Първоначално изпратено от Черкезов
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
непоклаТИМите
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнениеПлащат на 700 000 човека заплати, и техните семейства ядат хляб благодарение на ТИМ. Хубави, лоши, все пак са инветирали във България, трябва да сме благодарни!За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .
Коментар
-
Първоначално изпратено от luboil Разгледай мнениеЩе дадат хляб на цялата държавна администрация и на всички пиявици около нея. Мале, мале, те ще станат българския работодател-мастодонт.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнениеКъде ТИМ дават хляб на 2 милиона българи? Че то няма толкова работоспособно население бре?Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.
Коментар
-
Първоначално изпратено от luboil Разгледай мнениеА бе ТИМ що не вземат една партийка да спретнат?
Коментар
-
Първоначално изпратено от onakilev Разгледай мнениеПри гадните капиталисти има капиталов пазар и т.н., а не - всяка собственост е в еднии същи ръце и каквото и да става - всяка година резултатите са еднии същи, това по-прилича на Политбюро...
Коментар
-
Първоначално изпратено от luboil Разгледай мнениеТъй е,
ама кефът щеше да е голям ако бях от тим, ама не съм. и ВЪПРЕКИ ТОВА, АКО СПРЕТНАТ ЕДНА СВЯСТНА ПАРТИЯ ЩЕ ГЛАСУВАМ ЗА ТЯХ - ох сори чукнал съм големите букви - щото те са гадни капиталистиMнението не е препоръка за търговия с ЦК!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнениеТо убаво ги плюете, ама им накупихте акциите на по 10-15 лева навремето
Коментар
-
Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнениеИскаше ми се да мога да ти препоръчам друга алтернатива за полет София-Варна. Как се наричаше когато се възпозваш от господствено положение на пазара и създадеш изкуствено бариери (летищни такси) за навлизането на конкурентни участници?
Коментар
-
Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнениемайтапа на страна,
до колкото знам ЦВ.В. е тръгнал от ЦКБ?
та си викам едва ли е станал толкова "голям" без тяхното разрешение и закрила?
Дали все още не е с тях и просто да е някакъв преден отряд, който да пренасочва вниманието(ако ме разбирате) в смисъл той пак си работи за тим но придобивките се свързват с него и Пеевски и така обществото не се нагнетява допълнително срещу ТИМ?
мнения, малко странна идея, но???
АКО НЕ СЪС СЪГЛАСИЕ СЪС СИЛА
"Средно на ден във фондовете на пенсионните компании "Съгласие" и "ЦКБ - Сила" влизат общо около 436 хил. лв. Тези пари не са тяхна собственост - те идват от вноските на всички осигуряващи се в двете дружества и отиват по техните лични сметки, наречени партиди. Същевременно от фондовете практически не излиза и лев, защото те още не изплащат пенсии. Работата на мениджърите на "Съгласие" и "ЦКБ - Сила" е да инвестират добре средствата на клиентите си и да печелят от таксите и комисионите, които удържат - част от тях фиксирани, а друга - обвързана с постигнатите резултати.
Дотук теорията свършва, защото практиката показва, че не се случва точно така. Двете пенсионни компании, които са част от групата "Химимпорт", имат над 770 млн. лв. активи (или близо 22% от всички пари за допълнителна пенсия в страната). Заедно с контрола над такъв огромен ресурс и такъв стабилен паричен поток (близо 120 млн. лв. за първите девет месеца на 2010 г.), идва и изкушението да го насочиш към собствените си бизнеси. А около публичния холдинг "Химимпорт" гравитират стотици компании, които се нуждаят от финансиране.
На фондовете е забранено да инвестират в книжа, издадени от пенсионноосигурителното дружество, което ги управлява, или от свързани с него лица и Комисията за финансов надзор (КФН) трябва да следи това да не става. Схемите да се заобиколят ограниченията обаче са много. На въпроса дали на пазара се наблюдават такива практики, главният изпълнителен директор на ПОК "Доверие" Даниела Петкова отговори: "Не - по дефиницията за свързаност, регламентирана в Кодекса за социално осигуряване. Да - в по-широкото тълкуване на свързаността."
Нещо повече. Схемите еволюират и стават все по-мащабни. Преди години най-разпространената практика беше да се подпомагат свързани компании, като се прикрива пряката връзка или инвестицията да минава през взаимен фонд. В последните години към арсенала се добави и тежко въоръжение: специално създадени и качени на фондовата борса компании с щедро оценени активи за десетки и стотици милиони. Такива са "Инвестиционна компания Галата", която излезе на борсата през 2009, и "Велграф асет мениджмънт" - 2010. А вече се подготвя и сделката за 2011 г. Така срещу акциите в дружества, за чиито планове се знае малко въпреки публичния им статут, пенсионните фондове на "Съгласие" и "ЦКБ - Сила" дават съвсем реални милиони. От двете пенсионни компании, както и от "Галата" и от "Велграф", не отговориха на пратените по мейл въпроси на "Капитал" дали има свързаност между тях и как ще се развива бизнесът на двете дружества.
Да си отгледаш борсови гиганти
Една от големите инвестиции на пенсионните фондове около "Химимпорт" е в "Инвестиционна компания Галата". Тя започва живота си като "Асен Николов 1". Кръстена е на варненски индустриалец, който преди Втората световна война притежава предприятия и имоти, включително и близо 50% от капитала на "Българско търговско параходно дружество", което се превръща в Български морски флот. Като негов наследник синът му Милко Николов се опитва да си върне имуществото на баща си и така получава текстилната фабрика "Галатекс" (бивша "Първи май"). Именно този имот се озовава в "Асен Николов 1", а сега е основният актив на "Инвестиционна компания Галата". Там дружеството планира да изгради многофункционален жилищен комплекс, но засега не се знае нито обемът на инвестицията, нито как ще се финансира.
Допреди "Галата" да стане публична през 2009 г., "Химимпорт" е собственик на 60% от капитала й, като делът е оценен на 1.2 млн. лв. Останалите се поделят между компании на Радослав Коев (председател на политическа партия "Отечество" и варненски общински съветник) и на Цанко Цаков (негов съпартиец и едновременно член на организационния комитет на "Новото време"). Преди качването на дружеството на борсата обаче активите са преоценени на около 90 млн. лв. При старта на търговията пазарът също "оценява" компанията на толкова. Коев и Цаков запазват дела си, докато "Химимпорт" продава своя на порции. Според списъците на акционерите, присъствали на общото събрание на "Галата" на 6 април 2010 г., пенсионните фондове на "Съгласие" и "ЦКБ - Сила" държат пряко общо 17% от капитала на компанията или ако се съди по-борсовите цени, те са налели някъде между 14 и 16 млн. лв., които са печалба за продавача "Химимпорт". Всъщност печалбата за холдинга е още по-голяма, тъй като и останалата част от дела му в "Галата" е изкупен от свързани лица и взаимни фондове, които отчасти се финансират и от пенсионните фондове на групата.
Любопитна е и историята на следващия борсов гигант - "Велграф асет мениджмънт". Той е създаден набързо в началото на 2010 г. от сливането на четири компании, като собственици на новото дружество са две компании - "Лориян" (62.34%) и "Блясък" (37.66%). "Лориян" е собственост на Милен Кънчев - двукратен републикански шампион по кикбокс от спортен клуб ТИМ и член на борда на ПФК "Черно море". Дружеството се управлява от Елена Драганова, която е съдружник в счетоводна къща "Химимпорт консулт" (прекръстена на "ХГХ консулт"). "Блясък" пък е собственост на швейцарската Telenor Communication, но е регистрирана в централата на "Химимпорт" на софийската ул. "Стефан Караджа" 2.
От проспекта за листването на борсата на "Велграф асет мениджмънт" става ясно, че компанията притежава множество имоти из цялата страна. Един от ключовите е бившата централа на БГА "Балкан" срещу стария терминал на Летище София, където според сайта на дружеството има проект за изграждане на бизнес център. Повечето от другите имоти са ипотекирани в контролираната от "Химимпорт" ЦКБ. Всъщност точно по-време на старта на търговията с акциите на компанията става и покупката на сериозен пакет от 12 сгради за 18.2 млн. лв. Сделката е финансирана с кредит от ЦКБ за 16.5 млн. лв., а справка в имотния регистър показва, че продавач е... ЦКБ. Става дума за клонове на банката и придобити като обезпечения по кредити имоти, от които банката елегантно се освобождава. А всичко това се финансира от фондовете на "Съгласие" и "ЦКБ - Сила", които към средата на 2010 г. са придобили пряко 21%. За тях са платили около 25 млн. лв., ако се съди по борсовите котировки.
След "Галата" и "Велграф" през предишните години, вече се подготвя и нов гигант за 2011 г. Той ще се казва "Химснаб България" и ще се образува чрез вливането на седем компании в публичното "ЕМПИ". По този начин ще се заобиколи по-тежката процедура по одобряване на проспект, а само ще се иска КФН да одобри сливането. За целта активите на осемте компании вече са оценени на близо 80 млн. лв. - доста пъти над балансовата им стойност (виж схемата).
Да заобиколиш досадните ограничения
Инвестициите на пенсионните фондове в такива специално създадени борсови компании може и да са най-фрапиращите, но далеч не са единствените начини да се насочат средствата на осигурените към свързани компании. Фондовете на "Съгласие" например успяват да инвестират в свързани с "Химимпорт" компании, защото официално не се водят част от групата. Въпреки че "Химимпорт" пряко притежава над 49% от капитала (а чрез свързани лица и над 90%), пенсионната компания се води не дъщерно, а асоциирано дружество. Така нейните фондове могат директно да инвестират в дъщерни на публичния холдинг компании като ЦКБ, Параходство БРП и "Зърнени храни България".
Друг класически начин за заобикаляне на ограниченията са взаимните фондове. Пенсионният фонд инвестира във взаимен, а той на свой ред - в свързани компании. "Химимпорт" и лица около холдинга контролират няколко управляващи дружества - "ЦКБ асет мениджмънт", "Реал финанс асет мениджмънт", "Съгласие асет мениджмънт" и "Инвест кепитъл". Пенсионните фондове на "Съгласие" и "ЦКБ - Сила" са сред най-големите вложители в схемите на тези дружества. Те на свой ред инвестират във "Велграф", "Галата" и в други такива компании. По данни към края на септември 2010 г. над 50% от активите на фондовете на ЦКБ и "Реал финанс" са вложени в акции и облигации на дружества от групата. Ако се вземат предвид и тези начини да се заобиколят правилата, се оказва, че инвестициите на пенсионните фондове на "Съгласие" и "ЦКБ - Сила" в близки компании могат да надвишават и 40% от активите им.
Защо е опасно
Всяка концентрация на инвестиции в една компания или група, дори да няма свързаност, е опасна. "Смисълът на подобно обвързване може да се търси в използване на парите на осигурените лица в максимална степен за развитие на бизнеса на свързаните компании. Точно това е и основният риск - прекаленото концентриране на портфейла може да доведе до нежелани резултати при евентуални финансови затруднения на свързаните дружества", коментира Владислав Панев, председател на съвета на директорите на "Статус капитал".
Когато обаче става въпрос за инвестиране в близки до самото пенсионно дружество компании, опасността е още по-голяма, защото има и личен стимул за облагодетелстване. "Основният риск при инвестиране в свързани с пенсионно-осигурителното дружество лица е да се сключат сделки при неблагоприятни за фонда условия, но благоприятни за свързаното лице", обяснява Ангел Джалъзов, заместник-председател на КФН (виж интервюто).
Защо е възможно
http://www.capital.bg/biznes/finansi...asie_sus_sila/
Коментар
-
Първоначално изпратено от onakilev Разгледай мнение
Кефиш!
ама кефът щеше да е голям ако бях от тим, ама не съм. и ВЪПРЕКИ ТОВА, АКО СПРЕТНАТ ЕДНА СВЯСТНА ПАРТИЯ ЩЕ ГЛАСУВАМ ЗА ТЯХ - ох сори чукнал съм големите букви - щото те са гадни капиталисти
Коментар
-
Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнениеГласувайте за тях, те са най малкото зло.
Трудолюбиви саMнението не е препоръка за търговия с ЦК!
Коментар
-
Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнениеГласувайте за тях, те са най малкото зло.
Коментар
Коментар