IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение
    И колко е било златото в лева през 2007 при Софикс 1900 и сега.
    Важното е,когато се сравняват активи ,не да се избира период на връх/дъно (макар и аз да го направих 1-2 пъти),a да се сравняват за няколко различни периода ,1,3,10г да речем и за сравнение да се посочи и инфлацията за тези периоди.
    Аз такива примери дадох вече няколко .БФБ бие категорично и безапелационно златото.Това са фактите.
    За в бъдеще също ще го бие
    Last edited by petrg5s; 18.01.2023, 10:09.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

      Аааа тогава,а сега колко е?
      Тея сметки отгоре са за хората в БГ,за мен цената е в $. Цената на златото в цял свят се гледа в $,понеже там са обемите.
      Ти ако искаш може да си я гледаш и в донги или рубли.
      За инвеститорите във физическо злато е важно да се спомене, че жълтото може да се оценява и търгува в Долари, но реално ние сме БГ потребители. Би следвало в БГ пазар да правим сравнение на жълтото във валутата с която печелим и харчим, а не в гущери. Ако работихме за гущери, то тогава бих се съгласил с теб.
      Видяхме цената на жълтото в Тавекса на 3900лв за унция, а в същия период цената му в гущери не беше по-висока от сега, просто разликата между валутната двойна гущер/евра бе в ~паритет. Сега на гущера му падна цената от 2лв на 1,8лв., като сега оставям на теб да сметнеш каква би била цената в момента на жълтото при 2лв за долар.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

        То и аз не мога да разбера ,но се пишат

        Ето ти и друг реален пример .Миналата година продавах на Тавекс и разни златари по 103лв ,сега е 104лв.А колко е инфлацията за периода?
        В акциите на БФБ който съм инвестирал всички са +20 до 30% оттогава.Атера пък даде дивидент ~15%,Неохим ~9%
        Това са голите факти.

        БФБ бие златото във всеки един период,във всяко едно отношение (то кое ли не го бие ) и за в бъдеще това ще се засилва,понеже второто няма потенциал за големи разстежи,докато първото е силно подценено на база активите който имат.
        И колко е било златото в лева през 2007 при Софикс 1900 и сега.
        Действително дъното на софикс спрямо златото беше достигнато по време на корона краша или 2012 година..Не съм го смятал точно но мисля че софикс е спаднал около 20 пъти спрямо златото. При такива абсурдни съотношение имаше нужда да отдъхне и да се възстанови. Според мен растежа на софикс спрямо златото ще продължи още максимум година, две. След това тенденцията отново ще обърне . При тези нива на глобалните дългове това е неизбежно. А дали златото отразява инфлацията . Златото тръгва доста по рано от развитието на инфлацията в реалната икономика Дори по време на дефлация и рецесия се представя много по добре. Примерно тежките дефлационни процеси в България между 2008-2012, златото се изкатери от 1000 до 1800-1900 като стоеше стабилно там . В лева беше повече.

        В случая сега Когато имаме инфлация в реалната икономика то вече е отразило тези процеси и в последствие пада под натиска на лихвите на централните банки.Златото беше паднало до 1050 долара преди да достигне 2000 малко след на корона краша.


        Супер цикълът на сурвините между 2000-2008 златото се движеше изцяло в корелация с тях Но политиката на централните банки беше малко по различна от сега.
        Така че златото се движи в зависимост какъв цикъл имаме.

        Софикс определение му е най комфортно в инфлацинна среда. Което също важи и за пазара на имоти в България.
        Вероятно заради валутният борд и българската народопсихология.
        Last edited by Майстора233; 18.01.2023, 10:01.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Бедният брoкер Разгледай мнение
          Не мога да повярвам, че такива неща се пишат тук.
          Ама ти ни предлагаш сега БФБ като шанса на десетилетието от друга страна, нали ???
          .
          То и аз не мога да разбера ,но се пишат

          Ето ти и друг реален пример .Миналата година продавах на Тавекс и разни златари по 103лв ,сега е 104лв.А колко е инфлацията за периода?
          В акциите на БФБ който съм инвестирал всички са +20 до 30% оттогава.Атера пък даде дивидент ~15%,Неохим ~9%
          Това са голите факти.

          БФБ бие златото във всеки един период,във всяко едно отношение (то кое ли не го бие ) и за в бъдеще това ще се засилва,понеже второто няма потенциал за големи разстежи,докато първото е силно подценено на база активите който имат.
          Last edited by petrg5s; 18.01.2023, 08:33.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Бедният брoкер Разгледай мнение
            2011 златото се купуваше на 2000-2500 лв, справка Тавекс, сега се купува на 3520 лв, тоест + 58% !!!
            Тоест по 5% на година, колкото едни отлични ДЦК или облигации, тоест колкото беше нормалната инфлация тогава.
            Аааа тогава,а сега колко е?
            Тея сметки отгоре са за хората в БГ,за мен цената е в $. Цената на златото в цял свят се гледа в $,понеже там са обемите.
            Ти ако искаш може да си я гледаш и в донги или рубли.
            Ако пък я сравняваш с инфлацията,ок,но трябва да покажеш и другите активи колко са поскъпнали за периода,което не си направил
            И цифрите също не са ти точни.Гледайки Gold/euro от 2011 върха до сега са 30%
            30% за 12 г също не може да бие инфлацията.Даже само миналогодишната на Пълен Провал

            Ми ти само в една супер консервативна акция на БФБ,като Атера, да ги беше вкарал повече щеше да вземеш от дивиденти само последните 4-5г
            Гледайки по-известните акции на БФБ пък ,за посочения период са дали 300-800%+
            Къде са 30%,къде са 300-800% .Ето ти реалното сравнение !

            Както казах,правилното такова е да да се сравнят няколко актива за различни периоди (като се покажат заедно със инфлацията за сравнение)

            п.с. и не знам защо модераторчетата продължават да трият по толкова неадекватен начин.Нямаше никакви обиди
            Last edited by petrg5s; 18.01.2023, 07:40.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

              А защо точно този период? Ако е купил 2011 си е точно на парите.12години е държал за тоя където духа и инфлацията му е подарък

              Правилно е няколко актива да се сравняват и то за различни периоди.Гледа се и инфлацията за периодите.При вашия пасив даже и това не може да биете,затова е в групата на аутсайдерите
              Не мога да повярвам, че такива неща се пишат тук.
              Ама ти ни предлагаш сега БФБ като шанса на десетилетието от друга страна, нали ???

              2011 златото се купуваше на 2000-2500 лв, справка Тавекс, сега се купува на 3520 лв, тоест + 58% !!!
              Тоест по 5% на година, колкото едни отлични ДЦК или облигации, тоест колкото беше нормалната инфлация тогава.
              Last edited by Бедният брoкер; 17.01.2023, 20:39.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Evgo
                Който е купил злато през 2000 г., днес то е по х 5 и х 6.
                А защо точно този период? Ако е купил 2011 си е точно на парите.12години е държал за тоя където духа и инфлацията му е подарък

                Правилно е няколко актива да се сравняват и то за различни периоди.Гледа се и инфлацията за периодите.При вашия пасив даже и това не може да биете,затова е в групата на аутсайдерите

                Коментар


                • Значи пише си човека че иска съвет свързан с инвестиция в злато и се появяваш ти да агитираш и обясняваш как БФБ това, БФБ онова. И да даваш генерални оценки на класове активи. Достатъчно време си изгубих с теб.

                  Снимката отлично се вижда и компанията и сумата. - вместо да се правиш на интересен дай да видим голямата позиция в Алтерко Или викаш сумата и за бабите пред блока не става.

                  Нищо като тръгне рекламата по ТВ-то и ще направиш по 5 и по 10

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                    От беглото сканиране на постовете ти предполагам си на 20 и нещо си, работиш нещо свързано с Ай Ти и едва ли имаш и 5 години на БФБ кумулативно. Това че ти конкретно не разбираш какво е изготвяне на инвестиционен профил, или как функционират базови структури на финансовите пазари си е лично твой проблем за който има решение - четене и малко повече скромност. Това че си купил акция и тя е направила 30, 50 или 100% не те прави финансов гуру и не ти гарантира място на пазарите в хоризонт от 20г.
                    И още нещо когато един ден ти се наложи да се грижиш и си основна опора на нещо повече от себе си - било то жена, дете, куче или котка, тогава ще коментираш ехидно какво отношение има този фактор спрямо това как начинаещ без опит трябва да подходи към капитала си.
                    И за протокола акции съм купувал още когато ти най-вероятно си ходил на училище.
                    Не знам как го правиш и какъв "талант" имаш ,но всяко едно твърдение тук за мен,ти е грешно с много до едно
                    Интуицията ,или по -скоро онова между ушите, хич ти ги няма.

                    Аз съдя по постовете ти и резултатите.Ето и една снимка не може да прикачиш като хората,какво остава за анализи.
                    И с такива снимчици може да впечатляваш бабите пред входа или децата,не и мен
                    Ако искаш може и конкретно да ти коментираме глупостите за "под 30г, без деца колко % в злато" ,но не мисля,че на някои ще е интересно.
                    Или това ,че като голям "специалист " агитираш за "актив" който не може да бие инфлацията краткосрочно и дългосрочно ( последните 1,3,10г) ,какво остава да спечелиш от този "актив" .....или по-скоро и дефакто пасив

                    Защо агитираш хората да си губят парите?

                    Last edited by petrg5s; 17.01.2023, 14:26.

                    Коментар


                    • От беглото сканиране на постовете ти предполагам си на 20 и нещо си, работиш нещо свързано с Ай Ти и едва ли имаш и 5 години на БФБ кумулативно. Това че ти конкретно не разбираш какво е изготвяне на инвестиционен профил, или как функционират базови структури на финансовите пазари си е лично твой проблем за който има решение - четене и малко повече скромност. Това че си купил акция и тя е направила 30, 50 или 100% не те прави финансов гуру и не ти гарантира място на пазарите в хоризонт от 20г.

                      И още нещо когато един ден ти се наложи да се грижиш и си основна опора на нещо повече от себе си - било то жена, дете, куче или котка, тогава ще коментираш ехидно какво отношение има този фактор спрямо това как начинаещ без опит трябва да подходи към капитала си.

                      И за протокола акции съм купувал още когато ти най-вероятно си ходил на училище.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                        Човек искренно ме развесели с този пост. Леко страшно е че не се шегуваш а си твърдо убеден в чутовните глупости който си написал. Да се чуди човек със всичките тези "предизвикателства" описани от теб как в основните 6 хъба на ден се превъртат средно около 120 милиарда долара в актив чиято обща стойност се оценява на над 11 трилиона.
                        Глупостите са в твоята глава.И постовете ти за инвестирането по 10% според това колко деца имаш и сега за БФБ.
                        И едно е да говориш глупости пред монитора,съвсем друго е да купуваш злато за 100млн пък било то и електронно
                        Четеш някви неща от нета и се радваш.Нито имаш опит,нито знания,това мога да кажа.

                        Коментар


                        • Човек искренно ме развесели с този пост. Леко страшно е че не се шегуваш а си твърдо убеден в чутовните глупости който си написал. Да се чуди човек със всичките тези "предизвикателства" описани от теб как в основните 6 хъба на ден се превъртат средно около 120 милиарда долара в актив чиято обща стойност се оценява на над 11 трилиона.

                          Ама така е като са глупави тия фонд мениджъри - вместо да си цъкат на подцени пазари с дневни обеми по малки от кваратален супермаркет те с глупости се занимават.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                            Това ще е златната кокошка в следващите 10г в БГ .Неразработен "пазар" на който заради ниската ликвидност всичко е силно подценено спрямо активите който има.
                            А в банките има планини от кеш подплашен от инфлация.Имотите са супер балон вече и всеки втори балък има поне 1 ипотека.
                            Малко реклама само трябва по ТВ да тръгне стадото и за 1 год такъв бум може да има на БФБ,че всичко да скочи х5-10

                            На Запад , на хората парите и пенсиите са в акции,а в БГ , политиците са им ги окрали и ги изпират в некви грозни тухли.
                            Но на всичко му идва реда
                            Проблемът на БФБ е свързан с несигурната политическа среда, корупция, несигурност, западащо население в страната, високата себестойност на производство и какво ли още не.
                            Да, БФБ е подценен, но за да се случи това което казваш трябва инвеститорите да имат сигурност, а това при нас без политическа воля и постоянство тан няма как да се случи.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                              . Представям си в какъв духовен потрес ще изпадне мениждър на фонд ако трябва да разтовари 100 милки на БФБ.
                              .
                              Аз пък се чудя откъде и как този мениджър ще купи физическо злато за 100 млн .
                              Истинско ли ще е или от китайските ментета,които заливат пазара.Ще рискува,пък каквото стане.
                              После как ще го транспортира до трезора.С чанти в комбито ? Как и къде ще го съхранява? Колко ще му струва всичкото това?
                              Трябва и допълнителни скъпи застраховки щото никои няма да покрие толкова злато
                              После когато го продава това злато за 100млн, може ли всичко да стане онлайн по тела за 2 мин ?

                              Но ако е малко по-умен този мениджър ,преди да прави всички тези сложни неща,нека си зададе въпроса ,защо този "актив" златото ,за последните 10 години (2013-2023) е поскъпнал само 15% и как ще си избие разходите по съхранение,застраховки,транспорт,спред,данъци,охра ни и т.н. ? бил ли е този"актив" инфлацията за последните 10г ? последните 3 ? поне последната?
                              Last edited by petrg5s; 17.01.2023, 06:53.

                              Коментар


                              • Тези даннии за оброт - реални ли са?

                                https://www.bse-sofia.bg/en/premium-market/

                                За пръв път виждам Фармацевтична компания с оценка от 300м евро и с дневен оборот от 1300 лева. По аналогията за кокошката - този оборот не стига и за едно златно яйце. По-скоро са към 500-600 обикновенни яйца.

                                Иначе абсолютно вярно ако инвестиционните фондове разберат за това какви възможности има у нас и започнат да се изливат пари към тази борса с тази ликвидност напълно реално си е да видим и Х 5 че и нагоре. Представям си в какъв духовен потрес ще изпадне мениждър на фонд ако трябва да разтовари 100 милки на БФБ.

                                Хм интересно защо от акцийте премиум сегмент до една тези който са били листнати към 2007 са доста надолу, хм какво ли се е случило в тази година.

                                Коментар

                                Working...
                                X