Първоначално изпратено от comet
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Изгоден ли е добивът на шистов газ за България?
Collapse
X
-
природен газ или петрол!!!
Румъния има много добре запазена промишленост-произвеждат самолети и сондажно обурудване.Могат и сами да си ползват полезни изкопаеми.Скоро е разсекретен договор с Шеврон.Според медии той е за 30!!!!! години при около 10% от добива държавна такса.Така 30 години им "консервират" ресурси.Съвременната геофизика при продължително прилагане прави чудеса дори за малки "капани" Ако и там лиценза е издаден на местна дъщерна фирма с капитал колкото лускава лимузина,дори обезщетения не им се полагат.Падането на правителството може и да е следствие на нагла откровенна кoрупция
p.s (В Либия руснаците са получавали около 20% от добива,а западни компании до 50%) " "Според условията в контрактите Chevron получава правата за проучване в блоковете за период от 30 години с възможност за удължаване с още 15 години." http://www.investor.bg/sasht/337/a/b...evron-,133623/Last edited by Minavast; 28.04.2012, 16:21.
Коментар
-
Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнениеАко не ви мързи прочетете какво казва Димитри Иванов. Той както винаги е многословен, но и много казва.
Еквадорска история ІІ
Обаче, идИ им обяснявай на Боковци, решили са да ни заложат дупето...
Коментар
-
Ако не ви мързи прочетете какво казва Димитри Иванов. Той както винаги е многословен, но и много казва.
Еквадорска история ІІНе спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Обелиск пред Белия дом е получил повреди 2011 след земетресение в Колорадо,декември май.Тук има една версия за връзката фракинг(с налягане,или с течен експлозив)-земетресения
" Поведението на "втечнена почва" под водоносния хоризонт си е плашесто.При земетресение или по голяма "доза разпукване" Четирите слоя циментиране би се скъсало като сламка и водата (или "гела")от шистите изцяло се излива в водата! Сигурно сондата Ви е шедьовър.Но при търговската марка "шистов" технологиите надвиват над разума.И термина "шистов скоро ще е термин от покера,май.Находището в Девенчи(класически залеж в природен капан) е имало дебит 350000м за 24 часа.Полския "демонстратор" дава 10-30000 метра за ден.Това е първия месец!!!Следва мнoгoкратно "разпукване"при намаляване на дебит,докато от умора на стомана се появят пукнатини.Скрити за известно време......Производители на сонди търсят оборот,тъй че Вие сте заинтересована страна." 25.01.12 01:26 http://clubs.dir.bg/showflat.php?Boa...&part=all&vc=1 "Трусът е отворил пукнатина във Вашингтонския монумент - високия над 162 метра бял обелиск, издигащ се в столицата на САЩ, предаде АП. От Националната служба за управление на парковете съобщиха, че мемориалът ще бъде затворен за посетители от съображения за безопасност и за неопределен период от време, докато инженери проучват пукнатината. Монументът тежи 91,000 тона и е изваян от мерилендски мрамор" http://www.bulgaria-news.bg/category...post75366.htmlLast edited by Minavast; 24.04.2012, 02:45.
Коментар
-
http://www.greentech.bg/?p=28065
Първия щат в САЩ забранил безсрочно фракинга. Мисля че дебата опасен ли е или не, вече не е актуален. Опасен е и не си струва. Всичките пари на света не могат да ни спасят ако си отровиме земята и водата. И без шистов газ сме доживели до тук, без него ще си продължим.
Бъдещето е в тоците и водорода и енергийна ефективност НАЙ-вече.
Коментар
-
http://www.investor.bg/sasht/337/a/u...seniia,133381/
Противоречивата практика е вероятна причина за 6-кратното увеличение на броя на земетресенията в централните части на САЩ за периода 2000-2011 г.
След появата на научни доказателства, че отпадната вода при хидравличния добив на шистов газ и нефт е вероятна причина за земетресения, американски щати, където противоречивата практика е разрешена, въвеждат нови регулаторни изисквания, съобщава Bloomberg.
Голямото количество инжектирана в кладенците вода е вероятна причина за 6-кратното увеличение на броя на земетресенията в централните части на Съединените щати за периода 2000 г. до 2011 г., разкриват данни, публикувани в U.S. Geological Survey. Нуждата от подземни хранилища за съхранение на отпадни води се увеличава, поради все по-масовия добив на шистов газ.
Връзката между хранилищата за отпадни води и земетресенията в Арканзас, Охайо и други щати предизвиква опасения сред обществеността, казва Скот Андерсън, старши експерт на Environmental Defense Fund в Остин, Тексас.
Щатската Агенция за защита на околната среда (EPA), която определя стандартите за изграждане на хранилищата според Закона за безопасността на питейната вода обяви, че работи с администрацията на отделни щати, за да изготви правила за овладяване на сеизмичните рискове.
“На компаниите трябва да бъде казано да не разполагат хранилища в сеизмични райони“, казва Андерсън. „Все пак, общият брой кладенци, които ще бъдат засегнати от подобно ограничение ще е малък“.
Според изследователи на U.S. Geological Survey, за трите десетилетия до 2000 г., сеизмичните инциденти в централните щати са били средно около 21 на година. През 2009 г. те са били 50, през 2010 г. 87, докато през 2011 г. - 134.
Разкритията оказват допълнителен натиск върху индустрията и противоречивата техника за добив на газ известна като хидравлично разбиване или „фракинг“, при която милиони литри обогатена с химикали вода се впръсква под налягане в скални пластове, за да бъдат освободени залежи на шистов газ.
Повечето от водата, използвана в процеса се връща на повърхността, където или бива рециклирана, или се отвежда към подземни хранилища.
Миналата година регулатори в Арканзас затвориха 4 кладенеца на Fayetteville Shale след серия земетресения близо до град Гай, включително едно от 4,7-ма степен по скалата на Рихтер.
Тази година Щатската комисия за нефт и газ прие правила, изискващи от компаниите за добив на шистов газ да предоставят информация за геологията на регионите, където са разположени хранилища за отпадни води, както и да разполагат подобни съоръжения далеч от геоложки разломи, казва Лоурънс Бенгал, директор на комисията.
"Доказахме ясна връзка между тези четири кладенеца и повишената сеизмична активност“, казва Бенгал.Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
Коментар
-
Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнениеСпоред Уорлик, отровите остават дълбоко под земята и не носят вреда на хората.
- Ама ние, от друга страна, хора ли сме?
Та, истината ви дума Н.Пр.Посланикът на Чичо Сам, вЕрвайте му.
Прочее, да подесетя, ако някой не е разбрал:
Проучване-ДА,
Добив - вероятно, също Да,
При едно условие: При чиста, съобразена с българските дадености, технология. Тази, дето в момента юзят из Щатите, не става. Тоест, може и да става но, не бива.
Коментар
-
Borislav Sandov
Панелът относно шистовият газ, по време на алтернативният световен воден форум в Марсилия, беше изключително интересен и полезен. Бяха представени кампаниите на Франция, България, Ирландия, Германия, Полша и Испания. Нашата кампания беше във фокуса на дебата и служеше за пример. Трябва да се гордеем с това, което направихме в България! Много страни вървят по нашият път сега и ползват нашият опит.
https://www.facebook.com/profile.php?id=691780147Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.
Коментар
-
На какво попаднах без да искам http://www.eurochicago.com/2012/02/t...shevron-u-nas/ .
иИ какво следва от това???
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеЗа нас е по изгодно да плащаме на Газпром в случая , по неизгодно е Шеврон да добиват локално в България и да плащаме този газ в долари.Рискуваме питейните води и природата , ако позволим на Шеврон да добиват ! Въобще не ми е ясно и по този въпрос вече трябва да има категорично становище , а не да се обмисля законодателство с което да се замаскира добив и работа на Шеврон в България , защото това се прави.
Обаче, ако се използва една друга, авангардна технология на пробиване, хидравличният удар може да се избегне, а мръсотия - да не се вкарва. При това, набелязките са добивът да е по-евтин предвид по-малкото сондажни платформи.
- И за това ли е по-изгодно да внасяме от Русия? Толкова ли ги мразиш? Та те, приятелю, колкото изостават, като им свърши газът, съвсем ще изгинат. А на нас, сега ни продават с близо 100 долара по-скъпо, отколкото на германия, макар че не ние ги нападнахме през Втората световна, ако си спомняш.
Коментар
-
proect
За нас е по изгодно да плащаме на Газпром в случая , по неизгодно е Шеврон да добиват локално в България и да плащаме този газ в долари.Рискуваме питейните води и природата , ако позволим на Шеврон да добиват ! Въобще не ми е ясно и по този въпрос вече трябва да има категорично становище , а не да се обмисля законодателство с което да се замаскира добив и работа на Шеврон в България , защото това се прави.D.Y.F-091066
Коментар
Коментар