IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгоден ли е добивът на шистов газ за България?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
    Бебе Джей, ти си варненец и се учудвам, че не си спомняш допреди 25 години каква вода пиехте във Варна като качество и от къде?
    Нещо бъркаш, а с паметта съм доста добре. Водата във Варна винаги е била добра (Язовир Камчия и изворите в Девня), макар и доста варовита, а лоша беше в Бургас, в продължение на десетилетия. Тяхната миришеше на блато, макар пак да си ставаше за пиене. За щастие и там решиха проблема. Единствения проблем с водата тук във Варна бе когато местните ни мутри пробиха един тръбопровод в 90 те години и всеки ден започнаха да точат от него по 2-3, а може и повече цистерни с дизелово гориво. За съжаление поради простотия и некадърност са го пробили зле и в един момент след няколко месеца успешен бизнес, почнаха течове, с опитите да ги спрат са влошили нещата и накрая солиден теч на нафта, която полива в почвата, който пък вляза в старата и доста разбрицана водопроводна система (тя е такава във всеки град) и водата се смеси с нафта.. Около месец водата в целия град не ставаше за пиене, но от прокуратурата замазаха делото както винаги.. Това бе ако ме не лъже паметта около 1995-1996 г., във всеки случай бе лято, а Данчо Марков още не го бяха взривили, понеже имаше намесени негови хора, ама не им помня имената.
    Last edited by Jay Gould; 19.01.2012, 04:27.
    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
      Нямам мнение за шистовия газ, но чудно как някой са против него уж, но нямаха нищо против когато Газпром почна да го търси в същата тази Добруджа само преди 2 месеца, нямат против и за Нефтопроводът Бургас-Александруполис
      Бебе Джей,

      ти си варненец и се учудвам, че не си спомняш допреди 25 години каква вода пиехте във Варна като качество и от къде?
      ---------------------------------------------------------------------------
      Чиляшката памет е къса! Някои уроци се повтарят, докато се научат.

      Та, толкова за това в "черничкото", дет' ти болднах.
      ---------------------------------------------------------------------------
      Поздрави!

      Коментар


      • Единственото което стана очевидно от този вот е че Костов е най-долен лобист. Направо ме е срам че съм гласувал за него на някой избори.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
          В този пост има толкова много лъжи, че не мога да ги изброя всичките...... Но е истина. че бяха румънци и работеха с подизпълнител Овергаз.
          Но не търсеха ШИСТОВ газ.
          Ето ги "лъжите" http://grada.bg/89272/%D1%88%D1%83%D...BD%D1%86%D0%B8/
          Точно това казвам - Че цялата дандания е кой да търси и добива газ и докато един поне обявяват какво ще правят, други без да обявяват нищо вече го правят. Не Овергаз е подизпълнител на румънците, а точно обратното, те са подизпълнител на Овергаз.

          Наетите над 100 работници правят проучвания за газ и нефт, за броени дни хиляди декари частни земи бяха опасани с кабели и датчици * Тежки 30-тонни вибромашини предизвикват миниземетресения за сеизмични проучвания
          Тонка ПЕТРОВА. Арендатори в няколко шуменски села са бесни. През последните дни работници от румънска фирма, която прави проучвания за нефт и газ, газят без да питат нивите и посевите им. Чужденците са наети от българска газова компания. Част от стопаните още не са видели калните коловози, които пресичат земите им. Други обаче излезли с ловните си пушки да бранят имотите си от неканените гости, разказват очевидци. Стана ясно, че някои от кметовете в края на октомври са получили уведомително писмо от екоминистерството за тези проучвания. На други места представители на българската фирма-възложител са провели срещи с фермери. Много от кметовете обаче, улисани в избори, не са предупредили местните. Никой и на тях не е обяснил технологията на проучаването, свързана с предизвикване на миниземетръси. Обещали да изплатят обезщетения по борсови цени, ако нанесат щети. Екип на вестника видя в последния работен ден на миналата седмица как десет-петнайсет високопроходими джипове, натоварени с кабели и техника шарят из частните земи на хората, правят коловози, мачкайки току-що покаралите посеви. В тях пътуват работниците, които опъват кабелите и поставят в земята датчиците. Три от 30-тонните френски вибраторни машини бяха разположени в землището на село Ветрище. Само за първите два-три дни от пристигането им в района на Шумен екипите на частната водеща румънска фирма „Проспектиуни” АД, спечелила обществената поръчка на „Овъргаз” за проучвания за нефтени находища и на природен газ, успяха да „окабелят” хиляди декари ниви. Работят бързо, дори по тъмно, на фарове. Монтират метални стълбове, опъват километри кабели и забиват в земята датчици. Цялата тази мрежа е свързана с вибраторните машини, които предизвикват миниземетресения. Данните се записват в станцията, разположена върху каросерията на камиона. Вътре се виждат монитори и компютри.
          Според румънците вибрациите се усещали само на 3-4 метра от машината, но според хората от селата това ставало на повече от 100 метра. Пастири от с. Ивански пък твърдят, че привечер кози и крави се препъвали във внезапно появилите се кабели в землището, а някои от добичетата, като усетили вибрациите, избягали.
          Окабеленият район се простира в землищата на селата Васил Друмев, Илия Блъсков, Ивански, Ветрище, Радко Димитриево. Не е ясно къде се прехвърлят от утре.
          Румънците ще извършат 2Д сеизмични изследвания в Североизточна България, блок Провадия. Общата стойност на поръчката е 32 875 543 лева без ДДС. Условно блокът е разделен на източна и западна част. Източната обхваща територия, разположена основно на изток от Провадия в землищата на селата Бозвелийско, Житница, Царевци, Падина и Манастир. На юг и на запад от Провадия сеизмичните профили достигат до селата Тутраканци, Комарево и Храброво. Най-западната част от блока на т. нар. сеизмичен профил достига почти до Шумен. Тази данни стават ясни от сайта на Агенцията за обществените поръчки, а обявлението е публикувано на 25 октомври. Странно, но там не са упоменати поименно шуменските села.
          Нашият екип нито в едно кметство не видя обява, която да информира местните хора за проучването и за това, че в земите им ще навлязат машини.
          Първи, още в четвъртък, шуменският бизнесмен Петър Петров алармира, че в неговата частна собственост, обхващаща земите му и язовира край село Васил Друмев, без да питат и без да предупредят, са навлезли румънските джипове, а работниците са опънали кабелите. Първия ден ги пуснал, но втория отказал. И заплашил, че ще ги съди.
          Петров бил още повече изумен от факта, че нито в областната управа, нито в общината знаели какви са тези хора и какво правят по нивите.
          „Какво е това безхаберие? Някакви хора от чужди държави обикалят по нашите земи, никой нищо не знае, нямаме никаква информация, никой не ни е предупредил. В село Ивански напрежението расте. „Газят из блоковете, а арендаторите се оплакват”, ядосва се кметът Иван Дерменджиев. „Румънци са, не можем да се разберем с тях. Обещаха да ми дадат телефон на българския си бос да се свържем, щото много бели правят по нивите”. Той е получил писмо от екоминистерството, а преди месец дошли и представители на българската фирма. „Викат дори и да не са съгласни хората, ние имаме право да влезем. От министерството ни е разрешено.”
          Накрая отсича: „Ако е за шистов газ, няма да разрешим да стъпят в нашето землище”.
          Ядосана е и Дафина Маркова. Тя има 2000 дка земя в с. Ивански. „Като минат през блока с тези грайфери, житото на чимове хвърчи. Помляха ни посевите. Как така в частна собственост ще влизат. Мъжът ми е ходил и разказва, че на 100-200 метра от машината е чувствал страшен трус. Нещо страхотно било, цялата земя се тресяла“....


          Пък Овергаз може и пчелен мед да са търсили, знам ли

          Треска за шистов газ http://tv7.bg/news/2435212.html

          Най-весело ще стане, ако се окаже, че няма газ
          Last edited by Jay Gould; 19.01.2012, 01:09.
          http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
            Е то няма и да чуеш, но дори медиите споменаха, че Овергаз дупчи край Шумен, Търговище и т.н. като дори не казват на собствениците на ниви преди да им изпогазят посевите. А Овергаз е собственост на Газпром.. Реално цялата война за така наречения Шистов Газ е дали Газпром или Шеврон да го търсят и добиват. Такъв ще се добива със сигурност, а в момента просто се борят за кокала.

            Румънските инженери и работници с 30 тона машини са газели нивите по здрач. Българските геолози, които са ги съпровождали, са обяснявали, че изпълняват поръчка на „Овергаз“.
            Дафинка Маркова е успяла да изгони румънците от земите си и дори да преговаря с тях, но други арендатори не са имали този шанс. Сега Валери Вълчев и земевладелците си блъскат главите над типови договори, с които от „Овергаз“ искат да пренаемат от тях земите, за да продължат проучването.


            Големите собственици на земя в Добруджа не искат да печелят от добив на газ в региона. Те настояват за референдум по въпроса. А ако правителството все пак разреши добив на шистов газ, земевладелците обещават да подкрепят всяка съпротива на еколозите. Петър Петров е собственик на близо 100 000 дка земя в Добруджа. Бизнесменът признава, че е натрупал първия си милион още след промените. Той беше и първият собственик, който изхвърли от земите си румънските работници, които търсят газ край Шумен. И двамата сме съгласни, че ако български работници нахлуят в земи на румънски фермери така криминално и без предупреждение, ще получим белезници до вечерта.http://tv7.bg/news/2435212.html

            Арендатори в няколко шуменски села са бесни. През последните дни работници от румънска фирма, която прави проучвания за нефт и газ, газят без да питат нивите и посевите им. Чужденците са наети от "българска" газова компания - В случая "Овергаз" на който 50 % от капитала му се държи от “Газпром”... И за каква българска компания става дума, като дори метачите в нея не са българи, но не в това е въпроса, а с това дали въобще и до колко е защитена частната собственост в страната, на българските и чуждите инвеститори и дали който си иска, с един печат от МС не може да разкатае кой да е бизнес в България?!

            - За кого работите?
            - За „Овъргаз“.
            - Какво търсите?
            - Мисля, че газ.
            - И какво точно правите, виждаме, че тук опъвате кабели?
            - Не можем да говорим за това.
            - Имате ли разрешение да влизате в тези частни ниви?
            - Има хора от „Овъргаз”, които се занимава с тези неща.

            Тия собственици на земя и тия арендатори не зная защо ми приличат на купувачи на фабрики преди 9 септември. http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=12887


            Та шистов газ ще се търси, вероятно ако е вредно и ще осерат цяла Добруджа, но реално на никой не му пука освен на местните. В момента всичко е постановки, кой да докопа находищата - Дали Шверон или Газпром и има две лобита - руско и американско, като повечето от така наречените еколози са от руското и боли ги оная работа за Добруджа или за хляба дето реват за него. Трябва да сме реалисти.. На никой не му пука за вреди, а само за пари ..

            Лично аз не вярвам нито на правителството, нито на Газпром, нито на Шеврон, нито на еколозите - някой от "химикалите" при сондажи за газ и петрол са например царевичино нишесте - ама никой не казва царевица, а казва отрови.. а и отрови има сигурно, но имам доклад какво се слага по принцип, ама от 2 месеца все ще го пращам на един химик да го погледне, ама все ме мързи, пък и не е ми е някаква спешна задача.. и не е моя работа, та все забравям да му го пратя да погледне какво се слага Ако съм на мястото на кабинета най-вероятно бих забранил някой видове проучвания и добив, ако доказано са вредни, а други не.. Ама това си е работа на кабинета.
            В този пост има толкова много лъжи, че не мога да ги изброя всичките...

            Имах възможност ЛИЧНО да видя машините на румънците, защото спираха за нощуване на площадката на един от нашите цехове. За което си плащаха естествено. Сред машините им сонди НЯМАШЕ!!! Така че те не са дупчили земята. Тук просто Jay Gould лъже! Или е неосведомен.

            И не са газили нивите по здрач. Приключваха работа в 16,30. И в 17,00 напускаха.

            Търсеха подземни кухини, в които може би да има ГАЗ. И големите 30-тонни машини предизвикваха вибрации, а кабелите, които опъваха по нивите бяха с детектори. Сигналите от тези детектори ще се обработват и евентуално ще разкрият структурата на земните пластове.
            Но е истина. че бяха румънци и работеха с подизпълнител Овергаз.
            Но не търсеха ШИСТОВ газ.
            Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
              .................................................. ................................
              .................................................. .................................................. .....................

              Та шистов газ ще се търси, вероятно ако е вредно и ще осерат цяла Добруджа, но реално на никой не му пука освен на местните. В момента всичко е постановки, кой да докопа находищата - Дали Шверон или Газпром и има две лобита - руско и американско, като повечето от така наречените еколози са от руското и боли ги оная работа за Добруджа или за хляба дето реват за него. Трябва да сме реалисти.. На никой не му пука за вреди, а само за пари ..

              Лично аз не вярвам нито на правителството, нито на Газпром, нито на Шеврон, нито на еколозите - някой от "химикалите" при сондажи за газ и петрол са например царевичино нишесте - ама никой не казва царевица, а казва отрови.. а и отрови има сигурно, но имам доклад какво се слага по принцип, ама от 2 месеца все ще го пращам на един химик да го погледне, ама все ме мързи, пък и не е ми е някаква спешна задача.. и не е моя работа, та все забравям да му го пратя да погледне какво се слага Ако съм на мястото на кабинета най-вероятно бих забранил някой видове проучвания и добив, ако доказано са вредни, а други не.. Ама това си е работа на кабинета.
              Нещо подобно исках да напиша и аз,ама Джея така добре го и казал,че ми спести маса умствени и писмени усилия

              Коментар


              • Коментар


                • Първоначално изпратено от citizen_bg Разгледай мнение
                  А ако някой ми влезе в двора или земята и започне да се разпорежда без мое знание и съгласие, би трябвали да мога да извадя пушката и да го стрелям, и закона да е на моя страна!
                  Би трябвало, би трябвало...ама това е България, убиеш ли крадец докато краде ще те осъдят, защото човекът просто си упражнявал своята професия и ти си го убил докато работи...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                    ...На какво ми напомня "За или Против добива на Шистов Газ" - Газпром срещу Шеврон Кой да дупчи в България. Циркът ще е ако се окаже накрая, че газ няма, но ние сме се изтрепали помежду си в интерес на руснаци и американци...
                    Е с това решение на правителството няма да се изтрепем. Никой няма да търси и разработва. Поне засега!
                    А ако някой ми влезе в двора или земята и започне да се разпорежда без мое знание и съгласие, би трябвали да мога да извадя пушката и да го стрелям, и закона да е на моя страна!

                    Коментар


                    • Нещо по темата - До къде може да се стигне когато две корпорации се хванат за гушите
                      Най-безсмислената война на 20 век - Война за Гран Чако, или войната на Стандарт Ойл срещу Шел http://borsi.blog.bg/politika/2011/0...-ili-vo.716575

                      На какво ми напомня "За или Против добива на Шистов Газ" - Газпром срещу Шеврон Кой да дупчи в България. Циркът ще е ако се окаже накрая, че газ няма, но ние сме се изтрепали помежду си в интерес на руснаци и американци...
                      Last edited by Jay Gould; 18.01.2012, 18:43.
                      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от citizen_bg Разгледай мнение
                        Шеврон официално обявиха, че търсят шистов газ, за Газпром не съм чул. Тази информация сигурна ли е и откъде?
                        Е то няма и да чуеш, но дори медиите споменаха, че Овергаз дупчи край Шумен, Търговище и т.н. като дори не казват на собствениците на ниви преди да им изпогазят посевите. А Овергаз е собственост на Газпром.. Реално цялата война за така наречения Шистов Газ е дали Газпром или Шеврон да го търсят и добиват. Такъв ще се добива със сигурност, а в момента просто се борят за кокала.

                        Румънските инженери и работници с 30 тона машини са газели нивите по здрач. Българските геолози, които са ги съпровождали, са обяснявали, че изпълняват поръчка на „Овергаз“.
                        Дафинка Маркова е успяла да изгони румънците от земите си и дори да преговаря с тях, но други арендатори не са имали този шанс. Сега Валери Вълчев и земевладелците си блъскат главите над типови договори, с които от „Овергаз“ искат да пренаемат от тях земите, за да продължат проучването.


                        Големите собственици на земя в Добруджа не искат да печелят от добив на газ в региона. Те настояват за референдум по въпроса. А ако правителството все пак разреши добив на шистов газ, земевладелците обещават да подкрепят всяка съпротива на еколозите. Петър Петров е собственик на близо 100 000 дка земя в Добруджа. Бизнесменът признава, че е натрупал първия си милион още след промените. Той беше и първият собственик, който изхвърли от земите си румънските работници, които търсят газ край Шумен. И двамата сме съгласни, че ако български работници нахлуят в земи на румънски фермери така криминално и без предупреждение, ще получим белезници до вечерта.http://tv7.bg/news/2435212.html

                        Арендатори в няколко шуменски села са бесни. През последните дни работници от румънска фирма, която прави проучвания за нефт и газ, газят без да питат нивите и посевите им. Чужденците са наети от "българска" газова компания - В случая "Овергаз" на който 50 % от капитала му се държи от “Газпром”... И за каква българска компания става дума, като дори метачите в нея не са българи, но не в това е въпроса, а с това дали въобще и до колко е защитена частната собственост в страната, на българските и чуждите инвеститори и дали който си иска, с един печат от МС не може да разкатае кой да е бизнес в България?!

                        - За кого работите?
                        - За „Овъргаз“.
                        - Какво търсите?
                        - Мисля, че газ.
                        - И какво точно правите, виждаме, че тук опъвате кабели?
                        - Не можем да говорим за това.
                        - Имате ли разрешение да влизате в тези частни ниви?
                        - Има хора от „Овъргаз”, които се занимава с тези неща.

                        Тия собственици на земя и тия арендатори не зная защо ми приличат на купувачи на фабрики преди 9 септември. http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=12887


                        Та шистов газ ще се търси, вероятно ако е вредно и ще осерат цяла Добруджа, но реално на никой не му пука освен на местните. В момента всичко е постановки, кой да докопа находищата - Дали Шверон или Газпром и има две лобита - руско и американско, като повечето от така наречените еколози са от руското и боли ги оная работа за Добруджа или за хляба дето реват за него. Трябва да сме реалисти.. На никой не му пука за вреди, а само за пари ..

                        Лично аз не вярвам нито на правителството, нито на Газпром, нито на Шеврон, нито на еколозите - някой от "химикалите" при сондажи за газ и петрол са например царевичино нишесте - ама никой не казва царевица, а казва отрови.. а и отрови има сигурно, но имам доклад какво се слага по принцип, ама от 2 месеца все ще го пращам на един химик да го погледне, ама все ме мързи, пък и не е ми е някаква спешна задача.. и не е моя работа, та все забравям да му го пратя да погледне какво се слага Ако съм на мястото на кабинета най-вероятно бих забранил някой видове проучвания и добив, ако доказано са вредни, а други не.. Ама това си е работа на кабинета.
                        Last edited by Jay Gould; 18.01.2012, 18:29.
                        http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                          Нямам мнение за шистовия газ, но чудно как някой са против него уж, но нямаха нищо против когато Газпром почна да го търси в същата тази Добруджа само преди 2 месеца, нямат против и за Нефтопроводът Бургас-Александруполис
                          Шеврон официално обявиха, че търсят шистов газ, за Газпром не съм чул. Тази информация сигурна ли е и откъде?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                            Напротив мисля , че е прав и въобще не им прави мечешка услуга човека....
                            Проблемът е сериозен и затова смятам, че трябва да се подхожда отговорно и да се пише така, че да не се дава повод за обвинение в некомпетентност, поръчковост и обслужване на нечии интереси. Това имам впредвид като “мечешка” услуга, която може да се направи.
                            Извинявай, но когато се прочетат такива лирически отклонения и паралели с водопреносната мрежа, и разсъждения за приложено налягане в зависимост от дълбочината и т.н., дори всичко останало да е вярно, незапознат може да го подложи на съмнение...
                            Написано: “…За незапознатите ще кажа, че с дълбочината се повишава налягането.
                            Затова налягането с което се вкарва после водата и другите химикали е много, много по-голямо отколкото е налягането във водопреносната мрежа.
                            Защо казвам това. Ами водопреносната мрежа е средно на 2-4м под земята. А инсталацията на сондата е на 2000-4000 м. под земята. Всъщност заради химикалите нас ни интересува само вертикалния участък през водадайните слоеве. И разбира се, всички твърдят че той се укрепва с бетон и т.н….”

                            Налягането зависи от височината на водния стълб : 10м=1атм. При сондаж 2000м., налягането при напълването му с вода ще е 200атм. на дъното, дори без използването на помпи. Предполагам, че по-скоро се използват пулсациите създавани от помпите за увеличаване ефекта от налягането и ударно разцепване на скалите, както и използване на налягането на помпата за противодействие на налягането от започналия да се освобождава газ.
                            Във водопреносната мрежа налягането се създава за да достигне водата до по-голяма височина на земния релеф или етажи.

                            Написано: “…От друга страна имаме почти неизбежно замърсяване. То просто е гарантирано. Дори и да няма течове (абсурд) само разкарването на химикалите напред-назад, смесването им с вода, част от която се изпомпва обратно на повърхността. ...
                            ... Доколко голямо ще е “нормалното” замърсяване е спорно. Може и да е в приемливи граници. Но самият факт че ще има някакво замърсяване носи негативи и за еко-земеделието и за туризма…”


                            Тук се омаловажава проблема със замърсяването.
                            Официално се признава, че 30-70% от използваната технологична(с химикалите) вода се губи в земята(пукнатини, подпочвени води). Това не е някакво, а сериозно замърсяване.
                            Нещица, които ме подразниха докато четях.

                            Коментар


                            • Last edited by comet; 23.04.2013, 19:22.

                              Коментар


                              • Нямам мнение за шистовия газ, но чудно как някой са против него уж, но нямаха нищо против когато Газпром почна да го търси в същата тази Добруджа само преди 2 месеца, нямат против и за Нефтопроводът Бургас-Александруполис
                                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                                Коментар

                                Working...
                                X