По времето на ГЕРБ газът скочи двойно
С депутатът от БСП Румен Овчаров разговаря Красина Кръстев
- Румен Овчаров и компания са подписвали безобразни договори по време на предишното управление”, каза в четвъртък премиерът Бойко Борисов. Какво ще отговорите, г-н Овчаров?
- Аз вече свикнах, че в България, когато се надуе голямата вувузела Бойко Борисов, за истината няма чуваемост. Но все пак е добре и любимият ни премиер, и българските граждани да знаят, че договорите за доставка по формулата, заради която се разследва “Газпром”, са подписани през 1998 г. от правителството на Иван Костов. Любимият на всички ни премиер не направи нищо, за да ги промени, макар, че три години вече преговаря с руснаците.
А подписаният през 2006 г. договор се отнася само до количествата, доставяни като компенсация за транзита на руски природен газ през България. И цените по тези доставки все още не са достигнали т.нар. пазарни стойности, заради които “Газпром” се разследва. Именно с този договор периодът за увеличаване на цените беше удължен до 2012 г., вместо това да стане още през 2006 г.
- Обяснете на непросветените - защо след като “Газпром” ни даде 11% отстъпка от цената на газа, той ще поевтинее само с 0,5 - 1%, както се твърди сега?
- Това са тайни на аритметиката тип ГЕРБ. Очевидно е, че ГЕРБ доказаха, че не могат да водят преговори с руснаците. Нали си спомняте, че и Трайчо Трайков, и Делян Добрев непрекъснато намаляваха цената на газа. Истината обаче е друга. Цената се повиши повече от два пъти от началото на юли 2009 г., когато ГЕРБ дойде на власт, до юли т.г. Два пъти! Благодарение на техните “намаления”.
- Как изглеждат днес газовите договори, които вие сключихте?
- Ако ги нямаше тези договори, това увеличение щеше да бъде още по-голямо. В момента единственият договор, по който страната получава газ, е този. Да не говорим, че съвсем скоро ще видим каква ще бъде транзитната такса по “Южен поток” в сравнение с таксите, които бяха договорени по времето на левицата, за да оценим кой как е водил преговори.
- Какво стана с референдума за АЕЦ “Белене”?
- Този въпрос вече не е към БСП, а към властта. БСП като партия си свърши работата, сега въпросът докъде стигна проверката на подписката е към г-жа Цецка Цачева и към министър Лиляна Павлова. Според мен една добре работеща администрация би трябвало да е приключила с нея. Протакането на проверката не работи за управляващите. Ще излезе като опит за бягство от референдума.
- Защо? Провеждането на референдума заедно с изборите, каквато идея има премиерът Борисов, от полза ли е на БСП?
- Разбира се. Провеждането на референдума едновременно с парламентарните избори автоматично решава въпроса за активността и участието в гласуването. От само себе си и въпросът за атомната енергетика ще се превърне в решаващ за парламентарните избори. В кампанията Бойко Борисов ще трябва да обясни и за хвърлените на вятъра 3 млрд. лв., и за предстоящите увеличения на цените на тока.
- БСП сериозно ли възнамерява да строи “Белене”, ако дойде на власт?
- Не виждам нито една причина, поради която да ми задавате този въпрос.
Когато Бойко Борисов, търсейки някакво обяснение в подкрепа на действията си, с които хвърли на вятъра 3 млрд. лв. и спря най-ефективния енергиен проект в Европа, разпространява тази теза без каквито и било доказателства, това донякъде може да бъде обяснено. Но когато Първанов се включи в този хор, отново без доказателства, това за мен е трудно обяснимо. Във всеки случай не работи за БСП.
- Ако БСП е управляваща или съуправляваща партия, може да се окаже в позицията да строи и АЕЦ "Белене", защото е обещала на избирателите си, и седми блок в АЕЦ "Козлодуй", защото сегашното правителство започва стъпки в тази посока. Откъде пари?
- БСП никога не е била против седми блок в "Козлодуй". Той обаче е на друг етап на готовност. Честно да си призная, вече не виждам някаква основа за спор. Основните политически сили в страната очевидно са за развитието на ядрената енергетика. БСП иска да строи и "Белене", и "Козлодуй", ГЕРБ иска да строи "Козлодуй", сините също са за изграждането на "Козлодуй". ДПС е в интересна позиция - те сега са против "Белене", но пък са участвали в две правителства, които са взимали решения за изграждането на "Белене". Така че има пълен национален консенсус за развитието на ядрената енергетика.
Въпросът е кой проект ще се реализира по-бързо,кой е по-изгоден икономически и кой е по-безопасен. При това става дума на практика за един и същ проект, с една и съща технология. И няма как на едната площадка - в "Белене", той да е неизгоден, а на другата - в "Козлодуй", да е изгоден.
От гледна точка на сроковете няма съмнение, че "Белене" е напред поне с 10 години. От гледна точка на цената няма как "Козлодуй" да е по-изгоден, защото отново ще се плащат проучвания, проектиране, инфраструктура, които за "Белене" са вече платени. А и цените след 10 години инфлация със сигурност ще бъдат много по-високи.
- Избягвате въпроса откъде ще дойдат парите за двата проекта.
- И двата проекта разчитат на т.нар. проектно финансиране, т.е. привлечен за проекта финансов ресурс, банкови кредити. Всеки проект набира финансов ресурс, който се връща от експлоатацията, от енергията, която се произвежда.
- Защо тогава сега не идват инвеститори?
- И сега има инвеститори, въпреки че ГЕРБ направи всичко възможно да ги изгони. През 2008 г. най-големите компании в Европа и в света бяха на опашка да участват в проекта Белене - РВЕ, Е.ОН, "Електра бел", ЕНЕЛ, ЧЕЗ... Те не бяха дошли заради Румен Овчаров или заради левицата, а заради икономическата изгодност на проекта. Въпреки че Бойко Борисов изгони РВЕ, и в момента има инвеститор за "Белене". Бяха изгонени руските, финландските, френските инвеститори, които се видяха недостатъчно отговорни на сегашното правителство. На тези същите, които сега размахват плашилото колко ще струва "Белене", не им ли идва наум, че ще трябва да отговарят и на въпроса колко ще струва "Козлодуй".
- Смятате ли, че производителят на ядрено оборудване "Уестингхаус" е удачно да бъде избран за консултант по избора на технологията, по която ще се строи седмият реактор в "Козлодуй"?
- Не, разбира се. Това е очевиден конфликт на интереси.
- Как си обяснявате постъпката на правителството, което направи този ход?
- Под заплахата на голямата зависимост на българската енергетика от руските енергийни доставки на практика по-голямата част - най-печелившите енергийни обекти в България, стават американски: ТЕЦ "Марица-изток 1", ТЕЦ "Марица-изток 3" - за 15 години гарантирани печалби, изключително висока цена, гарантирана от правителството. Сега очевидно искаме и "Козлодуй" да стане такъв обект.
Не разбирам обаче защо всяко българско дясно правителство, когато усети, че губи почва под краката си, търси подкрепа в задоволяване на интересите на американски фирми. През 2001 г. Иван Костов заради едно ръкостискане с Буш подписа проектите за "Марица-изток-1" и 3 и сега ние с вас плащаме тройно по-скъпия ток от тези централи. Сега Бойко Борисов клекна пред американците. Делян Добрев ни разказва как те щели да правят предпроектно проучване и лъже. "Уестингхауз" сами са казали какво им е възложено - проучване за руски реактор с американско управление и горива и японска турбина. Такъв "франкенщайн" светът не е виждал. Да не говорим как ще се лицензира в ЕС, какво ще кажат французите и германците, изместени от американци, как ще реагират руснаците, без които това не може да стане.
- Нямате ли усещането, че седми блок в "Козлодуй" тръгва като "Белене" - с политическо решение, дошло сякаш от небето?
- Има разлика. Тогава, по времето на НДСВ, се взе някакво решение с някакви обосновки, но все пак на базата на съществуващ проект, по който има оборудване. Сега това го няма. Сега сме на минус 3 млрд. лв., а управляващите твърдят, че проектът в "Козлодуй" ще е ефективен. Според Делян Добрев за проучванията на "Белене" били дадени 30 милиона, сега щели да дадат само 6 - 7. Да, но тези 7 милиона някой трябва да ги плати. Защо ги даваш отново?!
- БСП предлага всички пенсионери да получат по 150 лв. добавки през есента, пенсиите да се осъвременят с инфлацията, а максималният осигурителен доход да стане 3000 лв. Има ли пари за това?
- Това е въпрос на приоритети, защото пари винаги има. Все пак държавният бюджет е около 30 милиарда. Некомпетентната политика на това правителство вкара България в един цикъл на перманентна криза, продължаващ вече 4 години. Казвам некомпетентното, защото спадът на българската икономика беше спрял в средата на 2009 г. Спирането на плащанията към бизнеса на практика върнаха България в кризата. Вместо да стимулира потреблението, правителството замрази доходите за три години. Вместо да търсят възможности за стимулиране на икономиката, ГЕРБ унищожиха най-печелившите проекти. Само "Белене" щеше да поеме поне 50 000 работни места.
- Кои ще са основните послания на БСП за новия политически сезон?
- Чисто технически погледнато, първият въпрос е АЕЦ "Белене". Поставихме важен за целия български народ въпрос в центъра на политическия дебат. Втората тема са доходите и социалната политика. Третата - визията за развитието на икономиката. Аз пътувам из страната, виждам как живеят хората. Цяло лято съм на село.
- Виждате ли връщане на доверието към БСП?
- Виждам, че хората вече ненавиждат ГЕРБ. Бодряшките шегички на Бойко Борисов вече са им дошли до гуша.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1536251
С депутатът от БСП Румен Овчаров разговаря Красина Кръстев
- Румен Овчаров и компания са подписвали безобразни договори по време на предишното управление”, каза в четвъртък премиерът Бойко Борисов. Какво ще отговорите, г-н Овчаров?
- Аз вече свикнах, че в България, когато се надуе голямата вувузела Бойко Борисов, за истината няма чуваемост. Но все пак е добре и любимият ни премиер, и българските граждани да знаят, че договорите за доставка по формулата, заради която се разследва “Газпром”, са подписани през 1998 г. от правителството на Иван Костов. Любимият на всички ни премиер не направи нищо, за да ги промени, макар, че три години вече преговаря с руснаците.
А подписаният през 2006 г. договор се отнася само до количествата, доставяни като компенсация за транзита на руски природен газ през България. И цените по тези доставки все още не са достигнали т.нар. пазарни стойности, заради които “Газпром” се разследва. Именно с този договор периодът за увеличаване на цените беше удължен до 2012 г., вместо това да стане още през 2006 г.
- Обяснете на непросветените - защо след като “Газпром” ни даде 11% отстъпка от цената на газа, той ще поевтинее само с 0,5 - 1%, както се твърди сега?
- Това са тайни на аритметиката тип ГЕРБ. Очевидно е, че ГЕРБ доказаха, че не могат да водят преговори с руснаците. Нали си спомняте, че и Трайчо Трайков, и Делян Добрев непрекъснато намаляваха цената на газа. Истината обаче е друга. Цената се повиши повече от два пъти от началото на юли 2009 г., когато ГЕРБ дойде на власт, до юли т.г. Два пъти! Благодарение на техните “намаления”.
- Как изглеждат днес газовите договори, които вие сключихте?
- Ако ги нямаше тези договори, това увеличение щеше да бъде още по-голямо. В момента единственият договор, по който страната получава газ, е този. Да не говорим, че съвсем скоро ще видим каква ще бъде транзитната такса по “Южен поток” в сравнение с таксите, които бяха договорени по времето на левицата, за да оценим кой как е водил преговори.
- Какво стана с референдума за АЕЦ “Белене”?
- Този въпрос вече не е към БСП, а към властта. БСП като партия си свърши работата, сега въпросът докъде стигна проверката на подписката е към г-жа Цецка Цачева и към министър Лиляна Павлова. Според мен една добре работеща администрация би трябвало да е приключила с нея. Протакането на проверката не работи за управляващите. Ще излезе като опит за бягство от референдума.
- Защо? Провеждането на референдума заедно с изборите, каквато идея има премиерът Борисов, от полза ли е на БСП?
- Разбира се. Провеждането на референдума едновременно с парламентарните избори автоматично решава въпроса за активността и участието в гласуването. От само себе си и въпросът за атомната енергетика ще се превърне в решаващ за парламентарните избори. В кампанията Бойко Борисов ще трябва да обясни и за хвърлените на вятъра 3 млрд. лв., и за предстоящите увеличения на цените на тока.
- БСП сериозно ли възнамерява да строи “Белене”, ако дойде на власт?
- Не виждам нито една причина, поради която да ми задавате този въпрос.
Когато Бойко Борисов, търсейки някакво обяснение в подкрепа на действията си, с които хвърли на вятъра 3 млрд. лв. и спря най-ефективния енергиен проект в Европа, разпространява тази теза без каквито и било доказателства, това донякъде може да бъде обяснено. Но когато Първанов се включи в този хор, отново без доказателства, това за мен е трудно обяснимо. Във всеки случай не работи за БСП.
- Ако БСП е управляваща или съуправляваща партия, може да се окаже в позицията да строи и АЕЦ "Белене", защото е обещала на избирателите си, и седми блок в АЕЦ "Козлодуй", защото сегашното правителство започва стъпки в тази посока. Откъде пари?
- БСП никога не е била против седми блок в "Козлодуй". Той обаче е на друг етап на готовност. Честно да си призная, вече не виждам някаква основа за спор. Основните политически сили в страната очевидно са за развитието на ядрената енергетика. БСП иска да строи и "Белене", и "Козлодуй", ГЕРБ иска да строи "Козлодуй", сините също са за изграждането на "Козлодуй". ДПС е в интересна позиция - те сега са против "Белене", но пък са участвали в две правителства, които са взимали решения за изграждането на "Белене". Така че има пълен национален консенсус за развитието на ядрената енергетика.
Въпросът е кой проект ще се реализира по-бързо,кой е по-изгоден икономически и кой е по-безопасен. При това става дума на практика за един и същ проект, с една и съща технология. И няма как на едната площадка - в "Белене", той да е неизгоден, а на другата - в "Козлодуй", да е изгоден.
От гледна точка на сроковете няма съмнение, че "Белене" е напред поне с 10 години. От гледна точка на цената няма как "Козлодуй" да е по-изгоден, защото отново ще се плащат проучвания, проектиране, инфраструктура, които за "Белене" са вече платени. А и цените след 10 години инфлация със сигурност ще бъдат много по-високи.
- Избягвате въпроса откъде ще дойдат парите за двата проекта.
- И двата проекта разчитат на т.нар. проектно финансиране, т.е. привлечен за проекта финансов ресурс, банкови кредити. Всеки проект набира финансов ресурс, който се връща от експлоатацията, от енергията, която се произвежда.
- Защо тогава сега не идват инвеститори?
- И сега има инвеститори, въпреки че ГЕРБ направи всичко възможно да ги изгони. През 2008 г. най-големите компании в Европа и в света бяха на опашка да участват в проекта Белене - РВЕ, Е.ОН, "Електра бел", ЕНЕЛ, ЧЕЗ... Те не бяха дошли заради Румен Овчаров или заради левицата, а заради икономическата изгодност на проекта. Въпреки че Бойко Борисов изгони РВЕ, и в момента има инвеститор за "Белене". Бяха изгонени руските, финландските, френските инвеститори, които се видяха недостатъчно отговорни на сегашното правителство. На тези същите, които сега размахват плашилото колко ще струва "Белене", не им ли идва наум, че ще трябва да отговарят и на въпроса колко ще струва "Козлодуй".
- Смятате ли, че производителят на ядрено оборудване "Уестингхаус" е удачно да бъде избран за консултант по избора на технологията, по която ще се строи седмият реактор в "Козлодуй"?
- Не, разбира се. Това е очевиден конфликт на интереси.
- Как си обяснявате постъпката на правителството, което направи този ход?
- Под заплахата на голямата зависимост на българската енергетика от руските енергийни доставки на практика по-голямата част - най-печелившите енергийни обекти в България, стават американски: ТЕЦ "Марица-изток 1", ТЕЦ "Марица-изток 3" - за 15 години гарантирани печалби, изключително висока цена, гарантирана от правителството. Сега очевидно искаме и "Козлодуй" да стане такъв обект.
Не разбирам обаче защо всяко българско дясно правителство, когато усети, че губи почва под краката си, търси подкрепа в задоволяване на интересите на американски фирми. През 2001 г. Иван Костов заради едно ръкостискане с Буш подписа проектите за "Марица-изток-1" и 3 и сега ние с вас плащаме тройно по-скъпия ток от тези централи. Сега Бойко Борисов клекна пред американците. Делян Добрев ни разказва как те щели да правят предпроектно проучване и лъже. "Уестингхауз" сами са казали какво им е възложено - проучване за руски реактор с американско управление и горива и японска турбина. Такъв "франкенщайн" светът не е виждал. Да не говорим как ще се лицензира в ЕС, какво ще кажат французите и германците, изместени от американци, как ще реагират руснаците, без които това не може да стане.
- Нямате ли усещането, че седми блок в "Козлодуй" тръгва като "Белене" - с политическо решение, дошло сякаш от небето?
- Има разлика. Тогава, по времето на НДСВ, се взе някакво решение с някакви обосновки, но все пак на базата на съществуващ проект, по който има оборудване. Сега това го няма. Сега сме на минус 3 млрд. лв., а управляващите твърдят, че проектът в "Козлодуй" ще е ефективен. Според Делян Добрев за проучванията на "Белене" били дадени 30 милиона, сега щели да дадат само 6 - 7. Да, но тези 7 милиона някой трябва да ги плати. Защо ги даваш отново?!
- БСП предлага всички пенсионери да получат по 150 лв. добавки през есента, пенсиите да се осъвременят с инфлацията, а максималният осигурителен доход да стане 3000 лв. Има ли пари за това?
- Това е въпрос на приоритети, защото пари винаги има. Все пак държавният бюджет е около 30 милиарда. Некомпетентната политика на това правителство вкара България в един цикъл на перманентна криза, продължаващ вече 4 години. Казвам некомпетентното, защото спадът на българската икономика беше спрял в средата на 2009 г. Спирането на плащанията към бизнеса на практика върнаха България в кризата. Вместо да стимулира потреблението, правителството замрази доходите за три години. Вместо да търсят възможности за стимулиране на икономиката, ГЕРБ унищожиха най-печелившите проекти. Само "Белене" щеше да поеме поне 50 000 работни места.
- Кои ще са основните послания на БСП за новия политически сезон?
- Чисто технически погледнато, първият въпрос е АЕЦ "Белене". Поставихме важен за целия български народ въпрос в центъра на политическия дебат. Втората тема са доходите и социалната политика. Третата - визията за развитието на икономиката. Аз пътувам из страната, виждам как живеят хората. Цяло лято съм на село.
- Виждате ли връщане на доверието към БСП?
- Виждам, че хората вече ненавиждат ГЕРБ. Бодряшките шегички на Бойко Борисов вече са им дошли до гуша.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1536251
Коментар