IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За и Против ограничаването на разплащанията в Брой в РБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ...Тъкмо да се юрна в една далавера, и ся наш'те експерти, да вземат да ме спрат? Хубаво, ОК. Да речем, отказвам се от далаверата, няма далавера. Само че, с тази си далавера, правя стотина работни места, а без нея, нито едно . Нула. Нъцки. Тю-тю.
    И тю-тю далаверата на тарикатите.
    Кацнал мамун на клон, дали му трион...и най-старателно, сам си го реже.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
      едва ли НАП и компания ще могат да се справят с потока от данни.... те в момента газят буквално в информация, но ходят като глухи кучки по проверки ...
      „Редно е да се постави въпроса – този орган, който е неспособен да се справи с вътрешната си организация (капацитетно и кадрови), може ли да му бъде поверен такъв огромен брой „атакуеми сделки“ като всички разплащания над 1000лв. на територията на страната от всички физически и юридически лица? Смея да твърдя, че отговорът еднозначно е отрицателен.“

      Източник: Кой ще се бие за кеша?

      Това, че няма капацитет държавата да накаже всички нарушители не е проблем. Защото целта да може само „интересните“ и „неудобните“ лица да се репресират, не е нужно всички да се репресират.

      Всички трябва да са нарушители за да може да се страхуват да се оплачат от нередностите, които забелязват. Преклонената глава казват, че не я сече сабята.

      Ползвай дебитна карта, казаха. Не носи пари в брой, казаха. Какво може да се обърка, казаха...

      Last edited by vstoykov; 08.07.2017, 15:57.
      Два прости метода за легално намаляване на данъците

      Коментар


      • При всички положения ако играта загрубее толкова очаквам бум на всякакви електронни разплащания, а защо не и някоя банка да мине в светлата страна и да предложи адекватна услуга с минимални комисиони (визирам POS терминалите)
        вероятно и мобилните оператори ще се включат в играта. мисля,че вече има такива експериментални програми, но още са в зародиш

        резултата ще е такъв, че едва ли НАП и компания ще могат да се справят с потока от данни.... те в момента газят буквално в информация, но ходят като глухи кучки по проверки ...

        при всички положения банковата индустрия ще е големият печеливш от цялата тази ситуация.

        ПП другата алтернатива е допълнително посивяване на сектора ... колко е сметката 1200лв , но си искам парите в кеш... ще ти дам 5% отстъпка (не се плащат банкови комисиони, не се плащат данъци, не се ходи до банката да се теглят пари и тн) ... ами ок ето ти 1140 на ръка.... ама нямам левове... че са кът Влади Горанов ги прибра... аа няма проблем ето ти в Евро 1000лв и останалото в левчета.....

        чиновниците начело с бостана не си дават сметка колко мнителен народ сме и как ако може всеки втори ще седи извън системата.
        Last edited by bertram; 08.07.2017, 15:36.
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

          Е то на всички вече е ясно, че точно това е целта на политиците. Лошото е, че така се засилва монополното положение на банките и банкерчетата ще продължат да дерат населението все повече и повече. Най-вероятно ще си увеличат таксите за превод и поддръжка на сметки, а лихвите по депозити ще ги смъкнат до 0,0.
          Държавата почне ли да се меси в пазарните механизми, ще се получи институционален олигопол и банкерчетата ще могат да дерат населението както си искат. Подобно е положението в момента при ЕРП-тата, които са монополисти на пазара и също правят каквото си искат, а крайният потребител яде дървото..
          Ако направят ограничението до 1000 лева и примерно имам спестени 40 000 долара, ако настане банкова паника както при грабежа на КТБ, колко месеца ще ми трябват, за да си изтегля спестяванията от банковата система?
          Нема да теглиш нищо...дръжавата ше се погрижи за парите ти ...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
            Политиците си мислят, че като ограничат плащанията в брой ще накарат хората да си вкарат парите в банките (защото е неудобно да ходиш на гише в банката всеки път като правиш плащане да внасяш и всеки път след получаване на плащане да теглиш - има ден-два или повече предизвестие в зависимост от почивните дни, има такса внасяне, има такса теглене).

            Те искат хората да не си вадят парите от банките (и да вкарат парите, които са извадили), защото смятат, че така ще намалят риска от банкови ликвидни кризи (банкови паники, bank run) и ще осигурят на банките по-големи печалби.
            Е то на всички вече е ясно, че точно това е целта на политиците. Лошото е, че така се засилва монополното положение на банките и банкерчетата ще продължат да дерат населението все повече и повече. Най-вероятно ще си увеличат таксите за превод и поддръжка на сметки, а лихвите по депозити ще ги смъкнат до 0,0.
            Държавата почне ли да се меси в пазарните механизми, ще се получи институционален олигопол и банкерчетата ще могат да дерат населението както си искат. Подобно е положението в момента при ЕРП-тата, които са монополисти на пазара и също правят каквото си искат, а крайният потребител яде дървото..
            Ако направят ограничението до 1000 лева и примерно имам спестени 40 000 долара, ако настане банкова паника както при грабежа на КТБ, колко месеца ще ми трябват, за да си изтегля спестяванията от банковата система?
            ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение

              Аз така или иначе единственото нещо което плащам кеш е наема ми и той не стига 1000 лв за сега така че. И в интерес на истината това винаги е изключително неудобство за мен. Рядко нося повече от 100-150 лв кеш и единственно веднъж месечно тегля над 400 лв от банкомат или банка. Така че честно казано не виждам защо да не го направим 1000 лв. Сумата е доста приемлива. Да не говорим че една такава забрана за плащания кеш ни пази от ново КТБ.
              Пич , ти си готов за чип импланта у кофата ...или на друго место , дето ти кажат !

              Коментар


              • Забелязах, че много пъти в тази тема се повтаря упорито една и съща грешка - че ако наемът ти е под 1000 лева на месец можеш да го платиш в брой.

                Това не е вярно!

                Причината е, че ограничението за плащане в брой не се отнася за размера на единичното плащане, а за размера на целия договор. При договорите за наем се счита, че размерът на договора е месечното плащане умножено по 12 - т.е. наемът за една година. Ако наемът за една година е повече от 1000 лева (или 5000 лева или 10 000 лева - колкото е по закон лимита към момента на плащането) - тогава следва всички плащания на наема да се правят по банка.

                Това важи и за вноските по кредити. Теглите кредит от "бързи кредити" - плащате по банков път.

                Политиците си мислят, че като ограничат плащанията в брой ще накарат хората да си вкарат парите в банките (защото е неудобно да ходиш на гише в банката всеки път като правиш плащане да внасяш и всеки път след получаване на плащане да теглиш - има ден-два или повече предизвестие в зависимост от почивните дни, има такса внасяне, има такса теглене).

                Те искат хората да не си вадят парите от банките (и да вкарат парите, които са извадили), защото смятат, че така ще намалят риска от банкови ликвидни кризи (банкови паники, bank run) и ще осигурят на банките по-големи печалби.

                Само че е съмнително дали ще има такъв ефект наистина.

                (Онова за сивата икономика е за пред народонаселението, никой трезвомислещ човек не го вярва - защото ограничението за плащане в брой важи само за тези, които си осчетоводяват плащанията. Който не осчетоводява - закона не го засяга по никакъв начин. Аналогично и в зоните, където е забранено да се ходи с оръжие ходят въоръжени само терористи и други престъпници. Само крайно тъпите ходят с оръжие да обират оръжейни магазини. Който не може да схване тези прости концепции да си хвърли парите през терасата. И да внимава да не надвиши лимита при плащане в брой - на телефонни измамници е законно да се дава под 1000 лева на един път или колкото там е лимита в закона - за сега е 10 000 лева, очаквам да го намалят на 1000 лева, после 100 лева и накрая ще забранят съществуването и притежаването на банкноти - ще плащаме на телефонните измамници с POS терминали и банкови преводи.)

                При една евентуална банкова ваканция (когато банките не работят) за търговците ще бъде много трудно да доставят стоки - защото банковите плащания, дори и да работят, няма да се приемат охотно от доставчиците (защо да приемам плащане по банка, ако не мога да тегля и никой не иска да получава плащане по банка?). В същото време ако има ограничения при плащанията в брой това ще затрудни всички фирми включително и търговците на стоки от първа необходимост да доставят желаните от клиентите стоки.

                В такива условия търговията на по-дребни търговци, които може да решат да не спазват ограниченията на закона за ограничаване на плащанията в брой, ще процъфтява - ще се редят хората на опашки пред техните магазинчета и камиончета. Който плаща достатъчно висока цена и си наеме хора да чакат по опашки или си плати директно на някой малък производител - ще си има храна. (Големите вериги хранителни магазини ще спазват закона и ще спрат доставките на храни, защото договорите, които са сключили са за над 1000 лева или колкото е там ограничението по закон. Може да решат да скъсат договорите и да напишат нови за по-малки суми, но ме съмнява да рискуват големи глоби - те и без това работят на малък марж, 50% или 100% глоба ще ги откаже. Дребните фирмички не ги плаши такава глоба, те ще правят плащанията през фирмата на името на някой римлянин от римските махали или директно без да осчетоводяват или ще структурират - ще пишат фалшиви договори за 990 лева.)

                Бедните обаче ще са прецакани - за да се оправдае риска от нарушаване или заобикаляне на закона за ограничаване на плащанията в брой цените ще нараснат.

                Нашите господари, които ни притежават и пишат (и гласуват) законите тези неща ги знаят, но не им пука - те са напълнили фризерите с храна, имат пари да си купуват каквото им трябва - пазарът ще продължи да работи по време на банкова ваканция и в условията на ограничени плащания в брой, просто стоките ще станат по-скъпи. И лекарства може да се купуват онлайн, и самолет може да хванеш и да отидеш в болница в чужбина, ако ти се наложи (ако имаш пари в чужда банка за да си платиш билета).

                В крайна сметка прецакани ще са бедните - същите тези, които се радват, че щели да ограничават плащанията на "богатите".


                Два прости метода за легално намаляване на данъците

                Коментар


                • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение

                  Една командировка в щатите перди време имахме проблем с кредитната карта - не помня какъв и бях взел от счетоводството пари в брой за хотела. Къмилядо и малко доларес, не помня точно. Пича на рецепцията разбира се очакваше безкасово плащане, като му извадих кеша се поококори, но го взе без проблем. Но със сигурност скоро не му бяха плащали кеш.
                  Но америка си е полицейска държава. Аз не искам да се лишаваме от кешовите плащания. Така съвсем губим незначителните си остатъци от независимост.
                  В САЩ всеки 10-ти става жертва на измами с кредитна карта всяка година. Обаче като ти източат парите, банката ти ги връща за няколко дена, а картата се преиздава за един ден и се доставя на адрес без такси. Освен това кредитните карти ти дават бонус точки, мили, отстъпки, price protection, cashback, реална застраховка. Честно казано, в САЩ трябва да си глупав да не ползваш кредитна карта. Ама в Булгаристан ги няма тези неща и точно обратното се получава - трябва да си прост да ползваш кредитна карта.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

                    Пълни тъпотии и простотии .... първо тия електронни разплащания минават през пропагандните новини та да подготвят стадото, че "така вече уж навсякъде се прави по белия свят" и второ тия дет се водят за "минали на безкешови разплащания" кат отидеш там щи вземат парите в брой нема се плашиш ....
                    Кой отказва пари ве хахаха ?!? ..... вие сте тотално откачили ....
                    престаам си някой в Испания Жабария или Портокалия и Чехия да кае ...... :

                    "Не не не мога да ви взема тия 300 хилки в брой. предпочитам да ми ги преведете в банка и да си платя данъка на тях пюс таксите....." пахахахаха пахахаха eбаси глупостите на квадрат ...
                    Една командировка в щатите перди време имахме проблем с кредитната карта - не помня какъв и бях взел от счетоводството пари в брой за хотела. Къмилядо и малко доларес, не помня точно. Пича на рецепцията разбира се очакваше безкасово плащане, като му извадих кеша се поококори, но го взе без проблем. Но със сигурност скоро не му бяха плащали кеш.
                    Но америка си е полицейска държава. Аз не искам да се лишаваме от кешовите плащания. Така съвсем губим незначителните си остатъци от независимост.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

                      Информацията ти не е съвсем вярна! Почти всички държави вече преминават на електронни разплащания.
                      Дори и да няма официално лимити,(по закон) на много места просто отказват да приемат пари в брой!
                      https://www.theguardian.com/business...leading-europe

                      Аз лично имам впечатления от няколко държави в западна Европа където дори да платиш нещо за над 200-300 и започват да те гледат особенно. А ако решиш да изтеглиш сума над 3-5К от банката в брой започват да те третират като потенциален престъпник и терорист. Почват едни въпроси, едно мънкане, хънкане, ама за какво са ви толкова пари в брой, ама какво ще купувате с тях......... накрая те карат да попълниш декларация. Лично съм го изпитал това. Както и много други хора. Банките нарочно принуждават хората да не използват пари в брой и да държат всичко на сметка.

                      Вече и в Бг започнаха с тия номера. Явно банките майки притискат нашите да изпълняват картелната политика.
                      Пълни тъпотии и простотии .... първо тия електронни разплащания минават през пропагандните новини та да подготвят стадото, че "така вече уж навсякъде се прави по белия свят" и второ тия дет се водят за "минали на безкешови разплащания" кат отидеш там щи вземат парите в брой нема се плашиш ....
                      Кой отказва пари ве хахаха ?!? ..... вие сте тотално откачили ....
                      престаам си някой в Испания Жабария или Портокалия и Чехия да кае ...... :

                      "Не не не мога да ви взема тия 300 хилки в брой. предпочитам да ми ги преведете в банка и да си платя данъка на тях пюс таксите....." пахахахаха пахахаха eбаси глупостите на квадрат ...
                      Last edited by michaelis12; 03.07.2017, 11:00.

                      Коментар


                      • Да се върнем в началото: Искам да купя твоите 5 тона картофи с моите 3 тона домати, но държавата не ми позволява да ти дам повече от тон и половина на един път.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение

                          Аз така или иначе единственото нещо което плащам кеш е наема ми и той не стига 1000 лв за сега така че. И в интерес на истината това винаги е изключително неудобство за мен. Рядко нося повече от 100-150 лв кеш и единственно веднъж месечно тегля над 400 лв от банкомат или банка. Така че честно казано не виждам защо да не го направим 1000 лв. Сумата е доста приемлива. Да не говорим че една такава забрана за плащания кеш ни пази от ново КТБ.
                          ти верно си баси кухандъла ..... пазели го "от ново КТБ", пазят те уйя ми, те и децате в детската разбраха, че фалита е нарочно скалъпен, но как и да е .... На банкерите такива празноглавци са им идеални кат тебе, напрао ше изживеят ренесанс, кат почнат с едни отрицателни лихви по влоговете и данък банка на всяка транзакция не мое си продадеш дори часовника на дедо ти на частно без да се отчетеш, за едни цигари човек треа да си носи карта, цигарите 5.50 + данък банка 1 кинта за превода и аре цигарите станали 6.50 лв. ....

                          В България златен клас вирей, прост народ живей тва съм го писал не веднъж ......

                          Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение

                          Еми защото ако не ти трябват кинти за разплащания няма причина да ги теглиш
                          ти нема да теглиш бе те щи ги изтеглят .... пахахахах хахахахах ....
                          Last edited by michaelis12; 03.07.2017, 10:01.

                          Коментар


                          • Тегленията от КТБ бяха понеже някой е трябвало спешно да си купи нещо ли?!
                            Да не говорим, че и сега мисля доста народ е клиент на Бурканбанк и не счита за уместно да внася.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение

                              Тая мантра по каква линия се извежда и повтаря?
                              Еми защото ако не ти трябват кинти за разплащания няма причина да ги теглиш
                              http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение
                                Да не говорим че една такава забрана за плащания кеш ни пази от ново КТБ.
                                Тая мантра по каква линия се извежда и повтаря?

                                Коментар

                                Working...
                                X