IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Сривът в глобалното търсене е по-мощен от неконтролируемата печатница на пари.
    Поне до другото лято няма да се повиши търсенето много спрямо днес.
    За авиокомпаниите прогнозират за 2024 г. да се върнат на предишното ниво.
    Така, че инфлация няма да има над 2.5% и за децата е ясно.
    Макс едно повишаване от 0.10-0.15% на лихвите до другото лято, даже и това е съмнително.
    И зависи кой ще седне в Овалния кабинет.
    Ако седне Алцхаймера, L възстановяването ще е по-дълго.

    Някой изследвал ли е английския копач Endeavour - EDVMF на злато и сребро (15-я в света).
    В тези мечи времена наличието на кешфлоу е безценно, както и данните, че заемите и ще намалеят драстично към Коледа.
    Last edited by hazard; 22.08.2020, 15:18.

    Коментар


    • Майк, имам въпрос и коментар.

      Първо, махаме една променлива - изключваме от дискусията вариант дефлация. Защо обаче смяташ, че златото е по-добра застраховка от основните суровини. И не толкова суровините като такива, а техните производители. Напълно съм съгласен със сценариите, които описваш. При една висока годишна инфлация от ~15% и повече обаче не мога да видя златото да изпреварва храните и основните метали. С нафта и газ е малко по-тегаво заради екоталибаните. Да, правителствата могат да наложат ценови ограничения, дори да национализират стратегическите отрасли, но за чак такива революционни момента по същество няма как да се подготвим. Една висока безработица и фалит на смехоранските бизнеси в услугите няма ли да накара немалко народ и правителства да продават злато, за да закрепят положението.

      Коментарът ми е за учудването ти, че злато и фондова борса са заедно нагоре. Това се наблюдава при всяка инфлационна ситуация.
      Last edited by terziеv; 22.08.2020, 13:56.

      Коментар


      • Проблемът с velocity-то е, че то не може да се наблюдава директно и дори не е ясно какво точно е, освен, че е една променлива в уравнението MV = PQ

        M, P и Q за сметка на това могат да се наблюдават и като ги заместиш в MV = PQ получаваш колко би трябвало да е V, за да го напаснеш V = PQ / M. Това е всичко. И по никакъв начин не ти помага в нищо, освен в кухата теория от буквара по Intermediate Macro

        Далеч по-лесно би било в буквара да се напише, че the quantity theory of money is simply wrong, което би било емпирично много по-близо до истината


        Ако искаш сериозно да правиш някакви предвиждания на инфлацията трябва да гледаш съвсем различни неща, най-вече безработицата, нарастването на доходите, производствения капацитет на икономиката, цената на вносните суровини и инфлацията в предишните 12 до 24 месеца, защото при инфлацията има доста persistence (което идва от там, че инфлационните очаквания сами по себе си пораждат инфлация)


        Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

        [/I]
        Last edited by Money; 22.08.2020, 13:36.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

          Сериозната инфлация ще се появи при стоките и услугите.

          Може би след 9-12 месеца вече ще е отчетлива.

          Това малко е стрелба на сляпо. Може и доста по дълго отколкото очакваш. Никой не може да ти каже кога и как със сигурност, дори често ЦБ са толкова clueless че по техни признания са се ориентирали по цената на златото за някакви бъдещи предвиждания...смешно,като се има предвид колко лесно манипулируемо е, но факт.
          Особено като имаш световна резервна валута без алтернатива засега. И когато и при останалите основни валути се прави същото.
          Когато имаш алтернатива ( било то БГ лев или Венециелско/Аржентинско песо и др.) резултата след печатане е скорошен и напълно предвидим.


          Това, което е сигурно обаче е несъмнената корелация между М2/М3 и златото. Когато за последните 20 години се наблюдава подобна отчетлива връзка, едва ли е случайно. Смятам, че 6К е само на базата на текущото състояние на агрегата(както съм дал сметката в преден пост) и ще се случи до 2-3 години да видим тази цена. Разбира се възможни са и други сериозни избухвания в цената по много фактори.

          За мен има чат пат някаква корелация тоя век с паричните агрегати, но не и толкова несъмнена. Пък ако погледнеш предните 30г - почти никаква.
          Аз не бих заложил повече от 10% за определящо цената на златото по това перо. Виж за корелацията с реалната лихва - поне двойно повече.


          Личното ми мнение за тясната връзка между М3 и златото се състои в това, че за мен е логично когато капиталовия се инфлацияра, това да кара всички, които са изкарали ЛЕСНИ И ПОДАРЕНИ ПАРИ да насочват някакъв минимален процент към нещо с реален фундамент като златото.
          Много е просто, изкарваш пари от въздуха, логично е да си кажеж: "А бе аз изкарах една шапка пари, невероятно много и бързо, разумно е от всичкото това лесно изкарано, аз да сложа 5% за хедж в злато. Остават ми едни огромни 95%, които се увеличиха страшно много."

          Съгласен, но не точно по тая причина. Няма много алтернативи за диверсификация и хеджиране. Трежъритата вече са бита карта на тия нива относно очаквания за бъдеща доходност. Оставени са на милостта на фед почти изцяло. Напълно логично е част от налетите там огромни Т суми да се конвертират към акции и злато/кеш. Това несъмнено си е булиш за жълтото.

          То се вижда и на ежедневна база, ако се следи пазара, как златото прави сериозните си ръстове на зелен пазар, а пада или задържа при червен. Преди 30 години, корелацията щеше да е обратна. ЗАЩО? Ами за мен именно поради инфлацираните пазари за капитал.

          Но този път ще има сериозна инфлация и при населението, зависи и как ще се движи кризата 6-9 месеца напред.


          Коментар


          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

            The answer might lie in the typical debt load of the average German during Weimar. Printing money does not necessarily cause hyperinflation. The money must become mobilized in a way that it chases goods and services. That's money velocity. I suspect that in Weimar, printed money rapidly became mobilized. In our present environment, most money that finds its way into the hands of Joe Six-Pack does not get mobilized. It is instead paid to a bank for some debt or another. Once money arrives at a bank, it can only get back into circulation if someone borrows it back into circulation. Total debt then increases where it consumes an even larger percentage of what would otherwise be circulating money. While the money remains in the hands of the bank, that money, instead of chasing goods and services, chases financial assets - and that is where the inflation shows up as a bubble.

            It’s a rather sick result of fiat that the people need to be kept as debt slaves to banks in order to retard velocity and prevent hyperinflation while the Fed prints at hyperinflation levels. So far, the scam has accomplished that objective.
            Сериозната инфлация ще се появи при стоките и услугите.

            Може би след 9-12 месеца вече ще е отчетлива.

            Това, което е сигурно обаче е несъмнената корелация между М2/М3 и златото. Когато за последните 20 години се наблюдава подобна отчетлива връзка, едва ли е случайно. Смятам, че 6К е само на базата на текущото състояние на агрегата(както съм дал сметката в преден пост) и ще се случи до 2-3 години да видим тази цена. Разбира се възможни са и други сериозни избухвания в цената по много фактори.

            Личното ми мнение за тясната връзка между М3 и златото се състои в това, че за мен е логично когато капиталовия се инфлацияра, това да кара всички, които са изкарали ЛЕСНИ И ПОДАРЕНИ ПАРИ да насочват някакъв минимален процент към нещо с реален фундамент като златото.
            Много е просто, изкарваш пари от въздуха, логично е да си кажеж: "А бе аз изкарах една шапка пари, невероятно много и бързо, разумно е от всичкото това лесно изкарано, аз да сложа 5% за хедж в злато. Остават ми едни огромни 95%, които се увеличиха страшно много."

            То се вижда и на ежедневна база, ако се следи пазара, как златото прави сериозните си ръстове на зелен пазар, а пада или задържа при червен. Преди 30 години, корелацията щеше да е обратна. ЗАЩО? Ами за мен именно поради инфлацираните пазари за капитал.

            Но този път ще има сериозна инфлация и при населението, зависи и как ще се движи кризата 6-9 месеца напред.

            Смятам, че тази криза ще е за много години напред и ще има фази. Смятам също така, че до 6-9 месеца трябва да има бамкови кризи в развитите страни. Едва ли случайно от тях излиза Бъфет, който има инсайд инфо, докато при редишната рецесия 2009г. влизаше с двата крака.
            Ще падат бамки и ще ги спасяват, това ще е поредното парче от доминото, което ще изтреля златото до небесата.
            След това с бамките ще дойде време и за по-масови фалити на страни, но да видим как точно ще стане, защото там определено пълните фалити се приемат за непреемливи и ще се пакетират с някакви "мораториуми" и тн... А кредиторите ще ги спасяват Централните банки.
            Бедноста ще породи бунтове, бунтовете ще породят политически хаос и краен популизъм.

            С всичко това искам да кажа, че самата инфлация ще се развива съобразно шоковете, които ще са 5-10 години напред, в една необичайна за масовия човек ситуация, а печатането на пари и повишението на агрегати тепърва започва, по гореизброените причини.
            Всичко това ще е гарнирано с многогодишно пълно свиване на всички водещи икономики.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

              Много е важно тези пари в обръщение в чии ръце попадат.

              !
              The answer might lie in the typical debt load of the average German during Weimar. Printing money does not necessarily cause hyperinflation. The money must become mobilized in a way that it chases goods and services. That's money velocity. I suspect that in Weimar, printed money rapidly became mobilized. In our present environment, most money that finds its way into the hands of Joe Six-Pack does not get mobilized. It is instead paid to a bank for some debt or another. Once money arrives at a bank, it can only get back into circulation if someone borrows it back into circulation. Total debt then increases where it consumes an even larger percentage of what would otherwise be circulating money. While the money remains in the hands of the bank, that money, instead of chasing goods and services, chases financial assets - and that is where the inflation shows up as a bubble.

              It’s a rather sick result of fiat that the people need to be kept as debt slaves to banks in order to retard velocity and prevent hyperinflation while the Fed prints at hyperinflation levels. So far, the scam has accomplished that objective.



              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                Много е важно тези пари в обръщение в чии ръце попадат.

                Ако при предишната рецесия, през QE те попадаха във финансовите среди, където се запълваха дупки в банки и се инфлацира капиталовия, то днес огромния ръст на парите в обръщение попадат директно в ръцете на хората и бизнесите, всичко това при колабираща реална икономика, което ще рече, че обема на стоките и услугите по естествен път е намалено, докато парите в обръщение се увеличават.

                Така погледнато, за Х стоки, вече се конкурират Х пари прим!

                Китай също са печатари, но там парите отиват за пълнене на дупки, отново в банки, от изграждането на призрачни мостове и градове, а не дикретно в хората и бизнесите, като последните да се конкурират за стоки и услуги.

                Европа последните 10 години на практика стагнира, като почти целия НАПЕЧАТАН баланс на ЕЦБ е отишъл предимно за пълнене на дупки в банки, като им изкупува облигации от Италия, Испания и тн...

                Днес играта вече е различна, поради пукането на големия кредитен балон цялата система тотално се чупи, а вируса просто ускори нещата.
                Увеличението, ДНЕС, на М3 към момента не е за пълнене на дупки, а основно за крепене на СОЦИАЛНОТО РАВНОВЕСИЕ, което ще рече, че ОЩЕ преди предстоящата банкова криза, всички тези пари от изтрелването на М3, в голямата си част се насочват към потребление и се конкурират за стоки и услуги на пазара. Това е началото на всяка стагфлация и единствения въпрос е в мащаба на срива, както и дали ще се премине, към хипер такава.

                Аз като търговец виждам сериозно повишение на много цени. Счупването на веригата на доставки, задържа и повишава цените на всичко с търсене. Това не е продукт само на вируса, но и на общата среда по счупени частно-правни взаимоотношения днес.

                Високите и огромни инфлации са характерни именно там, където при свиваща се и колабираща икономика, някой политик раздава пари на населението или покрива безогледно собствените си държавни разходи, при свити приходи, с безбожни заеми, за сметка на още по-безбожни харчове, в същия момент.


                От един момент на сетне го има и чисто психологическия момент, когато отделните субекти в системата, губят и доверие в стойността(виждайки какво става), което е и началото на края на всяка валута!
                Къде са тия пари дето ги раздават на населението ?ха ха ха.Тотално изтрещя...В Щатите освен,когато им даваха помощите в Европа ...такива политики няма ....а и да има хората не харчат защото са притеснени за бъдещето си.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Correctively objective Разгледай мнение

                  Както казах , толкова им е акъла на всички пишещи за връзка между .............

                  Два въпроса :

                  - Защо при цялата тази дзверска маса напечатени пари - НЯМА дори , търсената от ФЕД инфлация ,а камо ли Венецуелска такава , чакана от М. Флорида с която ''плаши'' от много време ????

                  - Пари ФЕД не печати от вчера ........... През периода 2011 - 2018 - също печатят като луди ..........Защо , въпреки печатането , златото се продъни с 50 % надолу в същия период ........... ???
                  Отговора и на двата въпроса е лесен.ЗАСЕГА ФЕД има пълния контрол на фондовите и финансовите пазари.Над стоковите също.........Живеем във финансова МАТРИЦА създадена от група хора собственици на ФЕД.Колапса ще го предизвикат най-вероятно самите те.Причините са няколко.Демография .Екология.Изчистване на системата от безброй зомби-компании възникнали върху благодатната почва на безкрайния кредит подплатен с ниски лихви.

                  Коментар


                  • Интересно ако долара обърне тренда срещу евро, как ще се държи златото.

                    Ще върне съразмерен спад?
                    Ще върне по-малък процентен спад?
                    Ще отбележи ръст?

                    Аз смятам, че ще върне много по-малък процентен спад, което ще е силна индикация за ръстове при всяка една следваща слабост на долара!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                      Не е единствения, но един от отговорите...

                      https://fred.stlouisfed.org/series/M2V
                      Много е важно тези пари в обръщение в чии ръце попадат.

                      Ако при предишната рецесия, през QE те попадаха във финансовите среди, където се запълваха дупки в банки и се инфлацира капиталовия, то днес огромния ръст на парите в обръщение попадат директно в ръцете на хората и бизнесите, всичко това при колабираща реална икономика, което ще рече, че обема на стоките и услугите по естествен път е намалено, докато парите в обръщение се увеличават.

                      Така погледнато, за Х стоки, вече се конкурират Х пари прим!

                      Китай също са печатари, но там парите отиват за пълнене на дупки, отново в банки, от изграждането на призрачни мостове и градове, а не дикретно в хората и бизнесите, като последните да се конкурират за стоки и услуги.

                      Европа последните 10 години на практика стагнира, като почти целия НАПЕЧАТАН баланс на ЕЦБ е отишъл предимно за пълнене на дупки в банки, като им изкупува облигации от Италия, Испания и тн...

                      Днес играта вече е различна, поради пукането на големия кредитен балон цялата система тотално се чупи, а вируса просто ускори нещата.
                      Увеличението, ДНЕС, на М3 към момента не е за пълнене на дупки, а основно за крепене на СОЦИАЛНОТО РАВНОВЕСИЕ, което ще рече, че ОЩЕ преди предстоящата банкова криза, всички тези пари от изтрелването на М3, в голямата си част се насочват към потребление и се конкурират за стоки и услуги на пазара. Това е началото на всяка стагфлация и единствения въпрос е в мащаба на срива, както и дали ще се премине, към хипер такава.

                      Аз като търговец виждам сериозно повишение на много цени. Счупването на веригата на доставки, задържа и повишава цените на всичко с търсене. Това не е продукт само на вируса, но и на общата среда по счупени частно-правни взаимоотношения днес.

                      Високите и огромни инфлации са характерни именно там, където при свиваща се и колабираща икономика, някой политик раздава пари на населението или покрива безогледно собствените си държавни разходи, при свити приходи, с безбожни заеми, за сметка на още по-безбожни харчове, в същия момент.


                      От един етап на сетне го има и чисто психологическия момент, когато отделните субекти в системата, губят и доверие в стойността(виждайки какво става), което е и началото на края на всяка валута!
                      Last edited by Mike Florida; 22.08.2020, 11:56.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от diletant Разгледай мнение

                        Въпросите са добри! Но поясни малко защо е така?

                        И защо се дърлите така непрекъснато? Тук не е Орлов мост.
                        Защо аз да пояснявам нещо , което питам ...... Питам тези които пишат за връзка между
                        нарастването на паричното предлагане и цената на златото.
                        Не съм написал въпросите , за да се впускам сам в тяхното обяснение , а за да ми отговорят романистите - апокалиптици

                        Аз , обичам да говоря с графики , повече ........





                        Коментар


                        • То това нищо не обяснява освен как да напаснеш формулата MV = PQ


                          Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                          Не е единствения, но един от отговорите...

                          https://fred.stlouisfed.org/series/M2V

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от diletant Разгледай мнение

                            Въпросите са добри! Но поясни малко защо е така?
                            Не е единствения, но един от отговорите...

                            https://fred.stlouisfed.org/series/M2V

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                              Само като погледнеш какви са дефицитите в пенсионните системи по целия свят и какви пари се хвърлят за социални харчове от всякакъв вид....Политиците са майстори на социалните харчове, особено в определени моменти. Да не забравяме, че много кинти се наляха в системата само и само да не замръзне през 2007-2009, а и след това.
                              Явно си искал да напишеш на някой , нещо - но си се объркал и си го '' качнал'' под моя пост ............
                              Така предолагам , защото между това , което питам и това което си написал - връзката е НУЛА

                              Но не се чувствай длъжен да измисляш нещо .... Аз отговорите ги знам ...................

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Correctively objective Разгледай мнение

                                Както казах , толкова им е акъла на всички пишещи за връзка между .............

                                Два въпроса :

                                - Защо при цялата тази дзверска маса напечатени пари - НЯМА дори , търсената от ФЕД инфлация ,а камо ли Венецуелска такава , чакана от М. Флорида с която ''плаши'' от много време ????

                                - Пари ФЕД не печати от вчера ........... През периода 2011 - 2018 - също печатят като луди ..........Защо , въпреки печатането , златото се продъни с 50 % надолу в същия период ........... ???
                                Въпросите са добри! Но поясни малко защо е така?

                                И защо се дърлите така непрекъснато? Тук не е Орлов мост.

                                Коментар

                                Working...
                                X