If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Икономиката на Украйна представлява мощен механизъм за преразпределяне. До последния момент той работеше за "ефективните мениджъри", прехвърлили се от Донецк в Киев в състава на отбора на бившия президент Виктор Янукович. И неговите храненици, и политтехнолозите от Кремъл създават образа на противопоставяне на "отговорните стопани" от Дон срещу "готованците" от Западна Украйна.
Тезата, че украинският Изток
храни украинския Запад е откровена лъжа
Вярно е, че БВП на Донецка област е по-голям от този на Закарпатска, Волинска, Иваново-Франковска, Тернополска и Лвовска област, взети заедно. Но в същото време за Донецк заминават 31.3% от всички трансфери от държавния бюджет, с които се помага на регионите. През 2013г. предприятията от Донецка област са успели да си възстановят 129%(!) от внесения от тях в бюджета ДДС.
Природният газ, който допреди няколко седмици се купуваше по 410 долара за 1000 куб.м, се доставяше на промишлеността в Източна Украйна за 160-210 долара за 1000 кубика. Това се дължи в голяма степен на факта, че предприятията се контролират от структури на сина на президента Янукович.
За въгледобива, получаващ от хазната над 2.5 млрд. долара годишно, по-добре да не говорим.
В крайна сметка се оказва, че през 2012г. различните субсидии за източната част от Украйна са достигнали 18% от съвкупния БВП на Донецка, Днепропетровска и Харковска област. В същото време най-големият нетен платец в държавния бюджет на Украйна се оказа... Полтавска област.
Източна Украйна не е история за успех,
а по-скоро проблем за страната
Ако "флагманите" на украинската индустрия в бъдеще бъдат принудени да купуват газ по пазарни цени и изгубят политически мотивираните дотации от Киев, те ще банкрутират за няколко месеца. Днес тук производителността на труда е 7-9 пъти по-ниска от средната в ЕС, енергоемкостта й - 4-6 пъти по-голяма от европейската, а повечето от технологиите са съветски.
Ако не вярвате на нас, повярвайте на инвеститорите - най-популярният сектор на украинската икономика с 21.5% от чуждестранните инвестиции е земеделието, а не металургията.
В резултат на всичко това
се получава затворен кръг
"Водещите" сектори все повече се нуждаят от дотации. Те са заредени със социален взрив. Съкращенията на персонал и повишаването на производителността са нежелателни. Всичко това прави страната беззащитна от повишаването на цените на газа и създава отношения на васалитет между Киев и Москва.
В описаната система сегашната революция стана реакция на населението на отказа на властта да се опита да промени модела и да тръгне по европейски път. Гледайки съседните Полша и Чехия, украинците не разбират защо трябва да са във възторг от режим, при който живеят три пъти по-зле.
Напълно можем да ги разберем. Изборът е не толкова между Европа и Русия, колкото между съвременната и безнадеждно изостанала структура на икономиката и, според нас,
той е много по-важен,
от избора между демокрацията и авторитаризма
Москва изглежда в момента не като убежище на диктатора, ненавиждащ свободния украински народ. Тя "само" се стреми да съхрани в Украйна тази съветска система, която руският политически елит толкова обикна през последните години. Русия не иска да види сериозна и нормална икономика толкова близо до границите си.
Но поддържането на квазисъветска икономическа система е невъзможно без суровинна рента, т.е. борбата "за съветска Украйна" е безперспективна. Цената за този инат може да се окаже политическа дестабилизация и загуба на десетки милиарди долари инвестиции. Затова днес е по-разумно да се участва в естествения ход на събитията, а не да им се пречи.
Грешка за Москва беше да дава пари на украинските власти. Дори да не бяха клептократи, те ги използваха за съхраняване на безнадеждна система.
Грешката на Брюксел беше, че не обеща на Украйна пари, без които тя няма как да разкъса порочния кръг.
От тези грешки
трябва да се извлече поука
И Русия, и Европа трябва да престанат да си играят на геополитика и заедно да повторят това, което стана една от най-успешните трансформации в най-новата история. Имаме предвид Плана "Маршал", реализиран от САЩ в следвоенна Европа. Между 1948г. и 1951г. Америка предоставя на европейските страни над 13 млрд. долара (125 млрд. по днешния курс), с които европейците възстановяват икономиките си. Сега за Украйна имаме същата задача - да стане първата страна извън ЕС, която е преодоляла съветската икономическа система.
Новият План "Маршал", за който ще е нужно мобилизирането на 100-120 млрд. долара, може да изиграе в историята на Източна Европа същата роля, която предишният план изигра в Западна. В основата трябва да лежи мащабна финансова помощ както от Москва, така и от Брюксел. Тя може да се отпуска на траншове според изпълнението на редица условия, например - недопускане в правителството на радикални националисти (през 40-те години САЩ кредитират държави, където не управляват комунисти), открити и честни избори, реформиране на държавната администрация, гарантирано от всички териториално единство на Украйна. Планът трябва да включва стратегия за украинската икономика, подкрепена от всички участващи страни.
Но отделяните на Киев средства трябва да се използват за закупуване на стоки и оборудване, от които има нужда икономиката, а не властите и компаниите на държавите донори.
Last edited by X_Y; 25.02.2014, 14:39.
Причина: прекалено дълго
Абе не ви ли омръзна да разсипвате интересните рубрики във форума? Я вижте кво стана в "Политика" - вчера за цял ден са влезли 4-5 човека, всеки с по 10 поста, на които никой не отговаря!
От два-три дни "дежурните" коментатори ударно са налазили и тази тема, и тя естествено тотално е затъпяла
Жалко, беше почнало да става интересно, но като се захапят Стамболов, Кандид и пр. и Пешо и сие от другата страна и "дискусията" придобива обичайния си вид.
Е, тържествуват че били победили
И в какво се състои победата - нормалните хора спират първо да пишат, а после и да влизат в "Победоносната тема" - там тържествено се ширят въпросните пет-шест Тъпоъгълника, докато и на тях не им омръзне да копи/пействат едно и също до умопомрачение
Та така, да ви е честита темата "Украйна", скъпи тъпоъгълници!
Чао от мен
Както каза едно време руският премиер Виктор Черномирдин: "Хотели как лучше, а получилось как всегда"
Напълно се отнася и за тази тема.
И аз оставям троловете да си тролят.
Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Финансы Межигорья: Роскошь без границ. Десятки тысяч бумаг и сотни миллионов зелени
Эпизод 1. Инжиниринг ценой в областной центр
Абсолютный лидер сегодняшнего дня — 600 млн 900 тыс. грн. — за «инжиниринговые услуги», которые предоставила ТОВ «Девелоперская компания «АВК» Благотворительному фонду «Відродження України».
Уточнения и расшифровки «услуг» отсутствуют. Это, например, могут быть проектные работы для «Хонки». А может и обычное отмывание.
Вдумайтесь в сумму: 600 900 000 грн. Почти 601 миллион. Это годовой бюджет областного центра с населением до 250 тысяч.
Эпизод 2. Королевскому дворцу — королевскую мебель
Мебель для легендарной «Хонки». Четырехэтажный дворец, в котром жил Янукович — настоящая гордость. Самый большой в мире, из деревянного бруса. Так вот, королевскому дворцу — естественно, королевскую мебель.
ООО ДК «АВК» — подрячик на объектах Межигорья — просит в служебной записке директору «Танталита» оплатить итальянской фирме Andrea Turri 2 млн 780 тыс 570 евро. Предоплата составляет 1 млн евро. Ниже — список всей мебели, ее стоимость и реквизиты фирмы Andrea Turri.
Эпизод 3. Блондинка в законе
Петрицкая Алена Павловна — частный нотариус Киевского городского нотариального округа. Работает с 2005 года. В декабре 2010 года получила от ООО «Танталит» за нотариальные услуги… 9 млн 153 тыс 791 грн.
Без комментариев.
Абе не ви ли омръзна да разсипвате интересните рубрики във форума? Я вижте кво стана в "Политика" - вчера за цял ден са влезли 4-5 човека, всеки с по 10 поста, на които никой не отговаря!
От два-три дни "дежурните" коментатори ударно са налазили и тази тема, и тя естествено тотално е затъпяла
Жалко, беше почнало да става интересно, но като се захапят Стамболов, Кандид и пр. и Пешо и сие от другата страна и "дискусията" придобива обичайния си вид.
Е, тържествуват че били победили
И в какво се състои победата - нормалните хора спират първо да пишат, а после и да влизат в "Победоносната тема" - там тържествено се ширят въпросните пет-шест Тъпоъгълника, докато и на тях не им омръзне да копи/пействат едно и също до умопомрачение
Та така, да ви е честита темата "Украйна", скъпи тъпоъгълници!
Чао от мен
От израелският в-к ,,Haaretz'' Putin’s Ukrainian dilemma: the port at SevastopolThe Ukrainian port, currently leased to Russia, is the heart of Russia's activity throughout the eastern Mediterranean basin.
25, 2014 | 10:41 AM
There are several reasons to fear that if the crisis in Ukraine is not resolved diplomatically to Russia's satisfaction, Ukraine's neighbor will intervene - and some of the reasons also have to do with Syria.
Russia maintains an enormous military port in the Ukrainian city of Sevastopol, home of Russia’s mighty Black Sea Fleet. Until 1954, the port was in Russian territory, but then it was transferred to Ukraine for administrative reasons. Apparently, the Soviet leadership believed that the Soviet Union was immortal and internal administrative borders would be politically meaningless.
It became a diplomatic problem with the breakup of the Soviet Union, but a solution was found: Since 1991, the Sevastopol port has been leased to Russia, comparable to the control the Americans have of Guantanamo Bay in Cuba. Russia has another port in its territory in Novosibirsk, but it is a civilian port that cannot serve as a substitute for a military port.
The Russian superpower has always had a serious strategic problem: how to ensure access in winter to the warm waters of the Mediterranean, the Indian Ocean and elsewhere. The Sevastopol port currently serves as the Russian end of the military route to the warm waters. The straits that pass through Turkey – the Bosphorus and the Dardanelles – are the continuation of the route.
What does this have to do with Syria?
For many years, Syria’s Tartus port has served as a “safe harbor” for the Russian Navy in the Mediterranean. In May 2013, as part of Russia’s new strategic deployment in the wake of the rebellion against President Bashar Assad’s regime, Russia established a “Mediterranean Naval Command.” Tartus is now the safe harbor for the new fleet, which comprises 11 warships: aircraft carriers, submarine combat ships, escort ships and a missile destroyer. This new fleet is an extension of the Black Sea Fleet in Sevastopol, and under its command.
All Russian activity in the eastern basin of the Mediterranean is currently dependent upon the Sevastopol port in Ukraine. However, it is through the Syrian ports of Tartus and Latakia that Russia is transferring increasingly large arms shipments to Assad’s army and safeguarding its interests in Damascus.
And with America’s recent wariness of Egypt, contacts are being pursued between Moscow and Cairo for a $2 billion arms deal that would be financed by Saudi Arabia. For Russian President Vladimir Putin, the Sevastopol port is indirectly the key to Syria and perhaps to Egypt and the entire Mediterranean in the future.
How to explain the American restraint – it could even be called passivity – regarding the events in Ukraine? Could American and European pressure cause Putin to give up Sevastopol? There is no way this could happen – first, because Putin cannot allow his government to suffer such a serious strategic blow and, second, because in 1994, in Budapest, the United States and Russia signed a “security guarantee memorandum,” which said that in return for giving up the Soviet-era nuclear weapons in its possession and joining the Nuclear NonProliferation Treaty (NPT), Ukraine received an American and Russian guarantee of its territorial wholeness.
For America, the gain was in removing Ukraine from the nuclear equation, a major success for the NPT, and the destruction of a large number of nuclear weapons, remnants of the Soviet era. For Russia, the gain was in keeping Ukraine as a buffer between Russia and Europe and maintaining the status quo in Sevastopol. Ukraine did give up the nuclear weapons that were left in its territory, and it signed the NPT. Russia thereby won American approval to freeze the strategic situation as is, including the continued use of the Sevastopol port as a base for Russia’s Black Sea Fleet.
If Ukraine splits into East and West, or moves into the Western sphere of influence, Russia will likely view it as a violation of the 1994 convention. If Ukraine degenerates into chaos, Russia’s naval base in Sevastopol will be in danger. If that happens, Putin may have an interest in seeing Ukraine split, for he will have no choice but to seize control somehow – perhaps with the services of a loyal Ukrainian politician – of Sevastopol and the surrounding area, or even of Eastern Ukraine, including the Crimean Peninsula where it is situated.
President Obama will have no choice but to go along with Russia’s seizing control. Obama will be able to justify the American passivity by citing commitment to agreements, but he will also have in mind the partial but very successful cooperation with Putin on Syria and Iran.
In Obama’s view, the success of the nuclear talks with Iran, the dismantling of the Syrian chemical weapons and a governmental compromise in Damascus, even a defeat of the radical Sunni Islamists in Syria and Iraq, all depend on cooperation with Putin. A crisis in Ukraine will undermine this. Obama has already ceded America’s status as the lone global superpower, and cooperation with Putin is part of the multi-polar world in which he believes.
From Putin’s point of view, a military invasion would be a last resort: Ukraine is not Georgia and the political and economic cost would be tremendous. Putin is happy to taunt Obama at every opportunity, but he still has no wish to really push America into a corner. Therefore, he is apparently already demanding that his advisers come up with creative solutions for avoiding an invasion while safeguarding Russian interests in Ukraine. These are interests he will not sacrifice, no matter what.
"Вы всё правильно пишете. Но речь сейчас об Украине, где произошла, как они говорят, революция Добра и Справедливости, Процветания и Свободы. А мы прекрасно понимаем, что такого не бывает. Только в головах эльфийских "леворуционеров", которые погибали ради кучки новых олигархят."
Регионал Лукьянченко считает, что в стране должна произойти перезагрузка власти, и подчеркнул, что его задача - обеспечить стабильность в городе
Верховная Рада Украины является единственным легитимным органом власти в Украине. Об этом сегодня заявил Донецкий городской голова Александр Лукьянченко, сообщают Новости Донбасса.
"Погибли люди, вертикаль власти нарушилась...Единственным органом легитимным, который продолжает работать является Верховная Рада Украины: нравится это нам, или нет", - заявил он.
Лукьянченко отметил, что "в стране должна произойти перезагрузка власти", уже началась избирательная кампания, и будут проведены выборы.
"Наша задача, органов местного самоуправления, обеспечить стабильность и конституционный порядок на территории города", - сказал мэр.
Мэр Донецка считает, что после выборов президента необходимо рассмотреть целесообразность проведения парламентских выборов и выборов в местные советы.
Напомним, ранее губернатор Донецкой области Андрей Шишацкий заявил, что готов работать с новой властью.
Ще ви помоля да не си отправяте лични нападки и да се заяждате на лична основа. Ако ще обсъждате темата - обсъждайте я, без да си давате обидни квалификации в началото и края на всеки пост. Пишете нормално.
Значи точно когато се провежда зимната олимпиада, Путин решава да избие маса украинци за да загуби поддържания от него Янукович властта???
Това ли ни казваш?
АЗ ТОЧНО ТОВА ТИ КАЗВАМ
Разчиташе на ефекта на изненадата, за да смаже украинския народ чрез насилие. Но не му се получи...
Коментар