IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Само потвърждава казаното от мене за златните буболечки

    Хората и бизнесите не са могли да вземат злато срещу доларите

    А всъщност и чуждестранните ЦБ не са могли на практика, както става ясно в края на 1960-те и началото на 1970-те

    Златен стандарт...

    Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

    “През пролетта на 1965 година в Ню-йоркското пристанище пуска котва френски кораб. Така започнала една война. Корабът не бил боен, но в трюмовете му се намирало оръжие, с помощта на което Париж се надявал да постигне победа във финансовата схватка с Америка. Французите докарали в Щатите доларови купюри на стойност 750 милиона с цел да получат за тях „живи пари“ – тоест злато. Това бил само първия транш, предявен за обмяна пред Федералната резервна система на САЩ. По-нататък процесът нямал спиране. Форт-Нокс, където се съхранявал американския златен запас, в края на краищата не издържал на потока хартиени парични знаци и златният стандарт паднал. От всеобщо мерило за стойността парите се превърнали във виртуална разчетна единица, не обезпечена в по-голямата си част с нищо, освен с доброто име на един или друг глава на централната банка, чийто подпис стои на банкнотите. И виновен за всичко това бил един човек – Шарл Андре Жозеф Мари де Гол.”
    https://www.pan.bg/view_article-68-3...-na-sasht.html

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
      В началото на 1950те САЩ имат по-големи планини от дълг отколкото сега. Наследени от Втората световна война. Всъщност САЩ излизат от депресията точно благодарение на огромните държавни разходи, които компенсират свитото потребление при дефлационната спирала през 1930-те

      Златен стнадарт, ама златото го ревалоризират и спират и всъщност не е могло да обмениш хартия срещу тенеке

      Общо взето това, което мислят златните буболечки няма много общо с реалността
      “През пролетта на 1965 година в Ню-йоркското пристанище пуска котва френски кораб. Така започнала една война. Корабът не бил боен, но в трюмовете му се намирало оръжие, с помощта на което Париж се надявал да постигне победа във финансовата схватка с Америка. Французите докарали в Щатите доларови купюри на стойност 750 милиона с цел да получат за тях „живи пари“ – тоест злато. Това бил само първия транш, предявен за обмяна пред Федералната резервна система на САЩ. По-нататък процесът нямал спиране. Форт-Нокс, където се съхранявал американския златен запас, в края на краищата не издържал на потока хартиени парични знаци и златният стандарт паднал. От всеобщо мерило за стойността парите се превърнали във виртуална разчетна единица, не обезпечена в по-голямата си част с нищо, освен с доброто име на един или друг глава на централната банка, чийто подпис стои на банкнотите. И виновен за всичко това бил един човек – Шарл Андре Жозеф Мари де Гол.”
      https://www.pan.bg/view_article-68-3...-na-sasht.html

      Коментар


      • В началото на 1950те САЩ имат по-големи планини от дълг отколкото сега. Наследени от Втората световна война. Всъщност САЩ излизат от депресията точно благодарение на огромните държавни разходи, които компенсират свитото потребление при дефлационната спирала през 1930-те

        Златен стнадарт, ама златото го ревалоризират и спират и всъщност не е могло да обмениш хартия срещу тенеке

        Общо взето това, което мислят златните буболечки няма много общо с реалността

        Коментар


        • Първоначално изпратено от barovec Разгледай мнение

          връщането на златния стандарт с днешна дата ми се струва наистина химера, и той ще доведе до меко казано бедност и мизерия.., много по страшно според мен
          само , че варварския актив движи размяната на благата последните ... айде да не кажа 5к , ама поне 3к години
          какво по-различно имаме пследните 50 години?

          много неща може да са се променили, но хората не са!
          златото ти дава предимството да спиш спокойно, ако го имаш естествено
          а както знаем съня е важна част от живота и е около 1/3 от него

          Отговора е до Dddd. нещо се обърках.

          До бедност и мизерия ще доведе деливариджа на планините от дълг не само САЩ и на глобално ниво . Махалото просто отива в другата посока . Златото отразява това превантивно. За разлика от 29 година свиването на дълговете няма да е дефлационно. Мантрата която се изповядва от централните банкери и икономисти е съпътствана с мононетинизацията на дълговете. до откат. Това ще доведе до крах на фиатната система такава каквато я познаваме . Елитите са толкова втренчени и уплашени от дефлацията и последвалите исторически събития от 30 и 40 години на миналия век Че. няма да я допуснат каквото и да коства това.
          Относно клишето че златния стандарт води до мизерия и бедност. Можем да видим САЩ единият лидер от победилите във войната. САЩ са в златен стандарт 50 -60 години икономическия растеж е изключително висок . Стандарта и покупателната сила на населението рязко скача като никога преди това .Демографията е на върхът си бейбибум поколението. Долара. се налага като глобална разменна единица . Дори източния блог се стреми да държи резерви от нея за да може да се обновява технологично.

          Далеч съм от мисълта ще златния стандарт е виновен за просперитета. Лидерството на САЩ тогава и сега се дължи на. това че САЩ. след. войната се превръщат в неоспорим технологичен иновационен център като преди това са си оспорвали с Германия и Великобритания. Разбира се това върви с полагаща и се военна мощ .Както и концентриране на глобалните капитали в хегемона.

          Last edited by Todor Sabev; 01.08.2020, 13:34.

          Коментар


          • Това, че е тенеке е едно на ръка и е верно. Но важното е, че хората вѐрват. Щом вѐрват значи е ценно тенекето


            Спомням си 2017 като се качваха лихвите какво казвах, че златото ще пада или поне няма да расте. Така ли беше?

            Също казвах, че за да скочи трябва лихвите да се сурнат надолу. Е, сега реалната лихва (номинална минус инфлация) е отрицателна. А златото е нагоре и това е логично

            Сега не знам някой 2017 да е предвиждал, че 2020 ще има пандемия и отрицателна реална лихва по 10yr USTs, но ако има такъв ще го призная за най-големия пророк на пазартие


            Първоначално изпратено от barovec Разгледай мнение

            мише кви ги дрънкаше преди 4-5 години
            триста тире петстин
            цитирам по спомен
            '' ама реално цена около 0,00 .,,, хм щото то не става даже за ядене''
            сега сме сменили от нестава за ядене , на варварска реликва ...
            незнам , незнам
            на някой хора не им омръзва да се излагат

            Коментар


            • Т.е. ти виждаш сегашните реални отрицателни лихви по 10 годишните US Treasuries да си останат отрицателни още години наред?

              Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
              Златото са варварски пари и връщането на златният стандарт може да доведе само до бедност и мизерия. Но златото е цикличен актив и нищо не му пречи в дадени периоди да расте. Аз вярвам, че се движи на цикли от десетина до двадесет години и е много вероятно сега да е началото на бичият му цикъл. Поради тези си мисли съм с еднакво неразбиране към теорията за златен стандарт, универсален съхранител на стойност и тенеке, което никога не трябва да се докосва. Реално си е тенеке, което е непригодно за пари, но поради обратната корелация с цикличността на световният финансов център е чудесен инструмент който може да се ползва успешно в 1/3 от времето. Поради някакви мои си субективни възгледи вярвам, че му идва времето да е част от добре структуриран инвестиционен портфейл. Лично аз съм спорил със златните буболечки през 2012 г. и се оказах прав. Да видим дали пак ще бъда. Няма как да знаем. Времето ще покаже. На мен също ми е интересно какво ще се случи. Естествено не е препоръка за покупко продажби на активи.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                Ще отиде до небесата цената.............Нека само отчетливо да започне потъването на кораба .
                Не,ще спре да расте,защото всичко ще продава.

                Коментар


                • Click image for larger version

Name:	999.JPG
Views:	1
Size:	85.7 КБ
ID:	3632046






                  незнам, но много подценявате доларовия индекс, а долара, както и златото са еталони в търговията,
                  От дотком балона, индекса беше 120, слезна до 72 преди Леман Брдърс и се влачи така до 80 за пет и половина години.
                  Може би това беше една от причините да дръпне така САЩ след Леман ??
                  Нищо не може да се отрече, САЩ искат да изнасят на ниски цени - супер,
                  искат да си намалят дълга - супер,
                  искат да прецакат тези от Г-20, като потопят другите и най-рано се измъкнат от кризата - супер.
                  Май на валутна война прилича, а и ФЕД няма толкова други козове.
                  Да не се окаже, че златото отишло до $2100, а в тавекса е пак на 3200 Е (борса)
                  Last edited by hazard; 29.07.2020, 05:01.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    Златото са варварски пари и връщането на златният стандарт може да доведе само до бедност и мизерия. Но златото е цикличен актив и нищо не му пречи в дадени периоди да расте. Аз вярвам, че се движи на цикли от десетина до двадесет години и е много вероятно сега да е началото на бичият му цикъл. Поради тези си мисли съм с еднакво неразбиране към теорията за златен стандарт, универсален съхранител на стойност и тенеке, което никога не трябва да се докосва. Реално си е тенеке, което е непригодно за пари, но поради обратната корелация с цикличността на световният финансов център е чудесен инструмент който може да се ползва успешно в 1/3 от времето. Поради някакви мои си субективни възгледи вярвам, че му идва времето да е част от добре структуриран инвестиционен портфейл. Лично аз съм спорил със златните буболечки през 2012 г. и се оказах прав. Да видим дали пак ще бъда. Няма как да знаем. Времето ще покаже. На мен също ми е интересно какво ще се случи. Естествено не е препоръка за покупко продажби на активи.
                    връщането на златния стандарт с днешна дата ми се струва наистина химера, и той ще доведе до меко казано бедност и мизерия.., много по страшно според мен
                    само , че варварския актив движи размяната на благата последните ... айде да не кажа 5к , ама поне 3к години
                    какво по-различно имаме пследните 50 години?

                    много неща може да са се променили, но хората не са!
                    златото ти дава предимството да спиш спокойно, ако го имаш естествено
                    а както знаем съня е важна част от живота и е около 1/3 от него

                    Коментар


                    • Златото са варварски пари и връщането на златният стандарт може да доведе само до бедност и мизерия. Но златото е цикличен актив и нищо не му пречи в дадени периоди да расте. Аз вярвам, че се движи на цикли от десетина до двадесет години и е много вероятно сега да е началото на бичият му цикъл. Поради тези си мисли съм с еднакво неразбиране към теорията за златен стандарт, универсален съхранител на стойност и тенеке, което никога не трябва да се докосва. Реално си е тенеке, което е непригодно за пари, но поради обратната корелация с цикличността на световният финансов център е чудесен инструмент който може да се ползва успешно в 1/3 от времето. Поради някакви мои си субективни възгледи вярвам, че му идва времето да е част от добре структуриран инвестиционен портфейл. Лично аз съм спорил със златните буболечки през 2012 г. и се оказах прав. Да видим дали пак ще бъда. Няма как да знаем. Времето ще покаже. На мен също ми е интересно какво ще се случи. Естествено не е препоръка за покупко продажби на активи.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                        То си е варварска реликва ама като има кой да се връзва...

                        От голдбъг какво да чуеш? На $20 000 ще ходи, печатницата, банкерите, истинските “пари”... все едно и също

                        На мене са ми ужасно скучни
                        мише кви ги дрънкаше преди 4-5 години
                        триста тире петстин
                        цитирам по спомен
                        '' ама реално цена около 0,00 .,,, хм щото то не става даже за ядене''
                        сега сме сменили от нестава за ядене , на варварска реликва ...
                        незнам , незнам
                        на някой хора не им омръзва да се излагат

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                          Сценария с липсата на ликвидност,какъвто се задава ,и разпродажбите,какво ще се случи с цената на златото ??Ще има спирачка.
                          Ще отиде до небесата цената.............Нека само отчетливо да започне потъването на кораба .

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                            Сценария с липсата на ликвидност,какъвто се задава ,и разпродажбите,какво ще се случи с цената на златото ??Ще има спирачка.
                            Тоя извод от къде го изкара ?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                              То си е варварска реликва ама като има кой да се връзва...

                              От голдбъг какво да чуеш? На $20 000 ще ходи, печатницата, банкерите, истинските “пари”... все едно и също

                              На мене са ми ужасно скучни
                              Еми давай, разбивай ги на пух и прах, никой няма да те изгони, тук все още има поле за свободна реч, то да не са ти социалните медии на запад...
                              Винаги е добре да се чуе и осмисли и алтернативно (ако може и аргументирано) мнение против, вкл. и от мене, че имам от няколко годин вече и може съм пристрастен поради това...

                              Коментар


                              • Сценария с липсата на ликвидност,какъвто се задава ,и разпродажбите,какво ще се случи с цената на златото ??Ще има спирачка.

                                Коментар

                                Working...
                                X