IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да се забранят ли печките на дърва в градовете ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

    Подмяна, демек закупуване на нови котли или? То и сега има разни програми по РЕЕКЛ, но трябва да теглиш кредит, за да си купиш определени марки климатици, и тогава ти опростяват 20%. Обаче без кредит не става, а на мен не ми се занимаваше да тегля кредити и се отказах. С две думи, доста неефективни програми за битовите абонати, иначе за предприятията парите свършваха преди да са започнали да ги раздават

    Обаче ще гледаме и ще видим - случайно разтърсих нета за филтри за комини, но освен пожелателни писания за 2-3 къщи в цялата страна, на които са сложени такива, друго инфо няма. Цената пък е съвсем табу и никой не я знае, а аз исках да купя един-два, евентуално, ако цената му не е космическа
    Не, за преминаване към друг, по-екологичен и щадящ Природата начин на отопление - газ или климатици. Но как точно ще се определят правоимащите - идея си нямам.
    Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
    Мечо

    Коментар


    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

      ПраФ е. За няколко града, 20-тина, ако не ме лъже паметта, от Оперативна програма Околна среда, ще се отпускат средства за подмяна на котли, печки и камини на твърдо гориво. Но трябва да имат доказано запрашаване. Смолян е единият от градовете.
      Подмяна, демек закупуване на нови котли или? То и сега има разни програми по РЕЕКЛ, но трябва да теглиш кредит, за да си купиш определени марки климатици, и тогава ти опростяват 20%. Обаче без кредит не става, а на мен не ми се занимаваше да тегля кредити и се отказах. С две думи, доста неефективни програми за битовите абонати, иначе за предприятията парите свършваха преди да са започнали да ги раздават

      Обаче ще гледаме и ще видим - случайно разтърсих нета за филтри за комини, но освен пожелателни писания за 2-3 къщи в цялата страна, на които са сложени такива, друго инфо няма. Цената пък е съвсем табу и никой не я знае, а аз исках да купя един-два, евентуално, ако цената му не е космическа
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

        Ъхъ, повервах го Иначе би било отлична новина и решение на проблема - естествено, няма да са хитачита и файкини, а мидейки и осаки, които ще се скапят още първата зима или мангоджери ще ги продаде, но идеята е супер - купуваш им конвектори и/или климатици, а енергийните помощи директно като превод към чез, евн и енергопро, за да нямат духовно бедните тъмно и светлозелени досег до пари и пей сърце.

        Но това е утопия и всички отлично знаем, че няма да се случи. Българинът, независимо дали е тъмнозелен или не, си сака дрЪва, щото тях може да си ги бере, другото не може, щото тока много ги обича и затова ги бие!

        БОНИ, дори и сухите дърва, а такива почти никой не ползва, защото няма кой да ги чака да му изсъхнат, отделно част от търговците продават на килограм, а сухите са по-леки от суровите, пък тези, дето си ги берат, хептен няма да чакат да изсъхнат, та сухите също замърсяват. Не е толкова, колкото другите, но са далеч от отоплението на газ, хеле пък на климатици. Обаче си е до манталитет, както казах - не го ли плеснеш нашенецът през ръчичките, 200 наредби и забрани да сложиш, само ще им се присмее и толкова. Ама я го глоби и си събери глобата и става най-примерен и съвестен гражданин... Пак взех да бълнувам утопии
        ПраФ е. За няколко града, 20-тина, ако не ме лъже паметта, от Оперативна програма Околна среда, ще се отпускат средства за подмяна на котли, печки и камини на твърдо гориво. Но трябва да имат доказано запрашаване. Смолян е единият от градовете.
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение
          Спете спокойно. Отпускат 110 милиона за преминаване от твърдо гориво на друго /на климатици най-вероятно/. Ще оборудват махалите с хитачита и дайкини. Няма да има пушеци. А конете ще сменят с голфколички, но после.
          Ъхъ, повервах го Иначе би било отлична новина и решение на проблема - естествено, няма да са хитачита и файкини, а мидейки и осаки, които ще се скапят още първата зима или мангоджери ще ги продаде, но идеята е супер - купуваш им конвектори и/или климатици, а енергийните помощи директно като превод към чез, евн и енергопро, за да нямат духовно бедните тъмно и светлозелени досег до пари и пей сърце.

          Но това е утопия и всички отлично знаем, че няма да се случи. Българинът, независимо дали е тъмнозелен или не, си сака дрЪва, щото тях може да си ги бере, другото не може, щото тока много ги обича и затова ги бие!

          БОНИ, дори и сухите дърва, а такива почти никой не ползва, защото няма кой да ги чака да му изсъхнат, отделно част от търговците продават на килограм, а сухите са по-леки от суровите, пък тези, дето си ги берат, хептен няма да чакат да изсъхнат, та сухите също замърсяват. Не е толкова, колкото другите, но са далеч от отоплението на газ, хеле пък на климатици. Обаче си е до манталитет, както казах - не го ли плеснеш нашенецът през ръчичките, 200 наредби и забрани да сложиш, само ще им се присмее и толкова. Ама я го глоби и си събери глобата и става най-примерен и съвестен гражданин... Пак взех да бълнувам утопии
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение
            Видях, че при избора на селища, съответно квартали в София и там на Филиповци и Бенковски има данни за доста чист въздух в сравнение със София. Не, всъщност зимата във Филиповци се отчита завишено замърсяване.
            Търсенето им е ужасно обаче, ти кои сензори гледаш точно (линк ако може). Освен това в махалите или няма сензори или има по 1-2 (Филиповци и бенковски са с по 1 като гледам. А и точно Филиповци и Бенковски са на края на София - там по-лесно се изчиства въздуха, по-ясно ще се види ефекта около махалите в центъра - Факултета, Христо Ботев, срещу Националния дворец на децата...

            Коментар


            • Имаш право до голяма степен с едно изключение - сухите дърва за огрев. Те замърсяват десет пъти по-малко от въглищата и суровите дърва. Просто може да се забрани продажбата на въглища и сурови дърва за битови нужди.

              Коментар


              • Спете спокойно. Отпускат 110 милиона за преминаване от твърдо гориво на друго /на климатици най-вероятно/. Ще оборудват махалите с хитачита и дайкини. Няма да има пушеци. А конете ще сменят с голфколички, но после.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от panther Разгледай мнение
                  Не съм прегледал цялата тема, така че може да повтарям нечий пост - вече има някаква статистика която показва замърсяването по дни:

                  https://airtube.info/stats.php?count...=Sofia&sensor=

                  Според мен е очевидно, че въздуха февруари и март е МНОГО по-мръсен отколкото от април до сега. Сигурно може да се направи по-подробен анализ, примерно аз не мога да кажа разните инверсии как влияят, може да се направи и релация спрямо валежи и вятър, които също оказват влияние.
                  Ама според мен е очевидно че битовото отопление е ОСНОВЕН замърсител в София.
                  Не казвам че колите не замърсяват, със сигурност трябва и там да се вземат мерки - примерно много стари дизели да плащат такса като влизат да в центъра. Но ефекта от такива мерки срещу колите ще е малък, защото те са второстепенен замърсител.

                  Дугото което може да се направи е хийт мап на средното замърсяване по райони и се обзалагам, че там ясно ще "блеснат" махалите като основни замърсители. Аз ще се опитам да си поиграя, ама нямам много опит с генерирането на подобни неща.
                  Чудесен коментар. както е видно за абсолютно всички градове у нас, замърсяването рязко се покачва зимата, независимо от местоположението на съотвентния град - дали е високо в планината като Велинград (курортен град) или е в долината като Сандански (курортен град, особено известен с чистия си въздух). Дори на моменти тези курортни градчета с уж чист въздух бият София по мръсотия, което е повече от показателно.

                  Забрана, тотална забрана, пък после да реват как са бедни - поне няма да мрат млади, че иначе кел файда, че си се стоплил, като умреш на 50, но тъпите бай Ганьовци не го разбират и веднага дават примера с учинайка му Алеко, дето пушил като комин и пиел като смок, и ако не била оная уроспия жена му, да е доживял поне до 100 години...
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от panther Разгледай мнение
                    Не съм прегледал цялата тема, така че може да повтарям нечий пост - вече има някаква статистика която показва замърсяването по дни:

                    https://airtube.info/stats.php?count...=Sofia&sensor=

                    Според мен е очевидно, че въздуха февруари и март е МНОГО по-мръсен отколкото от април до сега. Сигурно може да се направи по-подробен анализ, примерно аз не мога да кажа разните инверсии как влияят, може да се направи и релация спрямо валежи и вятър, които също оказват влияние.
                    Ама според мен е очевидно че битовото отопление е ОСНОВЕН замърсител в София.
                    Не казвам че колите не замърсяват, със сигурност трябва и там да се вземат мерки - примерно много стари дизели да плащат такса като влизат да в центъра. Но ефекта от такива мерки срещу колите ще е малък, защото те са второстепенен замърсител.

                    Дугото което може да се направи е хийт мап на средното замърсяване по райони и се обзалагам, че там ясно ще "блеснат" махалите като основни замърсители. Аз ще се опитам да си поиграя, ама нямам много опит с генерирането на подобни неща.
                    Видях, че при избора на селища, съответно квартали в София и там на Филиповци и Бенковски има данни за доста чист въздух в сравнение със София. Не, всъщност зимата във Филиповци се отчита завишено замърсяване.
                    Last edited by Trakatrak; 14.08.2018, 13:41.

                    Коментар


                    • Не съм прегледал цялата тема, така че може да повтарям нечий пост - вече има някаква статистика която показва замърсяването по дни:

                      https://airtube.info/stats.php?count...=Sofia&sensor=

                      Според мен е очевидно, че въздуха февруари и март е МНОГО по-мръсен отколкото от април до сега. Сигурно може да се направи по-подробен анализ, примерно аз не мога да кажа разните инверсии как влияят, може да се направи и релация спрямо валежи и вятър, които също оказват влияние.
                      Ама според мен е очевидно че битовото отопление е ОСНОВЕН замърсител в София.
                      Не казвам че колите не замърсяват, със сигурност трябва и там да се вземат мерки - примерно много стари дизели да плащат такса като влизат да в центъра. Но ефекта от такива мерки срещу колите ще е малък, защото те са второстепенен замърсител.

                      Дугото което може да се направи е хийт мап на средното замърсяване по райони и се обзалагам, че там ясно ще "блеснат" махалите като основни замърсители. Аз ще се опитам да си поиграя, ама нямам много опит с генерирането на подобни неща.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                        Импе, така е според теб. Но ..., според българското законодателство, ич, ами ич не е така. Пуска се жалба до общината и служител от общински инспекторат, заедно със служител от АБХ отиват на място и констатират наличието на безстопанствен добитък.
                        Прави се протокол, животните се прибират и хуманно се транспортират до места, определени с общинска наредба. Мисля, че у Голямо село дори имаше конюшня за тази цел.
                        Е - казали,че до седмица ще реагират: дано не стане нещастие през това време.

                        Ако реагират въобще - защото проблемът не е от вчера - досега реакция просто няма.
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                          ...ами ние не щем някой да проверява коньовете дали имат шап. Искаме някой да ги разкара от - защото замърсяват - и по-лошо: създават рискове за движението. Неотдавна цял табун коне бе изскочил на бул. Александър Малинов - дето и движението е натоварено и средната скорост на колите е немалка. Чист късмет, че не стана някоя (не дай боже верижна) катастрофа. Така че според мен това е работа на полицията.
                          Импе, така е според теб. Но ..., според българското законодателство, ич, ами ич не е така. Пуска се жалба до общината и служител от общински инспекторат, заедно със служител от АБХ отиват на място и констатират наличието на безстопанствен добитък.
                          Прави се протокол, животните се прибират и хуманно се транспортират до места, определени с общинска наредба. Мисля, че у Голямо село дори имаше конюшня за тази цел.
                          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                          Мечо

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                            Преди затварянето на Кремиковци и филтрирането на тецове не са били, но вече явно брането на отоплителен матриал ги превърнало в най-голяма напаст за импето, макар те да предизвикват парников ефект и така затоплят околността. Също се увеличават дъждовете. Идеална среда за подхранване на пасища и отглеждане на фуражи за кончетата.
                            ТЕЦ-овете първо пущат пушекът високо, второ: не горят пластмаси и дрехи на кило. ТЕЦ Земляне е наблизо до нас. Преди 35 години - когато гетото бе съвсем малко, ТЕЦ-ът пак си пушеше, но въздухът бе съвсем поносим... сега по цели денонощия - ако няма вятър - не смеем да си отворим прозорците.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от polina Разгледай мнение
                              Не мисля, че те са основният източник на замърсяване.
                              Преди затварянето на Кремиковци и филтрирането на тецове не са били, но вече явно брането на отоплителен матриал ги превърнало в най-голяма напаст за импето, макар те да предизвикват парников ефект и така затоплят околността. Също се увеличават дъждовете. Идеална среда за подхранване на пасища и отглеждане на фуражи за кончетата.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                                Кое те учудва в случая!? В Агенцията по безопасност на храните е включено бившото РВМС /района ветеринарно медицинска служба/, както и ДВСК /държавен ветеринарно-санитарен контрол/
                                ...ами ние не щем някой да проверява коньовете дали имат шап. Искаме някой да ги разкара от - защото замърсяват - и по-лошо: създават рискове за движението. Неотдавна цял табун коне бе изскочил на бул. Александър Малинов - дето и движението е натоварено и средната скорост на колите е немалка. Чист късмет, че не стана някоя (не дай боже верижна) катастрофа. Така че според мен това е работа на полицията.
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X