IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение
    Krum Atanasov

    Круме, я глей "популиста" Тръмп кво прай, че тия ваще ограбиха хората, добре че са популистите че ше умрем от глад при "Демокрацията" ...... така че ако нещо стане с тренда не е заради популизма както беше написал ....

    Средната класа в САЩ забогатява при Тръмп


    Медианният доход на домакинствата се е повишил с близо 7%, откакто президентът встъпи в длъжност

    https://www.investor.bg/analizi/91/a...-trymp-290402/
    Достатъчно ми беше да прочета фондацията Херитидж и да не довърша статията. Кoнсервативен think tank обвързан тясно с братята Кох ( вече само един ), big tabacco, etc. Или казано на прост език, силна дясна пропаганда с голямо влияние в американската политика още от времето на Рейгън. Половината кабинет на Тръмп е поставен там от тях. Като започнеш от Девос и стигнеш до Мълвейни. Имам стриктни правила при спора и те включват да не оспорвам пропагандни източници, както от дясно, така и от ляво. Чета ги редовно обаче, за да знам как точно се манипулират мнения и от двете страни. Статията ти не ми е интересна. 'Възходът' не идва от trickle-down economics, a от хипер кредитиране, ниски регулации за big corp и връщане на офшорни пари под формата на акции в САЩ, което винаги свършва по един и същи начин. Сам знаеш какъв.

    Коментар


    • Krum Atanasov

      Круме, я глей "популиста" Тръмп кво прай, че тия ваще ограбиха хората, добре че са популистите че ше умрем от глад при "Демокрацията" ...... така че ако нещо стане с тренда не е заради популизма както беше написал ....

      Средната класа в САЩ забогатява при Тръмп


      Медианният доход на домакинствата се е повишил с близо 7%, откакто президентът встъпи в длъжност

      https://www.investor.bg/analizi/91/a...-trymp-290402/

      Коментар


      • https://www.investor.bg/evropa/334/a...smetki-225498/
        толкова за сигурните трезори на Райфанзен, Юникредит. и др в БГ

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

          Точно така е. В последните години, с вървящите нагоре борси, масовата Бъфет психология от преди 2008 се върна. Всеки печели от акции на марджин и всички са трейдъри. Напомня ми много на етапа преди предишната криза, когато всички бяха строители. После банките им придобиха построеното и станаха изненадващо най- големите собственици на частни, индустриални и промишлени имоти. Една графика за представянето на Berkshire Hathaway от 2012 год. спрямо 'вечно непродуктивния актив злато' за онзи период: https://www.bullionvault.com/gold-ne...ires-040220125
          Китай и Русия са закупили 251 тона от началото на годината. Америка със сигурност ги води в теглото на "напечатаните пари" за година, ако можеха да се претеглят.
          Аз лично не съм почитател на Бафет. Каква е разликата между жълтия метал и акциите на фирмата му? Той не разпределя дивиденти, така че и там се чака само на капиталови печалби. От друга страна иска фирмите, които притежава да разпределят ежегодно дивиденти. Но сега държи кеш. Що ли? Всеки си говори това което му е изгодно, а и в каквото вярва.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение

            За съжаление сте прави. Дори вече не съм сугурен дали 20% от портфейла е достатъчно за хеджиране на риска. Преди две години, когато цената беше под 1200 $, никой не говореше за металите и не купуваше, сега не купуват защото "трябва да коригира". Като скочи с още 10% ще се променят нещата.

            Чувам тук там вече, че има хора купващи злато, кой за по-малки, кой за по-големи суми. Едни пазаруват монети, други кюлчета. Кой колкото може. Има, макар и малка промяна в сантимента.
            Точно така е. В последните години, с вървящите нагоре борси, масовата Бъфет психология от преди 2008 се върна. Всеки печели от акции на марджин и всички са трейдъри. Напомня ми много на етапа преди предишната криза, когато всички бяха строители. После банките им придобиха построеното и станаха изненадващо най- големите собственици на частни, индустриални и промишлени имоти. Една графика за представянето на Berkshire Hathaway от 2012 год. спрямо 'вечно непродуктивния актив злато' за онзи период: https://www.bullionvault.com/gold-ne...ires-040220125

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

              Toчно за това говоря. Радвам се, че някой ме разбира напълно.
              За съжаление сте прави. Дори вече не съм сугурен дали 20% от портфейла е достатъчно за хеджиране на риска. Преди две години, когато цената беше под 1200 $, никой не говореше за металите и не купуваше, сега не купуват защото "трябва да коригира". Като скочи с още 10% ще се променят нещата.

              Чувам тук там вече, че има хора купващи злато, кой за по-малки, кой за по-големи суми. Едни пазаруват монети, други кюлчета. Кой колкото може. Има, макар и малка промяна в сантимента.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                Единствените големи политически,,сътресения,, за 1980 -1990 са разпадането на почити всички авторитарни режими по света Латиноамериканските военни хунти, СССР и сателити му . Апартейдът в Южна Африка както и диктатури в АЗИЯ и то по мирен начин с редки изключения. Дори самия Китай се отваря към света и въвежда пазарни реформи и самия лидер вече не е несменяем до смъртта си,а с мандат

                В момента процеса тече в обратна посока. И макар че некои взимат на подигравка политическия аспект който е изложил Крум, тренда е ясен - насилие, терор ,ограничаване на правата и личните свободи . Висока цена на златото. Нищо ново под слънцето
                Toчно за това говоря. Радвам се, че някой ме разбира напълно.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                  Да печатаме тогава още за да увеличим капитализацията. В Зимбабве вече пробваха. Не им се получи. 100 trillion dollars zimbabwe
                  Печатането на пари не влияе на цената на златото, защото тая цена е най-контролираната от всички цени.
                  Фиатните пари няма да струват хартията, на която са напечатани, ако се отвърже цената на златото.
                  Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                  ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение
                    По различни оценки, всичкото злато, добито през човешката история досега, е около 180 000 тона. На година се добиват около 2.5 - 3000 тона, доколкото съм чел по статистики.
                    Но не всичко става на инвестиционно злато - част отива за бижута, промишленост и т.н. Инвестиционно злато е не повече от 40% от всичко според скромното ми мнение. Ако всичкото злато е толкова (180 000 т), и няма загубено, потънало в океаните, под земята и т.н., инвестиционното злато би било около 80 000 тона.

                    80 000 т са 2 572 347 267 трой-унции.
                    Тия унции са около 3.9 трлн. долара по цена $1500/tr.oz.
                    Смях в залата. Къв е тоя световен пазар с капитализация 4 трлн. долара?
                    Една инфографика гледах преди няколко месеца, че около 80 трлн. долара са само тесните пари (М0) в света сега (всички валути).
                    Нищо не казвам и не препоръчвам с това. Едни прости сметки само.
                    Ха, виждаш ли, колко има да поскъпва златото, за да запълни празнината от нули!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                      Селенка, мила!
                      Влязох да си прочета мнението и да си поправя неизбежните правописни грешки, че пиша много бързо, ама видях мнението ти и си спомних, че нещо сме се "разправяли" по златните теми.

                      Та ... вместо да с и поправям грешките, използвам последните си налични секунди за да заявя декларативно, че те обичам и не искам да коментираме написаното
                      Ами добре, слънце, мое, то поста бе към Кълдъръма, а мисълта ми ти е ясна .

                      А иначе, към Крум, добре дошъл и дано не останеш бяла лястовица. Имаме нужда от още хора, които да развиват дейността, с която си се захванал. От мен успех.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение
                        По различни оценки, всичкото злато, добито през човешката история досега, е около 180 000 тона. На година се добиват около 2.5 - 3000 тона, доколкото съм чел по статистики.
                        Но не всичко става на инвестиционно злато - част отива за бижута, промишленост и т.н. Инвестиционно злато е не повече от 40% от всичко според скромното ми мнение. Ако всичкото злато е толкова (180 000 т), и няма загубено, потънало в океаните, под земята и т.н., инвестиционното злато би било около 80 000 тона.

                        80 000 т са 2 572 347 267 трой-унции.
                        Тия унции са около 3.9 трлн. долара по цена $1500/tr.oz.
                        Смях в залата. Къв е тоя световен пазар с капитализация 4 трлн. долара?
                        Една инфографика гледах преди няколко месеца, че около 80 трлн. долара са само тесните пари (М0) в света сега (всички валути).
                        Нищо не казвам и не препоръчвам с това. Едни прости сметки само.
                        По вярното е към 10 трл долара https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97...B5%D1%80%D0%B2

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                          Просто цифри в нечий компютър. Свободни подлежащи на корекция цифри. Кога ни е тревожела особено бройката на нулите?

                          https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Деноминация_(финанси)
                          Селенка, мила!
                          Влязох да си прочета мнението и да си поправя неизбежните правописни грешки, че пиша много бързо, ама видях мнението ти и си спомних, че нещо сме се "разправяли" по златните теми.

                          Та ... вместо да с и поправям грешките, използвам последните си налични секунди за да заявя декларативно, че те обичам и не искам да коментираме написаното

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение
                            По различни оценки, всичкото злато, добито през човешката история досега, е около 180 000 тона. На година се добиват около 2.5 - 3000 тона, доколкото съм чел по статистики.
                            Но не всичко става на инвестиционно злато - част отива за бижута, промишленост и т.н. Инвестиционно злато е не повече от 40% от всичко според скромното ми мнение. Ако всичкото злато е толкова (180 000 т), и няма загубено, потънало в океаните, под земята и т.н., инвестиционното злато би било около 80 000 тона.

                            80 000 т са 2 572 347 267 трой-унции.
                            Тия унции са около 3.9 трлн. долара по цена $1500/tr.oz.
                            Смях в залата. Къв е тоя световен пазар с капитализация 4 трлн. долара?
                            Една инфографика гледах преди няколко месеца, че около 80 трлн. долара са само тесните пари (М0) в света сега (всички валути).
                            Нищо не казвам и не препоръчвам с това. Едни прости сметки само.
                            Да печатаме тогава още за да увеличим капитализацията. В Зимбабве вече пробваха. Не им се получи. 100 trillion dollars zimbabwe

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                              Бих желал да чуя защо, без да споря от своя страна. Реално, това е първото мнение до момента, което ме интригува за три дни писане. Всичко друго съм чувал по 20-30 пъти. Защо Базел 3 не легитимира статуса на златото, като пари в очите на човек, който поддържа изцяло или частично Кейнсианската Школа? Предполагам това е базата. Ако не е, то каква е?
                              Не умея, не желая и възразявам срещу кратки изложения.
                              Понякога дори ме дразнят такива, които имат дакларативен характер и въплащават претенции за познание на крайната (велика) инстанция.
                              Моите мнения пък дразнят множество други колеги и аз прекрасно ги разбирам.
                              Нямам време, но прочетох интересни неща сред тезите ти и по тази причина като акт на уважение само ще маркирам.
                              Повтарям - маркиране и заявявам категорично нежелание за впускане в дебати.
                              Има много условности и се предполага възможност за силно абстрактно мислене, а контекстът и моментът не са подходящи.

                              Първото нещо, което ми привлече вниманието е обстоятелството, че гледаш на съвременните пари като на дълг.
                              Човечеството достигнало в определен момент от развитието си до фаза, при която започва процес на прекратяване на ползването на стоковите пари (чийто типичен представител е златото) и процес на преминаване към използване на знаци на кредита.
                              Акцентирам на използването на думата ПРОЦЕС.
                              Тук пак се иска способност за повишено абстрактно мислене, но простичко мога да опиша така: Ерго, на отделни агенти във възпроизводствеия процес се "присвоява" право на вземане към обществения организъм, други остават в задълженост към него. Разчетите се водят по своеобразен начин. Актът н афизическо държане на злато престава (като процес) да изпълнява това предназначение!
                              Един метал, макар и много особен метал, който се търси, копае, добива, намира и ....... не се вписва в този процес.

                              Декларативно ще добавя още следното. Твърде отвана съм бил в първите курсове на икономическото обучение, когато се учи политикономия и сходните модерни еквиваленти, но тогава в рамките на тези курсове се учи за функциите на парите. Що е пари?! Ненужно и неподходящо е да с еправят опити за дидактично размахване на пръст.
                              Сещам с еза следното:
                              Прегледай класическите функции на парите: Марка за стойността, Средство за обръщение, Средство за натрупване, Средство за спестване, Платежно Средство, Световни пари ... при което аз винаги субективно и ненатрапчиво добавям думичката ВСЕОБЩО и разсъждавай креативно и непредубедено по темата: кои от тези функции, които някога златот е изпълнявало без колебание в пълен мащаб, продължава ад ги изпълнява и днес и има перспективата да продължи да изпълнява?

                              Поздрави

                              Коментар


                              • През 1788г. Томас Джеферсън
                                "Хартията е бедност. Това е само призракът на парите, а не самите пари."

                                пред Конгреса 1912г.
                                Джей Пи Морган
                                „Златото е пари, и нищо друго“

                                Коментар

                                Working...
                                X