IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Управление на Оборотния Капитал в услови на криза

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Zarev Разгледай мнение
    В Капитал в два поредни броя се появиха статии с тази тематика. Много са добри!
    Пълна олигофрения... Ако това е сегашното ниво на преподаване на икономика във ВУЗ-овете то горко ни!

    Толкова много елементаризми можеха да се кажат съвсем накратко в едно изречение:
    Всички добри практики в управлението на оборотния капитал на една фирма, когато тя НЕ е в ликвидна криза, трябва да се прилагат още по-добре, когато тази фирма Е в ликвидна криза!
    Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Itrade Разгледай мнение
      Що ,друго си е да чертаеш фигурки на форекса...
      П.С Темата е добра
      Темата е не само добра,тя е чудесна. Ама само за тези дето преподават теория в някой университет. То и за това мениджмънта в компаниите е толкова "подготвен" за РЕАЛНОСТИТЕ на бизнеса в реалният живот.
      В реалният бизнес всички сме риби които плуват в океана на бизнеса. И ако не си научил урока,че на акула не трябва да налиташ, бързо ще станеш порената хапка и храна. От друга страна пък ако ти е жал да кльопнеш рибока дето сам ти се навира в устата ще останеш гладен, а следователно слаб и уязвим. Законите на бизнеса не сме ги написали ние,но за да оцелеем, трябва да се съобразяваме с тях.

      Така, че ако можеш да си управляваш бизнеса успешно в добри времена, ще намериш начин да се справиш и в условията на криза. Оцеляват не най-силните, а най-бързо приспособимите.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
        Ба си и глупостите...
        Що ,друго си е да чертаеш фигурки на форекса...
        П.С Темата е добра

        Коментар


        • Ба си и глупостите...
          Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

          Коментар


          • Вижте и това:
            http://www.investopedia.com/terms/w/...management.asp

            И това особено:
            http://www.authorstream.com/Presenta...pt-powerpoint/

            Коментар


            • В Капитал в два поредни броя се появиха статии с тази тематика. Много са добри!

              Как да се справим с ликвидната криза
              От Радослав Недялков, управляващ партньор в компанията за финансови анализи ASFA
              Броят на фалитите в България се увеличава (за съжаление включително умишлените). Лошите банкови заеми растат и очакванията са и двете тенденции да не се забавят през следващата година. Ако вие сте предприемач и усещате проблеми в бизнеса си, но не искате да станете част от черната статистика, вероятно изпитвате ликвидна криза. Знаете ли обаче какво е това и как да се справите с нея?

              Ликвидна криза е неспособност на фирмата да посреща плащанията си към доставчици, бюджет, кредитни институции и други контрагенти. Защо има ликвидни кризи? Отговорът на този въпрос лесно може да бъде ,ако се познават следните причините за тях:

              - Липса на отчетност или недобра отчетност, като по-специално имам предвид, че не се съставя и анализира отчетът за паричните потоци по косвения метод във фирмите.
              - Непознаването или недобро управление на работния капитал.
              - Липса на бюджетиране във фирмата и месечно анализиране на причините за отклоненията между прогнозните и действителни резултати.
              - Липса или недостатъчна рентабилност - това означава фирмата да създава положителен финансов резултат (печалба).
              - Големи инвестиции в дълготрайни активи с източник работен капитал.
              - Недостатъчно външно финансиране под формата на заемни средства (кредити – оборотни и инвестиционни, лизинг или други).
              - Отлив на парични средства към собствениците в повече от способността на фирмата да генерира такива.

              Има фирми, в които управителите, без финансови познания, казват на финансово- счетоводните отдели каква форма да имат финансовите отчети. В такива фирми липсва системата за отчетност (репортинг). Типичен пример е неотчитане на амортизацията в отчета за доходите и неотчитането й при ценообразуването на продукцията на фирмата.

              Всички от изброените по-горе причини произтичат от една по-голяма причина, а именно – лошо управление на фирмата и липса на стратегически решения. Управителите трябва да се замислят дали имат във фирмата способни мениджъри като: търговски, маркетингов, оперативен, производствен, финансов и т.н. (в зависимост от нуждата на организацията и изградената организационна структура). В същото време тези мениджъри трябва да имат свободата да вземат управленски решения, свързани с техните отговорности.

              Ако изброените по-горе вероятни причини за ликвидна криза са достатъчно всеобхватни,

              какво трябва да правят фирмите, за да излязат от нея?

              1. Отчетът за паричните потоци по косвения метод е важен източник на информация кои са причините за наличие на ликвидна криза, причини като: рентабилност, управление на работния капитал, високи инвестиции в дълготрайни активи с източник работен капитал или отлив на средства в посока собственици, без да е прогнозирана нуждата от средства във фирмата.

              Съставянето му изисква познание и време от страна на счетоводителите. Но онова, което повече трябва да се изисква, е финансовите специалисти във фирмата да обясняват този отчет на мениджмънта. Така мениджърите ще могат да се вземат важни решения, което би довело също и до предотвратяване на ликвидни кризи.

              Оттук и първия извод за справяне с ликвидни кризи: Мениджмънтът трябва да изисква от главните счетоводители или финансовите директори да съставят отчета за паричните потоци по косвения метод и в същото време да се изисква той да бъде обясняван.

              2. Мениджмънтът трябва да започне професионално да управлява работния капитал. Това включва управление на вземанията, управление на материалните запаси, управление на отношенията с доставчиците и познаване на нуждата от банково оборотно финансиране.

              В управление на вземанията се включва създаване на кредитна политика и спазването й. Тя съдържа процедури по отпускане на търговски кредит, мониторинг на вземанията и действие при настъпване на просрочия. Тук моите съвети са: ако нямате кредитна политика - създайте си, ако имате кредитна политика – спазвайте я!

              При управление на вземанията винаги има една размяна, един компромис: намаление на риск от несъбиране на вземанията със загуба на продажби или обратното – увеличение на риска от несъбиране на вземанията и от там изпадане в ликвидна криза, но за сметка на това запазване на пазарен дял. Ако във фирмата има бюджетиране, тогава може да се даде отговор на следните въпроси:

              Ако вземанията се увеличат с Х дни (т.е. ако средният период на събиране на вземанията се увеличи), каква е паричната "дупка", т.е. от колко парични средства фирмата ще има нужда? Кога се очаква това да се случи? Как да се набавят нужните парични средства? Ако фирмата няма достъп до никакви външни източници, тогава фирмата ще трябва да съкрати периода на обращаемост на материалните записи и/или да забави плащанията към доставчици.

              Последното е често предприемано действие от управлението. Но то е и много лошо, защото разрушава доверието между фирмата и нейните доставчици. Има и друга причина – фирмата може да загуби ценни и скъпи отстъпки за навременно плащане. Често казвам на своите клиенти: По-добре е да дължите пари на банка отколкото на доставчик.

              Защото финансирането от доставчика е по-скъпо. Това важи, разбира се, ако плащаме на доставчика на обещаната дата. Доставчиците винаги са готови да дадат допълнителна отстъпка за по-ранно плащане, а фирмата да заеме оборотно финансиране от банка и така да пропусне да плати един скъп и скрит лихвен процент на доставчика с един по-евтин лихвен процент от банката.

              Управлението на материалните запаси е ключов фактор в производствените и търговски фирми

              при който стойността на материалните запаси е по-висока от стойността на вземанията в баланса. В управлението на материалните запаси участват търговски и производствен мениджър. Тези мениджъри оказват силно влияние върху нуждата на фирмата от парични средства с решения, които водят до промяна на периода на обращаемост на материалните запаси.

              Отново с бюджета фирмата трябва бързо да даде отговор на въпроса: Ако се забави обращаемостта на материалните запаси с У дни, от колко парични средства фирмата ще има нужда и как ще се набавят. Много важно е да сме реалисти и при наличие на ликвидна криза и липса на външно финансиране да намалим продажни цени на готовата продукция с цел освобождаване на парични средства, блокирани в бавно обращаема продукция или стоки. С помощта на бюджета отново може да се даде отговор на въпроса: При какво намаление на цените ще генерираме загуби, колко това намаление ще подобри паричните средства и докога може да разчитаме на това временно наличие на ликвидност.

              Коментар


              • 3. Във фирмата основните мениджъри с помощта на финансовият специалист незабавно трябва да внедрят бюджетирането. Както видяхме в предишния параграф, отговорите на въпросите какво ще стане с паричните потоци и кога ще стане, ако се случи това и това, се дават с бюджетирането във фирмата.

                То е процес на система от действия, попълване на таблици, поемане на отговорности за съставянето им от отделни мениджъри и на последното място идва бюджетът за паричните потоци. Бюджетирането в много фирми се свежда само до бюджет на паричните потоци или пък се свежда до бюджетите за приходи-разходи и парични потоци. Тези два бюджета са резултат от бюджетирането на група от мениджъри с различни функции и отговорности. Професионално извършване на бюджетирането е абсолютно наложително.

                Това е пътната карта на фирмата в следващите 12 месеца. Разбира се, още по-професионално погледнато, бюджетът в следващите 12 месеца е част от бизнес планирането във фирмата за следващите няколко години напред. Но обикновено във фирмите бизнес план се прави, когато банките го изискват за предоставяне на кредит. Такъв бизнес план не отчита дългосрочните намерения във фирмата, защото истинските цели за следващите няколко години напред липсват. И така се гледа се по-краткосрочно на бизнеса.
                Броят на фалитите в България се увеличава (за съжаление включително умишлените). Лошите банкови заеми растат и очакванията са и двете тенденции да не се забавят през следващата година. Ако вие сте предприемач и усещате проблеми в бизнеса си, но не искате да станете част от черната статистика, вероятно изпитвате ликвидна криза. Знаете ли обаче какво е това и как да се справите с нея? Миналия понеделник представихме причините за ликвидна криза, както и първите три съвета как да избягвате настъпването на такава. В днешния брой ще представим и останалите.

                4. Наличието на ликвидна криза днес също е резултат от хронична липса на рентабилност, т.е създаването на достатъчно печалба във фирмите. В годините на растежа някои мениджъри не се интересуваха от печалбите, защото знаят, че тя не е пари и това не е важно. По-високи продажби носеха парични средства и това внасяше отлагане на проблемите и временно спокойствие.

                Сега трябва веднага да се постави като цел създаване на рентабилност както следва: в краткосрочен период (месеци до година) съкращават се фиксирани (оперативни и финансови) разходи, а в дългосрочен период се търсят нови пазари, въвеждат се нови продукти, може да се стигне и до по-сериозни промени като бизнес модела на фирмата – навлизане в нови отрасли с нови продукти. За последното не съм оптимист, че фирмите могат да го извършат. По-скоро вярвам, че ще се стигне до смяна на собствеността.

                5. При ликвидна криза възниква и друг въпрос: да спра ли инвестициите в дълготрайни активи, или да отговоря на кризата с инвестиции в нови машини, с които да произвеждам нови за фирмата продукти? Отговорът е във възвращаемостта на инвестициите. Трябва да се направи прогноза за възвращаемостта и когато се предприеме инвестиция, тя да стане цел за мениджмънта.

                Обикновено фирмите се оказват в невъзможност да достигнат целите за продажби и разходи след въвеждането на тези инвестиции. Като правило обаче временното спиране на инвестиции е по-добрият вариант. Другите мерки като повишение на рентабилността, намаляване на фиксираните разходи, управлението на работния капитал ще изискват много управленско време и усилия и ако фирмата не се справи с тези проблеми, няма нужда да си "купува" още един проблем.

                6. Някои фирми изпадат в ликвидни кризи, въпреки че имат рентабилност и въпреки че не инвестират оборотни средства в дълготрайни активи. Такива фирми са добри и те трябва да разберат, че без оборотно банково финансиране те няма да могат да поддържат тези добри позиции. Срещал съм управляващи, които не искат да дължат пари на банки, но моят отговор винаги е бил - без кръвоносната система (финансовата) организмът (реаланата икономика) не може да съществува.

                Такива фирми трябва много прецизно да си изчислят нуждата от оборотно финансиране и да поискат такова от банките. Малко са тези фирми, но пък всяка банка ще е отворена да им предостави финансиране. Как се определя нуждата от оборотно финансиране знаят финансовите специалисти, но, накратко, първо се изчислява нуждата от финансиране в дни (средно за колко дни трябва да осигурим външно оборотно финансиране) и след това тази нужда се умножава по средния разход на ден.

                7. Трябва да спре отливът на парични средства към собствениците или по специално към техен друг бизнес, който в момента не може да генерира парични потоци. По време на растежа много собственици освен в основния си бизнес са инвестирали и в други отрасли (най-вече в недвижима собственост). Сега това създава проблем за основния им бизнес – той трябва да издържа и допълнителния, който за съжаление изсмуква много парични потоци от основния бизнес, а това създава ликвидни кризи. Затова моят съвет е освобождаване от допълнителния бизнес дори и на цена, по-ниска от стойността на инвестицията в него. Защото по-добре е да жертваш допълнителния бизнес, отколкото по-късно и основния - премахни "гангрената" в по-ранен стадий.

                8. Ако управителите не са доволни от финансовите си специалисти, нека не създават системата за отчетност те самите, а да инвестират малко средства в обучението на финансово-счетоводните си отдели и след това да се доверят повече на тях, като им поставят за цел да разработят и развият системата за репортинг във фирмата.

                9. Стигнахме до най-трудната стъпка за справяне с ликвидната криза - тя продължава много време. Тя е постоянна и започва със създаването на фирмата и продължава до края на нейното съществуване, т.е. тя няма край. Това е създаването на силна организация със способни служители и мениджъри. Те са тези, които носят резултатите, и ако във фирмата има криза, ликвидна или друга, то основната причина е, че тя не се движи от цели и действията не са подчинени на постигането им.

                Какво да правят управляващи и собственици, за да създадат такава организация? Големите промени трябва да се извършат по отношение на културата и намирането на лидер в организацията. Това са създаване на ценности на онова, в което вярваме, въвеждане на добрите практики, промяна на подхода към управление на хората, подобряване на работната среда. Темата е достатъчно обширна, за да бъде развивана повече в контекста на ликвидната криза, затова тя ще бъде развита в следващи статии.

                Речник:

                Отчет за паричните потоци, съставен по косвения метод: показва връзката между печалбата и нетните оперативни парични потоци. Съставя се чрез добавяне или изваждане към печалбата на промени в дълготрайните активи и пасиви и на изменения в оперативния работен капитал.

                Работен (оборотен) капитал – широкото понятие включва краткотрайните активи (парични средства, вземания, материални запаси) и краткосрочните пасиви (задължения към доставчици, персонал, държавен бюджет, краткосрочни задължения към финансови институции). Тясното разбиране за работен капитал е нетен работен капитал, т.е. разликата между краткотрайни активи и краткосрочни задължения.

                Оперативен работен капитал – всичко, което включва работния капитал, без паричните средства и краткосрочните задължения към финансови институции.

                Бюджетиране е процес на: а) поставяне на цели; б) развитие на дългосрочна стратегия и краткосрочни планове; в) остойностяване на краткосрочните планове в оперативни и финансови бюджети; г) измерване и съпоставяне на резултатите с бюджетираните; д) преоценка на целите, стратегията и плановете. Точка (г) е известна още като контролинг.

                Среден период на събиране на вземанията - показва средно периода между продажбите и постъпленията на парични средства. Изчислява се, като средната стойност на вземанията се умножи по броя на дните в годината и се раздели на продажбите в годината. Препоръчително е да се изчислява месечно, като тогава средната стойност на вземанията се умножи по броя на дните в месеца и се раздели на продажбите през месеца.

                Период на обръщаемост на материалните запаси - показва средно колко дни материалните запаси остават под различна форма (материали, незавършено производство и готова продукция) в складовете на фирмата. Изчислява се, като средната стойност на материалните запаси се умножи по броя на дните в годината и се раздели на сумата на доставките през годината. Препоръчително е да се изчислява месечно, като тогава средната стойност на материалните запаси се умножи по броя на дните в месеца и се раздели на стойността на доставките през месеца. Често пъти вместо стойността на доставките се използва производствената себестойност на продадената продукция/стоки, т.нар. отчетна стойност.

                Среден период на плащане на задълженията към доставчици - показва средно периода между доставките на материални запаси и плащането на парични средства на доставчици. Изчислява се, като средната стойност на задълженията към доставчици се умножи по броя на дните в годината и се раздели на доставките в годината. Препоръчително е да се изчислява месечно, като тогава средната стойност на задълженията към доставчици се умножи по броя на дните в месеца и се раздели на доставките през него. Често пъти вместо стойността на доставките се използва производствената себестойност на продадената продукция/стоки, т.нар. отчетна стойност.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Martinov Разгледай мнение
                  Здравейте,

                  ...............в които да е описана проблематиката при управлението на WC - в страната или в световен мащаб, в условия на криза, както и методики за решение на проблеми свързани с управлението на WC.
                  Ами то WC-то какво ще го управляваш. Ако е обществено ,трябва по-често де се мие и чат пат да викаш лайнарката
                  Не спори с ГЛУПАК! Ще те свали на нивото си и ще те бие с опит.
                  私は最高のトレーダーだ

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Martinov Разгледай мнение
                    Здравейте,

                    Разработвам тема свързана с проблемите в управлението на Оборотния Капитал в условията на финансова криза. Интересува ме някой може ли да ми препоръча - сайтове със статий, литература или нещо такова, в които да е описана проблематиката при управлението на WC - в страната или в световен мащаб, в условия на криза, както и методики за решение на проблеми свързани с управлението на WC. Търсих доста в Интернет, но за съжаление всички материали, които открих са не повече от половин страница и общо взето не засягат кой знае какво.

                    Благодаря предварително за съдействието!
                    Управлението на WC: ученото си е учено, в кенеф да го затвориш, лафка ще отвори!
                    "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

                    Коментар


                    • Управление на Оборотния Капитал в услови на криза

                      Здравейте,

                      Разработвам тема свързана с проблемите в управлението на Оборотния Капитал в условията на финансова криза. Интересува ме някой може ли да ми препоръча - сайтове със статий, литература или нещо такова, в които да е описана проблематиката при управлението на WC - в страната или в световен мащаб, в условия на криза, както и методики за решение на проблеми свързани с управлението на WC. Търсих доста в Интернет, но за съжаление всички материали, които открих са не повече от половин страница и общо взето не засягат кой знае какво.

                      Благодаря предварително за съдействието!
                      Last edited by Martinov; 10.01.2011, 21:36.
                    Working...
                    X