IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от representjah

    Засега! HOmo Sapiens е изключително адаптивен. Сценария който описваш го разгоеждаш от статична гледна точка. Ако мога да заложа не нещо, то ще е промяната. Как точно, не знам. В този момент, всичко се крепи на ВЯРАТА и ДОверието в Държавата/ фиат парите. То може да се изгуби точно за един ден. Слувало се е постоянно, всеки човек го е изпитва личнов отношенията си когато е бил предаден. Изчезва на момента. И много често не се връща на 100%. Още нещо, докато сме живи ние и нашето поколение, КЕШ пари ще има, това съм на 100% сигурен. Да, за децата родени след 2010, това може и да не е така. Промените/вярвания/идеите не умират защото някой е показал разумни доводи и доказателства, а просто новото поколение което идва израства с новите идеи. Защо още има Телевизия, вестници и подобни ?. Моите родители НИКОГА няма да се откажат от телевизията, нищо че имат и интернет. Едва преди две години се отказаха от хартиените вестници. Хората не се променят, точка. С много малки изключения (0.001%). Само че сега техните внуци растат без телевизия и им е все едно. Аз никога няма да се откажа от PC-то. НО съм на път да се откажа от смартфона. Идва една епидемия и ПЦ-то се оказва невероятно решение. Отново, уж беше умряло а сега пак се роди. Промяната, стимула ---> отговор на стимула. Това е основата. За правилните промени, трябват правилните стимули.

    Хубаво че ще има закони, но трябва да се разглежда на тоя процес двустранно, тя хубаво Държавата ще забрани/разрещи нещо, но винаги ще се намери вариант и решение за човек като мен който не иска да учавства в това нещо. Не съм единствен, предполагам. Не е като да не са забранявали и преид неща - алкохола в САЩ, Марихуаната видяхме до какво доведе, чудесен експериент. В България и долара някога е бил забранен, и наркотиците в момента са, и проституцията и още десетки неща. В момента и фитнес залите не работят, ама само на теория. На практика..... Винаги ще се появи Черен пазар за стоки/услуги които ще се търсят. Ще започне едно постоянно надбягване кой е по изобретателен в забрани/заобикаляне на забрани. Ще с епояви и конкуренция между държавите, предполагам ще остане поне една задравомислеща сред всичкитре, без значение дали е в Африка или Европа. КОято ще каже - тук приемаме КЕШ, заповядайте! Игра на интереси, нищо повече, важното е да имаш какво да предложиш и винаги ще намериш общ интерес с други хора. Тежко на тия дето нямат.... повечето сами са си виновни.
    Да, хората се адаптират към ситуацията. На всяка идея и промяна винаги има алтернатива и опозиция. Или поне досега е било така.

    Но мисля че не осъзнаваме пълната дълбочина на проблема пред който сме изправени.
    Проблемът не в това което прави властта! Проблемът е в самите хора.

    Ето още едно видео. Гледайте внимателно! Да, изглежда абсурно, но това е самата истина. Хората не могат мислят и в България вече е същото.
    Ако човек е неадекватен за нещо толкова елементарно той ще е неадекватен и за всичко останало.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от representjah
      В България и долара някога е бил забранен, и наркотиците в момента са, и проституцията и още десетки неща.
      Е, нали биткойна и други десетина оборотни криптоси, това вършат.
      Разплащания във милиарди, кой за престъпление, кой за корупция, кой си крие парите, кой ги пренася.
      Е, та със златото и кеша ще е така.
      Ще останат до последно, ако ще и да са само за разплащания при криминални дейности (за които винаги ЩЕ има бъдеще).
      По-скоро мисля, че в близките 20-30 год, всичко ще си циркулира заедно.
      Тоест, ако са откопчили половината от кеша и е станал дигитална валута на ЦБ ще успех за глобалистите.
      Отколко века има нелегален пазар на оръжие по света ??

      Коментар


      • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
        Cyber Polygon е събитие всяка година на Световния Икономически Форум през юли.
        https://www.youtube.com/watch?v=tSuCuoQxI20 0.00-6.00 мин
        Тази година се изказват "опасения" за многобройни кибер заплахи, по-опасни от Ковид, спиращи елктрозахранването на болници, транспортни системи, електроцентрали .... и банки, и други шашкании на лошите хакери.
        И че, те вече били готови със резервен "отбранителен" вариант, като поемат водеща глобална роля за справяне със тази опасност.
        Обикновено такива симулативни игри на глобалистите, се случват в бъдещото, защо ли ;;
        Как иначе по-лесно да накарат чрез страх, широката маса да приеме дигиталните валути на ЦБ, след примерно няколкодневни прекъвания на големи фирми, плод на планирани акции от тях самите ;;
        Отделно и ЦБ изненадващо се разбързаха за тези техни валути да добият завършен вид, в САЩ през януари предстои да се гласува законопроекта за Фед долара.
        Либра - Фейсбук валутата, подкрепена от долара, се очаква и тя да е налична през януари, вече без пречки.
        Китайския дигитален юан вече е в пълно действие от седмица.
        Така че, Ковида и ваксините, не са единствените трудности пред хората.
        Само на тези със трицифрено IQ ще им светне, че стария изтъркан напальон ще продължи да блести със невидима светлина във интересните времена дето ни предстои да живеем.
        Златото ще държи високи цени още дълго време. В това няма съмнение тъй като богатите ще продължат да го купуват.
        Обаче има един голям проблем и това е че ликвидността му "на улицата" става все по малка и вече трудно може да се използва за разменно средство.

        Преди 200г. всеки един търговец независимо къде се намира по света е приемал с удоволствие златни и сребърни монети без изобщо да се замисля. Това са били парите.

        Днес нито един търговец на стоки и услуги не приема злато и сребро! Не можеш да влезеш в магазина и да платиш със златна или сребърна монета. Дори и банките вече трудно купуват и имат една камара условия. Ако опиташ да продадеш голямо количество почват едни въпроси......едни погледи...все едно си престъпник.
        Хората като цяло вече гледат с недоверие на златото и среброто в ситуация в която трябва да го ползват като разменно средство.

        И тука идва най големият проблем. Сега все още можеш да продадеш злато за кеш и да си останеш анонимен. Обаче с навлизането на електронните пари, за да продадеш злато трябва да получиш електронни пари. Но какво става ако платформите за разплащания решат да ти блокират достъпа по няква причина? Виждаме че вече с лекота и напълно координирано блокират и изтриват акаунти от социалните мрежи. Буквално за секунди заличават разследващи журналисти, и хора който изразяват неудобно за властта мнение. Ясно се вижда че навлизаме в ерата на нов тоталитаризъм при който репресиите над населението ще се извършват основно през мрежата и електронните платформи. Най вече чрез ограничаване на достъпа до определи услуги.

        Хората постепенно се превръщат в добитък контролиран дистационно. В бъдеще може да се окажем в една много парадоксална ситуация в която хем златото ще е много скъпо, хем никой няма да го иска на "улицата". Единственият начин за оползотворяване на стойността му ще бъде да го продадеш за електронни пари. Но регулациите може да направят това невъзможно. Тогава неизбежно ще се образува черен пазар за златото чрез нелегални посредници и алтернативни платформи за разплащания в тъмният интернет. А всеки който търгува със злато през тези платформи ще бъде обявен за престъпник и враг на режима.

        Ето един интересен експеримент направен в САЩ през 2012г.


        Изгледайте това видео за да разберете в каква ситуация всъщност се намираме! И имайте предвид че положението днес е още по сериозно.
        Постепенно превръщат хората в добитък неспособен да мисли.
        Last edited by alphaomega; 06.12.2020, 14:42.

        Коментар


        • Cyber Polygon е събитие всяка година на Световния Икономически Форум през юли.
          https://www.youtube.com/watch?v=tSuCuoQxI20 0.00-6.00 мин
          Тази година се изказват "опасения" за многобройни кибер заплахи, по-опасни от Ковид, спиращи елктрозахранването на болници, транспортни системи, електроцентрали .... и банки, и други шашкании на лошите хакери.
          И че, те вече били готови със резервен "отбранителен" вариант, като поемат водеща глобална роля за справяне със тази опасност.
          Обикновено такива симулативни игри на глобалистите, се случват в бъдещото, защо ли ;;
          Как иначе по-лесно да накарат чрез страх, широката маса да приеме дигиталните валути на ЦБ, след примерно няколкодневни прекъвания на големи фирми, плод на планирани акции от тях самите ;;
          Отделно и ЦБ изненадващо се разбързаха за тези техни валути да добият завършен вид, в САЩ през януари предстои да се гласува законопроекта за Фед долара.
          Либра - Фейсбук валутата, подкрепена от долара, се очаква и тя да е налична през януари, вече без пречки.
          Китайския дигитален юан вече е в пълно действие от седмица.
          Така че, Ковида и ваксините, не са единствените трудности пред хората.
          Само на тези със трицифрено IQ ще им светне, че стария изтъркан напальон ще продължи да блести със невидима светлина във интересните времена дето ни предстои да живеем.
          Last edited by hazard; 06.12.2020, 13:31.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от gtomm Разгледай мнение
            Към настоящия момент, според мен, е разумно да се инвестира в земя /ниви - добра категория и на добро място, с добър наем-рента/ и след това в физически благораднои метали - сребро, злато, платина и др.
            в момента хубавата земя(с добри ренти и много мераклии да я работят) е скъпа. по-добре ЦМ и в даден момент да се трансформират ЦМ->земя
            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

            Коментар


            • Първоначално изпратено от распутин Разгледай мнение

              Тя е права, да не търси логика, понеже по принцип това упражнение им е трудно, самия им мозък е разпределен различно, отделно ако е младо момиче до 30 год, как да стане ?
              Каква дълбочина на мисълта при индивиди по принцип, дето ненавиждат математика, физика, икономика, химия, политика, финанси, строителство ???
              Без чувство за време, дистанция, тегло, контрол на инвеститорския портфейл, менажерски способности.
              пропускаш най-важните причинно следствени връзки

              какво правят ( са направили) съседите, приятелите, роднините

              това са най-важните връзки в женския мозък
              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                жената ме отучи да търся логика и причинно-следствени връзки. .
                Тя е права, да не търси логика, понеже по принцип това упражнение им е трудно, самия им мозък е разпределен различно, отделно ако е младо момиче до 30 год, как да стане ?
                Каква дълбочина на мисълта при индивиди по принцип, дето ненавиждат математика, физика, икономика, химия, политика, финанси, строителство ???
                Без чувство за време, дистанция, тегло, контрол на инвеститорския портфейл, мениджърски способности.
                Last edited by распутин; 05.12.2020, 22:23.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                  Кога не е било разумно да се инвестира в ниви??? Ще се повторя но според мен благородните метали ще изостават от другите реални активи. По-добре мед.
                  Принципно златото не е актив който да ти носи печалба във времето тъй като стойността му е относително стабилна и се движи заедно с инфлацията +- 20%. като всяко по голямо отклонение би трябвало да се коригира в рамките на няколко месеца. Последните 15 години обаче златото изпреварва CPI и се стабилизира високо. Според мен това се дължи на голямото печатане на пари което започна след 2001г. и се ускори през 2008г.

                  Като сравним индексът на потребителските цени със цената на златото се вижда че се движат заедно но златото сега държи високи цени спрямо CPI.

                  2000г. CPI в САЩ е 170 а златото средно е 270
                  2010г. CPI в САЩ е 215 а златото средно е 1250
                  2015г. CPI в САЩ е 230 а златото средно е 1150
                  2020г. CPI в САЩ е 260 а златото средно е 1760

                  Сега печатането продължава с пълна сила. Даже вече преминаваме към електронии пари без никакъв контрол. Преди говорехме за милиарди а сега вече става въпрос за трилиони!

                  При това положение как златото да падне? Няма начин. Докато съществува сегашната система и безконтролното създаване на пари от нищото хората ще продължат да купуват злато и ще подържат цената му около сегашните съотношения спрямо CPI.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                    Мен например жената ме отучи да търся логика и причинно-следствени връзки.

                    Това изречение speaks books to me. Успех в живота!

                    Разбира се, за какво са им на хората тези затормозяващи мисловни упражнения? От използването им, или натрупваме излишни и лоши за самолюбието ни грешки, или, ако все пак не сгрешим, натрупваме допълнителни главоболия. Например, след като осъзнаем, че денят и нощта са следстве от движението кълбовидната планета Земя, първо се депресираме колко глупави сме били през всичкото това време, а после започваме да се питаме как успяваме да не изпаднем от нея из Космоса и други такива проблеми и така до безкрай.

                    Иначе и жените са прави. Не можем да разчитаме само на логическо мислене, често вреди, но и не можем да живеем без него.


                    Относно златото, аз следвам мисленето за стабилността и неотложната необходимост от търговски взаимоотношения. Ако централните и частните банки не са достатъчно компетентни да поддържат създадената от тях система, а на мен ми изглежда, че не са, рано или късно тя ще приключи и не виждам какво ще я замени. Ако все пак измислят нещо, тогава съм сбъркал, но засега не виждам как ще успеят.
                    Last edited by perin; 05.12.2020, 20:32.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от gtomm Разгледай мнение
                      Към настоящия момент, според мен, е разумно да се инвестира в земя /ниви - добра категория и на добро място, с добър наем-рента/ и след това в физически благораднои метали - сребро, злато, платина и др.
                      Кога не е било разумно да се инвестира в ниви??? Ще се повторя но според мен благородните метали ще изостават от другите реални активи. По-добре мед.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                        Виждал съм те какви ги пишеш в NYSE, прокламираш за някакави стартегии за следване на емоции, тласъци и тн..., но аз не мога да се съглася с нещо подобно. В момента тези си свои разсъждения се опитваш да ми ги пакетираш и тук!
                        Няма как да се съглася, че има чак толкова проницателни индивиди. Просто защото няма. Няма да се разберем, но то не е и нужно.

                        Освен това явно не съм се обяснил правилно в другата тема. Не вярвам в някакви стратегии; долен опортюнист съм. Гледам да разчитам на елементарен здрав разум, който се оказва изненадващо дефицитен.

                        Коментар


                        • И аз мисля, че варианта на Дент няма да стане, макар че, това е правилния вариант, за да се изкара въздуха от всички активи.
                          Нито Тръмп, нито Байдън няма да поемат тази политическа цена, така че, вървим към варианта на Шиф за обилно принтиране и обезценяване на долара.

                          Коментар


                          • Към настоящия момент, според мен, е разумно да се инвестира в земя /ниви - добра категория и на добро място, с добър наем-рента/ и след това в физически благораднои метали - сребро, злато, платина и др.
                            Какво ще стане, ако в България останат само цигани и държавни служители?!

                            Коментар


                            • QUO[TE=hazard;n3686807]Интересно мнение на Harry Dent като опонент на Питър Шиф, от оня ден:

                              Акциите ще се сринат с 40% до Април и няма да се възстановят в продължение на десетилетия (аналогия със японските акции от 80-те години)
                              Мисля, златото ще види окончателното си рали до 2200 долара за унция през следващата година, преди да падне до многогодишните минимуми. След 2022 г. новите минимуми трябва да представят нова възможност за закупуване. „От 2022 г. нататък ще купувам злато, то ще се задържи по-добре от повечето стоки“, каза той..........
                              [QUOTE]

                              Булшит. As usual.
                              Всеки "гений" с кристална топка периодично прави някакви прогнози с надежда поне веднъж да излезе прав ( като часовника) та белким стане известен и медийно популярен

                              "Why do we fall for such tricks and listen to market forecasters who are no better than astrologers. Because the human mind is a pattern seeking mind. We are all descended from people who are good pattern finders."

                              "Market forecasters will fill your ear but will never fill your wallet." Warren Buffett

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                                главният проблем с логиката е, че никога не можем да знаем всички входящи променливи. Т.е. правим изводи само от наличната информация. Да обаче никога не разполагаме с цялата информация. "логичните" изводи престават да са такива, в момента в който открием скритото. Тогава правим пляс по челото и си казваме, че те сега вече ни е ясно.


                                та твърде често нашата "логика" ни пречи да видим ясно нещата. Защото не искаме да си развалим хубавата насока която сме си построили предварително.
                                Променливите отново са плод на логична последователност на обстоятелства! Променливите не са извън логиката! Както казах единствено шанса е това, което винаги е скрито! Защото "шанса" може да включва изцяло нови и неизвестни обстоятелства, които изначално не могат да бъдат обхванати от логика!

                                Виждал съм те какви ги пишеш в NYSE, прокламираш за някакави стартегии за следване на емоции, тласъци и тн..., но аз не мога да се съглася с нещо подобно. В момента тези си свои разсъждения се опитваш да ми ги пакетираш и тук!

                                Тъй като сме в темата за златото, то бих дал няколко насоки относно логиката и променливите, като променливите могат да бъдат обхванати изцяло от логика, просто зависи от дълбочината на мисълта при отделния индивид! Ако един индивид има възможност със своята логична мисъл да обхваща, малко променливи и то главно повърхностни такива.... това не е защото променливите са скрити и трудно могат да бъдат дефинирани, това е защото дадения индивид до там са му възможностите!

                                Пример злато:

                                А. Повърхностни променливи
                                - инфлация
                                - лихви
                                - печатане на пари
                                Б. Средно дълбочинни
                                - политика
                                - потенциални шокови ситуации
                                - манипулации на пазара (като хипотеза)
                                В. Дълбочинни
                                - алчност на пазара
                                - корелация с други финансови активи
                                - "справедлива стойност" не реално, а в очите на публиката (балонизиране)

                                Какво ни казва примера? Публиката се огранчава предимно до (А), за (Б) е информирана, но рядко го отчита, за (В) голямата маса от хора, дори не знаят и, че съществува, но то си е там, не защото е скрита променлива(а защото е скрито от мисленето на масата)! В момент когато пазара на злато, както сега се движи, предимно от секция (В), всички, които гледат към А и Б, смятат, че всъщност на пазара липсва логика! А тя си е там!

                                Коментар

                                Working...
                                X