IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Здравно осигуряване,Здраве,Доктори и Корупцията в системата

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Пациенти дават 1.5 млрд. лв. рушвети за операции
    24 септември 2009 / News.dir.bg
    Има идея режимът за влизане и излизане от страната да бъде съобразен със данъчното законодателство.
    Това ще се отнася за фирми, които не плащат здравни осигуровки, заяви министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев пред bTV.
    "Става въпрос за малки по размер суми, но тази практика се случва много често. Не е уточнено колко точно са здравно неосигурените в България, но повече от 1/3 от парите в здравеопазването не се внасят в здравната каса. Знаем много добре, че в определени условия при неплатени данъци над 5000 лева, граждани не могат да напускат страната, тъй като това е един вид нарушение на законите", коментира министърът, цитиран от БГНЕС.
    Той поясни, че това, което се опитват да направят в министерството е не да отнемат задгранични паспорти, а да разпишат текстове, които да регламентират възможности за проблема с неплатените здравни вноски.
    Според Нанев, спекулация е, че в България лекарите са богати.
    "В София в Спешната помощ има 190 щатни бройки, като 80 от тях не са заети, защото получават около 600 лв. Милиард и половина лева се дават от хората под масата като рушвет за операции. Затова със законодателни промени ще се опитаме да регламентираме какво се плаща. В момента се правят рутинни проверки в болниците. Има много злоупотреби, на които се натъкваме - сключени договори за наем на апаратура, като с две вноски по наема би могла да се закупи цялата апаратура", призна министърът.
    Той даде пример със случай от болницата „ Св. Георги” в Пловдив. Там имало отчетени капиталови разходи за апаратура, като при проверка липсвали и парите, и апаратурата. Открита е частна лаборатория в държавна болница, която е собственост на съпругата на директора.
    "Има злоупотреби, но те могат да бъдат контролирани. Най-вероятно винаги ще остане някаква корупция, но наказателни мерки ще бъдат предприети", заяви още Нанев.
    По думите му ние имаме най-ниските ставки за здравно осигуряване, отделяме най-малък процент за здравеопазване от БВП. Според него новите промени в Закона на здравното осигуряване ще регламентират начините за плащане, пакетите за които ще се плаща и системите за плащане - касите или частните фондове.
    "НЗОК ще остане, но тя не е достатъчна и трябва да влязат частните осигурителни фондове. Касата засега е единственият орган, който разпределя парите. Преди да създадем друга каса, не може да се върви към унищожаване на единствената. Частните фондове трябва да се включат постепенно. Няма да има буквално закриване на болници, но според здравната карта ще остане минимумът от лечебни заведения за определена област", посочи Божидар Нанев.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Веско
      .... грешки стават навсякъде и докторите също търсят начин да си увеличат доходите....
      .. и детето умряло понеже никой не го погледнал! Моли се да не се случи на теб някой ден. Здравните вноски не са малки, а се крадат! Освен тях ни събират и данъци които уж отиват за здравеопазване, но и те се крадат.
      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

      Коментар


      • Абе работата е да не се налага да влизаш в болница! Ама анкетатата е силно тенденциозна и не мога да дам мнение. Хората работят, грешки стават навсякъде и докторите също търсят начин да си увеличат доходите, просто са в много чуствителна област.
        А наште здравни осигуровки са толкова мижави, че не знам на какво се крепи още системата, като се има предвид паразита Здравна каса. Аз съм за, да се плаща на доктор, както се плаща за всяка услуга, но да има застрахователни компании, където да можеш да се осигуриш и които да са заинтересовани да си здрав.

        Коментар


        • http://paper.standartnews.com/bg/art...article=294807

          Тате, помогни ми, плачело от болка детето с диагноза варицела
          Никол в агония три часа
          Разследват доктори за смъртта на момиченцето


          "Никога няма да забравя този ужасен и жесток миг, в който детето ми едва шептеше: "Тате, помогни ми, тате". Това споделя през сълзи почерненият баща на 4-годишната Никол - Николай Сурчев. Той успява с неистови усилия да се държи и да не се срине от трагедията, сполетяла семейството му. Но е много притеснен за съпругата си, която е в много тежко състояние. Единственото им дете почина в неделя сутринта в болницата в Смолян. Окръжната прокуратура вече започна разследване за смъртта на Никол. Предварителното производство е образувано срещу неизвестен извършител, обяви окръжният прокурор на Смолян Даниела Ангелова. Иззета е цялата документация от болницата, свързана със заболяването и лечението на момиченцето.
          Вече е започнал и разпитът на свидетелите както и проверката на всички лекари, свързани със случая. Тройната медицинска експертиза ще бъде готова в 7-дневен срок, като се очакват и специалните лабораторни изследвания, които ще потвърдят окончателно причината за смъртта на детенцето. В смъртния акт са записани няколко диагнози - варицела, пневмония, сепсис и остра дихателна недостатъчност. Родителите на 4-годишното дете са в шок и още не могат да осъзнаят, че единственото им дете вече го няма. Те обаче са категорични, че ще търсят виновния за смъртта на Никол по всички възможни законни начини. Ще изчакат резултатите от изследванията и са готови да стигнат до съд. Майката на Никол трудно контактува и е на силни успокоителни. Съпругът й Николай не се отделя от нея и полага неистови усилия да се държи. Той споделя, че момиченцето му било много слънчево и игриво дете, въпреки че честичко боледувала от настинки. Детето беше погребано в понеделник в родното село на майка си и баща си Вишнево. Трагедията с крехкото и усмихнато дете почерни цялото село. Съседите на семейството недоумяват как е възможно в най-голямата болница в региона да изтърват детето. Началото на трагичната история започнала преди 4 дни. На 16 септември избили обриви и ден по-късно джипито назначило лечение за варицела, както и изследвания, които обаче щели да са готови след почивните дни. Два дни по-късно обаче Никол се почувствала много зле и веднага я закарали за преглед в болницата. Отговорили им да продължат назначеното лечение от личния лекар и ги отпратили вкъщи. Около 3 часа сутринта в неделя обаче детето било толкова зле, че от болки си счупило предните зъбчета. Родителите й отново я закарват в болницата, където я приемат в спешното отделение, но им казват, че трябва да изчакат 7 часа сутринта, за да дойде педиатър. От болницата твърдят, че детето нямало температура и му сложили системи. Измерванията с електронен и обикновен термометър показали 37 градуса и 36,5 градуса, а кръвната картина била нормална. Според лекарите не е имало никакви индикации, че състоянието му така светкавично ще се промени.
          Бащата Николай недоумява как е възможно в продължение на 3 часа да стоят до детето си, да поискат лекар специалист, но такъв да няма. Дежурната сестра в спешното отделение им обяснила, че специалист ще дойде чак сутринта и дотогава тя нищо друго не може да направи, освен да включи на Никол система. Бащата споделя, че през цялото време след това около Никол са били само родителите й. Около 6,30 сутринта детето притворило очички и сякаш потънало. Тогава майка му се развикала да дойде лекар, защото детето е много зле и си отива. Около 6,40 часа качват Никол в интензивното отделение, но вече било късно. Според близките Никол вече била в кома и в 7,20 часа е констатирана смъртта й. Бащата разказва, че когато тя издъхнала, от устичката й бликнала кръв
          Николай не знае каква система е била включена в спешното отделение на дъщеричката му, но според него след вливката състоянието й още повече се влошило. Семейството още не знае какво ще прави занапред, но Николай е категоричен, че не е нормално в спешно отделение да се мотаят и да чакат с часове, за да дойде лекар. "Ще изчакаме резултатите от изследванията и тогава ще решим какво ще правим. Със сигурност ще търсим виновните". Родителите на 4-годишното момиченце от Смолян споделиха, че според тях диагнозата на личния лекар за варицела и лечението вероятно са били правилни, но реакцията на дежурните в спешно отделение не е била адекватна. И това е довело до смъртта на детето им.
          "Аз съм потресена от случая. Лично подадох сигнал за смъртта на детето, за да започне разследване по случая". Това заяви изпълнителният директор на МБАЛ "Д-р Братан Шукеров" в Смолян д-р Елена Славкова.
          Щиляна Чакърова


          http://paper.standartnews.com/bg/art...article=294808

          Валят оплаквания от държавни болници

          Д-р Стойчо Кацаров
          член на Управителния съвет на Центъра за защита правата в здравеопазването

          - Д-р Кацаров, получавате ли много оплаквания от пациенти и техни близки за лошо медицинско обслужване и лекарски грешки?
          - Получили сме няколко десетки писма по електронната поща. Наскоро получихме оплакване и за отказ на пациент от Бургас да бъде приет за лечение в Раковата болница, за което информирахме здравното министерство. Интересното е, че повечето оплаквания не са от общински или частни болници, а от най-големите държавни болници, университетските болници.
          - Как може да се обясни това, все пак в тези болници отиват по-сложните случаи?
          - Оправданието, че в тези болници се приемат тежки случаи, е много удобно. По-скоро обаче качеството на здравните услуги в тях не е на нужното ниво, пациентите се пренебрегват.
          - Към кого могат да се обърнат пациентите за проверка по техния случай?
          - Могат да се оплачат в здравната каса, районния здравен център или етичната комисия към регионалната колегия на Българския лекарски съюз. В 99% от случаите обаче отговорът на тези институции е, че всичко е наред.
          - Как могат да получат реална помощ?
          - Биха могли да се обърнат към прокуратурата или да заведат гражданско дело към съответната болница.
          - Няма ли да се подобри работата на проверяващите комисии, ако в тях има представители на пациентските организации?
          - По-работещ модел е пациентите да могат да използват възможностите на Административно-процесуалния кодекс, а именно пациентът да има право да изпрати свой адвокат в лечебното заведение, който да го представлява.
          - По какъв начин тогава може да ползва услугите на адвокат?
          - Само ако направи генерално пълномощно, но това е сложна процедура, която отнема много време. Това нещо е уредено в другите страни на Евросъюза, но у нас не е залегнало в закона. Възможността да адвокат да представлява пациента би могла да залегне с едно изречение в Закона за здравето или в Закона за здравното осигуряване. По този начин адвоката ще може да отиде в лечебното заведение и да настоява да му предоставят медицински документи за проведеното лечение неговия клиент. Ще има право да разговаря с лекуващите лекари и да получи информация от тях. Това според мен ще свърши много повече работа, отколкото създаването на нови контролни органи.
          Румяна Милева
          Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

          Коментар


          • http://www.dnes.bg/obshtestvo/2009/0...stranata.77967


            Прокуратурата погва 5 болници в страната

            19.09.2009 19:50

            Става дума за измами и за източване на пари, обяви здравният министър

            Пет болници в България ще бъдат дадени на прокуратурата заради финансови злоупотреби.

            Това обяви на семинар в Русе здравният министър Божидар Нанев, като отказа обаче да назове кои са те.

            Според Нанев става дума за измами и за източване на пари, съобщава БНР.

            В здравеопазването нямаме единни европейски изисквания, единна европейска политика, подчерта още Божидар Нанев.

            Заместник-министърът на здравеопазването Валерий Митрев представи в Русе изследване, в което се прави сравнение между болницата в дунавския град и 6 лечебни заведения в Европа.


            Коментари (3)
            3добавен от: Българин преди 11 минути

            Да разследват болниците за масова ЕТНИЧЕСКА ДИСКРИМИНАЦИЯ !!! Защо изнудват плащащите осигуровки бели хора да си плащат ОТНОВО ако им се наложи лечение, а мангаляците ги церят АБСОЛЮТНО БЕЗПЛАТНО, макар те да НЕ се осигуряват?!?

            2добавен от: роси преди 24 минути

            Да вярвам ли? Толкова отдавна трябваше да се случи... Ако въобще и сега не запълваме само новините.

            1добавен от: Анонимен преди 33 минути

            dano naistina gi " Pogva" .ne vqrvam dokato ne vidq osudeni s "prisudi" razli4ni ot .yvolnenie .pensionirane.nai mnogo yslovna .
            Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

            Коментар


            • и за които слуша за дебата в сащ по cnbc може би е наясно че всъшност реформата им се подкрепя от лекарските съюзи а всъшност болниците и застрахователните компании са проттив защото ще им паднат печалбите... така че не говорете да ходиме от където те са решили да се връщат

              иначе в дебата за тяхната здравна система дадоха за пример че СЗО поставя на пъво място франция като система от тях трябва да се взима пример канада също бяха в топ 5 ....
              mWPCloud.com

              Коментар


              • Е баш със Щатите ли ще се сравняваме ? Не, че нещо, но все кофти отзиви чувам. 8 часа да чакаш да влезеш в спешното след като се задушаваш и пред теб хора да умират по същия начин ? Айде нека да не е със Щатите, че и филм имаше нещо за великото им здравно обслужване.

                http://arenabg.com/details.php?id=f8...748459f930a64a

                Коментар


                • да така е и затова при тях тече дебат за здравна реформа щото нестават нещата ... в сащ дават за пример че държавите ес и канада харчат много по малко като обща сума а получават по добро здравеопазване....
                  mWPCloud.com

                  Коментар


                  • В Америка раждане без усложнения се таксува за около 35 000 долара.- тук не знам дали е 350 лв.
                    Изписване на рецепта което тук е безплатно 100долара .
                    Кардиограма 500 долара - тук 10 лв.

                    Разликата е не 10 , не 100 а 150 пъти .
                    Разликите между нашия и техния стандарт е голяма - да кажем 10 пъти, въпреки че в някои отношения вече смеравни. /цени на имотите /

                    Въпреки постоянното реване не съм видял в БГ да се чака с месеци за преглед при специалист. И у нас се понакупи нова техника и лекарите все пак работят.


                    Когато цената на една операция от апендицит ,херния или раждане със секцио се изравни с цената на малък апартамент от същото населено място. тогава може да разберете в каква социална държава живеем в момента.

                    Коментар


                    • При повечето Болнични Заведения избора на екип е 600 лева за оперативно лечение,но има и изключения като Токуда, 1500лева,2-ра градска 1200 лева и така нататък!!!

                      Ако пък попаднете в ръцете на :
                      http://www.bnt.bg/bg/news/view/6871/..._na_maznejkovi

                      Здравното министерство започва проверка в частната АГ болница "Св. София" - по-известна като клиниката на доктор Мазнейкова - заради смъртта на 26-годишната Запряна Христова от Петрич, която почина в събота след секцио, направено през март в клиниката. Според съпруга на починалата Христо Коледаров смъртта е настъпила заради сепсис, причинен в болницата на семейство Мазнейкови.

                      В сутрешния блок на БНТ Христо и Валентина Мазнейкови опровергаха твърденията за лекарска грешка, но съпругът на починалата е категоричен, че жена му е жертва на лекарска грешка. За лекарските грешки, за контрола в здравеопазването, за човешката трагедия в „Денят започва" показахме всички гледни точки във връзка с фаталния инцидент. За смъртоносен сепсис, пренебрегнат от нехайство на лекари ли става дума или за лошо стечение на обстоятелствата? Отговорът ще научим след проверката на здравното министерство.

                      С доц. Стоян Александров - директор на дирекция „Медицински дейности", МЗ - разговаряхме за контрола на всякакъв вид болници. Може ли да се отнемат разрешителни режими? Как се прoцедира в ситуации, при които има смъртни случаи? Как се установяват причините?

                      "На практика нормативно съществуват много възможности. Те започват още от самата организация на структурата, минават през. т.нар. разрешителен режим. Този разрешителен режим не прави разлика дали заведението е частно, или публично. Изискванията по отношение на организацията са абсолютно еднакви. В тези болници леталитетът е значително по-нисък, отколкото в другите болници. Това са инцидентни случаи, които действително правят впечатление. Защо е така? Голяма част от тези болници имат възможност за т.нар. селекция или изборно начало, т.е. пациентът има право, но болницата може и да откаже, може и да приеме. Докато болниците, които са многопрофилни в публичния сектор, общо взето работят на принципа на 24-часовия цикъл, т.е. там има непрекъснато поддържане на системата от хора".

                      Доц. Стоян Александров изрази недоумение как може в един протокол да не е отразен този, който е оператор: "Тука говорим за т.нар. права на пациентите, в които те имат право да получат абсолютно пълна информация по отношение на: какво е заболяването, какво предстои да се направи, какви са рисковете от това нещо, което ще се предприеме, какво се очаква да се получи в резултат на предприетото".

                      И ОЩЕ :
                      http://e-vestnik.bg/6013

                      Д-р Мими Виткова: Частните болници предпочитат "бързооборотни" случаи, които носят печалба


                      Д-р Мими Виткова е бивш министър на здравеопазването (1995-1997 г.). Завършила е медицина в София, специалност вътрешни болести. Специализирала е ехокардиография в Холандия, медицинска статистика в Москва, здравна икономика в Англия. Работила е като лекар в родния си град Видин, била е шеф на кардиологично отделение. 1990-1995 г. е била народен представител от БСП. Сега е председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и изпълнителен директор на здравноосигурителен фонд „Доверие” АД.


                      - Д-р Виткова, един от най-тежките проблеми в системата на здравеопазването парите, които се искат от пациентите пари на ръка. С какви случаи се сблъсквате във вашата практика като изпълнителен директор на здравноосигурителен фонд „Доверие”?

                      - Ами много често, щом разберат, че са осигурени допълнително при нас, на пациентите им изписват лекарства, които не са им нужни. Това просто е ежедневие. Но, за съжаление, се сблъскваме и с далеч по-фрапиращи случаи. В момента на една от нашите осигурени искат 30 000 лв. за нов метод на лечение на аневризма (разширяване) на мозъчните съдове, които са разположени вътре в черепа, без да се налага неговото отваряне. Той се прилага във Военна болница с участието на полски специалист. Тази методика извън България е рутинна, но у нас не е въведена официално. В ценоразписа на Военномедицинска академия тя не фигурира. Събрахме информация, че пациентите се настаняват в неврохирургия на Военна болница, а самата манипулация се извършва после под ангиогарфски контрол в частната фирма „Астра”. Самият ангиограф е на Военна болница, но се полза под наем от въпросната фирма, която също е в болницата. Така пациентът заплаща директно на частната „Астра” за манипулацията.

                      - Сега на практика там върви някакъв частпром, така ли?

                      - Да, това е странна комбинация – манипулацията се прави на частно, но болният лежи в държавната болница вероятно по някаква друга клинична пътека, за да може Военна болница да си вземе парите за неговия престой.

                      - А има ли друг вариант за тази жена?

                      - Ако операцията й не е по спешност, тя може да кандидатства пред касата за тази методика, която официално поне се прави само в чужбина. Попитах и проф. Романски, националният консултант по неврохирургия, който потвърди, че методиката не е утвърдена у нас. И на пациентката би трябвало да й отпуснат пари за лечение в чужбина. Абсурдът в цялата ситуация е, че неврохирургията на Медицинска академия, където работи проф. Романски, няма ангиограф. Самият професор ми е казвал, че е писал поредици от докладни до Министерството на здравеопазването, че им трябва такъв апарат, за да се въведе въпросната модерна методика, но отговор няма. И защо в университетската болница „Александровска” няма ангиограф, а във Военна, в която има, апаратът е даден на частна фирма. Това са просто абсурди.

                      Трябва да има стандарт, да се знае, че такива операции се правят например във Военна болница и толкова. Трябва да се знае и кой заплаща за това. Можем ли да дадем 20 млн. за оплождане ин витро – не споря, че тези хора имат нужда от тези пари, но това са здрави хора. И в същото време да се оставят хора на по 30-40 години да умират от мозъчни аневризми.

                      - Освен скъпоструващата операция, има ли рутинен метод за този случай?

                      - Да, отваряне на черепа, но той е по-опасен. Плаща се от касата, но и при него има т. нар. скъпоструващи консумативи, които не се знае колко струват и те се плащат от пациента. Касата плаща само за оперативната интервенция. На близък на наша служителка три пъти му поставят стендове неуспешно, но всеки път взимат по 12 000 лв. за консумативи.

                      - По повод скандала с починалата родилка от Петрич в болницата на семейство Мазнейкови представител на здравното ведомство заяви по телевизията, че смъртността в частните болници е по-малка, защото те си подбират пациенти. Как тогава може да се разбере дали една болница работи добре или не?

                      - Първо искам да кажа, че преди 19 години у нас, ако умреше родилка, разбираше цялата здравна система от единия край на държавата до другия. То бяха анкети, то бяха проучвания. Там където се случеше това, родилното отделение се тресеше не месеци, а години. Обръщаше се наопаки всичко – особено при сепсис, за да се види откъде е. Дали е вътреболничен или е привнесен отвън и какви мерки да се вземат. Наистина всичко може да се случи, но в подобни случаи е важно дали всичко е направено. И питам - може ли родилка в септично състояние да бъда изписана и пратена някъде? Ако трябва да отиде на друго място, тя се взима от родилното и се привежда там, където трябва да се лекува. Колкото до статистиката, многократно съм казвала, че сигурно България е единствената държава в Европейския съюз, в която няма статистически данни в здравеопазването. В някои сектори те липсват изцяло, в другите са безкрайно изкривени. В България от няколко години няма данни за заболеваемост на населението, т. е. ние не знаем от какво точно боледуват българите. Навремето при нас и без информационна система се събираха данни кой при какъв лекар отива, за каква диагноза. Това се правеше от сестра по журналите в поликлиниките. Данните после отиваха в регионалния център по здравеопазване, а накрая ги предаваха на Националния център по здравна информация. И се знаеше от какво боледува населението в България, каква е тенденцията – кои болести намаляват, кои се увеличават. Сега такова нещо няма.
                      - Но сега със сигурност се пишат много повече бумаги?

                      - Пишат се един куп листове, но в Закона за лечебните заведения се казва, че всяко лечебно заведение подава информация за статистиката „при поискване”. От кого? Естествено е, че трябва да е от Министерството на здравеопазването. Но то не иска никакви данни и години наред заболеваемостта се изчислява на база на предходните години. Повече не може да се борави по този начин. Сатистиката трябва да бъде захранена с нови данни, но никой не ги събира. Това е в извънболничната помощ. Не знаем колко души са прегледани от личните лекари, с какви диагнози – там е бяло петно. Болничната статистика пък е толкова изкривена, за да попадне пациентът в определена клинична пътека, че наличните данни не отговарят на реалността. Нито се знае от какво боледуват хората, нито колко пъти ходят на доктор – няма честота. Как може без статистически данни да се оценява риск или колко струва основният пакет в болничната помощ. По същия начин не можем да изчислим и нашия риск. Ние наблюдаваме осигурени при нас, но това е малка статистика. Няма данни за страната, на които можем да се позовем. И никой не предприема нищо в това отношение. Как се казва, че парите стигат или не стигат, като не се знае за какво отиват и какво се лекува с тях. А здравеопазването е такава система, че колкото и пари да се налеят в нея, те ще се изхарчат.

                      - Има болни, но от какво – тайна?

                      - Да. Единствената статистика е за инфекциозно болните и туберкулозата. За злокачествените заболявания има регистър в Националния център по онкология, който е ужасно непълен. Но колко са сърдечно-съдовите, колко са белодробните, не е ясно.

                      - Ако има по-ясна статистическа картина, какво може да се направи?

                      - Може да се предприеме някакъв вид интервенция, профилактика. Ако се установи например, че се увеличават белодробните заболявания, трябва да се види каква е причината за това, има ли някакъв регионален признак, има ли замърсявания там. Или нарастват заболяванията при децата. От статистиката може да се извадят хиляди заключения.

                      - Но ако се върнем отново на казуса с частните болници, които си подбират пациентите…

                      - Логично е да е така, частникът трябва да печели. Тук големият въпрос е къде е държавата. Дълго време у нас се налагаше тезата, че всичко е пазар и в пазара държавата няма място. Но в Конституцията пише, че грижа и отговорност за здравето на българските граждани носи държавата. И тя няма как да се оттегли от тези си ангажименти. Пазарните механизми се вкарват, за да стимулират и да постигат ефективност в системата. Те не се вкарват, за да я разграждат. В европейските страни здравните системи са смесени, но никъде държавата не е избягала, както и при нас. Частната структура априори е създадена, за да печели. И тя няма никакви ангажименти към това примерно да развива инфекциозно отделение и да го държи 3 години, защото на 3 години може да възникне епидемия и да плаща на този персонал, за да може да посрещне риска от епидемия. Кой е тоя частник? И защо трябва да искаме от частника това? Той ще намери своята ниша, в това, което е малко рисково и достатъчно печелившо. А държавата няма как да не поддържа инфекциозни отделения. Така че нищо чудно няма, че частниците предпочитат бързооборотни случаи, които носят и печалба. Държавата обаче трябва да направи прословутата здравна карта, да каже къде трябва да има болници, с какъв брой лекари и легла, които ще черпят обществени средства. Ако ще се прави частна структура, която няма да ползва обществени средства, може да я направите, където искате.

                      - Но сега всички ползват пари от касата?

                      - Да, защото духът от бутилката е пуснат. И здравните заведения никнат като гъби. Това на практика става, защото няма държава. Политиците все още се чудят необходима ли е здравна карта. Да, необходима е и е задължителна относно това какви структури ще се финансират с обществени средства. Ако частникът отиде в район, където няма болница, а има нужда от такава, и открие здравно заведение, тогава той веднага се включва в системата за обществено здравеопазване и трябва да ползва обществени средства.

                      - Но ако някой частник построи болница под носа на друга общинска болница например, какъвто е случая във Велинград, трябва ли той също да черпи обществени средства?

                      - Ами това не трябва да е позволено. В противен случай общинската ще се задъхва финансово, тъй като няма да може да си подбира пациенти, а частната ще печели с парите на всички нас. Това е пълен хаос. А в тройната коалиция има мнения, че здравната карта трябва да е пожелателна. Но броят на болниците не може да расте до плюс безкрайност.

                      - В системата има огромен дисбаланс и по отношение заплащането на лекарите, който също води напрежение?

                      - Заплащането при джипитата на база брой пациенти не стимулира дейност. При специалистите се плаща за преглед на парче и някои са с високи доходи – кардиолози, ехографисти, особено както сега се направи всеки хипертоник да има задължително ехокардиография - и то да бъдат насочвани от джипитата, кому е нужно това? Други специалисти като педиатрите в извънболничната помощ не получават толкова пари, тъй като джипитата им изземат функциите. Така може да се стигне до недостиг на специалисти в цели области на медицината. В болничната помощ пък страдат от това, че някои клинични пътеки са по 100 лв., други - по 10 000 лв. И една специализирана детска болница, каквито са университетските, получават много по-малко пари, от болници, където се правят сърдечни операции, за които клиничните пътеки са най-скъпи. Така заплатите на педиатрите не могат да стигнат и 1000 лв. Докато във високоплатените клинични пътеки стигат и над 20 000 лв. Говорим за законно получени пари от Здравната каса. В моя роден град Видин например вече няма инфекциозно отделение, тъй като не може да се издържа от клиничните пътеки – тези заболявания не са масова патология. А лекарите, които работят по скъпоплатени клинични пътеки и носят пари на болницата, претендират да получават повече от своите колеги, които не носят толкова пари. Инфекционистите, защото не носят пари, не са доктори, така излиза. Във Видин специално те предпочетоха да излязат в извънболничната помощ.

                      - Как може да се промени това положение?

                      - Клиничната пътека не е механизъм за финансиране на болничната помощ, още по-малко за определяне на индивидуалното възнаграждение на лекарите. Не може едните да са „първа”, а другите „втора” категория лекари. Клиничната пътека включва цена на медикаменти и консумативи. Не може това да определя стойността на труда. Такива диспропорции няма никъде. Така ще останем без патолози, без анестезиолози, педиатри и маса други специалности. Трудът трябва да бъде оценен по отделна методика за формиране на работните заплати. Ако при клиничната пътека се плаща за медикаменти и консумативи, трябва да се каже кой плаща капиталовите разходи, ремонтите, поддръжката, апаратурата. Би трябвало тук да се включат държавата и общините, където са собственици. Държавата трябва да направи стандарти, че в тази болница трябва да има това, това и това, което да се подменя на 5 или 10 години. И като дойде време за подмяна болницата може да кандидатства за обществени средства. Ако частна болница ползва обществени средства, тя ще работи без да формира печалба, както и обществената болница. Ако иска да работи без обществени средства, може да си печели колкото може.

                      - Тоест болниците не би трябвало да са търговски дружества?

                      - Ама, разбира се. Какви търговски дружества са, като не могат да формират печалба? По Закона за лечебните заведения те нямат право на стопанска дейност, а са търговски дружества – това са абсурди. Но по принцип не може без отделна методика за формиране на заплати. Къде са синдикатите? Болниците, които са в дефицит, решиха, че ще си оправят бюджетите и ще спрат черната каса с прословутия „избор на екип” (б. р. - при операциите в болниците пациентът плаща средно по няколкостотин лв. за “избор на екип”). Но дисбалансът се задълбочава, защото „избор на екип” се предлага само за хирургичните специалности, където и без това пътеките са много по-скъпи.

                      - Изборът на екип е допълнителен рекет?

                      - Абсолютно. Какво значи „избор на екип”? Мога да покажа жалби на пациенти, на които още от вратата е било поставено като условие за операция да изберат екип. Пациентите избират болница, а не екип – те не познават всички лекари. Освен това пациентът може да е избрал доктор Х за дадена операция, но колегата му доктор У може да е много по-добър за тази цел. Защо тогава пациентът да избира? И когато доктор Х е избран и е оперирал някой пациент, който лежи няколко дни в отделението, какъв е ангажиментът на останалите лекари към него?

                      - Говореше се да станете застрахователи?

                      - Да, във всичките варианти за законодателни промени в това отношение трябваше да станем застрахователи. А според мен има дълбока принципна разлика между застраховане и осигуряване. Не може да се поставя знак на равенство между доброволно здравно осигуряване и застраховка „автокаско”. Ремонтът на катастрофирал автомобил и лечение на болен човек за авторите на законопроекта за промяна в Кодекса на застраховането, са една и съща „услуга”. Като продължение на тази логика между автосервиз и болница също не би трябвало да има разлика. Това са абсурдни тези. Застрахователят оценява риска и плаща някаква сума, но никой не се интересува какво става след това с конкретния човек. На застрахователя не му е работа да се занимава с превенция, с профилактика, той върви задължително след събитията. А осигурителят участва в реализацията на социалната политика. Няма значение дали е обществен или частен – неговата философия е: повече превенция, по-малко болест. Действа в условия на солидарност.
                      Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                      Коментар


                      • Не, аргументирам се защо гласувам с плюс за докторите, за да не се чудите после във форума "абе кой е тоя дето е гласувал, различно от всички нас"
                        Пък и честно казано понеже съм болнични и все още не мога да ходя много-много, пиша по форумите

                        Коментар


                        • Вие бити лекари виждали ли сте? Имам един ОСНОВЕН принцип в живота си: НЕ ПЛАЩАМ предварително за не свършена работа.
                          За какво да плащам? За това, че аз съм осигурен и някой трябва да си свърши работата?
                          Виж за благодарност съм давал и то сигурно повече от колкото ако ми бяха поискали предварително, но това е друго. Мога да дам подарък като признателност за нещо повече от задължението на лекуващият лекар да си изработи заплатата която му плащаме всички ние.
                          Ако една книга не си заслужава да я прочетеш втори път, не си е заслувавало и първия прочит.

                          Коментар


                          • Ти последната серия на Д-р Хаус ли ми преразказваш?!:shock:
                            自由西藏

                            Коментар


                            • Миналия месец счупих крак. Счупването беше лошо и трябваше операция. Оперираха ме в Пирогов. Без да е по спешност, отидох около 4 следобед и в 8 часа вече бях излезнал от операционната.
                              Докторът, който направи операцията, млад и експанзивен тип, ми обясни какъв е проблема с този вид счупвания - и на двете кости с размествания - и ми каза какъв според него е правилния начин за лечение и защо. Попита ме дали съм съгласен с предложения вид лечение и след като се съгласих, направи операцията.
                              НЕ СЪМ ДАВАЛ НИТО ЛЕВ за операцията, нито са ми искали. Консумативите (пирона, който ми беше необходим), разбира се, си ги пазаруваш сам, но това ми се вижда нормално.
                              Като цяло съм МНОГО ДОВОЛЕН от бързината и експедитивността, с която се случи всичко. Така че ще съм първият в анкетата, който ще подкрепи лекарското съсловие.

                              П.С. Бедбой, не разбрах на теб случвало ли ти се е, да плащаш под масата. Ако да - разкажи случката, за да не ходим и ние там!

                              Коментар


                              • Не отправяй упреците основно към здравното съсловие . Пациенти и лекари са на едната страна на барикадата . От другата са управляващите . Атакувай тях .

                                Коментар

                                Working...
                                X