IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Чакайте да ви питам нещо златарите, с тия изтеклите фейкове, за на Тиквун снимките?

    Някой от вас виждал ли е подобни кюлчета в опаковка от станиол за сусамка?
    Аз поне не съм виждал, ако някой е виждал ще ми е интересно да каже?

    Освен, че хипотезата да е ги държи в подобен шкаф като сводник, сама по себе си е абсурдна, както и спрямо мащабите му, самите кюлчета не съм сигурен, че не са някакъв марципан в златно фолио?

    Аз подобни опаковки не само, че не съм виждал, но не вярвам и да съществуват някъде!

    Коментар


    • U.S. Initial Jobless Claims Fall To 1.5M, Continuing Claims Stick Above 20M

      "...The number of Americans applying for initial unemployment benefits unexpectedly rose to 1.5 million in the week ending June 13, the U.S. Labor Department said Thursday..."

      Това, която сме коментирали и преди, кризата е процес!

      Първо имахме срив и голяма безработица, част, от която временна! След отварянето на икономиката, дял от работната сила се връща и имахме намаляне.
      Новото увеличение на безработицата, вече показва реалните потъващи бизнеси извън изкуственото затваряне на икономиката.

      Всеки един безработен води и до нов след себе си.... Проблема е, че финансовата рамка, както на долара, така и на евро и юан са компрометирани, дългово.
      Това ще рече, че текущата криза ни приближава и към помитащата финансова такава, независимо дали след 6-9-12 или 18 месеца.

      Много вероятно при свличане на борсата да станем свидетели, на едни от последните дъна около текущите цени на златото.
      Стимулите и печатането ще продължи с пълна сила. Очертава се сериозен ръст на заразата и нови ограничения.

      За всеки разумен човек е ясно, че V shape е невъзможно за реалната икономика. В момента виждаме истинското развитие на класическа икономическа криза, с движение при безработните и тн..., една криза, която съвсем скоро ще премине и във финансова така!

      Коментар


      • https://igold.bg/blog/nadvisnaliyat-bankov-kolaps/ Една статия на Франк Портной за The Atlantic, която ми направи много силно впечтление и реших да преведа на български. Отнася се за CLO-тата и приликата им със CDO-тата в основата на предишната криза. Поставя интересни въпроси относно стабилността на големите инвестиционни банки в САЩ към 2020 год. и това до колко те и регулаторите са си извадили поуката от съхранението на сложни финансови инструменти без право на run опция. 15 минутно четиво. Enjoy.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

          Mи то реално няма друга свястна хедж алтернатива вече покрай кеша, след като огромен асет клас като дцк-та вече е обречен само загуби в дългосрочен план да носи.
          Преди време бях чел че глобалните фондове имат нямат и 1% експозиция към жълтото,а като решат да я увеличат дори и малко...а ако и феда по някое време вземе да го купува за да увеличи доверието в зеления...смятай за какъв потенциал може да става дума.

          Прави ми впечатление че си се фиксирал яко с тая инфлация.
          В тая връзка може и да провериш и при 2те загубени дефлационни десетилетия в Япония кои активи са се представили най сносно от гледна точка на японеца, водещия ( без инвестициите навън) май има връзка с темата

          Не казвам че очаквам японизация, за Сащ дори не ми се вярва, ама за Европа...

          Добре че споменаваш и политрисковете, не са малки и за мен, щатите ми заприличват все повече на РАЩ ( разединени), дори и ако ДТ го преизберат, а тука РЕС си е по дефолт от години вече разединен.
          Нямам фиксация към инфлацията!

          По принцип рухването на дадена финансова рамка, когато е компрометирана, е съпроводено с обезценка на валутата/валутите и инфлация. Това е на теория, но и на практика си има своето обяснение, защо е така!

          Всичко е възможно! Обаче аз предпочитам да се опирам на утвърдената практика и теория, а не на виждането, че нещо все пак може да се отложи или да не стане до Х период в идните години.

          Тя инфлацията е вече тук? И то доста висока! Единствено в официалните източници няма инфлация!!!

          Ако се погледнат имотите общо в Европа, голяма инфлация....
          Капиталовия пазар, отново инфлация.....
          Храните извън манипулираното отчитане на инфлация там, всичко Х2, Х3

          Преди 5-6 години едни от най-евтините коли на пазара бяха Фабията и на Дачия моделите за по 12-13хил. Днес всичко гони 20К. Е как така хем няма инфлация, или е 1%, а само за 6-7 години, най-евтините и базови модели, без да са станали по-луксозни или по-добри, вече 80% отгоре на цената.

          Всичко това е инфлация, просто официалните данни се манипулират! Въпроса е кога цялата система ще тръгне сериозно по надолнището и подобни манипулации ще се обезмислят!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
            И нещо малко философско... днес съм писарушка в темата....

            Човек никога не трябва да се радва да купи на дъно или да продаде на абсолютния връх, защото това би било голям и чист късмет, а с оглед на равновесието във Вселената, търсенето в последствие на баланс, при изравняването на късмета, може да го свари, в много неподходящ момент!
            Прав си.........Много добро никога не е за добро.Винаги се достига до равновесие в природата.Равновесието при фиат валутите предстои и то е 0 с оглед на усилията по тяхното добиване...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
              Другото, което е в момента, поради компрометираната финансова система, злато е добре да се притежава, поради неимоверните рискове!
              Ако то не се балонизира, а просто следва една бъдеща много висока инфлация, отново си струва да се продаде, дори и да не е повишило своята стойност, за да се конверира към други по перспективни активи, в бъдеща среда, с елиминирани финансови или политически рискове. Което към момента, разбира се не е валидно!
              Mи то реално няма друга свястна хедж алтернатива вече покрай кеша, след като огромен асет клас като дцк-та вече е обречен само загуби в дългосрочен план да носи.
              Преди време бях чел че глобалните фондове имат нямат и 1% експозиция към жълтото,а като решат да я увеличат дори и малко...а ако и феда по някое време вземе да го купува за да увеличи доверието в зеления...смятай за какъв потенциал може да става дума.

              Прави ми впечатление че си се фиксирал яко с тая инфлация.
              В тая връзка може и да провериш и при 2те загубени дефлационни десетилетия в Япония кои активи са се представили най сносно от гледна точка на японеца, водещия ( без инвестициите навън) май има връзка с темата

              Не казвам че очаквам японизация, за Сащ дори не ми се вярва, ама за Европа...

              Добре че споменаваш и политрисковете, не са малки и за мен, щатите ми заприличват все повече на РАЩ ( разединени), дори и ако ДТ го преизберат, а тука РЕС си е по дефолт от години вече разединен.

              Коментар


              • И нещо малко философско... днес съм писарушка в темата....

                Човек никога не трябва да се радва да купи на дъно или да продаде на абсолютния връх, защото това би било голям и чист късмет, а с оглед на равновесието във Вселената, търсенето в последствие на баланс, при изравняването на късмета, може да го свари, в много неподходящ момент!

                Коментар


                • Когато говорим за сериозно изтрелване на златото, то трябва да се прави разлика, дали то е тип балон, 80те или е чисто инфлационно.
                  Защото ако е инфлационно или леко над реалната инфлация, дори и да скочи Х20, не се брои като момент за продаване.

                  Ако човек успее да го продаде във фаза на балонизиране, в рамките на 60-70% от целия му ръст като стойност, е добре! Никой да не си мисли, че ще хване върха, защото ще стане така да хване дъното!

                  Другото, което е в момента, поради компрометираната финансова система, злато е добре да се притежава, поради неимоверните рискове!
                  Ако то не се балонизира, а просто следва една бъдеща много висока инфлация, отново си струва да се продаде, дори и да не е повишило своята стойност, за да се конверира към други по перспективни активи, в бъдеща среда, с елиминирани финансови или политически рискове. Което към момента, разбира се не е валидно!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от representjah
                    Сега схванах идеята ти. Дано успееш да изпълниш плана си в точния момент!

                    За мен Хаоса, не е нищо повече от добрата стара война. Точно тип ВСВ. Нищо по различно. И да, на златото гледам точно като да го сложа в торбата и да бягам някъде възможно най-далече - оцеляване, това е. Виждането ми е, че първото нещо в случай на война е ще се затрие Интернет. Кабелите под океаните ще заминат, централи и сървъри - също. Поне аз това бих направил (ако съм военноначалник), отделно не смятам, че държавите ще имат вяра той да остане неутрален и въобще никой на никой няма да вярва. Така че всички "виртуално" го слагам в кофата за боклук - пари/банкноти, акции, cusip номера, биткойни, опции. Няма как да вървят разплащания/транзакции онлайн, доверието ще е в кофата за боклук. И ще стане точно бартерна размяна. Не е като да не се е случвало и преди. Виждаш - плащаш.

                    Buy and hold - за мен това винаги е бил времеви хоризонт 35-40 години. Все пак ще остарея и нещо трябва да ям. Длъжен съм да се погрижа за бъдещето си. Купувам каквото купувам когато имам възможности и след като навърша 60 -65 - започвам да кеширам позиции. И честно да си кажа изобщо не ми се занимава да следя постоянно какво къде се случва на пазари и по света.
                    Всеки има цели, които следва при инвестиране.

                    По принцип и при световна война, ако преди това си продал, логично една част се конвертира в активи, в собствената ти страна, друга част на вън!
                    Това, което е на вън, не се знае след войната(ако не е края на човечеството), дали дори и да е бил спрян интернет, няма да може да си го достъпиш в последствие и то да има много голяма стойност.
                    Може би зависи от кой лагер си бил, във войната и кой е спечелил. Ако си бил от печелившия, едва ли ще се загуби!

                    През ПСВ и ВСВ, не са били най-печеливши тези, които са скатали торба с жълтици, а тези, които са оперирали и са ги обменили, за други, подценени в онзи момент активи, или преди това и са опрерирали правилно с кеша!

                    Другото което е, КЕШа не се обезценя за 2 дена. АКо златото е скочило преди войната в много пъти както през 80те, някой е продал на 70% от ръста му, с придобитата стойност той е могъл да инвестира в активи, които съм убеден, че дори и при война, няма да са с по-ниска стойност от дългосрочния тренд при златото, ако то се държи прекалено дълго(за винаги)!

                    Но войната не е на дневен ред, така или иначе! Това е просто хипотеза, която всеки може да си я определя като вероятност! За един буквално утре, за друг шанса е минимален.

                    Златото не е панацея за всичко. То просто е нещо реално, реално като захарта.... реално като цигарите, хляба... антибиотика или жилището....

                    п.п
                    За сметка на физическите активи, стойността на фиатните валути е фикция, но същите тези валути могат да се обменят към реални активи при определен курс, в зависимост от времевата линия!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от representjah
                      Сега схванах идеята ти. Дано успееш да изпълниш плана си в точния момент!

                      За мен Хаоса, не е нищо повече от добрата стара война. Точно тип ВСВ. Нищо по различно. И да, на златото гледам точно като да го сложа в торбата и да бягам някъде възможно най-далече - оцеляване, това е. Виждането ми е, че първото нещо в случай на война е ще се затрие Интернет. Кабелите под океаните ще заминат, централи и сървъри - също. Поне аз това бих направил (ако съм военноначалник), отделно не смятам, че държавите ще имат вяра той да остане неутрален и въобще никой на никой няма да вярва. Така че всички "виртуално" го слагам в кофата за боклук - пари/банкноти, акции, cusip номера, биткойни, опции. Няма как да вървят разплащания/транзакции онлайн, доверието ще е в кофата за боклук. И ще стане точно бартерна размяна. Не е като да не се е случвало и преди. Виждаш - плащаш.

                      Buy and hold - за мен това винаги е бил времеви хоризонт 35-40 години. Все пак ще остарея и нещо трябва да ям. Длъжен съм да се погрижа за бъдещето си. Купувам каквото купувам когато имам възможности и след като навърша 60 -65 - започвам да кеширам позиции. И честно да си кажа изобщо не ми се занимава да следя постоянно какво къде се случва на пазари и по света.
                      Много хубаво правиш,но е по добре от време на време да си в час с пазара!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от representjah

                        Mike Florida , беше писал вече, че златото за тебе е нищо, просто ненужен метал, и че ще отървеш от него когато дойде времето (според теб). Акциите на златни компании защо ги държиш - спекулация, buy and hold, диверсификация един вид или нещо друго? Физическото злато дава свобода и независимост, още не мога да схвана златните компании каквяа е логиката.

                        И още нещо ме гложди - worst case scenario (знам че не го виждаш). Какво мислиш ще се случи със златни компании, ако наистина имаме един разпад на съвременния свят подобно на 19 век и изчезването на империализма. Южна Африка си национализира мините и всяка друга страна където има находища - също. Гонят компаниите, но Новия Световен Ред смята че така е правилно. Не от гледна точка на конспирации, ами чисто икономически, последиците отново за пазара?
                        Трябва да се мисли по-комплексно, заедно с взаимовръзките и следствията между нещата!

                        Относно мините, то ако някъде има национализация, това би породило неимоверен хаос! Този хаос би изтреляло цената на златото като теория, докато самите миньори, в един диверсифициран портфейл, биха си повишили много стойността, заради самата цена на златото и останалите им находища. Реално погледнато национализация не може да се случи в един единствен месец из всички страни. Невъзможно е! Това са процеси!

                        Ако нещо се случи в ЮАР с национализация, би лишило компаниите само от част от находищата им, а хаоса би бил неимоверен!
                        От друга страна, не си го и представям много, как някой политически лидер, би се преборил с международните капитали, в името на интереса на населението, поне теоретичен такъв интерес! Това се отнася и за мините в останалите страни!
                        Повечето минни компании, разчитат на доста находища, в различни юрисдикции(страни)!

                        Реално за златото аз никога, в никой пост, не съм писал мохабета "buy and hold"!

                        Аз го купувам, защото смятам, че към момента е добра инвестиция!

                        Ако се погледне историята може да се види, че то многократно през различни периоди се е надувало.


                        Ето, последен такъв пример 80те! Защо да не го продадеш когато се е надуло и да спечелиш стойност. Който не е продал, ясно се вижда, че ако НЕ загубил, то НЕ е и спечелил!

                        Никога не съм разбирал глупавия за мен лаф, "притежание за винаги"!!! Що за глупост е това? Защо ти е? Така не се печели стойност!

                        Златото е просто актив, като акцията, като валутата, като имота...

                        Защо ти е злато да притежаваш винаги? Ще бягаш през граница и ще ти дрънка в джоба ли какво?

                        Вече има толкова различни начини, за износ на капитали, за тяхното анонимизиране...

                        Какво е твоето разбиране за хаос?

                        Всички страни по света ще национализират капиталовите пазари и акциите, може би банковите депозити..., имотите... ще спрат борсите и ще затворят посредниците, ще се възцари Антихриста, ще чипират хората и всички ще получават някаквъ базов доход, в едно унифицирано общество!

                        Ако може да се случи нещо подобно, последното, което ти трябва е злато! То няма да има стойност! Живот в подобна среда не си струва да се живее, нито за теб, нито за децата ти. Това, което ти трябва е един Колт 45 калибър, за да отидеш и да очистиш 4-5 от високопоиставените слуги на Антихриста, преди да те гръмне някои и теб и да се озовеш, някъде из Елисейските полета!

                        Така, че ако това горе не е сценария, а е сценарий просто на хаос и разпад на стария световен ред, то злато и миньори се продават на веднъж, в момент, в който човек прецени, че може да добие най-голяма стойност от пазарите за инвестицията си!

                        Конкретно за миньорите, ако те са подценени с 300-400% както ги дават някои анализи, ако физическото злато скочи Х5, то миньорите ако наистина са подценени с 400% трябва да добавят на този ръст още едно Х2. Демек физика Х5, миньори Х10!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                          Казват, че Barick имат проблеми в ръководството, ако и да имат по-добър марджин. Mike Florida , можеш ли да препоръчаш добър mid cap миньор, който да е предимно в злато?
                          Аз съм инвестирал и залагам сериозно на една от MID-CAP, която според мен е с потенциал, но предпочитам да не я споделям. Имам инвестиция и в Barric, като тя е по-голяма, защото смятам, че те са много по-устойчиви и на спадове, спрямо по-малките, което се вижда и на ежедневна база. Проблемите в ръководството, едва ли ще съборят такава голяма компания, която има добри маржове и добри дивиденти.
                          Имам и още няколко в портфейла, но основно, 50% Барик, 40% посочената от MID-CAP и останалите 10% съм ги разхвърлил в други.

                          Не трябва да се търсят акции ракети, а да се обърне внимание и на стабилността, защото компании като Barric да речем, са много по-разпознаваеми и много често, в момента, когато сектора стане интересен те ще привлекат капиталите, независимо, че може да има други с много по-добри резултати. Така работят пазарите.

                          Иначе ако човек се насочи правилно и избере подходяща компания от MID-CAP, наистина може да направи много сериозен капиталов растеж!

                          Компания "слон" в сектора също е Newmont, където стабилността и дивидентите са налице, но като, че ли потенциала за голям ръст също е ограничен.

                          Изграждането на един златен портфейл от миньори трябва да включва задължително големите компании, защото малките са много по-нестабилни и зависими от конкретни находища.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
                            Разбира се сред добивачите има много други компании, които според мен ще се представят много по-добре от средите на MID-CAP.
                            Казват, че Barick имат проблеми в ръководството, ако и да имат по-добър марджин. Mike Florida , можеш ли да препоръчаш добър mid cap миньор, който да е предимно в злато?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bingomatic2 Разгледай мнение

                              Всичко което казваш е вярно освен това за точката на пречупване. СССР просъществува 70 години. Зомби компаниите за мотокари в България съществуваха десетилетия. Тези процеси се развиват много по-бавно от колкото предполагаш. В едно общество, липсата на материални блага винаги може да се компенсира с ограничаване на личните свободи.
                              В СССР е имало твърда диктатура, докато днес в ЕС диктатура, която да командва еднакво на шведи и на италианци е невъзможна.

                              На второ място, голямата част от предприятията в БГ по времето на СИВ, не са били зомби такива, а са си работили по-нормален начин на печалба, нищо, че са имали изкуствено осигурени пазари! Изкривяването на системата се е плащала от суровините на Русия, и вследтсвие по-лошия живот на руснаците от това, спрямо живота на останалите народи в блока! В БГ зомби компании е имело преди всичко след 89г. когато са били загубени пазарите, преди това тези, които са съществували само с дотации са били пренебрежимо малко, на фона на печелившите такива.

                              Аз не си представям ЕС като диктатура от тук на сетне, където италианци и французи да живеят живота на руснаците от Източния блок.
                              СССР е имал тайна полиция и ЛАГЕРИ! ЕС работи с пропаганда и с гнил морков отпред! Либерастията няма как да удържи гневните маси и интересите на политици популисти. СССР е имал танкове, справка Будапеща, а ЕС не може да прати танкове нито в Италия, нито в Унгария.
                              Така, че има съществени различия, как там системата е удържала до 89 година и как ЕС би могла да удържи от тук на сетне!
                              В момента, в който парите в клуба са свършили и понци схемата на фиатното евро гръмне, няма как да се удържат юздите на разрушението...

                              По-скоро си представям колабираща система, където всеки си дава на свободно и се разпуска седянката....
                              Както съм казвал много пъти, ЕС ще рухне като първо се обезличи като структура и на много по-късен етап може и формално да се разпусне. Но това ще бъде 7-10 години след реалното му обезличаване като форма на централизирана власт!

                              Няма да рухне от днес за утре, като просто да съобщят в новините в 19ч., че са гласували и го разпускат!
                              Last edited by Mike Florida; 16.06.2020, 17:11.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
                                На хоризоната както в САЩ, така и в Китай е нова порция от трилиони напечатани от въздуха...

                                Защо 2009г. нямаше значима инфлация въпреки печатането и тогава???
                                В онзи период просто се запълваха дупките при банките и при застрахователите. Понци схемата продължи, защото токсичните активи бяха изтеглени в балансите на централните банки!

                                С какво днес е различно от към перспективи за инфлация?

                                Днес печатането от въздуха достига директно до хората и реалната икономика. Подкпрепа за бизнеси, които би следвало да са фалирали, ще харчат от тези пари.... удължаване на помощите за безработни, те също ще харчат от тези пари....
                                Масово субсидиране на зомби компании, които работейки дори вече на загуба, ще продължат да оперират благодарение на субсидиите или изкупуването на корпоративни облигации....

                                Цялото това финансиране е много по-различно от това 2009г., не само заради мащаба. А все още не се е разразила и финансовата криза, която предстои, тогава пък какво ще бъде...

                                ЕС е социалистически нужник, тук на местна почва изкривяването от към субсидии и поддържане на фалирали бизнеси ще достигне мащабите на побратима им от СССР!

                                Предстои изсипването на нови и нови трилиони, нищо няма да е достатъчно вече!

                                Социалното безпокойство ще кара политиците да раздават "социални блага и подкрепа", подобно на Венецуела. Точката на пречупване обаче е близо и скоро фиатните пари ще покажат истинската си вложена стойност, която по същество е 0!
                                Всичко което казваш е вярно освен това за точката на пречупване. СССР просъществува 70 години. Зомби компаниите за мотокари в България съществуваха десетилетия. Тези процеси се развиват много по-бавно от колкото предполагаш. В едно общество, липсата на материални блага винаги може да се компенсира с ограничаване на личните свободи.

                                Коментар

                                Working...
                                X