IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Предизвестения край на "инвестицията" влогЪ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
    Бат Пешо, чета писанията ти в няколко теми и забелязвам едно нещо. Спокойния ти живот на село ти е създал едно такова илюзорно спокойствие. Птичките си пеят, кученцата си лаят.... Обаче икиномичестката и финансова ситуация е доста опасна.

    Ако не си съгласен с мен, тогава ми отговори на следния въпрос:
    - Банките имат 20 и няколко процента лоши кредити. И това официални данни. Колко още крият няма да го броим.
    - Държавата принуждава банките да им купуват умрелите държавни ценни книжа с някакви умрели лихвени проценти доходност.
    - Кредитирането от банките намалява - бизнеса у нас е умряла работа. Кой да взима кредити...
    - Ипотечните кредити, които вземат частни лица също намаляват. Имотния балон изгърмя вече.
    Та въпроса ми е: От къде банката ти намира тези 7.5% лихва за да ти ги даде в края на годината?
    Аз само един контра-въпрос ще ти задам - при намаляващи доходи на населението и опасност от рецесия, от къде да дойдат увеличенията на цените на недвижимите имоти и защо борсата има 40% ръст?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
      "Сюблимния момент" примерно за Кипър беше една събота и неделя.
      И тогава "чао Гергино" го казаха банкерите, не депозантините.
      Банкерчетата не са по-глупави от теб, повярвай ми. Те затова са учили. Е, изключая някои арменци, учили химия... Ама на тях хитреенето им е в кръвта.

      Но всъщност не ми отоговори на въпроса. Ако не знаеш, може да се пробваш да го зададеш на твоята банка. Да видим те какво ще ти отговорят.
      Това просто не е вярно.А и депозити под 100000 евро не пипнаха

      Коментар


      • А сега специално за Лордю Къщовников Панелкин да чете внимателно и да види колко успешни са инвИстициите в кимизарник от две маломерни стаи с баня за 100000евро у Ливадите.И да се стяга за новите цени на копторите.Като изритат инИститУритИ от курниците и ги изкарат на пазара ще има небивал пазар.Дори моя милост ще си купи ей така за да се накефи на плячката но не у ливадите.Мое на стари години да се върнем у София.Ще има и бум на продажбите на фургони бунгала и палатки.......А и новите българи от Сирия ще си напазаруват




        Труд 18 000 семейства остават без дом, защото не могат да си плащат ипотечния кредит 3 935 30.09.2013 09:51 | България

        Оказва се, че трябват спешни мерки за справяне с необслужваните кредити, коитоможе да доведат до нови проблеми в обществото. За целта от няколко месеца представители на управляващите водят усилени консултации с най-големите банки, за да бъде постигнат консенсус как да се помогне на семействата, които не могат да покриват редовно задълженията си. Убийството на регионалната директорка на Уникредит Булбанк в Бургас сега пришпори още повече тези разговори.

        Проблемните ипотечни кредити на физически лица, които не се обслужват системно, са станали 35 000, сочат данни на големите български банки, с които вече разполага и управляващото мнозинство.

        Като се има предвид, че ипотечните кредити за купуване на жилище у нас са 160 000, излиза, че близо една четвърт от хората, които са си купили дом с пари от банка, са на червено.

        18 000 от проблемните кредити ще станат предсрочно изискуеми точно по Коледа. Тъй като става дума най-често за единствено жилище, излиза, че 18 000 семейства са в непосредствен риск да останат на улицата през зимата.

        В момента управляващите обсъждат редица идеи как да облекчат кредитополучателите, но все още не са стигнали до консенсус с банките.

        Най-приемливият вариант би бил семействата в беда да запазят възможно най-дълго единственото си жилище. Междувременно времето за реакция намалява и ако не се вземат мерки до месец, проблемът няма как да бъде преодолян.

        Търсят се начини да бъде намалена финансовата тежест за семействата в беда. Едно от предложените решения е кредитополучателят да дели “почти солидарно” с банката риска при ипотека. Например ако бъде продадено ипотекираното жилище, а останат още 30 000 евро за доиздължаване, човек да плаща само половината от сумата.

        Обсъждан е вариант и банките да се съгласят на давност от 5 или 7 години, след която да оставят длъжника, ако има още да доплаща. Подобна 7-годишна давност има в Испания. Засега обаче банкерите не са склонни да се съгласят с такова предложение и политиците са склонни на отстъпки в срока, показа проверка на “Труд”.

        В Испания преди 2 г. бе въведена забрана хората да бъдат извеждани насилствено от единственото им жилище.

        Друга мярка за облекчаване на ипотечните длъжници, която се обсъжда в средите на БСП и ДПС, е те да не плащат наказателна лихва, ако погасят предсрочно ипотечен кредит със заем от друга банка.

        Тази идея социалистите планират да запишат в проекта за Закон за ипотечните кредити, научи “Труд”. Черновата му трябва да влезе за обсъждане в парламентарните комисии в началото на ноември, а до края на годината законът да стане факт и да се прилага, за да бъде усетен от хората с дългове с изтичащ падеж.

        В момента някои банки не искат наказателна лихва, ако кредитополучателят погаси дълга със собствени средства. Според изчисленията на “Позитано” 20 при рефинансиране на кредита обаче се дължи средно 5% допълнителна лихва. При потребителските кредити няма такава лихва и това бе записано още преди 2 години в закона. За последните заеми има европейска директива, която ни задължава да не въвеждаме утежняващи схеми при предсрочно плащане.

        Ипотечните кредити обаче не са регулирани все още от Брюксел, но подобни разговори за облекчаване на условията по тях се водят не само в нашата държава, но и в почти цялата общност.

        Делим с банката риска при ипотека

        Кредитополучателите и банките най-вероятно ще си делят поравно риска при ипотека, разказаха политици от управляващите партии пред “Труд”. Така ако длъжникът не успява да погасява кредита и жилището бъде отнето и продадено на по-ниска цена от размера на заема, остатъкът от сумата ще се дели между двете страни.

        “Ако жилището бъде продадено за 70 000 евро, а ипотеката е за 100 000, то длъжникът ще продължава да дължи само 15 000, а не 30 000”, обясниха депутати пред “Труд”.

        В момента ако стойността на принудително продаденото жилище е по-ниска от размера на кредита, кредитополучателят продължава да дължи цялата разлика.

        Първоначалната идея на социалистите, за която “Труд” вече писа, бе след отнемане на първо жилище дългът да се счита за погасен без значение от разликата между цена на препродаване и ипотека.

        За да е по-малка тази разлика обаче, в БСП обмислят да променят механизма за продажба на отнети от банките апартаменти.

        Една от идеите е длъжниците да имат право да си продават сами апартамента, който не могат да изплащат. Логиката на управляващите е, че така хората ще се стремят да получат максимална цена за имота.

        Друга мярка, с която социалистите планират да защитават длъжниците на банките, е налагането на забрана за едностранно повишаване на лихвата по ипотеката. Кредитните институции ще могат да вдигат “процента на печалба” само ако това се изисква от пазара, както е в Европейския съюз и САЩ.

        В момента управителните съвети на банките вземат еднолични решения за увеличаване на лихвите на ипотеките, без те да са съобразени с пазарната ситуация. За да бъде променено това, ще трябва да се коригират общите условия на финансовите институции, които вече бяха проверявани от Комисията за защита на потребителите (КЗП).

        След като се запозна с документите, които клиентите на 25 банки подписват, КЗП изготви препоръки за всяка от тях за отстраняване на неясноти в текстовете или несъответствия с българското законодателство.


        Управляващи и банкери имат 3 седмици да се разберат

        Банкерите масово отказват да вземат отношение към предложенията за облекчаване на ползвателите на ипотечни кредити, като се позовават най-вече на това, че все още не са видели нищо написано “черно на бяло”.

        Досега само изпълнителният директор на Асоциацията на банките в България и шеф на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян е коментирал в различни тв предавания, че идеята за фалит на физически лица, което е част от опитите за справяне с проблема с лошите кредити, е утопична за българските условия. “Това го има само в англосаксонския свят, а у нас се прокарва като идея от група адвокати, които искат да отворят нова пазарна ниша и да водят едни безкрайни дела”, каза наскоро банкерът. Шефовете на Банка ДСК Виолина Маринова и на СИБанк Петър Андронов тактично отклониха поканата на “Труд” да кажат мнението си.

        Политиците от БСП обаче също избягват да говорят публично за идеите си, защото имат уговорка с банкерите да не разгласяват подробностите, преди да са ги уточнили помежду си.

        Лидерът на БСП Сергей Станишев каза в събота пред “Труд”, че е имало среща с ръководството на банковата асоциация преди три месеца, но оттогава не са имали никакви контакти. Депутатът от ДПС Йордан Цонев, който е основният двигател на идеята за промяна на законодателството, щял да бъде готов до 3 седмици с конкретни текстове, иначе ще е късно, споделиха източници от управляващите партии.

        Според източници на “Труд” от банковите среди на въпросната среща с ръководството на банковата асоциация през лятото са присъствали Хампарцумян, Маринова и Андронов. Там разговорът се е въртял около всички предложения, но е имало по-оживена дискусия около срока за давност, след който банката да оставя длъжника, който има още да доплаща по заема. Тъй като предложенията са били за 3-, 5- и за 7-годишна давност банкерите са казали, че са склонни на 5-годишен срок, след който да престанат да си търсят кредита, въпреки че най-изгодно би им било срокът да е 7 години. Част от политиците обаче настояват за 3-годишен срок. И по този въпрос обаче все още се водят спорове и няма избистрено окончателно решение.

        Засега най-голям консенсус като че ли има по въпроса за остатъка от заема, след като банката е продала жилището на длъжника. Ако въпреки продажбата парите не достигат да се плати кредитът, банката също ще трябва да носи отговорност, защото е трябвало да предвиди още при отпускането на кредита накъде ще се движи пазарът на имоти. С това са се съгласили част от банкерите и остава само да се уговорят подробностите.

        Най-вероятно е поне част от оставащата сума да се опрощава.

        Факт е, че ипотекираните имоти на длъжници се продават на търгове на ниски цени. При тези търгове, ако няма желаещи при първото наддаване, при следващото началната тръжна цена се сваля с 20%, а след това при третото - с още. Често при тези търгове постигнатата цена е твърде ниска, защото цените на имотите като цяло се сринаха с около 40-50% в сравнение с годините на бума, когато бяха отпуснати и повечето ипотечни кредити.

        Друга промяна, по която очевидно няма да има спорове, е законът да даде правомощия на Комисията за защита на потребителите да се заема с извънсъдебно решаване на споровете между банки и техни клиенти.

        Коментар


        • "Сюблимния момент" примерно за Кипър беше една събота и неделя.
          И тогава "чао Гергино" го казаха банкерите, не депозантините.
          Банкерчетата не са по-глупави от теб, повярвай ми. Те за това са учили. Е, изключая някои арменци, учили химия... Ама на тях хитреенето им е в кръвта.

          Но всъщност не ми отоговори на въпроса. Ако не знаеш, може да се пробваш да го зададеш на твоята банка. Да видим те какво ще ти отговорят.
          Last edited by d333; 30.09.2013, 11:37.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
            Бат Пешо, чета писанията ти в няколко теми и забелязвам едно нещо. Спокойния ти живот на село ти е създал едно такова илюзорно спокойствие. Птичките си пеят, кученцата си лаят.... Обаче икиномичестката и финансова ситуация е доста опасна.

            Ако не си съгласен с мен, тогава ми отговори на следния въпрос:
            - Банките имат 20 и няколко процента лоши кредити. И това официални данни. Колко още крият няма да го броим.
            - Държавата принуждава банките да им купуват умрелите държавни ценни книжа с някакви умрели лихвени проценти доходност.
            - Кредитирането от банките намалява - бизнеса у нас е умряла работа. Кой да взима кредити...
            - Ипотечните кредити, които вземат частни лица също намаляват. Имотния балон изгърмя вече.
            Та въпроса ми е: От къде банката ти намира тези 7.5% лихва за да ти ги даде в края на годината?
            За това ще питаш банката.А кой колко % лоши кредити има незнам.Някои са с по малко други с повече.Нема лошо някои банки ще се слеят други ще си намерят нови собственици.А и не означава че ще си държа парите вечно на депозит.Като наближи сюблимния момент чао Гергино.Но засега нещата са под контрол

            Коментар


            • Бат Пешо, чета писанията ти в няколко теми и забелязвам едно нещо. Спокойния ти живот на село ти е създал едно такова илюзорно спокойствие. Птичките си пеят, кученцата си лаят.... Обаче икиномичестката и финансова ситуация е доста опасна.

              Ако не си съгласен с мен, тогава ми отговори на следния въпрос:
              - Банките имат 20 и няколко процента лоши кредити. И това официални данни. Колко още крият няма да го броим.
              - Държавата принуждава банките да им купуват умрелите държавни ценни книжа с някакви умрели лихвени проценти доходност.
              - Кредитирането от банките намалява - бизнеса у нас е умряла работа. Кой да взима кредити...
              - Ипотечните кредити, които вземат частни лица също намаляват. Имотния балон изгърмя вече.
              Та въпроса ми е: От къде банката ти намира тези 7.5% лихва за да ти ги даде в края на годината?
              Last edited by d333; 30.09.2013, 11:08.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Лорда Разгледай мнение
                Стига бе Пеха, ама че си готин!
                Земи малко се отърви от тия тарикати банките дето те правят на тъпак и на 1000лв. ти дават 50 след облагане за цяла година. Ай сиктер, може ли така да те грабят. Ти ако ги реинвестираш в оранжерийка тези пари, доходността ще е в пъти! Или не вярваш на собственото си семе?
                Е не ме разсмивай.В банката имам 1500 лева в едната сметка а в другата 4000.Нямам и представа колко е лихвата тука.Иначе там където са многото пари не са в левове а в евро и лихвата е 7,5% данъци няма.На 1000 евро 75 лихва

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                  По вероятно е да станат десет
                  Стига бе Пеха, ама че си готин!
                  Земи малко се отърви от тия тарикати банките дето те правят на тъпак и на 1000лв. ти дават 50 след облагане за цяла година. Ай сиктер, може ли така да те грабят. Ти ако ги реинвестираш в оранжерийка тези пари, доходността ще е в пъти! Или не вярваш на собственото си семе?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Лорда Разгледай мнение
                    С 20 хилки такъв портфейл ще си направя на БФБ, че за година ще стане 25.
                    А не като мизерник да чакам и да се надявам, че банката няма да фалира и да не ми върне моето си...
                    По вероятно е да станат десет

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Dimitar. Разгледай мнение
                      Лорде,
                      Наистина ли вярваш, че човек, съумял да спести поне 20 хил. лв ще ги държи на такава лихва?
                      Или само така бъзикаш радиото, за спорта, дет се вика.

                      Пиша 20 хил. лв, защото ако имаш влог от 500 лв, все ти е тая каква е лихвата.
                      С 20 хилки такъв портфейл ще си направя на БФБ, че за година ще стане 25.
                      А не като мизерник да чакам и да се надявам, че банката няма да фалира и да не ми върне моето си...

                      Коментар


                      • Лорде,
                        Наистина ли вярваш, че човек, съумял да спести поне 20 хил. лв ще ги държи на такава лихва?
                        Или само така бъзикаш радиото, за спорта, дет се вика.

                        Пиша 20 хил. лв, защото ако имаш влог от 500 лв, все ти е тая каква е лихвата.

                        Коментар


                        • Все по-жалки са доходите от влог., 3,9% в лева. Мале, мале каква мизерия, само пенсионер от северозапада ще се радва на такава доходност!

                          http://www.dnes.bg/business/2013/09/...nijavat.200843

                          На банките явно ресурса почва да им става излишен. Тогава ах, какво ни чака....., ще ви кажа, ама после

                          Коментар


                          • Разписах го на ръка. Грешката е моя. Благодаря

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Lupus Разгледай мнение
                              Ползвам Excel

                              =fv(0,75%/52;52;1;1000) в единия случай, което дава почти 1060лв.
                              Проблемът ти е в тази единичка. Така както си написал нещата си казал на Ексела да сметне колко кинта ще имаш след година от 1000 кинта при 0,75% годишно олихвявани седмично и при внасяне на 1 лев в началото на всеки период. На мястото на 1-цата слощи 0, демек нямаш намерение да внасяш никви кинти допълнително

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Lupus Разгледай мнение
                                Ползвам Excel

                                =fv(0,75%/52;52;1;1000) в единия случай, което дава почти 1060лв.
                                Не знам какво ползваш. Пробвай с формула за сложна лихва. Верният отговор е 1007.5276

                                Коментар

                                Working...
                                X