IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Всичко е пари - 32,5 тона злато за свободата на България

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
    Макар и неофициално заради заплахата от преследване повечето експерти в бранша са категорични: златното находище в Челопеч действително съдържа над 1 млрд. тона злато.проф. Вълко Гергелчев
    а бе Милом това твое съчинение ли е ..или си копи-пейст .. ако е второто поне малко се замисли какво преповтаряш.... Мене ще ме е срам такава боза да представя на аудиторията .... Ти как си представяш 1 000 000 000 000 тона злато в Челопеч ... това са 3 225 000 000 000 ( три ТРИЛИОНА ) унции злато.... като пари са 5 643 750 000 000 000 долара към текущи цени.
    освен това вътре в "статията" са омесени доста истини и неистини ...

    Коментар


    • Те чужденците не са виновни, гледат си интересите. Ама, като си имаме продажници в БГ какво да правим? Революция? Няма кой, много сме пасивни.
      Така, че повечко вазелин да не ни дращи толкова и това е!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
        А сега се готвим да се лишим от нови не трийсет, а ТРИСТА тона златце - и не за да купим свободата си, а просто така - за да бъдем готини и вероятно управниците ни да понамажат нещичко:

        http://nekov.blog.bg/politika/2011/1...voto-ni.865578

        Четвърто правителства поред позволяват колониалното ограбване на златното находище в Челопеч. Те дават на концесия златните залежи на България със смешно ниска концесионна такса от годишния добив на злато, мед и сребро. Всъщност списъкът от добиваните минерали е значително по-голям, като някой от тях попадат направо групата на редките метали. Те обаче въобще не са споменати в концесията. Тях фирмата ги добива и изнася без да плаща и цент на държавата. Сред редките минерали са селен, телур, галий, антимон, бисмут, никел, кадмий, талий, индий, паладий, платина и други. Точно заради тях концесионната такса трябва да скочи значително. На този етап това не може да стане, тъй като те не са описани въобще като възможни за добиване, когато държавата е възлагала добива.
        Никоя държава - дори и колониалните народи, не позволяват да се изнася добитото злато. Фирмите го добиват, а държавата им го плаща в долари. В тях остават и допълнителните метали и елементи, които получават. При нас обаче е обратно - "Дънди" плаща жълти стотинки и дори не преработва благородния метал у нас. Само България позволява на канадската компания да изнася златния концентрат и описаните по-горе редки метали в Намибия, и в Канада.
        Първата концесия след 1990 г. е дадена на смесено българо-ирландско дружество, в което държавата е имала около 30% участие. Преди правителството на Иван Костов да сдаде властта през 2001 г. тогавашният икономически министър Александър Божков сключва договор с "Дънди прешъс", в който концесионната такса е в размер на 1, 5% от годишния добив на злато и мед. През 2003 г. министър от правителството на Симеон Сакскобургготски Лидия Шулева намалява тази такса от 1, 5% на 0, 75%. Така царят харизва най-голямото находище в България и едно от големите в Европа на канадската фирма.
        1640 пъти по-ниска концесионна така обявяват канадците
        През 2008 г. кабинетът на тройната коалиция подписва нов договор с канадската компания "Дънди", който е за срок от 10 години, като предвиденият добив на благородния метал представлява 3 млн. тона годишно. А концесионната такса става 8%. Очакваната печалба само от злато е мед е 5, 735 млрд. долара. Изненадващо кабинетът обяви, че за целия срок на договора България ще получи 700 млн. долара концесионна такса, независимо от това, че сметките показват друго - при този процент в хазната трябва да влязат 459 млн. долара.
        За 2006 г. - по стари цени на металите, посочени от "Дънди" - те изчисляват, че печалба от добива на мед, злато и сребро възлиза на 175, 7 млн. долара. Таксата е 132 хил. долара. Но към 12 март 2007 г. "Дънди" се коригират - те обявяват, че печалбата им ще е 581, 3 млн. долара, като в резултат на това ще внесат 426 хил. долара такса.
        През 2008 г. по цени на Лондонската борса за благородни метали печалбата от злато и мед е 6, 698 млрд. долара. При тази цената на металите комисионната такса става 503 млн. долара. Тоест това прави 7, 5% концесионна така, което е намаление от обявените 8% заради изключването на среброто от сметката.
        Ако прибавим към печалбата и останалите основни компоненти в находището - цинк, олово, живак, германий и сяра, то тя ще достигне 13, 143 млрд. лв. При това положение таксата пада на 5, 35%. Би трябвало обаче към нея да се прибавят и добивите от допълнителните метали и елементи - селен, телур, галий, антимон, бисмут, никел, кадмий, талий, индий, паладий и платина. Тогава общата печалба ще скочи на 19, 867 млрд. лв. А обещаната от "Дънди" 700 млн. долара концесионна такса, която би трябвало да е 8%, драстично пада на нищожните 0, 28%.
        Къде са обещаните 8%? Това дори не са 1, 5%, договорени от Божков, и 0, 75% - харизани от Шулева. Това не е нищо друго, освен колониално ограбване на България. Освен това от останалия жалък процент такса се удържа глоба за държавата за съдържанието на арсен в рудите, което би следвало "професионалисти" от "Дънди" да знаят. Плащането на подобна "такса" от България е нечувано унижение, защото и първокурсниците геолози знаят, че във всяко златно находище има арсен.
        Но това не е всичко. От същата нищожна такса "Дънди" си удържа пари за превоза на концентрата първо до Намибия, а сега и до Канада. Излиза, че хем ни грабят, хем ни карат да си плащаме за техния гяволък.
        През 2007 г. у нас е внесено оборудване за отделяне на арсена от златото, но и до момента инсталацията не е монтирана. И няма признаци това въобще да бъде сторено. Би следвало българската държава да държи отговорни за това "Дънди", но неизвестно кой чиновник очевидно си затваря очите, защото никой не е глобен.

        Всъщност колко са златните запаси в Челопеч?
        По данни от първия геоложки доклад на Комитета по геология от 1967 г. запасите на България са оценени на 1, 100 млрд. тона. През 1977 г. по неизвестни причини те са коригирани на 57 млн. тона. Трябва да припомним, че по онова време се криеха действителните залежи на стратегическите ресурси от благородни метали и затова прогнозата за очакваното количество злато е така драстично намалено. Макар и неофициално заради заплахата от преследване повечето експерти в бранша са категорични: златното находище в Челопеч действително съдържа над 1 млрд. тона злато.проф. Вълко Гергелчев
        http://milom.blog.bg/

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
          Ами щом находищата са в НАШИТЕ планини, на НАША територия - чие е златцето? На кой си го изкопа?
          ти успя ли за миг да осмислиш въпроса ми ... или то си е НАШЕ и край .
          Та пак да повторя въпроса ..КОГА и КЪДЕ това злато е НАШЕ.....?
          не питам ДАЛИ е НАШЕ златото , а кога и по скоро КЪДЕ е наше ...

          Попаднах на още едно интересно твърдение и ще ми е интересен Вашия императорски коментар :

          Българските минни геолози изчисляват обаче, че чистата ГОДИШНА печалба на „Дънди“ възлиза на около 2 млрд. долара. ...
          защото влязох в официалния сайт на Дънди и прочетох че цялата им годишна печалба за 2011 г възлиза на 86 млн долара ... та някой явно доста послъгва .
          Last edited by йосиф; 25.02.2012, 12:54.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от йосиф Разгледай мнение
            а бе император от посочения линк на някакъв пореден разбирач ми направи впечатление следното изречение :

            Вероятно министърката се гордее със значително по-изгодният концесионен договор, според който България ще получи между 2 и 8% от СВОЕТО злато, разбира се не физически, а под формата на пари. Явно и ние трябва покорно да благодарим на канадците за тяхната щедрост, та те ще ни подхвърлят около една двадесета част от това което по право е наше !!! ....

            та ми е интересно кога и къде това злато е наше.... долу в недрата на земята или горе , извлечено , преработено и готово за продажба..... Ти какво мислиш по този въпросец..знам че е елементарен за големите глави , но все пак ако го подискутираме можем да стигнем до отговор на някои въпроси по темата ......
            Ами щом находищата са в НАШИТЕ планини, на НАША територия - чие е златцето? На кой си го изкопа?
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • По принцип до преминаването на Света към неустойчиви валути и заличаването на силата на днешните основни валути ..нещо което Грийнспан обеща ..не е добре да се продават природни ресурси и цената им не е изгодна.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • йосиф

                И долу в недрата на земята е наше , след години ще падне цената на гехнологията за извличане и ще го добие компания , която ще дава повече от половината.Може и да не е българка комрания пак. Аз съм против да се ръчка в недрата на земята в България , по добре е каквото има там да си стои , България не е от онзи тип държави които биха просперирали от добив на природни ресурси , дърпат ни конците отвън , монополите са адски силни и с една дума могат да ни вземат всичко кукловодите. Тогава защо да се добива ?
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                  По същото време Австро-Унгария анексира Босна и Херцеговина. Османската империя плаши новото царство с война, но Великите сили решават да заложат на преговорите, а не на оръжията. Месеци наред земеделският министър Андрей Ляпчев води преговори с Цариград. За да признае българската независимост Османската империя иска баснословната сума от 650 млн. франка. Тази компенсация според Цариград трябва да включва и обезщетение от загубата на Източна Румелия, още от времето на Съединението. Акционерите на Източните железници искат сума в размер на 145 млн. франка. Френски и английски анки се надпреварват да предлагат кредити на новото царство – изгодни за тях, но неизгодни за нас. Париж например настоява в замяна на отпускането на кредит, нашата държава да заложи митническите си приходи. Всъщност финансовите условия на Англия и Франция поставят под заплаха българската независимост и затова кабинетът не ги приема.

                  Турските претенции също са отхвърлени категорично от българското правителство. Османската империя намалява цената постепенно на 125 милиона франка. България застава твърдо на сумата 82 милиона. Високата порта обаче не е склонна на отстъпки, предявява териториални претенции – иска Кърджалийско и Харманлийско и струпва войска на границата с България. Правителството на Малинов приканва Великите сили да разрешат конфликта по мирен начин, в противен случай ще задрънчат оръжията. Преговорите са прекъснати.
                  Москва, която се опитва да увеличи влиянието си на Балканите чрез България, решава да сложи точка на пазарлъците като изненадващо предлага финансова комбинация между Русия, Турция и България. През януари 1909 г. за преговори в Петербург заминават министрите на външните работи ген. Стефан Паприков и на финансите Иван Салабашев, а в Цариград отива министърът на търговията и земеделието Андрей Ляпчев.

                  След дълги пазарлъци Ляпчев приема сумата за откупа да е 82 млн. франка. Финансовият министър е бесен и оспорва сумата. Салабашев изчислил, че обезщетението, което България трябва да плати за железниците и за независимостта е малко над 50 млн. франка. Това разбира се поражда напрежение в кабинета, но в крайна сметка е приета сумата от 82 млн. франка.

                  През пролетта на 1909 г. България постига споразумения с Турция и Русия, а Москва сключва протокол с Османската империя. Договорката е – Русия опрощава на Турция военните ѝ задължения, останали още от войната от 1877–1878 г., Турция се отказва от всякакви финансови и териториални претенции към България. Русия пък предоставя на новото царство заем в размер на 82 млн. франка, за срок от 75 години с лихва 4,75 %. Със заема България изкупува своята част от линиите на Източните железници, пощите е телеграфите, както и бреговите фарове на територията на бившата Източна Румелия.

                  През април и май 1909 г. Османската империя, а заедно с нея и Великите сили и балканските държави, признават независимостта на България. И ако Октомврийската революция от 1917 г. ликвидира царска Русия, то за Царство България тя има един положителен ефект. Новата съветска власт начело с Ленин се отказва от всички договори, сключени от имперските правителства и така на практика опрощава българския дълг.
                  Хубаво си дал фактологията,но да беше обяснил защо Русия се прави на "добрия самарянин".Във всеки случай не е за да "се опитва да увеличи влиянието си на Балканите чрез България"
                  Тежко и горко И на Русия, ако залагаше само на"вироглавите българи" за да гони целите си на Балканите.
                  Иначе както се вижда нищо ново под слънцето -дълговата зависимост си е
                  най -сигурната застраховка в политиката

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                    А сега се готвим да се лишим от нови не трийсет, а ТРИСТА тона златце - и не за да купим свободата си, а просто така - за да бъдем готини и вероятно управниците ни да понамажат нещичко:

                    http://nekov.blog.bg/politika/2011/1...voto-ni.865578
                    а бе император от посочения линк на някакъв пореден разбирач ми направи впечатление следното изречение :

                    Вероятно министърката се гордее със значително по-изгодният концесионен договор, според който България ще получи между 2 и 8% от СВОЕТО злато, разбира се не физически, а под формата на пари. Явно и ние трябва покорно да благодарим на канадците за тяхната щедрост, та те ще ни подхвърлят около една двадесета част от това което по право е наше !!! ....

                    та ми е интересно кога и къде това злато е наше.... долу в недрата на земята или горе , извлечено , преработено и готово за продажба..... Ти какво мислиш по този въпросец..знам че е елементарен за големите глави , но все пак ако го подискутираме можем да стигнем до отговор на някои въпроси по темата ......

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение


                      А колкото до сърбите - досадник, ти си изключително тъп - в априлското въстания има много повече жертви от общо 2-те "въстания" на свинарите в Шумадийско. да не говорим как с почти нулеви жертви и заобикаляйки единствения укрепен град (ниш), както и включвайки се веднга след като пада Плевен и войната 77/78 е реално спечелена, сърбите имат наглостта да претендират за София - wtf Най-мразя сърбопоклонници и интернационалисти
                      Аз говоря за събития, започнали още 1804 година, с които до 1835 сърбите си издействат автономия

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                        абе понякога пишете абсолютни глупости - това принципно е нормално за хора, неразбиращи нищо от история, но пък като забиете в клишета и нямате равни. Фактите:
                        - България никога, ама никога не е плащала по тези заеми
                        - цялата врътка е, че покрай Съединението Русия е бясна на България, че задунайската й губерния прави нещо през главата й
                        - България не дължи тези пари на Русия, а на Турция - просто Русия цесира този дълг с вземания към Турция (тогава османска империя) от войната 1877/78
                        - Русия се отказва от този дълг (по който дотогава не е платена и стотинка) при идването на власт на болшевиките, които денонсират всички договори и се отказват от абсолютно всички вземания и задължения на предишната власт

                        та с две думи - булен булшит е написаното и е срамота хора като вас да не го знаят - ми че това е едно от много малкото неща, за които трябва да благодарим на комунистите в Русия, другото е безплатния нефт за реекспорт през 80-те години.


                        А колкото до сърбите - досадник, ти си изключително тъп - в априлското въстания има много повече жертви от общо 2-те "въстания" на свинарите в Шумадийско. да не говорим как с почти нулеви жертви и заобикаляйки единствения укрепен град (ниш), както и включвайки се веднга след като пада Плевен и войната 77/78 е реално спечелена, сърбите имат наглостта да претендират за София - wtf Най-мразя сърбопоклонници и интернационалисти
                        По същото време Австро-Унгария анексира Босна и Херцеговина. Османската империя плаши новото царство с война, но Великите сили решават да заложат на преговорите, а не на оръжията. Месеци наред земеделският министър Андрей Ляпчев води преговори с Цариград. За да признае българската независимост Османската империя иска баснословната сума от 650 млн. франка. Тази компенсация според Цариград трябва да включва и обезщетение от загубата на Източна Румелия, още от времето на Съединението. Акционерите на Източните железници искат сума в размер на 145 млн. франка. Френски и английски анки се надпреварват да предлагат кредити на новото царство – изгодни за тях, но неизгодни за нас. Париж например настоява в замяна на отпускането на кредит, нашата държава да заложи митническите си приходи. Всъщност финансовите условия на Англия и Франция поставят под заплаха българската независимост и затова кабинетът не ги приема.

                        Турските претенции също са отхвърлени категорично от българското правителство. Османската империя намалява цената постепенно на 125 милиона франка. България застава твърдо на сумата 82 милиона. Високата порта обаче не е склонна на отстъпки, предявява териториални претенции – иска Кърджалийско и Харманлийско и струпва войска на границата с България. Правителството на Малинов приканва Великите сили да разрешат конфликта по мирен начин, в противен случай ще задрънчат оръжията. Преговорите са прекъснати.
                        Москва, която се опитва да увеличи влиянието си на Балканите чрез България, решава да сложи точка на пазарлъците като изненадващо предлага финансова комбинация между Русия, Турция и България. През януари 1909 г. за преговори в Петербург заминават министрите на външните работи ген. Стефан Паприков и на финансите Иван Салабашев, а в Цариград отива министърът на търговията и земеделието Андрей Ляпчев.

                        След дълги пазарлъци Ляпчев приема сумата за откупа да е 82 млн. франка. Финансовият министър е бесен и оспорва сумата. Салабашев изчислил, че обезщетението, което България трябва да плати за железниците и за независимостта е малко над 50 млн. франка. Това разбира се поражда напрежение в кабинета, но в крайна сметка е приета сумата от 82 млн. франка.

                        През пролетта на 1909 г. България постига споразумения с Турция и Русия, а Москва сключва протокол с Османската империя. Договорката е – Русия опрощава на Турция военните ѝ задължения, останали още от войната от 1877–1878 г., Турция се отказва от всякакви финансови и териториални претенции към България. Русия пък предоставя на новото царство заем в размер на 82 млн. франка, за срок от 75 години с лихва 4,75 %. Със заема България изкупува своята част от линиите на Източните железници, пощите е телеграфите, както и бреговите фарове на територията на бившата Източна Румелия.

                        През април и май 1909 г. Османската империя, а заедно с нея и Великите сили и балканските държави, признават независимостта на България. И ако Октомврийската революция от 1917 г. ликвидира царска Русия, то за Царство България тя има един положителен ефект. Новата съветска власт начело с Ленин се отказва от всички договори, сключени от имперските правителства и така на практика опрощава българския дълг.
                        http://milom.blog.bg/

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от XY Разгледай мнение
                          32,5 тона сме платили за свободата си:

                          http://sobstvenbiznes.net/vsichko-e-...lato-a197.html

                          и

                          тук: http://www.desant.net/show-news/21855/

                          А сега се готвим да се лишим от нови не трийсет, а ТРИСТА тона златце - и не за да купим свободата си, а просто така - за да бъдем готини и вероятно управниците ни да понамажат нещичко:

                          http://nekov.blog.bg/politika/2011/1...voto-ni.865578
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
                            Я раздуй,че ми стана интересно ?!
                            Провери какви /и с кого/ договори и споразумения сключва Русия ПРЕДИ да започне войната.Даже и доста неща и от следосвобожденската ни история ще ти се изяснят.
                            Нещата са били ясни предварително .Просто Русия трябва да извади кестените от огъня.Като естествено се е надявала маааалко да осъществи напредък по линия на 200 годишната си цел -Босфора.И да поспечели територии на Азиатският фронт.
                            Иначе играят театрото с добрите освободители и лошите западняци -2 ро действие Сан Стефано и 3 то Берлински конгрес.Голяма част от Българската интелигенция ,поборници на активни длъжности и чорбаджии обаче не им се връзват.
                            Дядо Благоев има страхотна статия от 90тте години на 19ти век ,за руските амбиции тук.
                            Винаги се чудех ,като студент как комунистическата цензура я беше оставила в събраните му съчинения,защото още през 30тте болшевиките прегърнаха под друга форма същите геополитически имперски амбиции и продължиха да ги следват.

                            Подсказка-Решенията на Цариградската мирна конференция.Неизпълнени от Турция.

                            П.П Между другото Русия изиграва пагубна и основна роля за първата национална катастрофа на България след балканската и междусъюзническата война.Па в детските учебници продължават да драскат глупостите за алчния Фердинанд май и досега.
                            Last edited by al64ad; 24.02.2012, 02:32.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от prodigal Разгледай мнение
                              ...
                              Иначе, доста тъпа гледна точка на войната, далеч по-сериозни интереси са я задвижили, според мен. ...
                              Я раздуй,че ми стана интересно ?!
                              Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от XY Разгледай мнение
                                32,5 тона сме платили за свободата си:

                                http://sobstvenbiznes.net/vsichko-e-...lato-a197.html

                                и

                                тук: http://www.desant.net/show-news/21855/
                                Ба 32 тона.. та това е нищо, само Дънди ще извлачи доста повече за няколко години.

                                Дори ако го сметнем по сегашния добив (4 тона на година, от които държавата не взима на практика нищо) пак иде реч за 8 години. Явно са приходи от странична дейност, крайно маловажна за републиката.

                                Иначе, доста тъпа гледна точка на войната, далеч по-сериозни интереси са я задвижили, според мен.

                                П.С Откачихте с това злото, апропо.

                                Коментар

                                Working...
                                X