IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как определяте дали една монета си струва да се купи като инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение
    Харесах си една златна монета на БНБ в auction bg, какво бихте съблюдавали за да не вземете фалшификат ?
    Можеш да си я купиш и от някой от този форум, има хора с монети (бих ти препоръчал никът му да започва с J Иначе, купуваш едни шишенца, които се продават с 1 камък (и в auction) и четеш упътването. Ако обаче не искаш да си повреждаш монетата, обади се, ще ти намеря 1 апарат, май Olimpus са най-добрите, ама той ще ти струва над 80 к. евра. Весели празници!
    Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
      Ако не си нумизмат с опит... по-добре оценявай монетите на база златното/сребърното съдържание и не се занимавай с материя, която не познаваш.
      Или най-малкото намери поне човек, който ще е коректен с теб в материята.

      Коментар


      • Ако не си нумизмат с опит... по-добре оценявай монетите на база златното/сребърното съдържание и не се занимавай с материя, която не познаваш.
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

          Високо проба метал, значима художествена и тематична стойност, технологична сложност, нисък тираж. На такива обаче цената е по-висока, та си е рисково. Купувай си инвестиционни монети от чужбина, за да е сигурно обръщението впоследствие. В Тавекса и Фиб-ата има голям избор.
          Е те щото там има безплатни монети.
          Цените им нявга къртят мивки, зъби, портфейли...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение
            Харесах си една златна монета на БНБ в auction bg, какво бихте съблюдавали за да не вземете фалшификат ? Те дават сертификати към монетите но на мен по сигурно сякаш ми се струва ако даваха касова бележка и фактура от първото ѝ закупуване отколкото този сертификат. Практика ли е да се фалшифицират ?
            Не разбирам защо се лежи на тая кълка със сертификати.
            Ти хартия или монета купуваш?
            Да не говорим за менте хартии.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение
              Много ми се иска да купя някакви монети от БНБ. Изобщо не съм сравнявал цените на чужди монети понеже и в банк продават и тавекс и в интернет, просто ми харесаха няколко от БНБ, но от 4 пуснати монети тази година само една се е продала. А има разни от 90те които даже ги продавата под номинала си и стоят, а като купя искам да имам добър шанс след 10 години да струва повече отколкото днес. Какво гледате ? Към тази от европредседателството очаквахте ли да има такъв интерес преди да я пуснат например ? А причината за тези които не са изпродадени от 10+ години просто в големия тираж ли е ?
              Високо проба метал, значима художествена и тематична стойност, технологична сложност, нисък тираж. На такива обаче цената е по-висока, та си е рисково. Купувай си инвестиционни монети от чужбина, за да е сигурно обръщението впоследствие. В Тавекса и Фиб-ата има голям избор.

              Коментар


              • Харесах си една златна монета на БНБ в auction bg, какво бихте съблюдавали за да не вземете фалшификат ? Те дават сертификати към монетите но на мен по сигурно сякаш ми се струва ако даваха касова бележка и фактура от първото ѝ закупуване отколкото този сертификат. Практика ли е да се фалшифицират ?
                Last edited by Shadow1; 17.12.2018, 19:13.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение

                  Добре, мерси, воторото изречение май не го разбрах цялото, за медните монети на Пенчо и Елин ли говориш ? А за евро председателството предполагам е заради това че се случва за пръв път, само 2000 налични и е нещо което касае целия ЕС а не само България както е при останалите монети.
                  Едно е наполеон на 5-10 % над материала, друго е съвременно БНБ злато на дубъл.
                  Все преценява все пак и каква стратегия гони.
                  За медни Елин и Пенчо, други има ли?
                  ЕС - там истерията уж да се избегне я направи БНБ. По една ли, по три на човек ли беше, пък едни опашки, чудесии.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение

                    Златните просто си изискват по-голям ресурс. Не може да ги тряскаш в тия тиражи, еле пък с тая надценка.
                    Ментета...криво-ляво на Евреите, смешни на Пенчо и Елин, естествено имаш читави такива на 16-та година и това е като цяло.
                    Официалните представители много често продават на немалка разлика от неофициалните такива.
                    Но всеки си преценява.
                    Добре, мерси, воторото изречение май не го разбрах цялото, за медните монети на Пенчо и Елин ли говориш ? А за евро председателството предполагам е заради това че се случва за пръв път, само 2000 налични и е нещо което касае целия ЕС а не само България както е при останалите монети.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение
                      А в такъв случай коя от в момента наличните е най-привлекателна? На мен ми харесва например Цар Иван Асен II на външен вид заради съчетаването на сребро и злато. А от затните монети ми изглежда че заради доста по-високата стойност ще има доста по-ограничено търсене заради риска от фалшификат когато се продава не от официални представители, така ли е ?
                      Златните просто си изискват по-голям ресурс. Не може да ги тряскаш в тия тиражи, еле пък с тая надценка.
                      Ментета...криво-ляво на Евреите, смешни на Пенчо и Елин, естествено имаш читави такива на 16-та година и това е като цяло.
                      Официалните представители много често продават на немалка разлика от неофициалните такива.
                      Но всеки си преценява.

                      Коментар


                      • А в такъв случай коя от в момента наличните е най-привлекателна? На мен ми харесва например Цар Иван Асен II на външен вид заради съчетаването на сребро и злато. А от затните монети ми изглежда че заради доста по-високата стойност ще има доста по-ограничено търсене заради риска от фалшификат когато се продава не от официални представители, така ли е ?
                        Last edited by Shadow1; 04.12.2018, 16:32.

                        Коментар


                        • Сурвакари от 5 на колко е сега?
                          Рилския от миналата на колко е?
                          Председателството беше ясна картината.
                          Фичето пък си седи на цената, Симеон отскочи уж здраво.
                          Причини за последните години...най-различни.

                          Коментар


                          • Сякаш наистина монети от преди 10 години изкупени от БНБ нямат много или изобщо по-висока продажна цена от оригиналната, така ли е и според вас ? Може би тази от началото на тази година е доста рядко изключение? Добре кое се продава по-лесно сребърни монети или сребърни кюлчета ? Понеже среброто ме привлича и ако реша да си купя от интернет, от чужбина какво мога да очакват да представлява доставката, мога ли да мина без ддс и мито ?

                            Колко по-висока цена е допустимо да се плати от борсовата за инвестиционно сребро, 15$ за тройунция 15.5 ?
                            Last edited by Shadow1; 04.12.2018, 13:16.

                            Коментар


                            • Трябва да се има предвид, че продажната цена на тези монети от БНБ е по-висока от цената на вложения метал по обясними причини. Затова, ако покупката е с цел да се инвестира в метала (отнася се най-вече за златото) и да се очаква покачване на цената му, трябва да се вземе под внимание платената по-висока цена в началото.
                              Ако се търси печалба от колекционерската стойност на тези монети, т.е. да се продаде на по-висока цена заради голямо търсене, тогава трябва да се прецени интереса на колекционерите, тиража, темата, цената и т.н.

                              За мен лично, без да налагам мнението си или да твърдя, че съм напълно прав, доста от монетите на БНБ са по-скоро за лична колекция, за хора, които харесват такива неща, отколкото за инвестиция с цел голяма печалба. Но да, факт е, че някои монети могат да се продадат по-скъпо от първоначалната цена.

                              Говорим за родните монети, а иначе има чужди монети, популярни в цял свят, които наистина се купуват за съхранение на богатството или за печалба от ценови разлики при благородните метали.

                              Коментар


                              • Как определяте дали една монета си струва да се купи като инвестиция

                                Много ми се иска да купя някакви монети от БНБ. Изобщо не съм сравнявал цените на чужди монети понеже и в банк продават и тавекс и в интернет, просто ми харесаха няколко от БНБ, но от 4 пуснати монети тази година само една се е продала. А има разни от 90те които даже ги продавата под номинала си и стоят, а като купя искам да имам добър шанс след 10 години да струва повече отколкото днес. Какво гледате ? Към тази от европредседателството очаквахте ли да има такъв интерес преди да я пуснат например ? А причината за тези които не са изпродадени от 10+ години просто в големия тираж ли е ?
                              Working...
                              X