и аз много благодаря
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Дивидентна политика на фирмата
Collapse
X
-
Кой дава най-високите дивиденти
Дивидентната политика на българските публични дружества се определя от мажоритарните им собственици
Близо е краят на летния сезон - сезонът на отпуските и забавленията, а за притежателите на акции от публични дружества и сезон на общите събрания на акционерите. За приятната почивка на акционерите на БТК вероятно поне малко е допринесло решението на общото събрание за разпределяне на дивидент от 17.8 лв. на акция за 2004 г. Подобно задоволство сигурно са изпитали и акционерите на още 32 публични дружества, които на тазгодишните си редовни общи събрания на акционерите взеха решение да разпределят дивидент от печалбата за 2004 г. Някои от дружествата, търгувани на фондовата борса, традиционно разпределят част от печалбата си между акционерите. Миналата година такова решение взеха 29 дружества. Тук не броим „Параходство Български морски флот“, което е 100% държавна собственост. Въпреки това броят на компаниите, които разпределят дивидент, остава сравнително малък на фона на над 350 публични дружества, регистрирани за търговия на Българската фондова борса (БФБ). Контингентът от дружества, които разпределят дивидент, е относително постоянен. Само пет от компаниите, които разпределиха дивидент за 2003 г., не го направиха и за 2004 г., но за сметка на това други осем разпределиха печалба. Първосигналната логика е, че акциите на компаниите, които носят доход на притежателите им под формата на дивидент, би трябвало да се „възнаградят“ от пазара. Но реинвестирането на печалбата в успешни и печеливши проекти по правило повишава стойността на самите акции и тази печалба би могла да надхвърли загубата от неполучения дивидент. Това зависи основно от качеството на мениджмънта.
Дивидентна доходност
В таблица 1 са показани брутните дивиденти на акция, изплатени на акционерите за 2004 и 2003 г., и дивидентната доходност. По принцип дивидентната доходност за периода на държане на една акция (holding period return) се изчислява като съотношение между нет*ния дивидент (след приспадане на 7% данък върху дивидентите за физически лица спрямо 15% данък за миналата година) и покупната цена на акцията. За съпоставимост на показателя използваме съотношението между брутния дивидент и средно претеглената цена на акцията през последния ден, в който тя се е търгувала с право на дивидент. Приемаме, че тогава пазарът най-непосредствено е оценил дивидента в цената на акцията. Тази година (когато се разпределя дивидент за 2004 г.) от ликвидните компании на най-голяма дивидентна доходност се радват акционерите на „София БТ“ с 5.18%, следвана от БТК с 4.25% и „Шератон“ с 3.80%. От неликвидните дружества най-висока е дивидентната доходност на „Капитал директ-1“ АДСИЦ, следван от „Пълдин холдинг“ (7.87%) и „Медика“ (7.58%). Въпреки че дивидентите за 2004 г. не са намалели като абсолютна сума, нивото на дивидентна доходност значително е спаднало. Това се дължи на силното повишение на цените на акциите на компаниите. При някои от тях увеличението е повече от петкратно, а акциите на „Стара планина холдинг“ са се увеличили повече от 10 пъти (13.01 лв. на акция през последния ден с право на дивидент, спрямо 1.44 лв. година преди това), докато дивидентите остават или на същите нива, или се изменят слабо. Изключение правят тютюневите компании, чиито акции спаднаха след провала на приватизационната процедура миналата година. При „Булгартабак холдинг“, „Благоевград БТ“ и „София БТ“ дивидентната доходност дори се покачва. За 2003 г. на първо място по дивидентна доходност е Слънчев бряг (11.62%), следван от „ТК холд“ (11.20%) и „Северкооп гъмза холдинг“ (11.01%).
Таблица 2 пък показва каква част от печалбата акционерите са решили да разпределят като дивидент. Челното място по този показател е на „Холдинг Варна“, който разпредели дивидент, чиято сума надвишава реализираната за 2004 г. печалба с повече от 50%. На следващите места от по-ликвидните са „Петрол“, „Софарма“ и БТК. Акционерите на някои от дружествата и за двете години са взели решение за разпределение на сходен дял от реализираната печалба. Такива са например „Албена“ (около 10% от печалбата), „Албена инвест холдинг“ (40-50%), „Софарма“ (около 60%), „Петрол“ (около 90%), Складова техника (близо 20%), „Родина турист“ (близо 100%). Ако тези дружества продължат да се придържат към възприетия коефициент на разпределение, бъдещите дивиденти ще зависят от бъдещите печалби. Ако те могат да се прогнозират, ще може да се прогнозира и дивидентът. Други компании проявяват постоянство в абсолютната сума на дивидента независимо от реализираната печалба. Такива са споменатото „Медика“, „М+С хидравлик“, „Рекорд - Габрово“, „Пълдин холдинг“ и „Корпорация Съединение“. И за двете години те разпределиха за дивиденти една и съща (или малко различаваща се) сума. Ако тези дружества продължат да се придържат към изплащане на възприетата твърда сума като дивидент, инвеститорите ще могат да разчитат на бъдещ твърд доход, но само до изчерпване на възможностите на дружествата, в случай че реализираната печалба през съответната година е по-малка от сумата, определена за дивидент. За останалите дружества е трудно да се каже дали се придържат към определена дивидентна политика. Сред компаниите, които редовно изплащат дивиденти, са някои с преобладаващо държавно участие. По закон те са длъжни след покриване на загубата за минали години (ако има такава) и заделянето на 10% от печалбата като резерв (ако не е попълнен нормативно изискваният резерв) да разпределят като дивидент 50% от остатъка. През 2003 и 2004 г. „Булгартабак холдинг“ и „Слънчев бряг“ разпределиха като дивидент 45% от печалбата, а „Благоевград БТ“ и „София БТ“ разпределиха 50%. „Пловдив Юрий Гагарин БТ“ разпредели малко над 40% от печалбата. От 32-те дружества, които разпределиха дивидент за 2004 г. две са акционерни дружества със специална инвестиционна цел - „И Ар Джи Капитал-1“ и „Капитал Директ-1“. Този тип дружества са освободени от данък върху печалбата, но са длъжни да разпределят като дивидент най-малко 90% от нея. В момента съществуват 11 специални инвестиционни дружества, които вероятно ще фигурират все повече в класациите по дивиденти през следващите години.
Дивидентът е елемент от доходността на инвеститорите. Другият елемент е разликата между цената, по която акциите са купени и по която са продадени (или пазарната цена, ако още не са продадени) - капиталова печалба. Досега инвеститорите не отдаваха на дивидентната доходност голямо значение, но според Стою Недин, председател на управителния съвет на Асоциацията на инвеститорите, оттук нататък на дивидентната доходност ще се обръща все повече внимание при вземане на решения за покупка на акции. При тотално подценен пазар печалбите от увеличаването на стойността на акциите многократно са надхвърляли изплащаните дивиденти, поради което последните са били извън фокуса на внимание. Ръстът на акциите занапред ще бъде все по-бавен и постепенен, поради което дивидентната доходност ще става все по-важен фактор при вземане на инвестиционни решения, отбелязва Недин. Даниел Ганев, портфейлен мениджър на „Адванс инвест“, отбелязва, че „ако 5% или 10% дивиденти преди са се виждали малки в търсене на 100% капиталови печалби, то сега дивидентите, макар и скромни все още, ще имат по-голямо тегло при вземане на решения“.
Собственици и дивиденти
Справките към отчетите на някои холдингови дружества - бивши приватизационни фондове, показват, че те са основни акционери в голяма част от традиционните „раздавачи“ на дивиденти. Дивидентите от дъщерните дружества са основен приход за холдингите. Например в „М+С хидравлик“ собственици са „Стара планина холд“ с 30% от капитала и „Индустриален капитал холдинг“ с 22%. Чрез свързаното лице „Доверие Капитал“ АД, „Доверие обединен холдинг“ е собственик на 83% от „Медика“. „Акционер фаворит холдинг“ пък притежава 65% от „Складова техника“, 49% от „Дружба“, Разград, и 33% от „Металопак“. Някои от компаниите, които разпределят по-голямата част от печалбата си като дивидент, са с много малък свободно търгуван обем и с техните акции почти няма сделки. Такова е и „Металопак“ (пет сделки за последните пет години). Но основни акционери в тях са един или два холдинга, на които собственици са голям брой физически лица, повечето придобили акциите си по време на масовата приватизация. Както се вижда от таблицата, някои от тези холдинги също са сред платците на дивиденти. Един от примерите е „Металопак“, който разпредели почти цялата си печалба за 2003 г. и близо 50% от печалбата за 2004 г. Друг пример е „Рекорд“, Габрово, който разпредели дивидент от 50 стотинки на акция за 2003 и 2004 г. Това предприятие е 90% собственост на „Северкооп гъмза холдинг“. А последният разпредели за 2003 г. дивидент от 12 стотинки на акция.
Даниел Ганев отбелязва, че точно компании с най-ясно изразени мажоритарни собственици плащат най-висок дивидент. Този дивидент отива в самите мажоритарни собственици. Но това може да е от полза и за миноритарните акционери. Такъв е случаят при „Софарма“, която разпредели близо 60% от печалбата за 2004 г. като дивидент. Въпреки че по-голямата част от тази сума отиде при мажоритарния собственик „Елфарма“ (който държи 86% от капитала на компанията според справка в ДАКСИ), миноритарните акционери също получиха добър дивидент. Подобен е случаят и с БТК, който разпредели почти 58% от печалбата си за 2004 г.
По темата работиха Христо шемтов и Емил ангелов
Таблица 1: брутен и нетен дивидент и дивидентна доходност за 2004 г. и 2003 г. N Код Наименование Брутен дивидент (лв.) Нетен дивидент (лв.) Цена на акция към последна дата с дивидент Дивидентна доходност*
2004 2003 2004 2003 2004 2003 2004 2003
Ликвидни
1 SOFBT София-БТ 4,840 6,330 4,501 5,381 93,51 137,00 5,18% 4,62%
2 BTC БТК 17,779 16,535 417,91 4,25%
3 SHERA София Хотел Балкан 1,900 1,900 1,767 1,615 50,00 24,24 3,80% 7,84%
4 MCH М+С хидравлик 4,000 4,000 3,720 3,400 120,00 46,38 3,33% 8,62%
5 FZLES Фазерлес 0,540 0,502 17,00 3,18%
6 BLABT Благоевград-БТ 2,947 3,905 2,740 3,320 94,00 126,87 3,13% 3,08%
7 PET Петрол 0,119 0,020 0,111 0,017 3,97 3,01 3,00% 0,66%
8 HVAR Холдинг Варна 0,200 0,186 7,54 2,65%
9 SFARM Софарма 0,180 0,090 0,167 0,077 6,80 3,89 2,65% 2,31%
10 BTH Булгартабак-холдинг 0,490 0,398 0,455 0,338 30,75 44,00 1,59% 0,90%
11 ALBHL Албена инвест холдинг 0,100 0,200 0,093 0,170 9,56 2,82 1,05% 7,09%
12 CENHL Стара планина холд 0,136 0,134 0,126 0,114 13,01 1,44 1,04% 9,31%
13 GAGBT Пловдив Юрий Гагарин БТ 0,210 0,195 24,41 0,86%
14 NEOH Неохим 0,150 0,140 24,00 0,63%
15 ALB Албена 0,400 0,500 0,372 0,425 66,00 28,52 0,61% 1,75%
16 SLB Слънчев бряг 0,074 2,014 0,069 1,712 18,36 17,34 0,40% 11,62%
17 GAMZA Северкооп Гъмза Холдинг - София 0,120 0,102 1,09 - 11,01%
18 TCH ТК - Холд - София 0,094 0,080 0,84 - 11,20%
19 ELHIM Елхим Искра 0,235 0,200 3,83 - 6,14%
Неликвидни
KDSIC Капитал Директ-1 АДСИЦ 9,430 8,770 118,44 7,96%
HPLD Пълдин холдинг 0,118 0,118 0,110 0,100 1,50 1,50 7,87% 7,87%
MDIKA Медика 2,350 2,350 2,186 1,998 31,00 25,00 7,58% 9,40%
SKTEH Складова техника 0,430 0,385 0,400 0,327 10,20 7,00 4,22% 5,50%
HES Хидравлични елементи и системи 1,000 0,500 0,930 0,425 27,00 5,50 3,70% 9,09%
ROZA Българска роза 0,591 0,588 0,550 0,500 16,00 6,50 3,70% 9,05%
DRUPL Дружба стъкларски заводи 0,595 0,448 0,553 0,381 19,00 6,77 3,13% 6,62%
UPAC Унипак 0,250 0,120 0,233 0,102 12,00 2,66 2,08% 4,51%
ERGC И АР ДЖИ Капитал -1 АДСИЦ 0,053 0,049 2,55 2,07%
AROMA Арома 0,145 0,135 7,38 1,96%
RTUR Родина-турист 0,126 0,111 0,117 0,094 10,00 5,00 1,26% 2,22%
KRS Компания за технологии и иновации Съединение 0,005 0,005 0,004 0,004 0,98 0,50 0,46% 0,96%
ELMA Елма 0,010 0,035 0,009 0,030 2,84 1,00 0,35% 3,50%
BRIB Стопанска и инвестиционна банка 0,130 0,160 0,121 0,136 40,25 11,01 0,32% 1,45%
YZOR Яйца и птици-Зора - Дончево 0,500 0,425 6,00 - 8,33%
DRURA Дружба, Разград 0,400 0,340 7,00 - 5,71%
METKA Металопак 0,390 1,399 0,362 1,189 няма кот. 2,00 - 69,95%
REKGA Рекорд 0,500 0,500 0,465 0,425 няма кот. няма кот. - 38,46%
* Данъкът върху дивидентите за физически лица е 7% от 2005 г. и 15% преди 2005 г.
**При изчисляване на дивидентната доходност е използван брутният дивидент
Източник: Българска фондова борса
Таблица 2: печалба, дивиденти и коефициент на разпределение на печалбата за 2004 г. и 2003 г. N Код Наименование Брой акции Печалба (хил. лв.) Общо дивидент (хил.лв.) Коеф. на разпределение на печалбата
2004 2003 2004 2003 2004 2003
Ликвидни
1 HVAR Холдинг Варна 1000000 127 -14 200 0 157,48%
2 PET Петрол 109249612 14478 2268 13022,55 2184,992 89,95% 96,34%
3 SFARM Софарма 66000000 20058 10466 11880 5940 59,23% 56,76%
4 BTC БТК 8250424 253178 252776 146683,2 0 57,94%
5 BLABT Благоевград-БТ 2702626 15928 21110 7963,828 10554,57 50,00% 50,00%
6 SOFBT София-БТ 1216870 11782 15408 5889,651 7702,787 49,99% 49,99%
7 ALBHL Албена инвест холдинг 5500000 1151 2732 550 1100 47,78% 40,26%
8 SLB Слънчев бряг 1957808 322 8764 145,0736 3943,613 45,05% 45,00%
9 BTH Булгартабак-холдинг 7367222 8016 6517 3606,992 2932,154 45,00% 44,99%
10 GAGBT Пловдив Юрий Гагарин БТ 1040000 510 335 218,4 0 42,82%
11 MCH М+С хидравлик 260368 3092 1356 1041,472 1041,472 33,68% 76,80%
12 FZLES Фазерлес 469000 829 464 253,26 0 30,55%
13 SHERA София Хотел Балкан 478536 3575 3222 909,2184 909,2184 25,43% 28,22%
14 CENHL Стара планина холд 1750000 1459 366 237,125 234,675 16,25% 64,12%
15 NEOH Неохим 2654000 3300 3688 398,1 0 12,06%
16 ALB Албена 4273126 16223 16772 1709,25 2136,563 10,54% 12,74%
17 GAMZA Северкооп Гъмза Холдинг - София 2673899 611 675 0 320,8679 0,00% 47,54%
18 TCH ТК - Холд - София 4269690 193 823 0 401,7778 0,00% 48,82%
19 ELHIM Елхим Искра 836947 -249 337 0 196,9336 0,00% 58,44%
Неликвидни
REKGA Рекорд 107948 54 42 53,974 53,974 99,95% 128,51%
RTUR Родина-турист 243673 31 27 30,67843 27,07207 98,96% 100,27%
AROMA Арома 5164000 769 990 748,78 0 97,37%
ERGC И АР ДЖИ Капитал -1 АДСИЦ 3000000 176,3 158,7 0 90,02%
KDSIC Капитал Директ-1 АДСИЦ 6500 78 -10 61,29 0 78,58%
UPAC Унипак 113599 48 18 28,39975 13,63188 59,17% 75,73%
HES Хидравлични елементи и системи 261983 459 31 261,983 130,9915 57,08% 422,55%
HPLD Пълдин холдинг 270588 59 83 31,92938 31,92938 54,12% 38,47%
ROZA Българска роза 267549 340 263 158,2285 157,3723 46,54% 59,84%
ELMA Елма 853475 20 102 8,53475 29,87163 42,67% 29,29%
METKA Металопак 40319 39 58 15,71231 56,40225 40,29% 97,25%
DRUPL Дружба стъкларски заводи 6689562 16110 9021 3980,289 2996,924 24,71% 33,22%
KRS Компания за технологии и иновации Съединение 2000000 43 11 9 9,6 20,93% 87,27%
SKTEH Складова техника 281968 620 554 121,2462 108,5577 19,56% 19,60%
BRIB Стопанска и инвестиционна банка 5600020 10214 2782 728,0026 896,0032 7,13% 32,21%
YZOR Яйца и птици-Зора - Дончево 184407 808 438 0 92,2035 0,00% 11,41%
DRURA Дружба, Разград 204895 622 365 0 81,958 0,00% 22,45%
MDIKA Медика 335623 -799 2256 788,7141 788,7141 -98,71% 34,96%
Източник: Българска фондова борс
След класациите на публичните дружества (бр. 15) и на холдингите, търгувани на Българската фондова борса - БФБ (бр. 20), сега „Капитал“ представя класация на публичните дружества по дивиденти. Класацията се прави въз основа на съобщенията за разпределяне на дивиденти на БФБ, данните за търговията и одитираните финансови отчети на дружествата към 2004 г. Класацията включва показателя дивидентна доходност - съотношение между сумата на дивидента и цената на акцията и коефициента на разпределение на печалбата - общата сума на дивидента спрямо нетната годишна печалба. В класацията са включени дружествата, които са се търгували на поне 30% от борсовите сесии от началото на 2005 г. За сведение под черта представяме и показателите за останалите дружества. Представената класация има за цел да улесни участниците на пазара в техните инвестиционни решения и не представлява предложение за покупка или продажба на публично търгувани ценни книжа.
От какво зависи дивидентната политика
Поради характерната за повечето български дружества инсайдерска капиталова структура (мажоритарен собственик или няколко големи акционери контролират повечето гласове в общото събрание), решението за разпределение на печалбата зависи от мажоритарните собственици, които са представени в органите на управление. Изключение правят холдингите, в които повечето акционери са физически лица - придобили акциите си по времето на масовата приватизация и които не знаят, че имат акции или не се интересуват от тях. По тази причина те не се появяват на общите събрания и в крайна сметка решението отново зависи от акционерите, които държат относително голям дял от примерно 20%. Според Стою Недин дивидентът зависи от финансовите резултати, от възможностите за реинвестиране и експанзия на дружествата и от отношението на мажоритарните собственици и управителните органи на дружествата към останалите акционери. „В този сложен баланс всяко дружество решава как да постъпи“, казва Недин. Той смята, че когато има възможност за реинвестиране на печалбата в проекти с висока доходност е добре това да се направи, но при липса на такива възможности е добре да се изплати дивидент. От друга страна, посочва Недин, утвърдени дружества, които се ползват с голямо доверие от инвеститорите, могат да си позволят да реинвестират все по-голяма част от печалбата си, защото акционерите им вярват, че това ще доведе до повишаване на стойността на техните акции. „В България като нововъзникващ пазар на ценни книжа все още няма дружества с такава утвърдена история, така че дивидентната политика се явява като част от завоюването на доверие“, завършва Стою Недин. Според Даниел Ганев повечето мажоритарни собственици не раздават дивидент, защото не желаят да разпределят печалбата между миноритарните акционери. Това се дължи на липсата на пазарно мислене у мениджърите, които не възнамеряват да мобилизират пари през борсата. Но безспорно има и добри примери, признава Ганев. Принципът на грижа за миноритарните акционери означава, че когато не се изплаща дивидент, мениджмънтът се ангажира от реинвестирането на печалбата да постигне по-добра доходност, отколкото акционерите могат да постигнат индивидуално. Затова оттук нататък според Ганев от основно значение за инвеститорите ще е качеството на мениджърите на компаниите и доверието, с което се ползват, защото от тях зависи какъв ще е дивидентът, а ако такъв не се изплаща, пак от тях зависи дали парите ще се инвестират рационално.
Според Васил Велев, председател на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал и изпълнителен директор на „Стара планина холд“, намаляването на данъка върху дивидентите от 15% на 7% е фактор за разпределяне на дивидент. Друга причина е подобряването на финансовите резултати на повечето компании. Според Велев се променя нагласата на някои мажоритарни собственици и мениджъри в посока „да разпределят постигнатите резултати между онези, които са допринесли тях - работници, държава и собственици“. Велев отбелязва още, че очаква компаниите да плащат повече дивиденти, ако бъде променен редът, по който те се изплащат в момента. Според него сега действащата процедура е „оскъпена и усложнена“ и това действа демотивиращо на компаниите да разпределят печалбата. В момента дивидентите се изплащат по банков път и парите стоят блокирани, докато акционерите не си ги потърсят. Това според Велев е неизгодно за дружествата. Според него нещата още повече се усложняват от нововъведението Централния депозитар задължително да участва в процеса на разпределяне на дивиденти. Това товари дружествата с допълнителни разходи.
Коментар
-
AL, би трябвало счетоводителят ти да изпрати до дружеството, което ще раздава дивидент в едномесечен срок от взимане на решението за изплащане на дивиденти декларация, че си регистриран като търговец по българското законодателство и едно актуално състояние, за да не ви удържат данък при източника. Знай, че ако изтървеш този срок и дружеството внесе данъка върху дивидентите много трудно става връщането му след това от държавата.
Мисля, че декларацията беше в свободна форма и се декларират обстоятелства по чл. 34, ал. 1 от ЗКПО.
Коментар
-
Много хора не знаят (не разбират) този текст от закона. В момента и аз споря с наште счетоводители. Нали и ООДтата, по смисъл на ТЗ, за търговски дружества? Питам, защото съм си регистрирал ООД, с единствената цел да притежава акции, и твърдя че би трябвало това ООД да получава 100% от обявения дивидент, без да се удържа никакъв данък!
Коментар
-
Точно така Оран Гутан. Ако някой тук си беше направил труда да прочете ЗКПО щеше да разбере, че дивиденти изплащани на юридически лица регистрирани като търговци по ТЗ са освободени от данък върху дивидента (също и такива от ЕС при определени условия). Освен това дивидента получен от едно юр.лице-търговец НЕ СЕ ВКЛЮЧВА В ОБЛАГАЕМАТА ПЕЧАЛБА!!!!!!!!
С други думи Императоре държават въобще не те цака 4-но с данък, защото дружествата, които изплатят дивидент на холдинга, под чиято шапка са, не му удържат данък в/у дивидента. От своя страна холдингът (или което е и да е друго юр.лице-търговец) не включва този дивидент в облагаемата си печалба и съответно не го облага с данък върху печалбата. Единствено се облагат дивиденти, изплатени на физ.лица - 7% данък. Лошото в случая е, че когато се гласува дивидент, дружеството, което го изплаща е длъжно да внесе накуп целият дължим данък в/у дивидента, независимо дали реално го е изплатило или не (това е и една от причините много дружества да не дават паричен дивидент). По този въпрос имахме доста спорове с данъчните навремето, че събират данък, без да е настъпило данъчно събитие, но такива ни бяха лобистите в Парламата тогава. Единствено в зората на приватизационните фондове беше прието ако ПФ-та раздадат цялата си печалба като дивидент да не дължат данък печалба. Но това важеше само за 1997 г. ако си спомням правилно.
За справка - чл. 23, ал. 3, чл. 34, ал. 1 и чл. 47 от ЗКПО. Изключение правят СИД-овете - те винаги удържат данък в/у дивидента, защото пък са освободени от данък печалба.
Както казаваше екс-министър Станков "Четете закона, защото той Ви пази!!!!"
А че изплатените дивиденти не са разход (не намаляват сч.печалба го знаят дори и студентите-задочници в 1-ви курс). Дивидент се разпределя след облагане на сч.печалба - т.нар. разпределяема печалба. Четете повечко, хора.
Коментар
-
Che Sova govori pulni gluposti spor njama! Kakvo obsto ima inflaziata i borsata??? Ti tezi pari kato gi vlojish v akzii, nali drug gi vzema i gi harchi. Nali ako ti durshish 100 akzii na microsoft i te se pokachat do nebesata, bankite ste se izbivat da ti davat pari na kredit srestu akziite ti koito ti pak v ikonomikata ste izsipesh i poharchish. Purvata i osnovna funkzia na borsata e da osigurjava kapital za firmite i likvidnost na turguvanite djalove, t.e. sluji za nabirane na kapital i predstavljava pazar, (prerazpredelitelna funkzia). Az bas lovja, che ne znaesh i inflazia kak se definira. Abe hora chetete be molja vi predi da se izkazvate inache ste ste kato men - tup i uporit, tozi nik da ne milite che sluchajno sum si go izmislil kato vi gledam ))
Коментар
-
Оран Гутан
Първоначално изпратено от ИмператорътДобре, Софиксов, обясни ми... Холдингите-акционери не плащат данък дивидент, а акционерите-физически лица - плащат - така ли? Кое са глупости?
Коментар
-
Re: Дивидентна политика на фирмата
Първоначално изпратено от JoЗдравейте, благодаря ви за изразените мнения по темата. Ако трябва да направите Топ 10 на дружествата - еталон за дивидентна политика, кои бихте включили, освен вече посочените? На какво основание.
Коментар
-
А холдингът (Доверие в случаят) няма ли да плати същите 7%, вземайки дивидентът от Медика? А ако ти си акционерин в Доверие и холдингът ти снесе дивидент, няма ли и на тебе да ти вземат 7% ? А данък печалба и той не се ли удвоява? И не говорите ли в случаят вий по инерция?Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
Коментар