеше да си застрахова чааветата и да ги изтепа и да увътри сичкото застрахователи...Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
Коментар