IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За и Против ограничаването на разплащанията в Брой в РБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от TheSkorpion Разгледай мнение
    Хора, като частни лица колко често ви се налага да плащате над 5К лв и за какво?
    Мебели и елекроуреди по коледните промоции, плащания на туристичски агенции за семейно пътуване. Почти винаги излиза над 5К някое обзавеждане. Може да се разбие сумата на малки обач защо? Да не говорим че в хотели и българия и в чужбина български карти масово се отхвърлят без причина, най-вероятно заради лимити - към 4К мисля че е. А за по-големи лимити трябва да вземаш златна/платинена карта която е доста скъпа и пак се нагушват банките.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
      Главната идея на това е да се намали сивата икономика...
      Да бе да това е за наивниците обяснението, аз пак ще попитам сивата икономика в размери по 5 -10 хиляди ли оперира. Аре гупости са, има си данъчни, могат абсолюто всичко да проверяват и ако решат да те спукат от глоби...това е само за контрол и за банките...
      Last edited by pepe1234; 14.07.2017, 13:35.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
        това е начин за контрол и наливане на вода в мелницата на банките които и без това нагло цоцат от неимоверни таксички и комисионни. ....
        това е единствено и само за банковото лоби и за контрол за нищо друго....
        Много справедливо наблюдение.
        Но една банка може да слага таксички и комисионички а може и да не слага.
        В тая пуста чужбина за година и половина банката ми е взела буквално и преносно нула лири и нула пенца такси и комисиони.

        Коментар


        • Главната идея на това е да се намали сивата икономика, ама аз не виждам как това ще стане на ниво бизнес.

          Който си работи в сивата зона, ще продължи да си работи там. Транзакция "сива зона" <-> "сива зона" - пак няма да има как да се хване.

          Транзакция "бяла зона" <-> "сива зона" тя и сега може да се хване - нали все пак "бялата зона" издава фактури.

          Остава въпроса с касовите бележки - там не пише името. Съответно ако си в "сивата" зона сега може да си купуваш разни неща до 10 000 лв и да не ти пише името в "регистъра на бялата зона". Сега това ще намалее до 5000 лв. Но според мен това са кокошкарски истории и те са насочени главно към крайните клиенти, а не към бизнеса. Т.е. някой с ниски декларирани доходи си е купувал скъпи/луксозни стоки дето надхвърлят 4-5 пъти доходите му в рамките на година. И колко такива случая ще хванат на година? Три и половина.

          Коментар


          • Твърдо против, това е начин за контрол и наливане на вода в мелницата на банките които и без това нагло цоцат от неимоверни таксички и комисионни. Дугиден по погрешка ще ти затъркат париците от електронната бакова сметка и аре оправай се. Какво ще си купя с 5К си е моя работа, не е работа нито на баката нито на който там ще ги следи. Дали има наивни, които си мислят, че прането на пари и секви там машинации се случват за суми от по 5к.??? Смешно е, това е единствено и само за банковото лоби и за контрол за нищо друго....

            Жека който иска да си ползва кешбека, който не иска обаче, кво прави?
            Last edited by pepe1234; 14.07.2017, 12:20.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

              Ми ти си плащай и кафето с карта ...много е впечатляващо да знайш...
              За някои кешбека дори и на такива покупки е от значение.
              Не е въпроса колко често се налага, но като ти се наложи да МОЖЕШ.
              Преди време един трябваше малко над 5 да плаща. Има 4 в сметка, 2 иска от кредитна да тегли. Ами не може, само на банкомат или ПОС. Сещате се там как бяха таксите. Пък другите да ги тегли - пак едни такси...В крайна сметка с тия такси народа си спомни за бурканбанк. Факт!

              Коментар


              • Интересно колко малко се говори по същество - собственик ли съм аз на кешта си или не съм?
                Ограничението е без значение.
                Ако законно притежавам (в смисъл собственик съм на) 10001 лева би трябвало да мога да

                а) ги владея;
                б) ги ползвам;
                в) се разпореждам с;

                в разпореждането би трябвало може би да влиза да възможността да прехвърлям собствеността си на когото намеря за добре при условия които сметна за подходящи, не би ли?

                Отделно, електрическите плащания имат някои досадни ограничения, които даже не всекиму са известни.
                Така например една от дебитните ми карти позволява цели 20 броя транзакции за 24 часа.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от TheSkorpion Разгледай мнение
                  Хора, като частни лица колко често ви се налага да плащате над 5К лв и за какво?
                  Ми ти си плащай и кафето с карта ...много е впечатляващо да знайш...

                  Коментар


                  • Хора, като частни лица колко често ви се налага да плащате над 5К лв и за какво?
                    Мненията ми не са препоръки. Имам само една препоръка - не губете пари.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                      Прагът остава 10 000...
                      Каква изненада, на герберите явно временно им се е възвърнал разсъдъкът. Похвално, отлага се дрането на банките за допълнителни таксички и карти, и поне всеки ще може да прави каквото си иска със спестяванията си.
                      Иначе направо щяха да ни направят тоталитарна държава.
                      Че те и така си н интернет правят тоталитарна държава. Просто, стегнат ли ни И финансово, процесът приключва.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение



                        А даже започвам да се чудя ние изобщо били ли сме някога независима държава със собствена политика?
                        1886-1887. Около година общо.

                        Коментар


                        • TheSkorpion - много е супер, но да го направят в някоя друга държава и парите от банковата и система да дойдат в нашата..е тогава ще е супер.
                          D.Y.F-091066

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от TheSkorpion Разгледай мнение
                            Идеята за ограничения на плащанията в брой е супер. Готина е и ще помогне за справяне със сивата икономика. Въпросът е да не се прекалява. Според мен 5 000 лв. е един нормален, санитарен минимум, до който могат да стигнат ограниченията. Повече от това обаче би било лудост. Ако се избърза и го направят както казват, на 1000 лв. ще възникне недоволство сред народа според мен. 1000 лв ограничение е безумие.
                            Ама как ги сметна че 5000 е добре? Защо не 4000 например? И какво означава идеята била "готина"? КТБ нали всичките им транзакции са по банков път, айде минус няколко милиона дето били изтеглени на каса уж пък после се отметнаха. Какво помогна това? Безпомощна се оказа прокуратурата отново. Стенограмите показват незаинтерсованост, а банковата тайна дори в офшорките падна в голямата си част. Няма резултат.

                            По скоро за репресии ще се ползва тоя нов закон. Да покажат първо че могат да издирят парите на най-значимите нарушения, тогава да въвеждат каквото си искат.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Дядо Коледа

                              А според мен си платен банкерските трол, не мислиш, защото явно не можеш, а повтаряш платените от банките поръчкови статии
                              И аз мисля че е платен трол , ама от нескопосните ...по приказката да го познаеш !

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от TheSkorpion Разгледай мнение

                                Просто имам (различно) мнение. Повече от 5-10К лева в момента биха се използвали рядко за плащане от частни лица в кеш. Не е като да са джобни на средно статистическия българин. Това не ме прави трол или пък платен от банкери.
                                Каква е логиката, защо трябва да има изобщо ограничения . Всеки да плаща както иска, за сигурността всеки сам си носи отговорността. Естествено е ,че за по големи суми за сигурност всеки би използвал банкова транзакция, а ограничението на каквото и да било си е посегателство върху правото на избор на всеки един от нас.

                                Коментар

                                Working...
                                X