pinoccio, най вероятно е художественна измислица, а иначе е факт че много се замърсява. С въглеводородите проблема е че не ги изгарят добре, с въглеродния диоксид проблем няма. Но проблемите не са глобални. Има по чисти и много чисти варианти, които ако се прилагат няма да има и локални проблеми, опитват но не се получава защото по тяхното усъвършенстване работят много малко хора и после работят стериотипи - едно устройстройство щом сме го ползвали в даден вариант продължаваме и учим и другите след нас да правят същото. Помня нафтовите печки, тогава друго за отопление с нафта не бяха измислили, сега никой не се отоплява с нафта но има вече тези с много добро изгаряне на горивото..да имаше и нафтови горелки по времето на печките. Глобално замърсяване има с пластмасите, няма ред защото някои неща могат да се направят само централизирано и в този център да са хора които си вършат работата, не да забогатяват а за благото на всички. Има и винаги е имало такива хора които няма да злоупотребят, ако нямаше ние нямаше и улици да имаме. Това ме дразни, че някои упорито го отричат - централизираните системи не работели, напротив те са по висшето ниво - организъм с мозък. Сега като има начин да се контролира климата просто да предложат на всички да плащат за това, ще се направят разходи, но ще се коригират природни дефекти - пустините може да се направят по конфортни за живот и в Европа има пустини. В един момент ще предложат, защото Бил Гейтс ще реши че няма нужда той да плаща за това. Те не мислят как да премахнат неграмотността в Индия, те мислят да я развият и да получат производство на евтини стоки, а това производство там ще пуши.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Глобалното затопляне мит или реалност?
Collapse
X
-
Затоплянето и застудяването е процес, който вълнообразно си тече от стотици милиони годиин, най-вече под въздействие на слънцето. В момента сме към горна точка на вълната. Един проблем е, че вълната е с продължителност поне няколкостотин години и дори утре да спре цялата икономика на планетата, това слабо ще промени нещата - може би съвсем малко по-ниска горна точка. Друг проблем е, че затоплянето задейства водния механизъм - много повече изпарения, промяна на тежестта на въздушните маси, промяна на движението и съответно необходимост от промяна на климатичните модели, които се ползват за прогнози. Но най-вече климатичните явления стават по-интензивни, заради много повечето вода в атмосферата. Парадоксът е, че човечеството разполага с всички необходими средства, ресурси, технологии и умения, за да се пренастрои, да си промени инфраструктурата, градовете, сградите, земеделието и всичко, за да преодолее сравнително леко тези промени, но няма да го направи, защото свръхкомерсиалните интереси и лобита водят политиките в съвсем други посоки. Може би в последният момент все нещо полезно ще се стори. Най-големият проблем обаче остава за не толкова далечното бъдеще. Той произтича от бавното, пълзящо отравяне на средата, особено на океаните, с ежедневно изливаните милиони тонове непознати за екосистемите мръсотии. Само си представете всички урбани с милиардите домакинства, индустрии, заведения... и всички ползват най-различни препарати с най-различни прекрасни химичини формули.. и всичко това всеки ден се излива в реките и океаните. Милиони тонове дневно. Почти 70% от кислорода се създава от планктона в океаните. Въпреки че спрямо сушата океаните са стотици пъти по-обширни, то замърсяването пълзи и нараства. Непознатите за екосистемите химически формули не се неутрализират, а се трупат във водата и морските организми, в почвите и растенията на сушата. Примерно след още сто години при тези темпове, вероятно мнозина ще се чудят какво е станало, че океаните умират. А те са началото на жизнената верига. Аналогията с агресивни микроорганизми - бактерии или вируси - свръхразвиващи се безмозъчно и убиващи както приемника, така и себе си, с отделяните отровни вещества, е естествена. Съвсем естествено е и стремежа на тези микроорганизми да се оглеждат за нови приемници, както мнозина гледат към други планети.
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение
Нивото на океана расте с около 3 мм годишно.И това е от последният ледников период насам-т.е от поне 10 хиляди години.
Досега не съм го чувал, а надавам ухо за въпроса.
Ако е чисто журналистическо твърдение, не се старай да ми отговаряш, моля.
Неотдавна в "Обективно" дадоха информация, че в океаните по света са се появили десетки или стотици нови островчета. Източникът беше научен.
Това не е непременно доказателство, че нивото спада, но все пак може да е.
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнениеДобре, от какво се качват тия 3 мм. годишно от 10000 години насам? От затопляне ли?Last edited by Мечкан_Бикоядов; 13.05.2024, 08:43.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеНякъде пишеше че Китай е изгорил 70% от запасите си от въглища само за последните 3 десетиления. Ако е така те са по мощни от многото вулкани изригвали през тези 30 години. Като свършат въглищата и климата ще се оправи, ако само те са причината. Може би трябва да им се даде технология за съхранение на електроенергия произведена от соларни панели.
Както и да е, ако и ние натискаме в същата посока, нещата са повече от нормален ход на глобални процеси.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
Аз го питам Мирко каква е причината за тези 3 мм. годишно, които най-вероятно идват от топене на ледниците. Какво топи ледниците? Предполагам, че не е включил някакъв калорифер на полюса. Ясно е, че метеорити и градушки и дъждове няма как като барон Мюнхаузен да вдигнат нивото на световния океан. Тези дъждове са от водите на същия този океан - няма как да се изпари единица и да се извалят две единици.
Коментар
-
Някъде пишеше че Китай е изгорил 70% от запасите си от въглища само за последните 3 десетиления. Ако е така те са по мощни от многото вулкани изригвали през тези 30 години. Като свършат въглищата и климата ще се оправи, ако само те са причината. Може би трябва да им се даде технология за съхранение на електроенергия произведена от соларни панели.Last edited by supertrader; 25.04.2024, 21:29.D.Y.F-091066
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Когато кондензира влагата в атмосферата, падат валежи и така. Само че, не виждам драстични промени в атмосферната влажност.
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
Добре, от какво се качват тия 3 мм. годишно от 10000 години насам? От затопляне ли?
Коментар
-
Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение
Нивото на океана расте с около 3 мм годишно.И това е от последният ледников период насам-т.е от поне 10 хиляди години.Но затоплистите и това покачване изкарват,че е вследствие на глобално затопляне.
...ала твърде вероятно е, по-голямата част, да идва от топене на ледниците. Не знам, защо те напряга това.
Коментар
-
Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение
Нивото на океана расте с около 3 мм годишно.И това е от последният ледников период насам-т.е от поне 10 хиляди години.Но затоплистите и това покачване изкарват,че е вследствие на глобално затопляне.
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнениеНякой може ли да сподели - от какво се вдига нивото на световния океан? Някой тук мерил ли го е, за да хванем мошениците в крачка? Възможно ли е, ако няма затопляне, да се вдига, защото Земята е жив организъм и тя да се надървя нещо?
- 2 Харесвания
Коментар
Коментар