IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бонова книжка

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от vageorgiev Разгледай мнение
    Здравейте, имам следния въпрос: От масовата приватизация имам 10 броя акции от "Соди Девня" с номинал 25 000, както вероятно голяма част от пълнолетните към онзи момент българи. Може ли поне да ме насочите как мога да проверя дали имам право на дивидент? Досега не съм се интересувала, защото смятах, че е безсмислено. Но, знаете, преди дни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев посъветва хората да си потърсят дивидентите. От краткото ми проучване разбрах, че "Соди Девня" вече не съществува, вероятно е имало преобразуване някакво и сега дружеството е "Солвей Девня". Това означава ли, че моите акции от масовата приватизация са "изгорели". Спомням си също, че много отдавна имаше акция по изкупуването на тези акции от фондове и се говореше, че ако не им ги продадеш, на практика ще "изгорят". Съжалявам, вероятно въпросите ми са некомпетентно зададени, но смисълът е ясен, надявам се. Писах на "Солвей", но досега отговор нямам. Писах и на Агенция по приватизация - оттам също няма отговор. Разчитам да ме насочите поне. Предполага много хора са в същото неведение.
    Аз също не бих ти препоръчал да продаваш. Акциите ти са едни от малкото качествени от масовата приватизация, и ще е жалко за да ги продадеш и да не се възползваш от бъдещи дивиденти. Разбира се решението си е твое, много зависи дали ще ти се занимава в бъдеще да си ги търсиш. Императора също ти даде добра идея, да си реинвестираш дивидентите в други компании на БФБ, ако не са ти толкова спешни парите. Успех, каквото и да решиш...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
      Бе има ли нещо гнило, Измамника е там...


      Сложна задача имат тия, които търсят навсякъде врага /си/...Така беше и при комунизъма... )) Всеки има свое призвание, а това - да търсиш под път и над път "измамници" - не е по силите на всеки...

      Има и друга категория хора. Мотивират ги да напишат нещо, което са преживели /научили/ някога и някъде.

      А това - кой е измамникът - всеки може да прецени за себе си.

      Някои имат желание да бъдат полезни с наученото, а други - с откриването на пореден измамник.

      Шарен свят, но според мен - "откривателите" на измамници също биха могли да бъдат такива..., както и да нямат никакъв реален принос в развитието на даден казус, което пък наричаме спам /според мен/.

      Коментар


      • Бе има ли нещо гнило, Измамника е там...

        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vageorgiev Разгледай мнение
          Здравейте, имам следния въпрос: От масовата приватизация имам 10 броя акции от "Соди Девня" с номинал 25 000, както вероятно голяма част от пълнолетните към онзи момент българи. Може ли поне да ме насочите как мога да проверя дали имам право на дивидент? Досега не съм се интересувала, защото смятах, че е безсмислено. Но, знаете, преди дни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев посъветва хората да си потърсят дивидентите. От краткото ми проучване разбрах, че "Соди Девня" вече не съществува, вероятно е имало преобразуване някакво и сега дружеството е "Солвей Девня". Това означава ли, че моите акции от масовата приватизация са "изгорели". Спомням си също, че много отдавна имаше акция по изкупуването на тези акции от фондове и се говореше, че ако не им ги продадеш, на практика ще "изгорят". Съжалявам, вероятно въпросите ми са некомпетентно зададени, но смисълът е ясен, надявам се. Писах на "Солвей", но досега отговор нямам. Писах и на Агенция по приватизация - оттам също няма отговор. Разчитам да ме насочите поне. Предполага много хора са в същото неведение.


          Може да прозвучи малко демотивиращо, но има и такъв вариант...

          Много хора - обезверени - така и не потърсиха своята собственост /при многото катаклизми/. В края на периода на масовата приватизация - имаше нови и нови институции, които се занимаваха с депозитарните разписки, когато в /мисля/ - Общинските съвети имаше служба, която "отговаряше" за това - собствениците да получат своите депозитарни разписки /ДР/. Бяха едни големи листинги, в които се ровеше и се късаше съответната ДР на човека, който си я е потърсил...

          Само припомням това, че все по това време е имало и много варианти за прехвърляне на собствеността...

          Дано това не е станало с питащата /питащият/ тук.

          Мисълта ми е следната: ако тя/той има само бонова книжка, без ДР /което пише в мнението горе - не се знае, дали все още е горд собственик на акциите на Солвей-Соди. Все пак има поне две възможности /на първо време/:

          1. Проверява в Сосиете Женерал, дали е в списъка на дружеството за получаване на дивидент и си го получава с личната карта. Това е в случай, че акциите му са вече регистрирани в Централния депозитар. В тоя случай не е необходимо да се обръща към Инвестиционен посредник, за да му издаде ДР от Депозитара. Ако държи на дивиденти от минали финансови години - отива в седалището на д-вото в Девня. До преди 2-3 години в централата на д-вото даваха накуп всички дивиденти, но сега не зная как е. Колебанията ми произтичат от това, че нямам Устав на д-вото, за да видя, дали е фиксиран давностен срок за получаването на дивидентите.

          2. Ако не съществува в списъците за получаване на дивидент в Сосиете Женерал - акциите му /някога/ са сменили собственика си... Там процедурите са други.

          Дано не се стига да последното.

          Извън горното - познавам хора, които не се интересуват, нито от дивидента си в Солвей-Соди, нито пък от акциите си там... Разни хора...

          Коментар


          • Браво, че сте си купил Содички - добър удар - имате да прибирате добри дивиденти - ако искате не си продавайте акциите - напротив - реинвестирайте дивидентите - в публични компании, за да увеличите печалбите си занапред.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Здравейте! Ако имате намерение да продавате акциите, бих ви предложил добра цена за тях. Препоръчвам ви да го обявите в темата за акции на непублични дружества и ще получите предложения от доста хора. Получава се нещо като търг чрез лични съобщения.

              Коментар


              • пич, честито - само за тази година си намазал 250 лева дивидент

                самите акции има достатъчно хора които биха ти ги купили

                http://forum.investor.bg/forum/%D0%B...B2%D0%B5%D0%B9

                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                Коментар


                • http://www.investor.bg/novini-i-anal...akciia-242714/

                  Коментар


                  • Здравейте!Акциите ви не са "изгорели". Имате да получавате и дивиденти в размер на около 800лв. Отделно самите акции струват доста ако решите да ги продавате. За дивидентите отидете до клон на Експресбанк и кажете на касата, че имате да получавате дивидент от Солвей Соди и ги попитайте за контакт със Соди за получаване на дивиденти от предни години.

                    Коментар


                    • Бонова книжка

                      Здравейте, имам следния въпрос: От масовата приватизация имам 10 броя акции от "Соди Девня" с номинал 25 000, както вероятно голяма част от пълнолетните към онзи момент българи. Може ли поне да ме насочите как мога да проверя дали имам право на дивидент? Досега не съм се интересувала, защото смятах, че е безсмислено. Но, знаете, преди дни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев посъветва хората да си потърсят дивидентите. От краткото ми проучване разбрах, че "Соди Девня" вече не съществува, вероятно е имало преобразуване някакво и сега дружеството е "Солвей Девня". Това означава ли, че моите акции от масовата приватизация са "изгорели". Спомням си също, че много отдавна имаше акция по изкупуването на тези акции от фондове и се говореше, че ако не им ги продадеш, на практика ще "изгорят". Съжалявам, вероятно въпросите ми са некомпетентно зададени, но смисълът е ясен, надявам се. Писах на "Солвей", но досега отговор нямам. Писах и на Агенция по приватизация - оттам също няма отговор. Разчитам да ме насочите поне. Предполага много хора са в същото неведение.
                    Working...
                    X