IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Предизвестения край на "инвестицията" влогЪ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Питах аз, но нещо няма желаещи да споделят, та да питам пак:

    "Искам да попитам следното, което не ми е много ясно:
    мненията на публични личности, политици, форумци, познати... на които съм попадал са, че с данъка върху депозитите ще се накарат хората да пренасочат спестяванията си и с това :
    -ще се раздвижи икономиката
    -ще скочат цените на имотите
    -ще се напълни хазната
    може ли накой да ми обясни, защо биха се получили такива ефекти?"

    Може би съм питал не както трябва, та :
    Шири се мнението, че парите в банките са лошо и, че ако се вземат от там то икономиката ще се раздвижи….та ще цъфне
    Хубаво значи: колкото повече пари извън банките, толкова икономиката е по-добре.

    Теоретично да предположим за момент, че няма банки и депозити! - е сега вързахме та цъфнахме ние сме номер 1 ))

    Само дето: Банките правят пари т.е за който знае, има едни показатели: М0, М1, М2 и М3.
    Теоретично ако предположим, че депозити няма, това значи че М3 ще е равно на М0.
    Или иначе казано: при 100% "деливеридж" - т.е . все едно банки и депозити няма, то няма да ги има и кредитите създадени от тях. т.е. срещу същите стоки в икономиката ще имаме 5-6 пъти по-малко пари(остават само напечатаните от централната банка пари). Честита ви дефлация!

    Цените на всички стоки би тябвало в този "раздвижващ" и оптимистичен сценарий да паднат няколко пъти. И какво сега? Оптимистичната прогноза на Дянков е, че с ДДС например, ще облага оборот на 8-9 милярда циркулиращи в икономиката, вместо 60 милярда?!?! В този сценарий приходите от ДДС ще се сринат.
    Ако в икономиката имаме например 1000 апартамента - срещу тях в единия случай имаме 60 милярда лева, а в "раздвижващ и оптимистичен сценарий" имаме 8-9 милярда. Би следвало цените да се сринат, ако не съществуват банки и депозити!

    Проблема на кризата с който се борят в цял свят : "деливеридж" и централните банки печатат ли печатат с цел да повишат М3 за да тръгне икономиката, а у нас наобратно )))
    Чакам коментари

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение
      Депозити на стойност над 10 хиляди лв. на домакинствата в България:
      1)
      - в края на 2011г. бяха 660,149 депозита, а сумата в тях беше 21,497,196 хил. лв.
      2)
      - в края на септември 2012г. бяха 709,544 депозита, а сумата в тях беше 23,793,424 хил. лв.
      Тоест за 9 месеца сумата в тях се е увеличила с над 2.2 милиарда лв. вместо тези средства да бъдат "инвестирани" в жилищни коптори.




      http://www.bnb.bg/Statistics/index.htm
      Драги ми Информ, аз лично съм бил свидетел, как ДВА пъти в рамките на последните 20 години от депозитите на населението не е оставало и 10% реална стойност, а така квалифицираните от теб „коптори” си струват колкото си струваха и преди четвърт век, че и повече, та по полека с квалификациите

      Хубаво е, че се спестява, но нищо прекалено не е на хубаво

      Коментар


      • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
        Irish regulator sees end to bank guarantees
        DUBLIN | Fri Oct 19, 2012
        Reuters

        Ireland is close to being able to remove an expensive state guarantee on deposits to ease the pressure on banks whose medium-term capital position remains uncertain, the country's head of financial regulation said on Friday.

        Ireland's almost fully state-owned banks, whose rescue cost the equivalent of 40 percent of annual economic output, have seen their losses widen on the cost of the guarantee and capital threatened by worsening mortgage arrears.

        "In my view we are getting close to the position where the changing circumstances arising from successful implementation of the IMF/EU programme and the introduction of the banking union should permit the full removal of the government guarantee," Matthew Elderfield said in prepared remarks.



        http://www.reuters.com/article/2012/...8LJP3620121019
        Last edited by Inform; 07.11.2012, 18:15.

        Коментар


        • http://www.forexlive.com/blog/2012/1...-irish-savers/

          Не че нещо, ама

          Коментар


          • Депозити на стойност над 10 хиляди лв. на домакинствата в България:
            1)
            - в края на 2011г. бяха 660,149 депозита, а сумата в тях беше 21,497,196 хил. лв.
            2)
            - в края на септември 2012г. бяха 709,544 депозита, а сумата в тях беше 23,793,424 хил. лв.
            Тоест за 9 месеца сумата в тях се е увеличила с над 2.2 милиарда лв. вместо тези средства да бъдат "инвестирани" в жилищни коптори.




            http://www.bnb.bg/Statistics/index.htm

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Babbitt Разгледай мнение
              Какъв е проблема?Капарираш жилище и остават жълти стотинки от лихвата за плащане.
              И от там се почват едни данъци, едни такси смет Едни набалончени данъчни оценки и т.н.

              Коментар


              • Какъв е проблема?Капарираш жилище и остават жълти стотинки от лихвата за плащане.

                Коментар


                • М даааа, прокрадват се писания, че и разплащателните сметки ще влезнат в промяната на закона. Второ четене ще го забавят максимално, с цел хващане на всичко, за което народът няма да се усети....
                  И това ще мине ...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
                    Внимавай... Мария-Антоанета е казвала същото и до къде я докара
                    Обаче доста добре си е поживяла. А и много от кралете по това време са стигнали до гилотината. Така че крайният резултат не се дължи на крилатата фраза,а на историческите обстоятелства.
                    Не бъркай причината
                    за гилотината.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
                      Аз пък ще карам на пасти
                      Внимавай... Мария-Антоанета е казвала същото и до къде я докара
                      За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                      Коментар


                      • Депозити на домакинствата във Франция в нейната банкова система:
                        1)
                        - в края на 2011г. бяха на стойност по-малко от 1,134.4 милиарда евро
                        2)
                        - в края на август 2012г. бяха на стойност над 1,183.4 милиарда евро
                        Тоест за 8 месеца са се увеличили с над 49 милиарда евро вместо да инвестират в коптори в България.




                        http://www.banque-france.fr/en/home.html

                        Коментар


                        • 1. Стимулиране на потребление в страна където не се произвежда си е чисто изтичане на капитал.

                          2. Стимулирането на пазара на НИ ще доведе до известно стабилизиране на лавината от потенциално лоши кредити , така парите ще изчезнат като депозити .

                          Явно заделянето на печалбата като провизии е по-болезнено отколкото да се впрегнат депозитите.

                          Грешката която правят според мен е че не отчитат мултиплицирането на ефектите от изтичането на капитала.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от baba_meca Разгледай мнение
                            Искам да попитам следното, което не ми е много ясно:
                            мненията на публични личности, политици, форумци, познати... на които съм попадал са, че с данъка върху депозитите ще се накарат хората да пренасочат спестяванията си и с това :

                            -ще се раздвижи икономиката
                            -ще скочат цените на имотите
                            -ще се напълни хазната

                            може ли накой да ми обясни, защо биха се получили такива ефекти?
                            Средна пазарна цена на кв. м. жилищна площ в София:
                            1)
                            - през последното тримесечие на 2005г. беше 1,285.17 лв.
                            2)
                            - през последното тримесечие на 2006г. беше 1,389.83 лв.
                            3)
                            - през последното тримесечие на 2007г. беше 2,112 лв.
                            4)
                            - през второто тримесечие на 2008г. беше 2,312.50 лв.




                            Депозити на стойност над 10 хиляди лв. на домакинствата в банковата система на България:
                            1)
                            - в края на 2005г. бяха 237,781 депозита, а сумата в тях беше 6,144,136 хил. лв.
                            2)
                            - в края на 2006г. бяха 290,909 депозита, а сумата в тях беше 8,300,655 хил. лв.
                            3)
                            - в края на 2007г. бяха 369,554 депозита, а сумата в тях беше 11,729,024 хил. лв.
                            4)
                            - в края на юни 2008г. бяха 410,601 депозита, а сумата в тях беше 13,167,235 хил. лв.

                            Както виждаш въпреки, че средната пазарна цена на кв. м. жилищна площ в София се е увеличила с 80% (в интервала от последното тримесечие на 2005г. до второто тримесечие на 2008г.) депозитите на стойност над 10 хиляди лв. са се увеличили с над 114%. Явно малко са били тези, които са повярвали, че средната пазарна цена на кв. м. жилищна площ в София ще стане 1 милион лв.



                            Между другото депозитите на стойност над 10 хиляди лв. на домакинствата в банковата система не са се увеличили значително:
                            1)
                            - в края на 2005г. бяха на стойност 6,144,136 хил. лв.
                            2)
                            - в края на юни 2008г. бяха на стойност 13,167,235 хил. лв.
                            2)
                            - в края на юни 2012г. бяха на стойност 22,986,156 хил. лв.
                            Тоест за 2 години и 6 месеца има увеличение от над 7.02 милиарда лв. и след това за 4 години има увеличение с по-малко от 9.82 милиарда лв.



                            http://www.bnb.bg/BankSupervision/index.htm
                            http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=20

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Moesia Разгледай мнение
                              Аз съм спокоен. Предвидливо вече от месеци съм оборудван с домашна хлебопекарна.
                              Ти за къде..айс ейдж 7 ?
                              I don't call equity bulls 'cockroaches.' Do you understand?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Moesia Разгледай мнение
                                Аз съм спокоен. Предвидливо вече от месеци съм оборудван с домашна хлебопекарна.
                                Аз пък ще карам на пасти

                                Коментар

                                Working...
                                X