Започва втората фаза на глобалната криза? Това е кризата с държавните и частни дългове, т.е. онова, което наблюдаваме в Гърция, Испания, Португалия, Италия. Но преди всичко в САЩ.
Както писа един известен финансов експерт, "САЩ не са в задника на света, а много по-дълбоко."
Няма нужда да се извинявам, защото нещата наистина са страшни. Втората цунами на глобокризата ни поглъща. Така наречената "голяма седмица" е една суперГърция. В момента гърми балонът на държавните задължения на богатите страни на Запада. Според прогнозите, към 2014 г. те ще достигнат рубежа от 115 процента от техния общ брутен продукт. До една-две години ще изгърми и този балон. Това ще е страшен взрив, спрямо който пукането на балоните на недвижимостите и дериватите през 2008 г. ще изглежда като леко недоразумение.
Има всички основания да се предполага, че богатият Запад в сегашния си вид прекратява своето съществуване. Така завършва старият свят, който навлиза в период на жестоки сътресения.
Положението прилича на нагнетяване на пара в прегрят парен котел плътно затворен с предпазни клапи. Рано или късно той ще изгърми. Вътре се нагнетяват колосални държавни дългове, по-точно държавите поемат дълговете на частните корпорации и банки. По този начин страните от Г-8 вървят към банкрут на държавните финанси. Засега управляващата върхушка на Запада, страхувайки се от социални сътресения и икономическия крах на големия бизнес, увеличава своите дългове и ги прехвърля върху държавата. Но това вечно не може да продължи.
Че балонът на държавните дългове ще се взриви се разбира от много експерти. Прогнозираме това от няколко години и предвиждаме, че взривът е неизбежен до 2015 г. Други прогнозират разрушителната вълна на глобокризата до 2016-2018 г. Трети говорят за много тежък преход на света към "шестата техническа система" през 2015-2020 г.
До какво може да се стигне е достатъчно да се погледне Гърция. Заемайки в брутния продукт на Еврозоната само 2,5 процента, през пролетта на 2010 г. тя предизвика сътресение на цялата система. Банкрутът на гърците застрашава банковата система в Германия, Франция, Италия, Испания. Заради Гърция трябваше да се надуе още един балон - 760 милиарда евро фонд за поддръжка, който в две трети се състои от гаранции от страните от ЕС, които сами се нуждаят от помощ, тъй като са потенциални "Гърции". Това на първо място се отнася за Испания, Италия и Португалия. В тежко състояние са държавните финанси на Германия и Англия. Започват да се повтарят гръцките събития в Италия. На дъното на колосална дългова яма е Япония. Но преди всичко САЩ, за което ще стане дума по-долу. Всъщност в САЩ се таи ядрена дългова бомба. Достатъчно е да се спомене, че Калифорния се равнява на десет Гърции.
Ясно е, че нито съкращаването на държавните разходи, нито увеличаването на данъците ще решат проблема. Точката на необратимостта беше прекосена. Няма и възможност от нарастване на темповете на ръста на БНП. Досегашните капиталистически модели и особено актуалният - на печатането на зелени хартийки, изчерпаха своите възможности. Напълно и окончателно.
Да се отпишат дълговете също е невъзможно, тъй като това ще унищожи западния проект и западната банкова система начело с долара. Това означава край на тези държави, разрушение на цялата западна политическа система, бунтове, революции. Да се отнемат парите от местните бюджети също е невъзможно. Към средата на текущото десетилетие, ако сме живи, ще видим крушение на системата на долара и на еврото, девалвация, хиперинфлация, вълна от банкрути в сферата на финансите и обслужването. Ще изгърми нещо такова, в сравнение с което Великата депресия от 1929 г. ще изглежда като рай. Ще започне разпадането на единния световен пазар.
Това е реалната картина. За да се схване не е необходимо да сте носители на нобелова награда по икономика. Трябваше да излезем от тази система преди 20 години. Сега вече е късно.
Когато страните се намират в такава ситуация, обикновено пускат печатниците и печатат пари, които са необходими за обслужване на своите дългове. Това води до хиперинфлация и унищожение на валутите. Това става с долара.
По отношение на глобалния брутен продукт може да се каже, че в момента светът е на половин път към депресията. Ако се погледнат равнището на продажбите и промишленото производство, светът вече е в депресия. А що се отнася до строителството и новите поръчки на стоки с дълготрайна употреба, светът вече е във втората Велика Депресия. Ако се случи и хиперинфлация, която виждаме в недалечно бъдеще, тя ще нанесе такъв удар по системата, че ще престанат въобще да работят много отрасли на икономиката.
Какво ще е равнището на новата хиперинфлация. Може да е такава каквато беше във Ваймарската република. Тогава парите се обезцениха до такава степен, че бяха използвани за тоалетна хартия. Това ще бъде най-катастрофалната хиперинфлация в историята. Икономиката ще премине на бартер, хората ще се върнат към обменната търговия.
Дали е възможно да се избегне хиперинфлацията. Не, не е възможно. Беше направено всичко тя да се случи. И вече е извън всякакъв контрол. Всичко това е невъзможно да бъде вярно. Сумарният дълг на САЩ надминава 75 трилиона долара. Но и това не е всичко.
Стигна се до абсурдната ситуация мошеникът, т.е. САЩ, хванат с фалшиви карти, да обявява великодушно "на всички, на които дължа пари, прощавам." Кошмар. Доларите, както е известно, не са държавна собственост на САЩ. Те са собственост на една частна банка, но се гарантират с ... държавни облигации на САЩ. Сами сте си виновни, кой ви е карал да ги приемате! Разбира се, има и риск да почнат да стрелят по мошеника. Но тогава печели онзи, който има по-голям пищов.
Каква е реалната картина в САЩ се разкрива от долните факти, които в концентриран вид разкриват една фалирала и унищожена държава:
безработицата в момента възлиза на 22 процента и продължава да расте. По време на Великата депресия безработицата беше най-висока през 1935 г. - 25 процента
връщането на ипотекирани или неизплатени домове през 2008 г. надмина броя на конфискуваните през 30-те години
между Великата депресия и 1940 г. федералните разходи като процент от БНП бяха 21 на сто
през 2008 г. федералните разходи като процент от БНП бяха 38 на сто
83 на сто от активите на американската борса са в ръцете на 1 процент от населението
61 на сто от американците живеят от заплата до заплата, през 2007 г. - 47 процента
66 процента от ръста между 2001 г. и 2007 г. отидоха в 1 процент от върхушката
36 процента от американците нямат възможност да си платят пенсионните вноски
43 на сто от американците имат спестявания по-малки от 10 000 долара
над 1,4 милиона през 2009 г. са обявили банкрут
за първи път в историята на САЩ банките притежават по-голям дял от недвижимостите, отколкото всички индивидуални собственици, взети заедно
през 1950 г. съотношението между средната заплата на служителите спрямо заплатата на работниците беше 30:1. След 2000 това съотношение надмина 300:1, сега е 500:1
50 процента от ниско печелившите заедно притежават по-малко от 1 процент от националното богатство
средният федерален служител изкарва 60 процента повече от средния работник в частния сектор
средният период за намиране на работа при безработица надмина рекордните 35,2 седмици
за първи път в историята на САЩ над 40 милиона американци получават купони за храна, през 2011 г. техният брой ще надмине 43 милиона
около 21 на сто от всички деца в САЩ живеят под чертата на бедността, най-висок процент за последните 20 години
горните 10 процента присвояват над 50 процента от националния доход
в 30 на сто от домакинствата поне един член търси постоянна работа
55 на сто от американците в трудова възраст са подложени на безработица, съкращаване на заплатата и работното време, или частично трудово ангажиране
24 процента от американците заявиха, че са отложили излизането си в пенсия за неопределен период
над 25 на сто от американците имат кредитен рейтинг под 599, което означава, че са висок кредитен риск
федералният дефицит надмина 1 трилион три месеца преди изтичането на фискалната година
броят на американците с приходи под официалната черта на бедността нараснаха с 15 процента между 2000 г. и 2008 г.
над 30 милиона печелят по-малко от 10 долара на час
сумарният дълг на правителството надмина 110 трилиона долара...
Това е унищожение на стопанската и социална структура на тази държава и общество. 5 на сто от световното население потребяват 40 процента от световните ресурси. САЩ ги очаква срив на потреблението от 40 до 5 процента, т.е. падане 8 пъти. С голяма вероятност трябва да се очаква дезинтегриране на САЩ на няколко държави. Но на този етап в САЩ ще изчезнат последните технологични компоненти и страната ще получи аграрна специализация, т.е. ще стане страна от Третия свят.
Кризата продължава вече три години - от август 2007 г. Само че тогава малко хора разбираха, че тя стартира от проблемите с ипотечните кредити в САЩ. Оттогава до днес наливането на кухи пари в икономиката на САЩ продължава. Само това би било достатъчно да твърдим, че кризата не завършва, а тепърва ще се развива право пропорционално на паричното наливане, водещо до колосална излишна парична ликвидност. Ако трябва да се изразим по медицински, гангрената е стигнала дотам, че вече има смисъл да говорим за ампутиране, т.е. за мерки, които ще разрушат самата база на съвременните финанси. Да се прави ампутация е страшно, но във всеки случай поне има някаква призрачна надежда, че пациентът може да оживее.
Засега няма никакви признаци за края на кризата. Обратното. Той въобще не се вижда. Започна нейната втора вълна. Тя може да продължи седмици или месеци. Но не и няколко години. Може би последното затишие преди дълги кризисни години.
Загубите от нея ще бъдат поне пет пъти по-големи за световната икономика, отколкото през първата вълна. Според някои оценки загубите от първата бяха около 3 трилиона долара, т.е. загубите от втората ще бъдат 15 трилиона.
Както писа един известен финансов експерт, "САЩ не са в задника на света, а много по-дълбоко."
Няма нужда да се извинявам, защото нещата наистина са страшни. Втората цунами на глобокризата ни поглъща. Така наречената "голяма седмица" е една суперГърция. В момента гърми балонът на държавните задължения на богатите страни на Запада. Според прогнозите, към 2014 г. те ще достигнат рубежа от 115 процента от техния общ брутен продукт. До една-две години ще изгърми и този балон. Това ще е страшен взрив, спрямо който пукането на балоните на недвижимостите и дериватите през 2008 г. ще изглежда като леко недоразумение.
Има всички основания да се предполага, че богатият Запад в сегашния си вид прекратява своето съществуване. Така завършва старият свят, който навлиза в период на жестоки сътресения.
Положението прилича на нагнетяване на пара в прегрят парен котел плътно затворен с предпазни клапи. Рано или късно той ще изгърми. Вътре се нагнетяват колосални държавни дългове, по-точно държавите поемат дълговете на частните корпорации и банки. По този начин страните от Г-8 вървят към банкрут на държавните финанси. Засега управляващата върхушка на Запада, страхувайки се от социални сътресения и икономическия крах на големия бизнес, увеличава своите дългове и ги прехвърля върху държавата. Но това вечно не може да продължи.
Че балонът на държавните дългове ще се взриви се разбира от много експерти. Прогнозираме това от няколко години и предвиждаме, че взривът е неизбежен до 2015 г. Други прогнозират разрушителната вълна на глобокризата до 2016-2018 г. Трети говорят за много тежък преход на света към "шестата техническа система" през 2015-2020 г.
До какво може да се стигне е достатъчно да се погледне Гърция. Заемайки в брутния продукт на Еврозоната само 2,5 процента, през пролетта на 2010 г. тя предизвика сътресение на цялата система. Банкрутът на гърците застрашава банковата система в Германия, Франция, Италия, Испания. Заради Гърция трябваше да се надуе още един балон - 760 милиарда евро фонд за поддръжка, който в две трети се състои от гаранции от страните от ЕС, които сами се нуждаят от помощ, тъй като са потенциални "Гърции". Това на първо място се отнася за Испания, Италия и Португалия. В тежко състояние са държавните финанси на Германия и Англия. Започват да се повтарят гръцките събития в Италия. На дъното на колосална дългова яма е Япония. Но преди всичко САЩ, за което ще стане дума по-долу. Всъщност в САЩ се таи ядрена дългова бомба. Достатъчно е да се спомене, че Калифорния се равнява на десет Гърции.
Ясно е, че нито съкращаването на държавните разходи, нито увеличаването на данъците ще решат проблема. Точката на необратимостта беше прекосена. Няма и възможност от нарастване на темповете на ръста на БНП. Досегашните капиталистически модели и особено актуалният - на печатането на зелени хартийки, изчерпаха своите възможности. Напълно и окончателно.
Да се отпишат дълговете също е невъзможно, тъй като това ще унищожи западния проект и западната банкова система начело с долара. Това означава край на тези държави, разрушение на цялата западна политическа система, бунтове, революции. Да се отнемат парите от местните бюджети също е невъзможно. Към средата на текущото десетилетие, ако сме живи, ще видим крушение на системата на долара и на еврото, девалвация, хиперинфлация, вълна от банкрути в сферата на финансите и обслужването. Ще изгърми нещо такова, в сравнение с което Великата депресия от 1929 г. ще изглежда като рай. Ще започне разпадането на единния световен пазар.
Това е реалната картина. За да се схване не е необходимо да сте носители на нобелова награда по икономика. Трябваше да излезем от тази система преди 20 години. Сега вече е късно.
Когато страните се намират в такава ситуация, обикновено пускат печатниците и печатат пари, които са необходими за обслужване на своите дългове. Това води до хиперинфлация и унищожение на валутите. Това става с долара.
По отношение на глобалния брутен продукт може да се каже, че в момента светът е на половин път към депресията. Ако се погледнат равнището на продажбите и промишленото производство, светът вече е в депресия. А що се отнася до строителството и новите поръчки на стоки с дълготрайна употреба, светът вече е във втората Велика Депресия. Ако се случи и хиперинфлация, която виждаме в недалечно бъдеще, тя ще нанесе такъв удар по системата, че ще престанат въобще да работят много отрасли на икономиката.
Какво ще е равнището на новата хиперинфлация. Може да е такава каквато беше във Ваймарската република. Тогава парите се обезцениха до такава степен, че бяха използвани за тоалетна хартия. Това ще бъде най-катастрофалната хиперинфлация в историята. Икономиката ще премине на бартер, хората ще се върнат към обменната търговия.
Дали е възможно да се избегне хиперинфлацията. Не, не е възможно. Беше направено всичко тя да се случи. И вече е извън всякакъв контрол. Всичко това е невъзможно да бъде вярно. Сумарният дълг на САЩ надминава 75 трилиона долара. Но и това не е всичко.
Стигна се до абсурдната ситуация мошеникът, т.е. САЩ, хванат с фалшиви карти, да обявява великодушно "на всички, на които дължа пари, прощавам." Кошмар. Доларите, както е известно, не са държавна собственост на САЩ. Те са собственост на една частна банка, но се гарантират с ... държавни облигации на САЩ. Сами сте си виновни, кой ви е карал да ги приемате! Разбира се, има и риск да почнат да стрелят по мошеника. Но тогава печели онзи, който има по-голям пищов.
Каква е реалната картина в САЩ се разкрива от долните факти, които в концентриран вид разкриват една фалирала и унищожена държава:
безработицата в момента възлиза на 22 процента и продължава да расте. По време на Великата депресия безработицата беше най-висока през 1935 г. - 25 процента
връщането на ипотекирани или неизплатени домове през 2008 г. надмина броя на конфискуваните през 30-те години
между Великата депресия и 1940 г. федералните разходи като процент от БНП бяха 21 на сто
през 2008 г. федералните разходи като процент от БНП бяха 38 на сто
83 на сто от активите на американската борса са в ръцете на 1 процент от населението
61 на сто от американците живеят от заплата до заплата, през 2007 г. - 47 процента
66 процента от ръста между 2001 г. и 2007 г. отидоха в 1 процент от върхушката
36 процента от американците нямат възможност да си платят пенсионните вноски
43 на сто от американците имат спестявания по-малки от 10 000 долара
над 1,4 милиона през 2009 г. са обявили банкрут
за първи път в историята на САЩ банките притежават по-голям дял от недвижимостите, отколкото всички индивидуални собственици, взети заедно
през 1950 г. съотношението между средната заплата на служителите спрямо заплатата на работниците беше 30:1. След 2000 това съотношение надмина 300:1, сега е 500:1
50 процента от ниско печелившите заедно притежават по-малко от 1 процент от националното богатство
средният федерален служител изкарва 60 процента повече от средния работник в частния сектор
средният период за намиране на работа при безработица надмина рекордните 35,2 седмици
за първи път в историята на САЩ над 40 милиона американци получават купони за храна, през 2011 г. техният брой ще надмине 43 милиона
около 21 на сто от всички деца в САЩ живеят под чертата на бедността, най-висок процент за последните 20 години
горните 10 процента присвояват над 50 процента от националния доход
в 30 на сто от домакинствата поне един член търси постоянна работа
55 на сто от американците в трудова възраст са подложени на безработица, съкращаване на заплатата и работното време, или частично трудово ангажиране
24 процента от американците заявиха, че са отложили излизането си в пенсия за неопределен период
над 25 на сто от американците имат кредитен рейтинг под 599, което означава, че са висок кредитен риск
федералният дефицит надмина 1 трилион три месеца преди изтичането на фискалната година
броят на американците с приходи под официалната черта на бедността нараснаха с 15 процента между 2000 г. и 2008 г.
над 30 милиона печелят по-малко от 10 долара на час
сумарният дълг на правителството надмина 110 трилиона долара...
Това е унищожение на стопанската и социална структура на тази държава и общество. 5 на сто от световното население потребяват 40 процента от световните ресурси. САЩ ги очаква срив на потреблението от 40 до 5 процента, т.е. падане 8 пъти. С голяма вероятност трябва да се очаква дезинтегриране на САЩ на няколко държави. Но на този етап в САЩ ще изчезнат последните технологични компоненти и страната ще получи аграрна специализация, т.е. ще стане страна от Третия свят.
Кризата продължава вече три години - от август 2007 г. Само че тогава малко хора разбираха, че тя стартира от проблемите с ипотечните кредити в САЩ. Оттогава до днес наливането на кухи пари в икономиката на САЩ продължава. Само това би било достатъчно да твърдим, че кризата не завършва, а тепърва ще се развива право пропорционално на паричното наливане, водещо до колосална излишна парична ликвидност. Ако трябва да се изразим по медицински, гангрената е стигнала дотам, че вече има смисъл да говорим за ампутиране, т.е. за мерки, които ще разрушат самата база на съвременните финанси. Да се прави ампутация е страшно, но във всеки случай поне има някаква призрачна надежда, че пациентът може да оживее.
Засега няма никакви признаци за края на кризата. Обратното. Той въобще не се вижда. Започна нейната втора вълна. Тя може да продължи седмици или месеци. Но не и няколко години. Може би последното затишие преди дълги кризисни години.
Загубите от нея ще бъдат поне пет пъти по-големи за световната икономика, отколкото през първата вълна. Според някои оценки загубите от първата бяха около 3 трилиона долара, т.е. загубите от втората ще бъдат 15 трилиона.
Коментар