Първоначално изпратено от lulutopia
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Имаме ли право на дом в тоя абсурд?!
Collapse
X
-
Last edited by Jay Gould; 06.06.2010, 10:35.http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
-
Първоначално изпратено от Ivkoo Разгледай мнениеЗа темата за паркоместата може да се отвори цяла тема. Мисля, че тук е място да кажа малко личен опит. Преди време родителите ми купиха едит апартамент в един комплекс от затворен тип и искаха да купят 2 гаража - то вторият гараж бе отказан от предприемача защото продавали макс. по 1 гараж за 1 апартамент. В комплекса купуваш само общи части от сградата. Земята е на фирамта предприемач. Ако нямаш гараж плащаш за паркомясто било абонамент или на час. Отделно си задължен да плащаш за подръжка на имота и сградата и охрана, но пък е лукс и всичко е отлично на приемлива цена.
Да плаща пари??!
Да, може би за глупаците които пълнят моловете е така, но ако някой иска лукс, първото което ще погледне е има ли земя, за да не се налага да плаща като крепостният селянин на болярина, за правото си да ходи по чужда земя дори в собствения си дом. В този случай дори собствениците на панели са по-добре от подобен "Вип" комплекс. Те поне са на общинска земя! Съчувствам на момъка писал темата, но за съжаление в България няма адвокат или нотариус лишени от право да упражняват професия, което поставя на голям риск всеки решил да купува имот и въобще да ползва услугите им. Във Варна например има списък с адвокати и нотариуси при които не е препоръчително да се сключват сделки. Ясно е, че не всички могат да знаят право, но поне избора на адвокат и нотариус за сделката следва да се направи много-много внимателно, след проучване дали са коректни, както и в никакъв случай да не се купува имот, без земя.Last edited by Jay Gould; 06.06.2010, 10:32.http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
Коментар
-
Първоначално изпратено от luboil Разгледай мнениеДали е предварителен договор или сделка няма никакво значение по въпроса. Сделката те прави собственик, но ако не е сделка а договор не означава, че договорът не трябва да се спазва. Тука се питаме точно това - какво е било договорено предварително и дали то е спазено. Договорът е затова за да се спазва, че си има цял закон за договорните отношения.
По отношение на нормативната наредба за паркоместата, да има я, но защо един обикновен гражданин трябва да я чете, че и да я разбира? В една нормална държава има регулаторни органи, които гарантират точно спазването на тези норми. Ама ние нали сме бананова държава, трябва да четем и как се прави сиренето и хляба, за да знаем какво купуваме, защото регулатора не си върши работата. Нали си съгласен, че обикновенния гражданин не е длъжен да знае как се регулира въздушния трафик ако иска да пътува със самолет, да знае всички директиви и наредби и т.н. Затова си има администрация и т.н. ама темата е вече друга...
Лека неделя
Защо пък да не им позволяват да си паркират пред блока, както в стария квартал от където идват.
Да си карат както си знаят, пък законите и наредбите са за други.
Че то правото да не се съобразяваш със законите е наследено и изконно.
А на гадния инвеститор ще му натрием носа с телевизия и фейсбук групи, та да види какво гражданско общество има по нашия край.
Ама конкретните факти не са от значение, нито за нас, нито за телевизионерите, нито за съветващите.
Регулациите са неприятни но нужни, независимо на кой не му харесват.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Moleks Разгледай мнениеМасовия случай при покупка на зелено е сключване на предварителен договор, а не директно на сделка с прехвърляне на собственост.Изчаква се напредване на строителството, за да се сключи договора в нотариална форма.И след получаване на право на ползване се прехвърля собственост върху идеални части от земята.Прекалено известни са способите за да ги обяснявам.
За паркирането няма нужда от велики идеи и откриване на топлата вода.Има наредба и там си пише всичко, Ама кой да чете като е толко разбирач.
По отношение на нормативната наредба за паркоместата, да има я, но защо един обикновен гражданин трябва да я чете, че и да я разбира? В една нормална държава има регулаторни органи, които гарантират точно спазването на тези норми. Ама ние нали сме бананова държава, трябва да четем и как се прави сиренето и хляба, за да знаем какво купуваме, защото регулатора не си върши работата. Нали си съгласен, че обикновенния гражданин не е длъжен да знае как се регулира въздушния трафик ако иска да пътува със самолет, да знае всички директиви и наредби и т.н. Затова си има администрация и т.н. ама темата е вече друга...
Лека неделя
Коментар
-
Първоначално изпратено от acen1975 Разгледай мнениехм,замислял ли се,че ако имаш вече продаден имот,ВЕЧЕ НЕ СИ САМО ТИ ИНВЕСТИТОРА????
за да вземеш разрешение за промяна,първо трябва да вземеш и писменно разрешение от "съсобственика" си......ако нямаш такова,при бъдещи "разногласия",винаги промяната може да бъде обявена в "невалидна".
продал ли си дял от нещо при първоначален план,плана може да бъде изменен само със съгласието на останалите "инвеститори".....
тва е се едно да продадеш на някой апт на 6етаж,като в договора е записано,че ще има асансьор и после да "промениш",че няма да има,защото ти струва над 20 000 удоволствието,а да подкупиш общинския служител да измени първоначалния проект,ще ти струва само 3000 лева......
довода ти,че било много лесно да се изкара разрешително за паркинг няма нищо общо с казуса,който се обсъжда тук и никога няма да има.
да влезнеш в съда и да кажеш,че си измамил купувачите ти с промяна в договора,защото е много лесно да се изкара разрешително за паркинг.........с такъв довод може да спечелиш делото,само ако съдията е на майка ти брат......демек-вуйчо ти е.
Къде видя да пиша за паркинг. като транспортно съоръжение.
Промяна на проекта се прави и може да се прави, без да се пита, ако не засяга придобитите обособени имоти на собственика.
Масовия случай при покупка на зелено е сключване на предварителен договор, а не директно на сделка с прехвърляне на собственост.Изчаква се напредване на строителството, за да се сключи договора в нотариална форма.И след получаване на право на ползване се прехвърля собственост върху идеални части от земята.Прекалено известни са способите за да ги обяснявам.
За паркирането няма нужда от велики идеи и откриване на топлата вода.Има наредба и там си пише всичко, Ама кой да чете като е толко разбирач.
Ето.
http://im.cablebg.net/clients/n2rrb-04.htm
Конкретно тук ги пише простите неща.
Наредба №2 за планиране и проектиране на комуникационно транспортни схеми на урбанизирани територии, раздел V, чл.24, ал.1, табл.2
Раздел V
Паркиране и гариране
Чл.24. (1) Необходимият брой на местата за паркиране и гариране на МПС се определя в зависимост от функционалното предназначение на обекта съгласно табл.2.
Таблица 2
Необходим брой на местата за паркиране и гариране
No
по
ред Видове обекти Брой на местата за
паркиране и гариране Допълнителен брой на
местата за посетители
в проценти
1. Еднофамилни къщи 1 - 2 бр. -
2. Жилищни блокове 1 бр. на жилище 10
3. Студентски общежития 1 бр. на 10 легла 10
4. Работнически общежития 1 бр. на 5 - 10 легла 20
5. Старчески домове 1 бр. на 15 легла 75
6. Административни сгради, в т.ч.:
а) на централната администрация; 1 бр. на 60 - 80 m2 РЗП* 20
б) на местната администрация; 1 бр. на 80 - 100 m2 РЗП 20
в) помещения със значителен брой посетители (гишета, обслужващи, съвещателни помещения и др.) 1 бр. на 60 - 80 m2 РЗП 50
7. Големи търговски магазини и центрове (супермаркети и хипермаркети) 1 бр. на 40 - 60 m2 РЗП 75
8. Магазини в централните зони 1 бр. на 80 - 100 m2 РЗП 75
9. Други магазини 1 бр. на 100 - 150 m2 РЗП 75
10. Пазари 1 бр. на 50 - 100 m2 РЗП 90
11. Извънселищни (крайпътни) магазини 1 бр. на 30 - 50 m2 РЗП -
12. Театри, концертни зали, представителни кина, универсални зали 1 бр. на 5 - 10 места 90
13. Кина, зали за събрания и др. 1 бр. на 10 - 15 места 90
14. Тренировъчни спортни площадки без места за зрители 1 бр. на 250 m2 спортна площ -
15. Спортни площадки и стадиони с места за зрители 1 бр. на 250 m2 спортна площ плюс 1 бр. на 10 - 15 зрители -
16. Открити басейни, летни къпални 1 бр. на 200 - 300 m2 площ -
17. Покрити басейни без места за зрители 1 бр. на 5 - 10 гардероба -
18. Покрити басейни с места за зрители 1 бр. на 5- 0 гардероба плюс 1 бр. на 10-15 зрители -
19. Тенис кортове без места за зрители 4 бр. на един корт -
20. Тенис кортове с места за зрители 4 бр. на един корт плюс 1 бр. на 10 - 15 зрители -
21. Площадки за миниголф 6 бр. на 1 площадка -
22. Спортни зали без места за зрители 1 бр. на 50 m2 РЗП -
23. Спортни зали с места за зрители 1 бр. на 50 m2 РЗП плюс 1 бр. на 10 - 15 зрители -
24. Ресторанти, кафе-сладкарници с местно значение 1 бр. на 8 - 12 стола 75
25. Представителни ресторанти и кафе-сладкарници 1 бр. на 4 - 8 стола 75
26. Крайпътни ресторанти 1 бр. на 4 - 8 стола -
27. Хотели високи категории, прилежащи ресторанти 1 бр. на 3 - 5 легла съгласно т.25 -
28. Други хотели, прилежащи ресторанти 1 бр. на 5 - 10 легла съгласно т.24 -
29. Крайпътни мотели, прилежащи ресторанти 1 - 2 бр. на стая съгласно т. 26 -
30. Почивни станции 1 бр. на 4 - 10 легла -
31. Многопрофилни болници и университетски болници 1 бр. на 5 - 10 легла 50
32. Лечебни заведения за болнична помощ 1 бр. на 10 - 12 легла 50
33. Поликлиники 1 бр. на лекарски кабинет 50
34. Санаториуми 1 бр. на 5 - 10 легла 25
35. Детски градини 1 бр. на 20 - 30 деца -
36. Училища 1 бр. на 25 - 30 ученици -
37. Висши училища 1 бр. на 10 - 15 преподаватели и студенти -
38. Производствени предприятия 1 бр. на 100 - 120 m2 РЗП 10 - 30
39. Складове 1 бр. на 120 - 150 m2 РЗП -
40. Автосервизи 3 - 5 бр. на един работен пост -
41. Бензиностанции с обслужващи дейности - търговия, хранене, сервиз 5 бр. за вид дейност -
42. Автоматични автомивки 5 бр. за едно съоръжение -
43. Ръчни автомивки 3 бр. за един работен пост -
44. Гробища 1 бр. на 2000 m2 площ -
45. Игрални и бинго зали 1 бр. на 20 - 40 m2 РЗП -
46. Железопътни гари и автогари 1 бр. на 15 - 20 пътници/час -
47. Летища 1 бр. на 8 - 12 пътници/час -
* РЗП - разгъната застроена площ.
Забележка. Минималните и максималните стойности на показателите в табл.2 се прилагат като гранични стойности. Във всеки случай съответната стойност се преценява и прилага в зависимост от значението на обекта (местно, районно или по-високо ниво), неговото разположение в структурата и големината на урбанизираната територия и от степента на посещаемост.
(2) Необходимият брой на местата за паркиране и гариране се осигурява на територията на съответната зона.
(3) Когато за централните зони на урбанизираните територии не могат да се осигурят необходимите места за паркиране и гариране, най-малко 30 % от тях се осигуряват в непосредствено прилежащи територии.
(4) За промишлени и други производствени обекти, където се работи на смени, броят на местата за паркиране и гариране се определя за най-голямата смяна, увеличен с 20 % при застъпване на смените.
(5) При близко разположени обекти, които се натоварват по различни часове от денонощието, се допуска при изчисленията да се отчете неедновременното използване на едни и същи места за различни обекти.
(6) В централните и жилищните зони не се допуска изграждане на паркинги и гаражи за автобуси и товарни автомобили. Паркинги за ограничен брой автобуси могат да се устройват край хотели за нуждите на туризма.
(7) Таксиметрови паркинги до 10 места се устройват на пътното платно извън пътните ленти.
(8) В жилищните територии нормативно необходимите места за паркиране се разпределят равномерно по територията, като не повече от 50 % от местата се предвиждат за открито паркиране. В производствените зони се предвиждат предимно открити паркинги.
Чл.25. За централните зони на много големите и големите градове (при необходимост и за средните градове) се разработва план на паркирането и гарирането, с който се определят местоположението, капацитетът и етапите на изграждане на паркингите и гаражите. За тези градове се разработва и проучване за въвеждане на системата "П + П" ("Паркирай и пътувай"), съобразена със системата на обществения транспорт за превоз на пътници, за ограничаване на паркирането по време ("синя зона") и/или за въвеждане на платено паркиране.
Чл.26. Когато в зоните с културно-историческо наследство не могат да се осигурят нормативно необходимите места за паркиране и гариране, те се устройват на подходите и в непосредствена близост до зоните с културно-историческо наследство.Last edited by Moleks; 06.06.2010, 09:13.
Коментар
-
За изясняване на случая (не за разрешаване), lulutopia може ли да каже тези паркоместа на този паркинг аджеба тези ли са които се изискват от закона за блока или са допълнителни.
Ако са допълнителни, то значи плана най-вероятно е променен впоследствие, тъй като няма нужда от тях, ако пък са тези, то имате правото и вие да си сложите бариера и да пускате само живущи в блока, които имат желание да плащат и никой друг.
Сложете и вие бариера!!! Тези паркоместа са единствено за вашия блок, пък който иска от вас да си плаща и да паркира, който не иска -не да видим колко ще издържи бизнеса му.
Към ССтоилов един въпрос.
Аз те и питах, ама си забравил да ми отговориш. Решаването на конкретния случай може да зависи до известна степен от това как се управляват ИЧ. Ти каза, че е като АД и мажоритаря си прави каквото си иска. Не споря, но се съмнявам. Та затова, ако не ти е проблем да кажеш как управлението на ИЧ е облечено със закон. Достатъчно е член и закон, аз ще си го прочета.
И знаеш ли защо се съмнявам, ами някой ако има 51% от земята под блока и реши, че там има петрол и почне да подкопава, или пък реши да сложи бариера на стълбището в блока и да взема такса за да минеш по него щото имал 51% ИЧ?
Коментар
-
Първоначално изпратено от Moleks Разгледай мнениеЧетеш ли изобщо какво пишеш.
Разрешение за строеж на парко място е като уведомление за намерение да се изкъпеш сутрин, защото ползваш канал който е предвиден в проектната документация.
Страхотно.
за да вземеш разрешение за промяна,първо трябва да вземеш и писменно разрешение от "съсобственика" си......ако нямаш такова,при бъдещи "разногласия",винаги промяната може да бъде обявена в "невалидна".
продал ли си дял от нещо при първоначален план,плана може да бъде изменен само със съгласието на останалите "инвеститори".....
тва е се едно да продадеш на някой апт на 6етаж,като в договора е записано,че ще има асансьор и после да "промениш",че няма да има,защото ти струва над 20 000 удоволствието,а да подкупиш общинския служител да измени първоначалния проект,ще ти струва само 3000 лева......
довода ти,че било много лесно да се изкара разрешително за паркинг няма нищо общо с казуса,който се обсъжда тук и никога няма да има.
да влезнеш в съда и да кажеш,че си измамил купувачите ти с промяна в договора,защото е много лесно да се изкара разрешително за паркинг.........с такъв довод може да спечелиш делото,само ако съдията е на майка ти брат......демек-вуйчо ти е.
Коментар
-
Това иди го разправяй на некой ипотекар и вземи научи основите на правото.
вещта е едно , облигационните отношения с нея - съвсем друго.
Прави си само, че купувача трябва да бъде уведомен.
Измама може би има, но не е там където я търсиш...
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеКак ще учредяваш и продаваш право на ползване и после ще продаваш обекта на учреденото право на позване. Това е абсурд , ще ходиш зад решетките за такава измама и такава сделка може да стане само със съгласието на купувача да купи обременената по този начин собственост. Няма преди или сега , ти като продавач си длъжен да продадеш необременен с подобни тежести обеста на сделката и ако се окаже че има такива и купувача не знае и не са вписани в договора за покупкопродажба просто си търси също предварително кой да ти носи цигари в затвора. Вие направихте едно деяние което е престъпно - Измамата на напълно законно дето се вика.Стига толкова вече.
Коментар
-
SStoilov
Как ще учредяваш и продаваш право на ползване и после ще продаваш обекта на учреденото право на позване. Това е абсурд , ще ходиш зад решетките за такава измама и такава сделка може да стане само със съгласието на купувача да купи обременената по този начин собственост. Няма преди или сега , ти като продавач си длъжен да продадеш необременен с подобни тежести обеста на сделката и ако се окаже че има такива и купувача не знае и не са вписани в договора за покупкопродажба просто си търси също предварително кой да ти носи цигари в затвора. Вие направихте едно деяние което е престъпно - Измамата на напълно законно дето се вика.Стига толкова вече.D.Y.F-091066
Коментар
-
Абе трейдъре , ей ти още един пример, може би имащ връзка с настоящия :
Аз имам парцел и построявам блок. Продавам хапартаменти без земята (случая е бил тончно такъв - ИЧ от земята са прехвърлени в последствие)
Преди да прехвърля ИЧ от земята , учредявам и продавам право на ползване на "супертрейдър" ООД на точно определена част от парцела - паркинга.
Купувачите естествено са уведомени за тази тежест (тука е важно какви са били първоначалните договори - т.е дали са били само за сградата или за сградата и парцела).
Купувачите ще паркират на паркинга на супертрейдър ООД безплатно, само ако той е филантроп.
Няма какво да се вини инвеститора - неговата цел е макс приходи с мин. разходи ненарушавайки закона.
Та я ми посочи в този пример кой точно закон е нарушен ?
Коментар
-
Pivoley
Ето един добър начин да се влеят средства в бюджета .Тези бариераджии да им се направят едни хубави актове и да платят сумата която са спечелили мамейки наивници умножена да речем по три в бюджета. На мен ми е чудно как обществото е склонно да припознава вратички в закона коио се ползвали от хитреци - измамници. Как е склонно да вярва и че законите са конструирани по този начин ! Странна работа и маса хора казват съдете го и си търсете правата. Подобни случаи въобще не са за съд и няма защо да влизат за решаване в съда , след като толкова очевадно е нарушен закона. Ето това трябва да се промени веднъж за винаги и българина да спре да гони Михаля за щяло и нещяло и да търси правата си и тяхната защита еддинственно след решение на съда. Прокурор има ли , полиция има ли ? Да ги хващат такива като въпросния бизнесмен за вратлетата и те да ходят после да се пробват чрез съда да осъдят " несправедливо " постъпилите с тях инстититуции които да си свършат бързо работата. Съдът ще реши и отсъди в полза на измамника на куково лято. Няма какво да умуват и да бездействат с властта която им е дадена а да я упражняват пък нека господин Измамника да се пробва да ги съди.D.Y.F-091066
Коментар
-
лошото на БГ адвокатите е, че им се плаща не за свършена работа, а на час . Имайте го в предвид....
Първоначално изпратено от lulutopia Разгледай мнениеПрав си,че групата и господарите няма да ни решат проблема,и сме наясно с това.Но решихме да не мълчим,и да не позволяваме да продължават да ни мачкат като се примиряваме със всичко.Всъщност затова сме на тоя хал.Надявам се ,че е останало поне малко гражданско общество в тази държава.
Иначе за другото-още не мога да дам никакво по специално инфо заради адвокатите.При първа възможност ще ви пиша и то с голямо удоволствие.
И дано да сме попаднали на малкото добрите адвокати.
Коментар
Коментар