Първоначално изпратено от supertrader
Разгледай мнение
- Ултравиолетов индекс от 9 наистина се счита за много висок[4]. Това означава, че е необходимо да се вземат сериозни предпазни мерки при излагане на слънце, включително използване на слънцезащитни продукти с висок SPF фактор (30-50)[1].
- Връзката между CO2, CH4 и климатичните промени е сложна и не може да се опише като "опашата лъжа". Тези газове са известни като парникови газове и действително допринасят за задържането на топлина в атмосферата.
- Слънчевата радиация прониква през атмосферата, но част от нея се филтрира от озоновия слой. Всъщност, само 1-3% от ултравиолетовото излъчване на Слънцето достига земната повърхност[3].
- Събитието от 1816 г., известно като "Годината без лято", е причинено от изригването на вулкана Тамбора. Това е краткосрочен ефект, различен от дългосрочните климатични промени, свързани с парниковите газове.
- Ултравиолетовата радиация се счита за основен рисков фактор за развитието на рак на кожата[4]. Затова е важно да се следи UV индексът и да се вземат подходящи предпазни мерки.
Citations:
[1] https://www.parfimo.bg/enciklopedia-...pasen-ten/spf/
[2] https://medpedia.framar.bg/%D0%B7%D0...8A%D1%87%D0%B8
[3] https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3...B0%D0%BD%D0%B5
[4] https://www.puls.bg/relaks-c-34/v-ka...kozhata-n-4575
[5] https://moeto-zdrave.com/%D0%BF%D0%B...ioletovi-lachi
Коментар