IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Здравно осигуряване,Здраве,Доктори и Корупцията в системата

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • БРЯХ, БРЯХ, БРЯХ, НАПРАВО СЯ ШЬ СА РАЗПЛАЧА, ЧЕ ДОКТОРУ НЕ ВНИМАВА КВО ПРАИ :


    http://www.dnevnik.bg/intervju/2009/...shki_purvo_na/

    Мина Попова: Лекарските грешки са грешки първо на системата, а после лични


    През последните няколко години в пресата зачестяват информациите за лекарски грешки, довели до инвалидност или до смърт на пациентите. За причините за тези грешки и за недостатъците на здравната система у нас разговаряме с Мина Попова, експерт в Националния център по опазване на общественото здраве

    Г-жо Попова, има ли данни какъв е процентът на лекарските грешки в България?

    - През последните години качеството на здравните услуги все по-често се обвързва с процента на допуснатите медицински грешки или нежелани инциденти, тъй като те се явяват основна причина за поставянето на пациента в риск по време на неговото лечение. Едно от първите изследвания по този въпрос е проведено в Харвард още през 1991 г. Тогава резултатите показват, че 3.7% от пациентите са претърпели подобен инцидент. Данните от последния доклад от 2008 г., изготвен по поръчка на Европейската комисия след проучване в Дания, Великобритания, Франция и другите страни членки, вече са доста по-стряскащи - при 7.5 до 16.6% от

    хоспитализираните пациенти се наблюдават нежелани събития, които водят до смърт или инвалидност, а половината от тях биха могли да бъдат предотвратени. У нас точни данни за броя на медицинските грешки и на починалите или пострадалите от тях няма. Според национално представително проучване на Националния център за изследване на общественото мнение, извършено през 2007 г., "около 18% от българите смятат, че са пострадали от неправилно поставена диагноза или медикаментозно лечение, 5% от анкетираните са станали жертва на неправилно оперативно лечение, а на вътреболнични инфекции - 3%". Проучването показва още, че лекарите не дават необходимата информация на пациентите за терапията, която ще им бъде приложена, и за рисковете от нея. В Националната

    здравноосигурителна каса (НЗОК), в дирекцията за контрол на медицинската помощ, също анализират подадените от пациентите жалби. От общо 119 жалби 27 са в резултат на допуснати медицински грешки, като 10 от тях са заради недостатъчна по обем медицинска дейност, а близо 6% са свързани със затруднен достъп на пациента до адекватна медицинска помощ. Изследването на Световната банка от 2008 г., поръчано от касата, показа, че жертви на медицински грешки у нас стават около 7 хил. души годишно.

    В медиите се увеличават информациите за лекарски грешки, завършили със смърт на пациентите. На какво се дължи това?

    - Според мен това не показва задължително, че се увеличава броят на медицинските грешки. Възможно е да се дължи на изостряне на сетивата на обществото към тях. Тези публикации са определен индикатор за интереса на хората към този проблем. Проучване на Евробарометър от 2006 г. например показа, че българите, които възприемат медицинските грешки като важен проблем на здравеопазването, са 90% при 78% за ЕС, а тези, които смятат, че по време на лечение могат да станат обект на медицинска грешка, са 80% при 47% за ЕС. Вижда се, че обществото има желание да се говори за проблема и да се търсят решения, а също и че има недоверие в системата.

    Какво е икономическото измерение на тези грешки в сектор, в който непрекъснато не достигат средствата?

    - Според експертите, изготвили доклада за ЕК, допуснатите медицински грешки или нежелани инциденти водят до удължаване на болничния престой - средно европейските граждани лежат допълнително 140 626 леглодни в болница, като 50 845 от тях биха могли да бъдат избегнати. Тоест извършват се допълнителни процедури, употребяват се повече консумативи, медикаменти и др., което води до значителни икономически загуби. Изчислено е, че в САЩ годишните разходи в резултат на допуснати медицински грешки възлизат на 3.5 млрд. долара, във Великобритания са над 2 млрд. паунда. У нас все още няма такива данни, но могат да се пресметнат, ако се извършат съответните проучвания.

    Откъде идва проблемът - от лошата квалификация на медиците, от небрежност или от неуредици в здравната система?

    - При допускане на каквато и да било грешка винаги първоначалната реакция е била насочена към индивида, да се обвини някого в невнимание, разсеяност, умора. Според експертите това е т.нар. персонален подход за анализ на грешките в системата. Обикновено така се случва у нас, винаги се обвинява лекарят. В повечето страни обаче вече се смята, че тези грешки се дължат на проблеми в системата, в нейната организация и мениджмънт. Проследяването на случаите, изнесени в пресата, също води до извода, че вината по-скоро е в системата. Примерно заразяването на пациентите с хепатит в Тетевен. Вината не е само в сестрите, които не са спазили правилата за вземане на пробите. Проблемът е и в мениджмънта. Ако изискванията са били поставени ясно и персоналът е мотивиран да ги спазва, нямаше да има подобен инцидент. Ще ви дам пример и с 11-годишното момче, което почина по време на операция на апендикс. Обвиниха хирурга, след което той не издържа на обществения натиск и се самоуби. Впоследствие се оказа, че грешката е в назначаването на анестезиолога, защото той е имал сериозни проблеми с алкохола, имал е подобен инцидент, завършил със смърт преди години. Това определено е грешка на мениджмънта.

    Какво се прави в страните от ЕС, за да се осигури безопасността на пациентите?

    - Правят се научни проучвания за установяване на степента на безопасност на пациентите по време на лечение, следи се нивото на медицинските грешки и до каква степен те биха могли да бъдат избегнати, изчислява се икономическата цена. В много страни като Дания, Великобритания, Полша, Словения, Холандия този проблем се определя като приоритет в националните здравни политики и се разработват планове за решаването му. В Дания дори е приет Закон за безопасността на пациентите. Налице е и обратна връзка – резултатите от анализите на отчетените медицински грешки или нежелани инциденти се обобщават, представят се в интернет, организират се обсъждания с участие на всички партньори в здравеопазването. Оценката на безопасността на пациентите е част от акредитационната програма.

    Какви стъпки предприема министерството в тази посока?

    - С миналото ръководство на министерството комуникацията беше доста трудна, въпреки че група експерти предлагахме да работим на доброволни начала. Сега нещата са доста по-различни. Вече разговарях със зам.-министъра - д-р Валерий Митрев, и мисля, че има пълно разбиране от страна на министерството. България е член на Европейската мрежа за безопасност на пациентите (EUNetPaS), но ние трябва да имаме човек, който да осъществява връзката с тази мрежа. Хубавото е, че проблемът е включен и в Националната здравна стратегия 2008 - 2013 г., така че наистина се надявам да се засили работата.

    Какво показва опитът на по-напредналите в това отношение страни?

    - Подобряването на безопасността на пациентите изисква да се използва системен подход. При грешка вниманието трябва да е насочено не толкова към търсене на отговор на въпроса "кой е виновен", а "как и защо това се е случило". Затова е необходимо да има система за отчитане на медицинските грешки. Данните от нея ще помогнат да се анализират и да се открият причините. Създаването на такава система предполага промяна в организационната култура - културата на обвинение в болниците трябва да бъде заменена с култура на доверие, чрез която да се мотивира персоналът да говори и да дискутира проблема. Например у нас преди години е съществувала забрана да се отчитат и въобще да се говори за вътреболничните инфекции, лекарите са били наказвани, заради което те са криели данните. С въвеждането на акредитацията през 2000 г. тези инфекции вече се отчитат, персоналът спокойно ги анализира и се отнася към този проблем с по-голяма отговорност. В резултат броят на вътреболничните инфекции намалява.

    Всички тези промени трябва да започнат отгоре-надолу, т.е. мениджърите първи трябва да осъзнаят тяхното значение и да мотивират персонала.
    Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Jay Gould
      Първоначално изпратено от sentex
      Ще ви кажа за един случай във Варна с една моя позната.....става въпрос за окръжна болница. Та моята позната беше бременна....всичко си беше ок, тя си се гледаше много (има си финансовите възможности), но накрая неразбрах защо реши да ражда в най-голямата мизерия....явно нещо и прищрака. Докторите казаха дай 600 кинта, обаче тя курназ, нямало да ражда във вип отделението. И онези изроди явно са се ядосали нито е дошъл лекар, нито са и били упойки, а раждането е било за секцио, 30 мин скачали на корема и, уж да му оправят положението на бебето и накрая резултата......тя със всевъзможни разкъсвания, а бебето с хематоми и не беше ясно дали няма да има увреждания за в бъдеще.
      Балдъзата ми ражда в АГ болница - Варна ! Лекарят уж известен специалист въпреки, че бе взел на ръка още 300 Евро, плюс дригите разходи - ДОЙДЕ ПИЯН !!!
      Майката едва оживя понеже бе тежко раждане, а ония не знаят какво да правят.
      Баджанака не знам защо го остави да му се размине на тоя.
      Значи. Ако те усетят, че имаш пари и не им напълниш гушите, лошо ти се пише.
      Ако изглежда по тяхната преценка, че нямаш, пак си за оплакване, но някак си биха били по-малко изроди. Те се изживяват като терминатори. Имащи власт над човешките животи и следователно, злоупотребяващи с нея. Правило номер едно: никога и по никакъв повод не демонстрирай пред доктор благополучие (не само финансово и материално, никакво). Прави се на най-нещастния и съдран човек на света. Правило номер две: ако е възможно обещавай даване, което не се следва, за след услугата. И след това не давай! Правило номер три: Ако все пак ситуацията налага да дадеш, давай само белязани! След което следват белезници!
      * think positive * think simple * think big *
      * be moderate * be cool * be yourself *

      Коментар


      • Re: fixun

        Първоначално изпратено от supertrader
        ...здравеопазването у нас все пак е по добре отколкото в Канада и Англия където пък е държавно.
        ти от Марс ли си или нас имаш за глупаци? Я вземи се разходи до там, пък после ни говори басни!
        http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

        Коментар


        • fixun

          Никой не твърди че няма много свестни хора , но системата е изкривена и тя е дори несправедлива към свестните.Разбираш ли така един лекар който яко работи и е добър не получава това което му се полага.Просто с една здравна каса не става и трябва да бъде здравна система която да е в самите болници и да се занимава със статистика и касите да са много и вариантите на пакетите здравни услуги по каса да са много , а касата трябва да бъде финасово звено във финасова институция..т.е. към банките и то към българските банки.На теб и твоя лекар би трябвало да ви харесва тази идея. Ей здравеопазването у нас все пак е по добре отколкото в Канада и Англия където пък е държавно.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от badboy333
            http://www.dnes.bg/sofia/2009/10/06/jena-chaka-3-chasa-lineika-pred-stolichna-bolnica.78805

            Жена чака 3 часа линейка пред столична болница
            писах аз в темата за имоти че спешната помощ в софия е с незает щат от 190 места 80 са незаети и че трябва да се прави нещо за да повишие атрактривоста на професията (да се построят и дадът едни апартаменти на подписалитев 10 годишен договор със спешната помощ да го изплащат на себестоиност (<300 евро) за най-лесно... никои няма да загуби от това ама ми се нахвърлиха как така ще им дават и че и други щяли да поискат....) или по груба сметка 2 ма от 5 ма чакат линеиката да направи един курс през софииското задръстване само от незаетия щат, а ако е вярно че софия е 2 млн то този щат е смятан за старата 1,3 млн софия или по груба сметка 4ма от 5 ма чакат линеиката да направи един курс преди да тръгне за тях трябва да си късметлия да си пети обадил се за да тръгне вднага... те затова те разпитват колко си спещен щото несмогват и чакаш курс... два....

            отивам пак да чукна на дърво да не ми трябва на мен и мои близки.... пък ме яжте как така да им даваме да им повишим доходите някъде в бъдещето... ама то решение е нужно сега и веднага...

            пп в краина сметка социалните функции на една държава се определят от населението като всички искат социални жилища в сф от <300 евро да се направят има много държавни парцели голямото сф полее няма да се продават на загуба ще има печалба и за фирмата изпълнител всички ще са доволни... а държавата ще си вземе своето с данък сгради...
            mWPCloud.com

            Коментар


            • http://ikonomika.org/?p=2425

              Анкета:

              Доволни ли сте от здравната система в България?

              Да 15-3% of all votes
              Не 406-90% of all votes
              Не мога да преценя 30-7% of all votes


              Total Votes: 451

              Started: 13 September, 2009
              Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от sentex
                Ще ви кажа за един случай във Варна с една моя позната.....става въпрос за окръжна болница. Та моята позната беше бременна....всичко си беше ок, тя си се гледаше много (има си финансовите възможности), но накрая неразбрах защо реши да ражда в най-голямата мизерия....явно нещо и прищрака. Докторите казаха дай 600 кинта, обаче тя курназ, нямало да ражда във вип отделението. И онези изроди явно са се ядосали нито е дошъл лекар, нито са и били упойки, а раждането е било за секцио, 30 мин скачали на корема и, уж да му оправят положението на бебето и накрая резултата......тя със всевъзможни разкъсвания, а бебето с хематоми и не беше ясно дали няма да има увреждания за в бъдеще.
                Балдъзата ми ражда в АГ болница - Варна ! Лекарят уж известен специалист въпреки, че бе взел на ръка още 300 Евро, плюс дригите разходи - ДОЙДЕ ПИЯН !!!
                Майката едва оживя понеже бе тежко раждане, а ония не знаят какво да правят.
                Баджанака не знам защо го остави да му се размине на тоя.
                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                Коментар


                • http://www.dnes.bg/sofia/2009/10/06/...-bolnica.78805

                  Жена чака 3 часа линейка пред столична болница

                  06.10.2009 23:39

                  Лекар се опита да й помогне с личния си автомобил


                  Възрастна жена бе принудена да чака близо три часа пред столичната болница „Свети Иван Рилски" линейка, която да я откара до дома й. Това съобщи за БГНЕС дежурният лекар в отделението по хемодиализа.

                  Неприятната случка се разигра около 18:00 часа във вторник пред болницата, в която жената била приета за редовната си хемодиализа.

                  След приключване на процедурите жената е трябвало да бъде откарана до дома си с линейка на Бърза помощ, която е наета от Столична община да обслужва хората на хемодиализа.

                  След като линейката не пристигнала, дежурният на отделението отново позвънил на номер 150.

                  На жената е дадено яке, тъй като започнала да трепери.

                  Дежурният лекар се опитал да я настани в личния си автомобил и да я закара до дома й на собствена отговорност, но жената била трудноподвижна и не успели.

                  Около 20:40 часа линейка на Бърза помощ най-накрая пристигнала на мястото и откарала жената.
                  Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                  Коментар


                  • Високо уважавам лекарския труд.
                    Но има хора, които не се свенят да използват зависимото ти положение на болен и дори блъфират с приятелство (към теб) за да ти вземат пари.

                    Процедурата:
                    1. Показват лично отношение към теб, особена любезност, приятелство.
                    2. Подсилват страха за прогнозата на твоето заболяване/състояние.
                    3. В един момент на изследванията се оказва че положението ти е много по-сериозно отколкото се е предполагало.
                    3. Предлагат ти да лежиш не при общата стая с болните, а във VIP room. Ти приемаш. Плащаш вноска (дарение? за отделението, за която не получаваш никакъв документ). След плащането (И след като са получили за теб пътека от здр. каса- т.е. финансиране) изведнъж стават недостъпни и дори груби към теб.
                    4.Възможно е да те подтикнат да приемеш хирургическа инвазия, която е рискова, а въобще не е необходима в твоя случай (но се плаща от здр. каса)
                    5. Накрая се оказва че избягват да се срещат повече с теб. Сестрата/асистенката им ти намеква че ако искаш консултация, трябва...да ги потърсиш в дома им.
                    6. След което, като ги срещнеш в квартала - не отговарят на поздрава ти...С което ти показват че за тях си приключен случай и ...благодари се че леко си се отървал...
                    --------------------------
                    Но има и чудесни хора, които, като, като видят изследванията ти (направени от горния лекар) се подмихват и казват "Е защо сте правили тази инвазия? За "всеки случай"? Нищо сериозно няма. Яжте повече плодове и ходете на Витоша."

                    Поука: внимателно следя поведението на лекаря към мен. Щом излезе от служебния/нормален тон - ставам 'на щрек'.
                    Не препоръчвам никому нищо.

                    Коментар


                    • Учудвам се ,че темата е толкова вяла. Всеки от нас се сблъсква с проблемите в здравеопазването, но всички намираме начини да се справим сами. Хора умират на улицата, а спешната помощ пие някъде кафе. За хората над 50 години не се полагат никакви грижи, профилактиката е под всякаква критика....В последните месеци се опитвам да се боря за живота на баща ми, но той е в категорията на тези над 50 години. Дори парите не помагат, в нашата държава човешкият жижот не значи нищо, а това изобщо не е нормално.....

                      Коментар


                      • Ще ви кажа за един случай във Варна с една моя позната.....става въпрос за окръжна болница. Та моята позната беше бременна....всичко си беше ок, тя си се гледаше много (има си финансовите възможности), но накрая неразбрах защо реши да ражда в най-голямата мизерия....явно нещо и прищрака. Докторите казаха дай 600 кинта, обаче тя курназ, нямало да ражда във вип отделението. И онези изроди явно са се ядосали нито е дошъл лекар, нито са и били упойки, а раждането е било за секцио, 30 мин скачали на корема и, уж да му оправят положението на бебето и накрая резултата......тя със всевъзможни разкъсвания, а бебето с хематоми и не беше ясно дали няма да има увреждания за в бъдеще.

                        Коментар


                        • http://www.novinar.net/news/vsichki-...2NDs4Mg==.html


                          Всички болници с ценоразписи за пациентите

                          16:02 02-10-2009
                          Екатерина Митева


                          Всички болници ще бъдат задължени да сложат на видно място ценоразписи на услугите и консумативите, които пациентите трябва да доплатят. Освен това информацията трябва да бъде достъпна и на сайтовете на лечебните заведения в интернет, обясни заместник-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов. Той участва вчера в дискусия относно промените в здравеопазването, организирана от КНСБ.

                          Към министерството на здравеопазването ще бъде създадена и нова агенция „Медицински одит”, която ще прави проверки на болниците и лекарите. В нея ще работят около 50 инспектори, които ще извършват проверки по сигнали на пациенти, недоволни от лекарската помощ, която са получили. Ще се проверяват сигнали за неизвършени от докторите дейности, както и за искано доплащане от страна на пациентите, което не е било обявено от болницата, обясни Гайдов. Така контролът върху изпълнителите на лекарска помощ ще се затегне. В момента подобни функции има и здравната каса.

                          През следващата седмица ще бъдат внесени в парламента и предложенията за промяна на закона за здравното осигуряване, каза Гайдов. В законопроекта ще се акцентира върху подобряване на събираемостта на здравни осигуровки, тъй като дефицитът на НЗОК е повече от 800 милиона лева. Над 1 милион души не си внасят здравни осигуровки, подчерта заместник-министърът. Чрез промените самоосигуряващите се лица, едноличните търговци и работодателите от неправителствените организации ще трябва да подават ежемесечни декларации за размера на дължимите от тях осигуровки.

                          Дължимите здравноосигурителни вноски от работодателите са публични задължения и държавата трябва да си ги търси, каза Гайдов. В тази връзка той подкрепи идеята работодателите, които не са внасяли здравно-осигурителни вноски, да нямат правото да напускат страната. По тази логика санкциите трябва да бъдат валидни и за държавата като най-голям осигурител, каза депутатът от ДПС и член на парламентарната комисия по здравеопазване Хасан Адемов. Така на практика при забавени осигуровки на границата ще трябва да се отнемат паспортите на министър-председателя и всички министри, допълни Адемов.



                          Участниците в дискусията се обединиха и около идеята за включването на частните здравноосигурителни дружества на пазара. Най-добрият вариант, който засега може да бъде реализиран, е дружествата да получават 2% от осигурителната вноска, с която да покриват ясно разписан пакет от медицински дейности, които не се покриват от НЗОК, обясни председателят на Асоциацията на лицензираните фондове Мими Виткова. Конкретни стъпки към промяна на модела ще бъдат предприети в най-скоро време, обеща заместник-министър Гайдов.
                          Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Jay Gould
                            .. и детето умряло понеже никой не го погледнал! Моли се да не се случи на теб някой ден. Здравните вноски не са малки, а се крадат! Освен тях ни събират и данъци които уж отиват за здравеопазване, но и те се крадат.
                            Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                            Коментар


                            • Информация за вирусите

                              Информация за вирусите:

                              10 опасни лъжи – или как здравната кочина е на път да стане кланица
                              Статията е за свинете и техните ваксини. Ама нещо ме кара да се сещам за “Фермата” на Джордж Оруел. Там има една разтърсваща сцена, когато прасетата откарват с измама и насилие застаряващия жребец Оувес в кланицата, като твърдят, че го водят в болница за лечение. Някои от животните във фермата изразяват съмнения: “Оувес! Излез! Бързо излез! Водят те на смърт!” Прасето Квик – пропаганден министър на свинската власт, продала Оувес – намира точните думи да приспи вниманието: “Преди фургонът бил собственост на кланицата и наскоро бил купен от ветеринарния лекар, който още не бил сменил надписа. Така именно възникнало недоразумението.” Почти всички животни повярвали. А тези, които не вярвали, не намерили точните думи да възразят.

                              На мен пък думите ми идат отвътре. Днес, десетилетия след написването на “Фермата”, можем да гледаме на Оруел като пророк. Скоро не само застаряващите животни, но и тези в развета на силите си, ще бъдат продадени на свинските интереси. Подготовката чрез измами вече достига своя апогей: “Свинският грип е на прага на дома ви. Не го виждате никъде около вас, но той е някъде там и ви дебне. Страхувайте се! Страхувайте се! Торбалан иде…” Дори от кратките сведения в масмедиите вече става ясно, че карането към кланицата може да стане и чрез насилие. Някои от животните квичим: “Водят ни на смърт с тези ваксини!” Други се оглеждат неразбиращо с късогледи очи и тъй като свинският “научен” авторитет е тежък авторитет, за късогледите, вместо да правят свои проучвания, е някак по-лесно да припознаят дори кланицата като клиника. Не по-малко изумително е когато поболяването и убийствата на хора с ваксини са наричани “лечение”.
                              http://www.ivanstamenov.com/?p=444

                              Свръхдоза свинщини – vol.1
                              http://www.ivanstamenov.com/?p=435

                              Свръхдоза свинщини – vol. 2
                              http://www.ivanstamenov.com/?p=468

                              Коментар


                              • Новата версия (обяснението) на идеята е много по добра от предното

                                за мен няма по голям грях от краденето от парите за здраве каквото и да е друго иди доиди ама при това страдат най много невинни. Болиме фара и за пътища и за това че куките взимат пари на пътя като т здрвната система неработи като качество на живот в държавата съвсем се губи трябва на всяка цена
                                да се спре точенето щото това е точно точене (- сключени договори за наем на апаратура, като с две вноски по наема би могла да се закупи цялата апаратура")
                                mWPCloud.com

                                Коментар

                                Working...
                                X