IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Културни особенностти на бедността

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • държавната пенсия във Великобритания ти гарантира само че няма да умреш от глад. Както се вижда и от данните ти само 20% нямат частна пенсия и разчитат само на държавната. Реално частните пенсии са им огромната част от пенсиите. Тези частни пенсии са както осигурени от работодатели така и лични. Може да има и други, честно казано не си спомням, а сега не ми се търси.

    Но основното е че на голяма част от англичаните основната част от пенсията идва от частна пенсия, не от държавата.

    Коментар


    • Много ми харесва мнението ти.
      Масово българските пенсионери са реститут с 3 стаен апартамент в центъра на София, който едвам си плаща парното.

      Или обитава огромна къща на село и не се комбинира с никого. Предпочита сам да обитава крепостта и дори да я разширява с пристройки и подобрения.

      Проблемът е, че заради демографската криза имотите у нас масово са под напрежение, а бг пенсионера само в имоти е влагал. Ми отново си е виновен, защото с политиката "да имам едно дете, за да съм по богат" и с гласуването за нереформаторски партии в последните 25 години е довел демографската криза, която му срути цената на имотите.
      Last edited by mpy_yordanov; 13.01.2015, 23:13.

      Коментар


      • Патилански много точно си описал нещата.Адмирации.Ще си позволя да те попитам в Англия пенсионерите плащат ли здравна осигуровка ползват ли безплатно лекар имат ли привилегии да получават почти безплатни карти за градския транспорт намаление в железопътния ползват ли санаториуми на намалени цени.И церемони ли се някой с тях ако жилищата им фасади като нашите?

        Коментар


        • Културни особенностти на бедността

          Виждам че темата за пенсионната система е актуална напоследък, ето защо ще се включа с предложение базирано на това което съм виждал в Европа (Англия и Чехия). Не съм изследвал детайлно пенсионни модели и базирам долу написаното предимно на познания по икономика и личен опит.

          На база това което съм виждал, смея да твърдя, че проблем с пенсиите в България няма!
          Единственият проблем е в очакванията на хората и разбирането за богатство.

          Може да ви звучи шокиращо, но пенсиите в Б-я са на едно ниво с ЕС, и аз лично не виждам основание за оплакване или призиви за увеличение.

          1. Държавните пенсиите навсякъде в ЕС варират между 30-70% от дохода преди пенсионирането. В Англия и Чехия те варират около 40%, като със сигурност има по-социални държави. Ние в никакъв случай не отстъпваме по този показател. Ето и малко статистика за Англия:

          2. По обективни причини, сегашните пенсионери в Б-я не могат да се възползват от преимуществата на частните пенсионни фондове, но това ще видите по-долу - не е значителен проблем.

          3. Средната пенсия в Б-я е 311 лв. за 2014, а средната брутна заплата е 820лв. Проста сметка показва че средната пенсия е около 50% от нетната заплата. С други думи, б-ската държава с нищо не се различава, и дори може да се счете за скромно щедра по отношение на изплащани пенсии.

          На пръв поглед, горе изложените факти и мнения звучат банално и дори грозно на фона на мизерията и недоимъка в която живеят б-ските пенсионери. Каквото и да си говорим, 311лв. са абсурдно малък доход дори за физическо оцеляване. Въпреки това, горните факти не са за подценяване, и с малко икономическа логика и опит от други държави ще достигнем до неочаквани изводи.

          Преди да продължа обаче, трябва да изясня нещо за което малко хора си дават сметка. Б-я не е единствената държава в ЕС с бедни пенсионери – напротив, във всяка държава има такива хора изпадащи от социалната стълба. В Западните общества, има немалко социални програми и пансиони, организирани или от самото общество, или от църквата, или от държавата. Учудващото в Б-я е че и общество, и църква и държава се провалят в това начинание.

          Поне от това в което съм видял в Англия и Чехия, на никой не му минава през ума, че държавата трябва да осигурява достойно съществуване или издръжка на пенсионери. Държавата осигурява социални помощи единствено на неспособни да се грижат за себе си хора, а това включва – деца, терминално болни, инвалиди и бедни. Пенсионерите рядко попадат в която и да било група. Всъщност, на пенсионерите се гледа като на зрели, интелигентни и опитни хора – способни да се грижат за себе си.

          Това което ще ви шокира обаче, е че на пенсионерите не се гледа като на бедни. Дори напротив, на тях се гледа като най-богатата част от обществото. Това не само за Англия, но и за Б-я и всяка друга държава по света. Каква е причината в България да се гледа като на бедни и изнемогващи хора? Икономическа причина няма – българската държава нито може, нито трябва да осигурява достоен живот на пенсионерите. Всъщност няма държава в ЕС която може да осигури такъв живот. Това е по силите единствено на малко петролни държави, съумяващи да акумулират и управляват богатството си.

          Причината е единствено културна, или по-точно в разбирането за бедност. Нека да ви покажа определенията за бедност на български и на английски.
          - С бедност се обозначава състояние на липса или намаляване на благосъстоянието на отделен индивид, група индивиди или общества за даден период или трайно, исторически или в настоящето. Това е невъзможността да се задоволят основните нужди на индивида, заради липса на доход, за закупуването на основните продукти и услуги или заради липса на достъп до подобни услуги.
          - Poverty is general scarcity or dearth, or the state of one who lacks a certain amount of material possessions or money.

          Забележете, че българското определение се заключва в „липса на доход“, докато английското се заключва в липса на материални притежания или пари. С други думи, дори на академично ниво няма съответствие на уж елементарно понятие като бедност. Причината не е в определението или академиците, а в културният аспект и манталитет. Ефектите от тези културни различия обаче, са колосални...

          Ето i пример за живота(културно предопределен), и как въобще един пенсионер действа в Англия и България?

          - Когато човек в Англия се пенсионира, то за него е почти невъзможно (дори с частно пенсионно осигуряване), да поддържа предишният си стандарта на живот, просто защото доходът му спада значително. При това положение, този човек чисто и просто продава имота си, и се премества в малко градче или село. Благодарение на разликата от цените на имотите, този човек може да си вземе кола, да си позволи екскурзии и дори околосветски пътешествия. Забележете че това не се финансира от държавата, а е въпрос на финансова култура.

          - Когато човек в България човек се пенсионира, то той изпада в шок, защото разбира че с дохода си на пенсионер не може да поддържа стандарта си на живот от преди, и решава че е изпаднал в бедност. Това както вече видяхме е напълно неоснователно!

          Повечето пенсионери в България, спокойно могат да последват примера на английските такива - да продадат част от имотите или апартаментите си, да си закупят много по-евтино жилище в някое малко градче или село, и с разликата да обиколят света... на презокеански лайнер например, след което да води един нормален живот. Това е напълно възможно, и решението не е свързано с пари, а единствено в правилното разбиране за бедност и финансова култура.

          И все пак бедността съществува и не може да си затваряме очите, както сред българските пенсионери ,така и сред английските. Какво следва, когато имаш ограничени финансови и материални средства? Бедните пенсионери в Англия, нямащи възможност да си позволят да живеят в собствената си държава, чисто и просто се преселват в бедна държава, където с малкото средства и пенсия могат да живеят добре. Тези държави са в Африка, Азия и дори в България. Всъщност, повечето от английските пенсионери в Б-я са чисто и просто бедни, и сами виждате как решават проблема си.

          В заключение ще повторя това което малцина в България осъзнават - пенсионерите са най-богатата част от всеки народ по света. Те притежават повечето недвижими имоти и ценостти.

          Всеки който иска да промени статуквото в Б-я, трябва да има в предвид обаче, една добра и една лоша новина.

          Добрата новина е че решението за пенсионерите е всъщност изключително лесно –заключва се във финансово ограмотяване на възрастните хора, под формата на фирми за финансови консултации, и най-вече медийни/телевизионни предавания, за това как да трансформират имотното си богатство и къде в провинцията е подходящо да живеят.

          Лошата новина, е че изключително трудно да влияеш и променяш културните особености на дадено общество. Сами може да си представите какво би последвало ако дори се опитате да изкажете мнение като по-горното – че пенсионерите са най-богатата част от обществото. Ще ви сметнат за луд, итова го казвам от личен опит.
          Last edited by Patilan; 13.01.2015, 20:54.
        Working...
        X