IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ThePawnbroker Разгледай мнение
    Защо гледате цената на златото в долари ! Аз ще ви я припомня в левове(немски марки), понеже продавам физическо злато на дребно от 1997г. Цените са в 14 карата - такова, каквото носят жените ви: 1998г беше 9лв/гр.; 2008г беше 18лв/гр. ; 2013г беше 35лв/гр.; 06.2019г беше 43лв/гр.... днес 10.12.23 е 68лв/гр. Това разбира се е борсовата цена. За изделия(пръстени, гривни и т.н.) сложете 10-15%, за плочки(инв.злато) 2.5% отгоре. Също помня 2008г, долара беше 1.25лв, а сега 1.82лв., но в магазина, кръчмата, служителите ми, все левове ми търсят, поне от 97 насам.....
    Защото златото се търгува основно в долари,а не в левове,евра или виетнамски донги.За толкова време ако не си го проумял, не знам оттам натаък какви изводи да си вадя....Цената на която търгуваш в дюкяна ти,зависи от тази в Gold/usd.
    И 14 карата злато и други тенекии може да носи жена ви,ние инвестираме/търгуваме с четири девятки

    Коментар


    • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
      Ще се радваме да имаме по-често коментари от хора, които са докосвали жълто, а не само хейтъри, които ни подмамват с фрази от рода на това, как жълтото не било хедж или някакъв вид инвестиция.
      Дано има и други съфорумници, които имат опит и биха споделили своя обективен опит и преценка за бъдещи котировки.

      Ами ти защо пишеш тогава,след като нямаш нито злато,нито си имал някога сейф,нито пък знаеш цената от първо лице.
      И когато хора споделят тази информация напълно безплатно,да твърдиш,че лъжат

      Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение
      В сегашната ера на предстоящ глобален икономически спад няма да има печеливши инвестиции! В каквото и да инвестираш все ще загубиш. Въпросът е от коя инвестиция ще загубиш най малко? Всеки да си прави сметката!

      Сега имотите са на мода. Всичко живо дето има кеш налива в имоти. Съвсем логично е точно тия да реват най много когато дойде истинската криза!
      Няма случай в историята при който масите с най полулярната инвестиция да са спечелили.
      +1000
      Last edited by petrg5s; 11.12.2023, 14:18.

      Коментар


      • В сегашната ера на предстоящ глобален икономически спад няма да има печеливши инвестиции! В каквото и да инвестираш все ще загубиш. Въпросът е от коя инвестиция ще загубиш най малко? Всеки да си прави сметката!

        Сега имотите са на мода. Всичко живо дето има кеш налива в имоти. Съвсем логично е точно тия да реват най много когато дойде истинската криза!
        Няма случай в историята при който масите с най полулярната инвестиция да са спечелили.

        Защо идва глобален икономически спад? Ами просто погледнете демографската структура на населението в развитите държави където се генерира 80% от оборота. Вижте също произхода на стоките, процента на кредитите и така нататък..... Положението е шах и мат! Никой няма да се измъкне без поражения от това което идва! Който оцелее оцелее. Това е.


        Last edited by lost in fx; 11.12.2023, 14:00.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от KrassyAndreev Разгледай мнение
          Аз обаче си мисля, че спрямо стандарта ни на живот в общ план, златото е по-достъпно от преди.
          Може да си е повишило цената в парична единица, но като цяло парите са се обеценили в по-голяма степен, отколкото златото е поскъпнало спрямо тях.
          Или какво искам да кажа... сега с едно и също количество жълт метал можеш да си позволиш по-малко неща като материални и услуги в реалния живот, отколкото преди, НО за същите неща ще са нужни много повече хартиени пари.
          Това означава по мои логически разсъждения, че златото като абсолютна стойност е поевтиняло, но като относителна спрямо парите - не.
          Един вид... ако спестяваш с парички - губиш. Ако спестяваш в злато, не губиш толкова много... обаче АКО трябва да го възприемаш всичко това като инвестиция - определено НЕ. И двете губят във времето
          П.П.
          За мен словосъчетанието "инвестиционно злато" няма смисъл Това не е инвестиция...
          +++
          Напълно съм съгласен. Отново се връщаме на сентенцията, че почти всичко опира до тайминга. В случая - 10г. чакане без особена промяна в цената, рути доходността за десетилетия напред. А през това време инфлацията не спи. Ако приемем, че е наистина 2%, то за 10г. имаме почти 22% обезценка на парите. Ако се калкулират и пропуснатите ползи, се оказва, че не само средносрочните, но и дългосрочните инвеститори в злато на този етап, пият хладка водичка. Затова и считам, че сега момента и нивата са особено подходящи, особено като се вземе предвид, очертаващата се политика на ФЕД.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от KrassyAndreev Разгледай мнение
            Аз обаче си мисля, че спрямо стандарта ни на живот в общ план, златото е по-достъпно от преди.
            Може да си е повишило цената в парична единица, но като цяло парите са се обеценили в по-голяма степен, отколкото златото е поскъпнало спрямо тях.
            Или какво искам да кажа... сега с едно и също количество жълт метал можеш да си позволиш по-малко неща като материални и услуги в реалния живот, отколкото преди, НО за същите неща ще са нужни много повече хартиени пари.
            Това означава по мои логически разсъждения, че златото като абсолютна стойност е поевтиняло, но като относителна спрямо парите - не.
            Един вид... ако спестяваш с парички - губиш. Ако спестяваш в злато, не губиш толкова много... обаче АКО трябва да го възприемаш всичко това като инвестиция - определено НЕ. И двете губят във времето
            П.П.
            За мен словосъчетанието "инвестиционно злато" няма смисъл Това не е инвестиция...
            През 90-те години заплатите на хората бяха ниски и жените много не купуваха златни неща, защото не им стигаха парите. Който си имаше от преди, си носеше. Монетката "Ал. Невски" беше много скъпа навремето през 1994 г., днес мога да си купя 2 бр. с месечните ми пари и да ми останат пари за преживяване.

            Младежите често слагат дебели ланци, по над 2000 лв, защото родителите им имат пари. Не се носят масово, но някой харесват, напр. лекари и фитнес маняци носят.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от KrassyAndreev Разгледай мнение
              Аз обаче си мисля, че спрямо стандарта ни на живот в общ план, златото е по-достъпно от преди.
              Може да си е повишило цената в парична единица, но като цяло парите са се обеценили в по-голяма степен, отколкото златото е поскъпнало спрямо тях.
              Или какво искам да кажа... сега с едно и също количество жълт метал можеш да си позволиш по-малко неща като материални и услуги в реалния живот, отколкото преди, НО за същите неща ще са нужни много повече хартиени пари.
              Това означава по мои логически разсъждения, че златото като абсолютна стойност е поевтиняло, но като относителна спрямо парите - не.
              Един вид... ако спестяваш с парички - губиш. Ако спестяваш в злато, не губиш толкова много... обаче АКО трябва да го възприемаш всичко това като инвестиция - определено НЕ. И двете губят във времето
              П.П.
              За мен словосъчетанието "инвестиционно злато" няма смисъл Това не е инвестиция...
              Правил съм сметка, преди време, колко яйца е купувала унция злато в САЩ около 1920 г и в днешно време. В сегашно време унцията купува доста повече яйца от тогава.
              Може да има известни колебания, но като цяло покупателната сила на златото се запазва с векове.
              По книгите съм срещал примери как месечната заплата в Англия в злато си е една и съща, цената на костюм и т.н.

              Коментар


              • Аз обаче си мисля, че спрямо стандарта ни на живот в общ план, златото е по-достъпно от преди.
                Може да си е повишило цената в парична единица, но като цяло парите са се обеценили в по-голяма степен, отколкото златото е поскъпнало спрямо тях.
                Или какво искам да кажа... сега с едно и също количество жълт метал можеш да си позволиш по-малко неща като материални и услуги в реалния живот, отколкото преди, НО за същите неща ще са нужни много повече хартиени пари.
                Това означава по мои логически разсъждения, че златото като абсолютна стойност е поевтиняло, но като относителна спрямо парите - не.
                Един вид... ако спестяваш с парички - губиш. Ако спестяваш в злато, не губиш толкова много... обаче АКО трябва да го възприемаш всичко това като инвестиция - определено НЕ. И двете губят във времето
                П.П.
                За мен словосъчетанието "инвестиционно злато" няма смисъл Това не е инвестиция...
                Last edited by KrassyAndreev; 11.12.2023, 12:35.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ThePawnbroker Разгледай мнение
                  Защо гледате цената на златото в долари ! Аз ще ви я припомня в левове(немски марки), понеже продавам физическо злато на дребно от 1997г. Цените са в 14 карата - такова, каквото носят жените ви: 1998г беше 9лв/гр.; 2008г беше 18лв/гр. ; 2013г беше 35лв/гр.; 06.2019г беше 43лв/гр.... днес 10.12.23 е 68лв/гр. Това разбира се е борсовата цена. За изделия(пръстени, гривни и т.н.) сложете 10-15%, за плочки(инв.злато) 2.5% отгоре. Също помня 2008г, долара беше 1.25лв, а сега 1.82лв., но в магазина, кръчмата, служителите ми, все левове ми търсят, поне от 97 насам.....
                  Поздравеления за обективната информацията! Ще се радваме да имаме по-често коментари от хора, които са докосвали жълто, а не само хейтъри, които ни подмамват с фрази от рода на това, как жълтото не било хедж или някакъв вид инвестиция.
                  Дано има и други съфорумници, които имат опит и биха споделили своя обективен опит и преценка за бъдещи котировки.

                  Коментар


                  • Защо гледате цената на златото в долари ! Аз ще ви я припомня в левове(немски марки), понеже продавам физическо злато на дребно от 1997г. Цените са в 14 карата - такова, каквото носят жените ви: 1998г беше 9лв/гр.; 2008г беше 18лв/гр. ; 2013г беше 35лв/гр.; 06.2019г беше 43лв/гр.... днес 10.12.23 е 68лв/гр. Това разбира се е борсовата цена. За изделия(пръстени, гривни и т.н.) сложете 10-15%, за плочки(инв.злато) 2.5% отгоре. Също помня 2008г, долара беше 1.25лв, а сега 1.82лв., но в магазина, кръчмата, служителите ми, все левове ми търсят, поне от 97 насам.....

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение

                      Ако наистина са ударили 300 кинта/месец(3600лв/год.), както е споделил Бръснарчето, трябва пари за 1 апартамент да се обърне в злато, че да излезе сметката.

                      1kg злато в момента е грубо 120к лв (10 кюлчета по 100гр.), при очакван ръст между 10 и 15% за догодина, означава, че 25-30% ще отидат за разходи по трезора и още 3.2% в спред. При по-малки суми, положението става още по-зле. За евентуална печалба под 10к/год. Нема да е тая. Остава си CFD-то.
                      300 за година плащам от Септември , не за месец.........Преди това беше 120.......
                      .ДСК...малка кутия

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение

                        Стана ли ти ясно сега как Петроспам пак излъга, бил имал там, бил имал другаде, чел нещо си ама недочел. Искал да имал, ама нямал, ама гледал как хората имали и искал и той да има, ама няма, ама щял да има, когато другите нямали. Всичко има и разбира човечеца, ама всъщност само си драска и дразни тези които наистина имат нещичко.
                        абе имАл
                        той нема дим у г5зо
                        трезор имАл
                        айде нЕма нужда
                        Last edited by ratten; 08.12.2023, 14:06.
                        препоръка е

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
                          Стана ли ти ясно
                          Ти да не мислеше,че е 3600лв година ве (300х12) хахах
                          И затова ли се отказа?

                          викаш 5 гр по 130лв =650лв кво да ги пазя с 3600лв
                          Last edited by petrg5s; 08.12.2023, 12:28.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
                            Стана ли ти ясно сега как Петроспам пак излъга, бил имал там, бил имал другаде, чел нещо си ама недочел. Искал да имал, ама нямал, ама гледал как хората имали и искал и той да има, ама няма, ама щял да има, когато другите нямали. Всичко има и разбира човечеца, ама всъщност само си драска и дразни тези които наистина имат нещичко.
                            На мен ми стана ясно,че идея си нямаш от сейфове,нито някога си питал,защото такива цени просто няма,нито пък някога си имал.
                            А то и няма нужда,за 5 гр
                            А оня цитирания с интелекта на маймуна е ясно,че няма как да му е станало ясно.То се иска малко и мозък между клепарите.А и също да си имал сейф,а не само да гледаш реклами по телевизора

                            п.ц. И в ПИБ съм имал и в Алианз съм имал сейф,даже и в Уникредит преди мноооого години Казвам му актуалните цени,от днес,защото ги менят всяка година,но ти няма как да го знаеш това,понеже никога не си имал.
                            Last edited by petrg5s; 08.12.2023, 12:11.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                              чети по-внимателно текстовете
                              и се опитвай да разсъждаваш над тях
                              Стана ли ти ясно сега как Петроспам пак излъга, бил имал там, бил имал другаде, чел нещо си ама недочел. Искал да имал, ама нямал, ама гледал как хората имали и искал и той да има, ама няма, ама щял да има, когато другите нямали. Всичко има и разбира човечеца, ама всъщност само си драска и дразни тези които наистина имат нещичко.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                                Аз те разбирам прекрасно,но ти не разбираш друго.
                                Неслучайно написах 4г седи на едно място.Ако тръгне след такъв дълъг период на консолидация,ръста ще е доста повече,а не само 10-15%
                                Атака на 3к не му мърдат,а това са 40-50%

                                Но по-вероятно е да падне
                                Тук съм съгласен. Но 10-15% ги дадох в краткосрочен план, вкл. и за годишна база, понеже смятахме разноските за касета.

                                Иначе да, има да наваксва и 40-50% в близките 2-3г. не му мърдат.

                                Предполагам, че спада за който говориш, е тест на нивата около 2000 в краткосрочен аспект?

                                Коментар

                                Working...
                                X