IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Велчев - супер наглост/сделките по дълга от 2002г.

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Обама
    На един ефективно работещ финансов пазар няма такова животно като “изгодна“ сделка!
    Айде бе сериозно? И защо тогава съществува тоя "ефективен" пазар щом участниците там нямат никаква изгода да сключват сделки? Ами те големи мазохисти тези пазарни участници бе, а?!...
    Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Обама
      Въпросът който може да си зададе всеки е изпълнени ли са целите на сделката?
      Да, изпълнени са. Комисионните са взети!

      Към момента ПРЕКИТЕ инкасирани загуби от валутни и лихвени разлики е над 1 милиард долара!

      Трябва да си адски нагъл за да продължаваш да твърдиш че държавата е спечелила когато е загубила 1 милиард долара!

      Трябва да си абсолютно перде да говориш за цели и дали те са постигнати като че ли загубата от над 1 милиард долара е била цел!

      Трябва да си абсолютно перде да твърдиш че си загубил 1 милиард долара за да привлечеш чужди инвестиции, когато всички станахме свидетели че чуждите инвестиции бяха преди всичко спекулативни покупки на НИ... Точно заради тези спекулативни инвестиции сега кризата при нас е и ще е особено тежка!
      Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Osiris
        Всичко това е пълна пунта - мара

        Ето фактите, нека всеки прецени сам за себе си изгодно ли е или не е!

        Заменихме евтин дълг за скъп такъв
        Направихме лихвен суап от плаващ на фиксиран или отново от евтино към скъпо
        Структурата на дълга паднала от 75% на 35%, нека погледнем с колко се увеличи БВП пък тогава да се гледа номинално какво се случва...

        Какви са изводите ви?
        На един ефективно работещ финансов пазар няма такова животно като “изгодна“ сделка! Цената на всеки финансов продукт се определя от пазара и в нея са включени всички публични информации!

        Въпросът който може да си зададе всеки е изпълнени ли са целите на сделката?

        Ако целта е била плащанията по външният дълг да са максимално предвидими и да не зависят от движенията на валутните курсове и лихвените промени, сделката е изпълнена идеално.

        Ако целта е била чрез поемане на по висок риск да се постигне намаляване на външния дълг, целта не е постигната, защото чрез конвертиране на външния дълг в зимбавийски долари можехме тотално да занулим външния дълг... Така погледнато “загубата“ се равнява на стойността на целия ни външен дълг!

        Коментар


        • Изводът е, че колкото и опити да се правят да престанем да бъдем бананова република, нищо няма да се промени. Ако не случим на калпави изпълнители, то ще се намерят хора, които да развалят постигнатото.
          Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

          Коментар


          • Всичко това е пълна пунта - мара

            Ето фактите, нека всеки прецени сам за себе си изгодно ли е или не е!

            Заменихме евтин дълг за скъп такъв
            Направихме лихвен суап от плаващ на фиксиран или отново от евтино към скъпо
            Структурата на дълга паднала от 75% на 35%, нека погледнем с колко се увеличи БВП пък тогава да се гледа номинално какво се случва...

            Какви са изводите ви?

            Коментар


            • НДСВ приветства независима оценка на замяната на дълга

              Да се чуе мнението на независими международни институции


              По повод на решението за създаване на експертна комисия за оценка на операцията по замяна на Брейди облигациите от 2002 година, Съветът по икономика и финанси към Политическия съвет на НДСВ изразява следното становище:

              1. Операцията по замяна на Брейди облигациите беше одобрена в официални становища на редица независими от тогавашното правителство институции:
              Международния валутен фонд;
              всички международни агенции за кредитен рейтинг;
              Българската народна банка (преди мнозинството на НДСВ и ДПС да е направило и една смяна в управителния й съвет);
              специален панел от видни национални финансови експерти, нарочно свикан от Президента на България с цел оценка на операцията, преди Президентът да подпише указа за публикуване на съответния ратификационен закон, приет от Народното събрание;
              стотици независими представители на българската и международната финансова общност, като например участниците в капиталовите пазари, повишили котировките на българските облигации, и авторитетното списание „Юромъни”, избрало Милен Велчев за Финансов министър на годината на ежегодната среща на МВФ през 2002 г.

              2. Тези операции бяха вече одитирани от Сметната палата и проверявани и от Прокуратурата и естествено не бяха открити никакви нередности, просто защото никога не е имало такива.

              3. Операцията по замяна на Брейди облигациите бе само една част от активната политика по управление на дълга на тогавашното правителство, която доведе до цялостно елиминиране на Брейди облигации в размер на 5,4 млрд. USD преди края на мандата през 2005 г.

              4. Операцията по замяна на Брейди облигациите е неоспоримо изгодна за България по следните основни причини:
              тя е в съответствие с дългосрочната стратегия за подобрение на дълговата ни структура и за намаление на валутните и лихвени рискове. Увеличаването на дълга в евро и на дела на фиксираните лихви е стратегически приоритет още на правителството на г-н Костов, изложен в годишния обзор на правителствения дълг от 2000 г;
              още правителството на г-н Костов прави подобен вид замени и реструктуриране на дълговия профил през 1999 и 2000 г. чрез рефинансиране и изплащане на доларов Брейди дълг с плаващи лихви, посредством емитиране на краткосрочен дълг в лева или евро с фиксирани лихви, но на доста по-неизгодни условия;
              чисто финансовите печалби и спестявания, реализирани незабавно към датата на провеждане на операцията, възлизат общо на 134 млн. USD. Този позитивен ефект бе проверен и потвърден от МВФ в техните редовни прегледи от 5 юли 2002 г. и 22 януари 2003 г.;
              намалението на валутните и лихвени рискове пред българските публични финанси, което допринесе за по-добра прогнозируемост на лихвените бюджетни разходи, по-малка необходимост от заделяне на лихвените резерви и като резултат – насочване на повече средства към други важни социални пера на бюджета;
              Българският публичен дълг, съотнесен към БВП, намаля от 75% през 2001 година на около 15% днес, за което допринесе и операцията;
              подобряването на кредитния рейтинг на България – безпрецедентно 14 пъти само за 3 години между 2002 и 2005 година;
              намаляването на общите лихвени нива в икономиката с над 5%, което е една от основите причини за рекордно висок икономически растеж, рекордни преки чуждестранни инвестиции и ръст на бюджетните приходи през периода 2002 – 2008 г.;
              стотици милиони левове годишно, по-ниски разходи за лихви, плащани и от публичния сектор, и от всеки кредитополучател поради намаляването на общите лихвени нива в България.

              5. Тази поредна атака срещу управлението на публичния дълг от правителството на Симеон Сакскобургготски е евтин опит за политическа вендета на ДСБ и г-н Иван Костов, насочена преди всичко към осигуряване на присъствие в медиите в условията на силно маргинализиране на влиянието на ДСБ в обществото и вниманието, което обществото отделя на ДСБ.

              6. Активността на г-н Иван Костов и неговата партия на тази тема се предизвиква изначално от удара, който тази операция нанесе върху мита за финансово-икономическата компетентност на г-н Костов и неговия екип.

              7. Усилията на ДСБ и марионетките на г-н Костов показват импотентността на Синята коалиция да предложи реални решения за излизане от финансовата криза. Безсилието по въпроса за икономическото бъдеще на България предизвиква непрекъснато връщане към миналото и отваряне на вече затворени страници.

              8. Въпреки всичко НДСВ приветства намерението да се направи независима оценка на операцията, за да бъдат окончателно оборени обвиненията към нейните автори. Вярваме, че избраните експерти ще оставят настрана непрофесионалните и неикономически съображения, които присъстват изобилно в публичното пространство, и ще предложат истински обективна оценка на нейните резултати. Също така смятаме, че в интерес на обществото е да се чуе и мнението на авторитетни международни институции като Европейската комисия, Европейската централна банка, Европейската инвестиционна банка, Международния валутен фонд и Световната банка, в чиито безпристрастност не следва да има никакво съмнение.

              Коментар


              • Ама моля те - ето ти го преекспонирано през времето

                уснато на: 18:44:00 ч. | 28.02.2005г. Заглавие: ВЕЛЧЕВ - СУПЕР НАГЛОСТ/сделките по дълга от 2002г. Отговорете с цитат
                Финансовият министър Милен Велчев определи двете сделки по външния дълг от 2002 година като правилни, независимо от разликата в курса на долара тогава и сега. Велчев каза това в отговор на въпрос на студенти от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", пред които изнесе лекция за участието на България във фондовете на Европейския съюз и възможностите за академичната общност.

                По думите му сделките от 2002 г., при които част от Брейди-облигациите по външния дълг бяха изтеглени от обращение и заменени с нови еврооблигации, са поставили началото на държавната стратегия за управление на външния дълг. Била е постигната и една от основните цели - да се превалутира дългът от долари в евро.

                "Ако се боим от движението на валутните курсове, това означава да не се управлява въобще външният дълг. Днес съотношението държавен външен дълг към БВП е 35 на сто, а преди три години то беше 75 на сто", припомни Велчев.

                В отговор на въпрос кога може да се очаква ново повишение на кредитния рейтинг, министърът посочи, че за последните четири години кредитните агенции са се произнасяли 14 пъти с оценки за България, а рейтингът на държавата е бил повишен с четири степени. Сега той е на най-ниското ниво от скалата на така наречения инвестиционен кредитен рейтинг, каза Велчев.

                Сред факторите, които биха повлияли на оценките на кредитните агенции за страната, са представянето на икономическите приоритети на следващото правителство, подписването на договора за присъединяване към ЕС и сключването на някои важни приватизационни сделки, посочи министърът на финансите.

                Според него обаче агенциите най-вероятно ще изчакат да минат парламентарните избори и тогава ще се произнесат.

                Той представи пред студентите трите програми на ЕС - ФАР, САПАРД и ИСПА и отбеляза, че от 2001 г. до 2003 г. България е получила по тях общо 979,5 милиона евро, а от 2004 г. до 2006 г. са договорени 1,195 милиарда евро.

                На въпрос на студенти каква част от средствата по програмите се усвояват Милен Велчев заяви, че по ФАР усвояването е над 90 на сто, а по ИСПА проектите тепърва започват. "Досега не са загубени никакви пари по ИСПА", каза той.

                ТОВА Е ВЪРХЪТ НА НАГЛОСТА !

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BGN
                  Нещата са много по-сложни и комплексни.
                  Нещата са прости. Прости са, но за умни хора!

                  Първоначално изпратено от BGN
                  Анализът трябва да се прави не само от настоящата гледна точка.
                  Това, за настоящата и бъдещата гледна точка, го слушахме още преди 5-6-7 години! С времето САМО става все по-очевидно, дори и за непросветените хора, че загубите са огромни! И с времето само ще растат... чак до падежите на съответните финансови упражнения... изпражнения...

                  Сега човекът говори че "никой не можел да предвиди курсът от днес за утре"... само че не става въпрос от днес за утре, а за 5-10-15 години! Много хора тогава му казваха, че посоката на курса евро/долар е една - нагоре, а посоката на лихвите също е една - надолу! Но... отрочетата на Мадридския крадец трябваше да използват момента!... Велчев и Катев до голяма степен са само пешки и взеха само трохи... Големите пари отидаха при Кирчо Сакскобурготски и неговите Лондонски авери от една инвестиционна банка!
                  Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Forex Master
                    Първоначално изпратено от BGN
                    Факти и митове за управлението на държавния дълг
                    Неоспорим факт е, че в момента държавата плаща по издадените Велчеви облигации по около 9% лихва върху евро!!!

                    Не зная с какъв ъкъл набълбукалото се кредитно племе (а и доста пишман капацитети) очаква лихвите по кредитите (респективно по депозити) да паднат!!! Ами нали всички се кокурират с държавата, която плаща по 9% В МОМЕНТА! Как да паднат?
                    Нещата са много по-сложни и комплексни. Анализът трябва да се прави не само от настоящата гледна точка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BGN
                      Факти и митове за управлението на държавния дълг
                      Неоспорим факт е, че в момента държавата плаща по издадените Велчеви облигации по около 9% лихва върху евро!!!

                      Не зная с какъв ъкъл набълбукалото се кредитно племе (а и доста пишман капацитети) очаква лихвите по кредитите (респективно по депозити) да паднат!!! Ами нали всички се кокурират с държавата, която плаща по 9% В МОМЕНТА! Как да паднат?
                      Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                      Коментар


                      • много нещо мънкаше под носа си

                        Коментар


                        • [quote="Forex Master"]
                          Първоначално изпратено от Jekata
                          М. Велчев пак оправда сделката с дълга
                          28 септември 2009 / News.dir.bg
                          Факт е, че на международните пазари валутите поскъпват и естествено, че никой участник в сделката не може да каже от днес за утре или следващата седмица какво ще е движението на валутите, обясни Велчев.
                          1. След като не си можел да предвидиш курсовете, защо си се заел да правиш преструктуриране???
                          2. Не е само валутните курсове! Още по-лошо е с лихвените проценти които плащаме... В момента плащаме по 8-9% когато останалия свят плаща по 2% макс!!!

                          Не могъл да предвиди развитието на курсовете, не могъл да предвиди и развитието на лихвите.... Ами защо тогава се занимаваш с работа която не ти е работа??? Очевидно, за комисионните... на гърба на обеднелия народ!!!
                          http://www.capital.bg/show.php?storyid=231781

                          Факти и митове за управлението на държавния дълг през 2001 - 2005 г.

                          Коментар


                          • [quote="Jekata"]
                            М. Велчев пак оправда сделката с дълга
                            28 септември 2009 / News.dir.bg
                            Факт е, че на международните пазари валутите поскъпват и естествено, че никой участник в сделката не може да каже от днес за утре или следващата седмица какво ще е движението на валутите, обясни Велчев.
                            1. След като не си можел да предвидиш курсовете, защо си се заел да правиш преструктуриране???
                            2. Не е само валутните курсове! Още по-лошо е с лихвените проценти които плащаме... В момента плащаме по 8-9% когато останалия свят плаща по 2% макс!!!

                            Не могъл да предвиди развитието на курсовете, не могъл да предвиди и развитието на лихвите.... Ами защо тогава се занимаваш с работа която не ти е работа??? Очевидно, за комисионните... на гърба на обеднелия народ!!!
                            Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                            Коментар


                            • М. Велчев пак оправда сделката с дълга
                              28 септември 2009 / News.dir.bg
                              След навлизането ни в международната финансова криза, сделката с външния дълг е още по-изгодна за България, каза бившият финансов министър Милен Велчев пред БНТ.
                              По думите му, ако не е имало преструктуриране на дълга и ако той не е спаднал със 75% спрямо обема на икономиката, то преживяването, на което страната щеше да е свидетел през последната една година, нямаше да е такова, каквото е сега. България щеше да преживее много по-страшно финансовата криза, отколкото страни като Латвия и Литва, например, където икономиката спада с 10 – 11 процента, твърди Велчев.
                              Факт е, че на международните пазари валутите поскъпват и естествено, че никой участник в сделката не може да каже от днес за утре или следващата седмица какво ще е движението на валутите, обясни Велчев.
                              „От момента, в който направихме тази сделка, аз неведнъж съм казвал, че оттук нататък няма никакво значение какво е движението на валутите, тъй като целта на нашето правителство беше, а и все още е, не да спекулираме с валутите, а задълженията да са в тази валута, в която работи икономиката”. По думите на бившият финансов министър, аргументите са били, дългът постепенно да се преструктурира от долари в евро. Именно с този аргумент сделката по дълга е била одобрена от Международния валутен фонд.
                              Преди седмица група депутати предложиха парламентарната комисия по бюджет и финанси да възложи на трима независими учени да анализират замяната на българския дълг, осъществена от правителството на Симеон Сакскобургготски.

                              Коментар


                              • да затова само агенти,искат проверка нито един от тях не е търгувал..нито са икономисти,а едва ли е финансист....
                                Там е и големия проблем....сега eur.usd e един,тогава е бил друг..a до 2012 или 2015,ще сме в евро по тогаващния курс.. и едва ли ще сме на загуба...нормално,като в Бъглария или двойни агенти за да дезинформират или агенти на разни...
                                малко нагли...същества има.. тука са доста....

                                Коментар

                                Working...
                                X