Първоначално изпратено от Kiro
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика (архив до 10.01.2013 г.)
Collapse
Заключена.
X
X
-
-
Петър Щурм Константинов, политолог: 2012 - годината, в която доверието в ГЕРБ спря да пада и просто рухна
Препоръчване (48)
От Дневник Всички статии на автора
Последна промяна в 14:00 на 19 дек 2012, 8166 прочитания, 273 коментара
Фотограф: Юлия Лазарова
Дневник
По темата
Андрей Райчев: Скандалът на годината е референдумът за АЕЦ "Белене" - 18 дек
Боряна Димитрова, "Алфа Рисърч": Гаф на правителството е силовото ограничаване на конкуренцията - 17 дек
На финала на годината "Дневник" направи анкета сред политолози и социолози, които обобщават тенденциите, скандалите, изненадите на 2012 г. Четете техните мнения всеки ден. Прогнозите им за 2013 ще публикуваме веднага след Нова година.
С какво ще запомните тази политическа година?
- Много тежка и трудна година за всички. В икономически и социален аспект страната показа, че е далеч от излизането от кризата – рекордна безработица, никаква перспектива за младите, никакво раздвижване в икономиката. В партийно-политически аспект – годината, в която доверието в ГЕРБ спря да пада и просто рухна.
Кой според вас е скандалът на 2012?
- 2012 беше пълна със скандали, голяма част от които свързани със съдебната система и вмешателството на другите власти в нея. Според мен всичко това е един скандал.
Какво ново научихте за съдебната система покрай изборите на Висш съдебен съвет, на главен прокурор и уволнението на съдия Мирослава Тодорова?
- Качествено нищо ново – изпълнителната власт се опитва да окупира съдебната. Разликата е в количествено отношение – толкова много, толкова нагло и толкова силно не се е случвало досега.
Какво показаха гражданските протести?
- Показаха предимно гражданска енергия за промяна.
Има ли промяна в гражданското общество?
- Гражданското общество е механизъм, много по-сложен от един или няколко граждански протеста. Всъщност те могат да са и напълно несвързани. За да се даде оценка на гражданското общество, е необходим по-дълъг период от време. Мога със сигурност да кажа, че съществува енергия за положителна промяна в гражданското общество – дали тази енергия ще създаде резултат, ще можем да кажем след година-две.
Кои постижения и гафове на правителството бихте откроили?
- Правителството нямаше особени постижения през тази година. Фактически единственото наистина значимо постижение на това правителство, изобщо през целия мандат, е подобряването на пътната инфраструктура. В почти всички други значими направления правителството се представя слабо.
За гаф ми е трудно да говоря, но това, което се случи, без правителството да се усети, е, че загуби 100% от подкрепата си навън. Това заедно с разбиването на образа на Бойко Борисов поставя ГЕРБ в пълна безизходица.
Как оценявате първата година на президента Росен Плевнелиев?
- Позитивно. Хората почти забравиха кой го е "назначил" и кой му е бил предшественик. Това показва, че президентът Плевнелиев върши добра работа. Най-радостното е, че за разлика от предшественика си е особено активен в посещенията си на Запад от границата. Струва ми се, че ще е полезно, ако прояви повече инициативност и използва "меката" си власт по отношение на публичните политики в областта на икономиката, администрацията. В крайна сметка, ако от кръговете на ГЕРБ може да излезе само един кадърен човек, поне да го използваме навсякъде.
Какво се случи с левицата и с десницата?
- Левицата успя да се прегрупира и да влезе в бойна готовност. БСП в момента е близо до върха на рейтинга си и дори води общественото недоволство – нещо, което никой не би повярвал преди 3 години, че днес ще е факт.
Десницата бавно започна да се предефинира. Отвори се десен вакуум, след като стана ясно, че ГЕРБ не е дясна партия и не води десни политики. С известно закъснение двете партии в "Синята коалиция" – СДС и ДСБ, реагираха на това и спряха подкрепата си. Приблизително в същото време се появи и нов десен избор – "България на гражданите" на Меглена Кунева. Към този момент ситуацията изглеждаше много здравословна за създаването на наистина здрава десница в България, пък била тя и съставена от няколко различни партии. За съжаление тогава процесът на предефиниране изведнъж беше съсечен от водения отвън преврат в СДС, вътрешната слабост на ДСБ и свръхбавното начало на "България на гражданите". Вече е късно за създаване на още един десен проект, така че големите въпроси в дясно са дали "Демократи за силна България" ще покажат сила и дали "Движение "България на гражданите" ще покаже движение.
Кои нови политически формации ще следите с внимание догодина?
- По принцип всички. По-конкретно партията на Кунева стана интересна с решението си да обяви, че няма при никакви обстоятелства да прави коалиция с ГЕРБ, БСП или ДПС. Това създава специфична динамика около тях – вече трудно могат да бъдат разглеждани като евентуален коалиционен партньор на ГЕРБ или БСП и ДПС. ДСБ също могат да направят подобно изявление и да създадат подобна динамика около себе си. Другото интересно поле е полето на национализма – по принцип там има място само за една парламентарна партия или коалиция, но в момента изобщо не може да се предполага коя ще е тя.
Коментар
-
Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнениеПърви Закон на Спарт
Колкото една държава е недемократична - толкова шансовете и за оцеляване и просперитет след Глобалния Крах,са по-големи!
ПП Ти кой от изброените групи си?
Коментар
-
Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение.... Русия се нареди на 88-о място по демократичност в света.
..............................
На дъното останаха Йемен, Сирия, Либия, Того, Гвинея-Бисау, Китай, Пакистан, Египет, Нигерия и Хаити.....
Колкото една държава е недемократична - толкова шансовете и за оцеляване и просперитет след Глобалния Крах,са по-големи!Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!
Коментар
-
Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнениеМи вижте се кво наследство оставяте бре,глупчо!
Ти да не мислиш,че някой дори и от обкръжението ( ...ама то като гледам освен Цецо Теляка , май друг няма .......) верва сериозно на банкенската мутра, който на няколко дози с премрежен поглед псува предишните управления и гъгни за втори мандат ?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнениеМи вижте се кво наследство оставяте бре,глупчо!
Ти да не мислиш,че някой дори и от обкръжението ( ...ама то като гледам освен Цецо Теляка , май друг няма .......) верва сериозно на банкенската мутра, който на няколко дози с премрежен поглед псува предишните управления и гъгни за втори мандат ?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнениеИ ти си прав. В момента нямам идея дали социологическите агенции пресмятат по някакъв начин фалшификацията на вота
Ако си наистина директор на работеща фирма, то значи си разумен мъж. И как се хващаш на глупостите на Станишев и другите изнервени от БСП не ми е ясно. Мисли малко бе човече, мисли! Остави пропагандата и глупостите на онзи кат 123456789!
Коментар
-
От общо 104 страни ,България се нареди на 41-о място в австрийска класация на най-демократичните държави в света.
На първо място по демократичност в света се оказа Норвегия. Веднага след нея се наредиха други две северни държави – Швеция и Финландия. В челната десетка са още Швейцария, Дания, Холандия, Нова Зеландия, Германия, Ирландия и Австрия.
Първа от източноевропейските държави е Словения (19 място), следвана от Естония (25 място) и Чехия (27 място).
Големите световни демокрации изненадващо се оказаха по-назад в класацията. Великобритания е 13-а, САЩ – едва 15-и, Франция – 17-а, а Япония – 20-а. Русия се нареди на 88-о място по демократичност в света.
На дъното останаха Йемен, Сирия, Либия, Того, Гвинея-Бисау, Китай, Пакистан, Египет, Нигерия и Хаити.http://www.manager.bg/news/balgariya...chnost-v-svetaВсичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Коментар
-
Ми вижте се кво наследство оставяте бре,глупчо!
Ти да не мислиш,че някой дори и от обкръжението ( ...ама то като гледам освен Цецо Теляка , май друг няма .......) верва сериозно на банкенската мутра, който на няколко дози с премрежен поглед псува предишните управления и гъгни за втори мандат ?!Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!
Коментар
-
Първоначално изпратено от diletant Разгледай мнениеСпомняш ли си какви бяха прогнозите за ББ за предишните избори? И какво стана? .
Коментар
-
Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение...
Проблемът е,че Герп остават руини след себе си дето и Господ не може да опрай ....
Коментар
-
Крадлив гербер - Втори мандат сънува!
Следващото правителство ще е с мандата на ДПС в коалиция с БСП и ще изкара не повече от година и половина,след което следват нови избори ....Пръмова не минава бариерата - както и Чернюгата (ДеСееБе ....) ....
Проблемът е,че Герп остават руини след себе си дето и Господ не може да опрай ....Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!
Коментар
-
Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнениеАми, ако се вярва на цифрите.... Стабилно правителство само с коалиция ще стане. Можете да избирате. БСП или ДПС и Пръмова
А БСП и ДПС, изведнъж станали любими на много от този форум, пак ще ругаят с пяна на уста още четири години.
Коментар
-
Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнениеАми, ако се вярва на цифрите.... Стабилно правителство само с коалиция ще стане. Можете да избирате. БСП или ДПС и Пръмова
А Пръмовица е въртиопашка, накъдето духне вятъра. Днес я гледах в един сутрешен блок по телевизията. Много е зле и много популистки говореше за съдебната власт, че я било страх от изпълнителната. Това го чуваме от съдиите 4 години. Вчера този Тихомир Безлов май беше, направи блестящ анализ защо не функционира добре правозащитната и правоохранителната система в страната, засегна и адвокатското лоби и че средно един грабежлия лежи 9 месеца и отново е на свобода, а грабежа е тежко престъпление. Въобще чудесно впечатление от Безлов. А куневица само популистки глупости..........
Коментар
-
Първоначално изпратено от diletant Разгледай мнениеАми не зная. То като си спечелиш изборите, защо да правиш коалиция. За да те проклинат ли?
Коментар
Коментар