IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо повечето трейдъри губят?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    Ето едно полезно видео, в което се обяснява какво е хетероскедастичност. Идеално може да се приложи за time series analysis


    Пак стреляш на посоки със завързани очи в тъмното. Това което показват във видеото няма никакво практическо приложение.

    Волатилността на финансовите пазари е относително пропорционална на времето и формулите са известни от 100 години или от както има технически анализ.

    Например ако искаш да направиш прогноза на ценовия диапазон за 20 дена напред:

    R = SQRT(20)*ATR(20)

    Това ти е основата с която се изчислява горната и долната граница на очаквания рейндж спрямо текущата цена.
    Към формулата може да се добавят и още променливи примерно за да се прогнозира дрифта на цената.

    Виж също формулите по които се изчисляват цените на опциите и Value at risk (VaR)
    На практика почти всички тези масови индикатори се припокриват и която и формула да хванеш все ще стигнеш до едни и същи резултати. Това е и част от причината поради която много от quant фондовете не могат да победят пазара. Защото всички ползват едни и същи формули. Всичките четат от едни и същи учебници и "преписват" един от друг като по този начин разпространяват системно едни и същи неработещи методи.

    Единствения шанс да "разбиеш" пазара е като прилагаш някакви уникални методи които никой друг не прилага и да търсиш зависимости които почти никой още не е открил. Следваш ли стадото - обречен си.
    Last edited by alphaomega; 24.01.2020, 09:39.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

      Ето това е най-големия проблем на инвеститорите.
      Винаги правят връзката с реални неща - едно напиване, една кола, една яхта, един палат.
      На борсата се правят ЧИСЛА, умножаваш/събираш числа и само числа. Започнеш ли да ги материализираш влагаш чувства, мечти и се проваляш.
      Аз не успях да се откъсна от реалния свят, а като че ли и не исках достатъчно
      смятам, че това помага да се играе разумно ...... другия вариант не носи нищо добро ...... приемеш ли, че това са някакви имагимерни числа с които само се играе в стремеж да ги увеличиш то в даден момент рано или късно се стига до зануляване на акаунта

      смятам, че е полезно да не скъсваш с реалния свят и всеки момент да си наясно какъв риск поемаш

      загубиш ли връзка с материалния свят вече си става напълно комарджийска история

      fuск the bеаr - give me the bееr

      Коментар


      • Ето едно полезно видео, в което се обяснява какво е хетероскедастичност. Идеално може да се приложи за time series analysis


        Коментар


        • Е как защо , все едно да питаш , защо повечето хора дето търкат билетчета губят или играят на ротативки в казината , това е заложено в правилата на играта , неизбежно е общите загуби за играчите да са по големи от печалбите, ако стане обратно Форекстрейдърите фалират на момента .... Няма никаква разлика , ако някой си мисли , че е различно в дълбока грешка e .. Няма никаква разлика между Форекс и Еврофутбол , само , че едните правят стратрегии за мачове другите за акции и комодитита...

          А дали има печелевша стратегия за конкретен играч да печели не съм компетентен да отговоря и затова ще се въздържа от коментар . Тъй като има играчи минимален брой от всички , които все пак печелят дали техните печалби се дължат на стратегията /алгоритъм или по скоро на щастлива случайност нека по оптните играчи кажат .

          Коментар


          • Както тука в тази тема

            Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнение
            За съжаление повечето данни са недостоверни и са плод на лаици или тролове на брокерите. Така че единственият начин е човек сам дастигне до верните заключения. Ако обаче няма солидни познания по математика, статистика и програмиране по-добре да бяга надалеч.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от k_v_v_ Разгледай мнение

              Прав си, само дето 5 години тук са малко, чувал съм за доста успени трейдъри на които са им трябвали поне 10.

              Ето един пример https://www.youtube.com/watch?v=aqt8MOhfm20



              Общо взето ако човек осъзнае още от първите години нещата, които пишем тук доста може да съкрати процеса. Може да използва следвщите за да преодолее психическите бариери и т.н. За съжаление обаче на повечето хора им трявбато поне 3-4 години лутане, ако са преминали цетката на първия занулен акаунт в търсене на бързи пари, за да стигнат до ниво на което може да започнат да осъзнават как седят нещата. Разбира се има много които никога не ги осъзнават, тук примери има много из форума.
              За съжаление повечето данни са недостоверни и са плод на лаици или тролове на брокерите. Така че единственият начин е човек сам дастигне до верните заключения. Ако обаче няма солидни познания по математика, статистика и програмиране по-добре да бяга надалеч.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                Повечето хора са склонни бързо да се отказват, когато се сблъскат с някакви проблеми. Помня например жена ми и сина ми, които също се пробваха на реален акаунт на FOREX и загубиха по няколко стотин лева. И след това се отказаха от него и повече никога не им хрумна да пробват отново. Ако това е масово явление, можем да дадем обяснение за малкия брой трейдери, които се пробват пак и пак вече дълги години. Можем да дадем обяснение и на факта защо бизнесмените са такъв малък процент от населението.

                Явно болшинството от хората очакват бързи и лесни печалби, и ако не ги получат сега веднага, склонни са да се откажат и да пробват нещо друго. В другото също се провалят и пробват трето, и така цял живот изкарват в лутане или в отчаяние. Аз обаче си имам друга философия - в живота си човек трябва да пробва 5-6 бизнеса - ни повече, ни по-малко. Всеки един бизнес трябва да се проучва много внимателно и да се правяи подробен бизнес-план преди да е похарчен дори и един лев. Всеки бизнес има срок от 5 години, за които или успява и се разраства, или трябва да бъде прекратен, независимо колко загуби ще коства това. От тези 5-6 бизнеса повечето ще се провалят, но ще останат поне 2, от които да се живее на стари години, и да се остави като наследство нещо работещо за децата.

                Аз имам повече работещи бизнеси, но това е защото сме 4 съдружници, които си вярваме сляпо един на друг вече цял един живот. Трудно е човек да работи със съдружници, които мислят различно, но за сметка на това си има неоспорими преимущества, като например диверсификацията и повечето на брой едновременно работещи бизнеси, които носят дивиденти. Има си и друго преимущество, от което аз съм се възползвал - човек може да докара нещата до там, щото да си седи в къщи и друг да работи за него, а той само да получава дивиденти, без да си мръдне пръста.
                Прав си, само дето 5 години тук са малко, чувал съм за доста успени трейдъри на които са им трябвали поне 10.

                Ето един пример https://www.youtube.com/watch?v=aqt8MOhfm20



                Общо взето ако човек осъзнае още от първите години нещата, които пишем тук доста може да съкрати процеса. Може да използва следвщите за да преодолее психическите бариери и т.н. За съжаление обаче на повечето хора им трявбато поне 3-4 години лутане, ако са преминали цетката на първия занулен акаунт в търсене на бързи пари, за да стигнат до ниво на което може да започнат да осъзнават как седят нещата. Разбира се има много които никога не ги осъзнават, тук примери има много из форума.
                Last edited by k_v_v_; 23.01.2020, 18:04.
                FinancialMarkets.Zone

                Коментар


                • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
                  .... Преди години по форумите имаше много ентусиасти ама явно си загубиха парите и се отказаха.
                  Повечето хора са склонни бързо да се отказват, когато се сблъскат с някакви проблеми. Помня например жена ми и сина ми, които също се пробваха на реален акаунт на FOREX и загубиха по няколко стотин лева. И след това се отказаха от него и повече никога не им хрумна да пробват отново. Ако това е масово явление, можем да дадем обяснение за малкия брой трейдери, които се пробват пак и пак вече дълги години. Можем да дадем обяснение и на факта защо бизнесмените са такъв малък процент от населението.

                  Явно болшинството от хората очакват бързи и лесни печалби, и ако не ги получат сега веднага, склонни са да се откажат и да пробват нещо друго. В другото също се провалят и пробват трето, и така цял живот изкарват в лутане или в отчаяние. Аз обаче си имам друга философия - в живота си човек трябва да пробва 5-6 бизнеса - ни повече, ни по-малко. Всеки един бизнес трябва да се проучва много внимателно и да се правяи подробен бизнес-план преди да е похарчен дори и един лев. Всеки бизнес има срок от 5 години, за които или успява и се разраства, или трябва да бъде прекратен, независимо колко загуби ще коства това. От тези 5-6 бизнеса повечето ще се провалят, но ще останат поне 2, от които да се живее на стари години, и да се остави като наследство нещо работещо за децата.

                  Аз имам повече работещи бизнеси, но това е защото сме 4 съдружници, които си вярваме сляпо един на друг вече цял един живот. Трудно е човек да работи със съдружници, които мислят различно, но за сметка на това си има неоспорими преимущества, като например диверсификацията и повечето на брой едновременно работещи бизнеси, които носят дивиденти. Има си и друго преимущество, от което аз съм се възползвал - човек може да докара нещата до там, щото да си седи в къщи и друг да работи за него, а той само да получава дивиденти, без да си мръдне пръста.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                    Той проблемът е, че ако искаш да извлечеш максимума от една стратегия, трябва да използваш динамичен ММ, който обаче периодично създава много дълбоки дроудауни. Това вече съм го тествал при различни вероятности. Или преглъщаш факта, че са възможни DD до 80-90%, или се примиряваш с печалба, на цели порядъци по-ниска.

                    И по време на този дълбок DD хвърляш боб и се чудиш дали стратегията не се е счупила, или този DD е нормален. Да, хубаво е човек да си наложи волята да вярва на стратегиите си, но как да го направим това, след като до момента сме се нагледали на хиляди счупени стратегии и само 1-2, които все още не са се счупили.

                    Иначе примиряването със загубите в психологически аспект е лесна работа, но тези загуби трябва постепенно да нарастват, а не от раз да ти се случи огромна загуба. Ще дам пример с моя бизнес - в него имаме няколко случая, в които са ни катастрофирали ТИР-ове със стока и дори имаме 2 откраднати ТИР-а. Щетите са по 100-200 хиляди долара на TIR, но сега като се замисля, ако това се беше случило с някой от първите тирове, това щеше да е край на бизнеса ми във финансов и в психологически аспект. Добре че се случи на по-късен етап, когато вече можех да си позволя подобни загуби.

                    Същото е и с трейдинга. Че ще има загубени акаунти, ще има, но нека сумата на загубите постепенно да нараства, за да може човек да свикне с тези цифри. Към днешна дата например аз спокойно мога да понеса загуба от няколко стотин хиляди долара, но ще ме заболи за суми над милион. Така че сумата на загубите е въпрос на тренировка на психиката, но тази тренировка трябва да се извършва постепенно. И най-важното - печалбите трябва да са по-много от загубите. Тоест в нито един момент от времето човек не трябва да губи сума, по-голяма от 20-30% от вече спечелените по други направления пари.

                    Това аз бих го нарекъл Equity на Живота. В трейдинга можем да си позволим дълбоки DD в някой акаунт, но в общото лично Equity на Живота в никакъв случай не трябва да си позволяваме DD, по-голям от 20-30%. При това тези 20-30% DD в никакъв случай не трябва да влошават вече постигнатия СТАНДАРТ НА ЖИВОТ, защото това много боли и създава психологически бариери пред потенциалните бъдещи бизнеси.
                    Абсолютно съм съгласен с това което казваш. Аз мисля че няма никакъв смисъл да се поемат големи рискове като % от абсолютното ни Equity когато става въпрос за финансови пазари. Просто в този бизнес сигурност не съществува и винаги има какво да се обърка. Освен това и след загубите не ни остава нищо.
                    Не е като при другите бизнеси при които дори да фалираме ще ни останат материални активи които можем да продадем и да почнем друг бизнес отначало.
                    При финансовите пазари като загубиш капитала и край. Не ти остава нищо.

                    Затова най оптималната схема е човек да си задели един страничен капитал само за рискови инвестиции който дори да бъде загубен да не наруши начина на живот. Дали ще е 1%, 5% или 10% всеки си преценява. Според мен важното е да е сума която лесно да може да бъде възстановена в зависимост от приходите които имаме от други места.

                    Този рисков капитал също го разделяме на по малки части за различните стратегии и пазари. Тоест пак си ползваме принципите на класическото балансирано портфолио което е сбор от различни инвестиции при различни нива на риск.
                    И вече при отделните системи търсим оптималния риск. Примерно настройваме ги така че максималния дроудаун да не надвишава 50% за всяка система и 25% по цялото портфолио. Така дори всички системи да се счупят едновременно пак ни остават 75% от рисковия капитал и можем да правим нови опити почти до безкрайност докато не ни "излезе късмета".

                    Повече от това мисля че няма какво да се направи по отношение на рисковите инвестиции.
                    Алтернативата вече я коментирах. Купуваме акции, събираме дивиденти и се надяваме да изкараме 20-30% годишно. На практика това правят повечето от участниците в този форум. И така като гледам май ние сме единствените рискови играчи. Преди години по форумите имаше много ентусиасти ама явно си загубиха парите и се отказаха.
                    Last edited by alphaomega; 23.01.2020, 15:05.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

                      Тези проблеми произлизат от несигурността и от факта че се занимаваме с калпави посредствени системи които имат много слаби параметри и произвеждат резултати близки до случайните.

                      Ако разполагаш с наистина силна и доказана система гарантирам ти че няма да имаш никакви проблеми с психологията и няма да има нужда да променяш никакви връзки в мозъка.
                      Не е така, ако системата може да е уникано добра, но пак се стига до такива проблеми, ако не е тов асъс суинговете ще е алчността. Понякога и да печелиш е точно толкова трудно колкото и да губиш. Със супер система ще имаш проблеми с алчността.

                      Пример пак мога да дам с Ренесанс и Симонс, едно на ръка че техния супер фонд работи с успеваемост близка до 50%, т.е. половината сделки са им губещи, имали са периоди на внезапен дрооудаун до близо 30%, които за техните размери може да си представите какво е, от тук си мисля че няма много по-добро от това. По интересното е историята как в края на 2018 година дори и той се е тилтнал за кратко и е искал да овъррайтват системите и да се хеджират срещу спада на пазарите. Извода е че независимо от опита и исторята ти човешките емоции са си човешки емоции.
                      Last edited by k_v_v_; 23.01.2020, 14:27.
                      FinancialMarkets.Zone

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

                        Тези проблеми произлизат от несигурността и от факта че се занимаваме с калпави посредствени системи които имат много слаби параметри и произвеждат резултати близки до случайните.

                        Ако разполагаш с наистина силна и доказана система гарантирам ти че няма да имаш никакви проблеми с психологията и няма да има нужда да променяш никакви връзки в мозъка.
                        Той проблемът е, че ако искаш да извлечеш максимума от една стратегия, трябва да използваш динамичен ММ, който обаче периодично създава много дълбоки дроудауни. Това вече съм го тествал при различни вероятности. Или преглъщаш факта, че са възможни DD до 80-90%, или се примиряваш с печалба, на цели порядъци по-ниска.

                        И по време на този дълбок DD хвърляш боб и се чудиш дали стратегията не се е счупила, или този DD е нормален. Да, хубаво е човек да си наложи волята да вярва на стратегиите си, но как да го направим това, след като до момента сме се нагледали на хиляди счупени стратегии и само 1-2, които все още не са се счупили.

                        Иначе примиряването със загубите в психологически аспект е лесна работа, но тези загуби трябва постепенно да нарастват, а не от раз да ти се случи огромна загуба. Ще дам пример с моя бизнес - в него имаме няколко случая, в които са ни катастрофирали ТИР-ове със стока и дори имаме 2 откраднати ТИР-а. Щетите са по 100-200 хиляди долара на TIR, но сега като се замисля, ако това се беше случило с някой от първите тирове, това щеше да е край на бизнеса ми във финансов и в психологически аспект. Добре че се случи на по-късен етап, когато вече можех да си позволя подобни загуби.

                        Същото е и с трейдинга. Че ще има загубени акаунти, ще има, но нека сумата на загубите постепенно да нараства, за да може човек да свикне с тези цифри. Към днешна дата например аз спокойно мога да понеса загуба от няколко стотин хиляди долара, но ще ме заболи за суми над милион. Така че сумата на загубите е въпрос на тренировка на психиката, но тази тренировка трябва да се извършва постепенно. И най-важното - печалбите трябва да са по-много от загубите. Тоест в нито един момент от времето човек не трябва да губи сума, по-голяма от 20-30% от вече спечелените по други направления пари.

                        Това аз бих го нарекъл Equity на Живота. В трейдинга можем да си позволим дълбоки DD в някой акаунт, но в общото лично Equity на Живота в никакъв случай не трябва да си позволяваме DD, по-голям от 20-30%. При това тези 20-30% DD в никакъв случай не трябва да влошават вече постигнатия СТАНДАРТ НА ЖИВОТ, защото това много боли и създава психологически бариери пред потенциалните бъдещи бизнеси.
                        Last edited by Mateev; 23.01.2020, 13:47.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от k_v_v_ Разгледай мнение

                          Затова 5 години са нищо на пазарите, системата не е най-трудната част, психиката е и за да я настроиш, за да промениш начина си на мислене и възприятията, да си промениш връзките в мозъка, трябват години.
                          Тези проблеми произлизат от несигурността и от факта че се занимаваме с калпави посредствени системи които имат много слаби параметри и произвеждат резултати близки до случайните.

                          Ако разполагаш с наистина силна и доказана система гарантирам ти че няма да имаш никакви проблеми с психологията и няма да има нужда да променяш никакви връзки в мозъка.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                            Ето това е най-големия проблем на инвеститорите.
                            Винаги правят връзката с реални неща - едно напиване, една кола, една яхта, един палат.
                            На борсата се правят ЧИСЛА, умножаваш/събираш числа и само числа. Започнеш ли да ги материализираш влагаш чувства, мечти и се проваляш.
                            Аз не успях да се откъсна от реалния свят, а като че ли и не исках достатъчно
                            Затова 5 години са нищо на пазарите, системата не е най-трудната част, психиката е и за да я настроиш, за да промениш начина си на мислене и възприятията, да си промениш връзките в мозъка, трябват години.
                            FinancialMarkets.Zone

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от k_v_v_ Разгледай мнение

                              Този върпрос ми го задаваха поне 2-3 ма приятели през последните две седмици.

                              Много е относително какво щее добре и поносимо за теб.

                              Отговора за сметката е най-лесен колкото се може по-малко, ако може нищо, ако дърпаш то да е след печеливша серия не в дроудаун. Това е една от големите трудности в трейдинга, която има важно отношение към заглавието на темата и как се става професионален трейдър и заслужава ли си въобще тази работа, също и защо е необходимо да се търси чужд капитал.


                              За дроудауна, аз настройвах системите досега до към 35%макс ДД, с идеята, че ще изтърпя и +40%, а и дори ако е двоен на предвидения. което често е и възможен сценарии т.е. 70% пак ще успея да се възстановя и да оцелея, особено предвид начина по който търгуват системите ми.

                              Вече гледам да преминавам на по-консервативен вариант с по-нисък риск до към 25%. Важното е какво можеш да изтърпиш психически, защото на хартия е едно, когато видиш обаче такиа загуби в сметката е друго. Има и друг момент, по високата толерантност към ДД значи неминуемо по-големи суингове в ПНЛа и през останалото време. трабва да си много майндфул за да виждаш как си +- една лека кола, че може и някой апартамент на моменти и това да не те клати психически.

                              Ето и реално с какво трябвяа да се съобразиш когато взимаш решение за ДД. Долната таблица важи ако работиш с плаващ лот и активен ММ

                              [ATTACH=CONFIG]n3533467[/ATTACH]
                              Ето това е най-големия проблем на инвеститорите.
                              Винаги правят връзката с реални неща - едно напиване, една кола, една яхта, един палат.
                              На борсата се правят ЧИСЛА, умножаваш/събираш числа и само числа. Започнеш ли да ги материализираш влагаш чувства, мечти и се проваляш.
                              Аз не успях да се откъсна от реалния свят, а като че ли и не исках достатъчно
                              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                              Коментар


                              • Най-добре ги послушай, седни си на задника и една година учи статистика и иконометрия без нищо друго да правиш. После прочети пак какво са писали и сам прецени дали е умно или са врели-некипели

                                Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                                Ще съм благодарен, ако е възможно.

                                Коментар

                                Working...
                                X