Първоначално изпратено от Forex Master
Разгледай мнение
Аргументирах мнението си с българската законова уредба и ясно ти показах, че "домашен арест" и "лишаване от свобода" са две коренно различни неща.
Разбира се в момента говорим за ситуацията в САЩ и там действа различна правна система. Доколкото обаче пробацията е изнамерена във Великобритания, а те са от една правна система със САЩ, и доколкото ние сме използвали опита положен и заченат от тях, то може да мислим и в духа на нашата уредба.
Та. Както написах и у нас част от пробацията може да включва ограничаване на придвижването. Напр. да се напуска определено населено място или в духа на спора - да се напуска жилището. НО говорим за ненапускане на жилището в определена част от денонощието - през нощта. През деня може да ходиш и правиш каквото си искаш, но вечер задължително трябва да си у вас - от 22.00 до 6.00 както показва съдебната практика.
И тъй като и аз мога да използвам Гугъл нека видим какво ни казва той -
http://en.wikipedia.org/wiki/House_arrest#United_States
"The terms of house arrest can differ, but offenders are rarely confined to their residence 24 hours a day. Most programs allow employed offenders to continue to work, and only confine them during non-working hours" и т.н. да не цитирам цялата статия
И най-важното - защо цялото това нещо НЕ Е лишаване от свобода - "House arrest is a lenient alternative to prison time or juvenile-detention time" . Както и в българското право тази пробационна мярка и пробацията като цяло е АЛТЕРНАТИВА на наказанието лишаване от свобода.
"Шест месеца затвор в собствения дом! Нямаш право да излизаш дори и до магазина, защото имаш електронна гривна с GPS" - наистина много сърцераздирателен зов от твоя страна. Шесте месеца нямаш право дори и до магазина да отидеш. Шест месеца - крещяха от Български хелзинкски комитет.
Гласа на разума обаче казваше - не само че имаш право да отидеш до магазина, но можеш да работиш, да имаш социални контакти и пр. И не само можеш - това се поощрява.
И моля те не се хващай за поредната сламка в статията на уикито, че пълната забрана за напускане на жилището все пак се налага макар и рядко. Това е изключение, не и правило.
Коментар