IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Интересен коментар на Джим Рикардс от вчера ;
    .
    Какво би могло да го натисне здраво над 2000 долара за унция и да се насочи по-нагоре?
    Има три основни вероятни причини:

    Първият е загуба на доверие в щатския долар в отговор на масивното печат на пари, за да се спасят инвеститорите в пандемията.
    Ако централните банки трябва да използват златото като ориентир, за да възстановят доверието, цената ще трябва да бъде 10 000 долара за унция или по-висока.
    Всяка по-ниска цена би принудила централните банки да намалят своите парични доставки, за да поддържат паритет, което би било силно дефлационно.

    П.П.Защо просто, ФЕД за да заздрави доверието в долара и не закупи достатъчно злато на 10к/унция, другите ЦБ как го правят, особено Китай и Русия и то срещу доларовите им резерви.
    Знам, че ще изглежда смешно и стряскащо за средния американец, ама преди години мисълта за отрицателните лихви беше лудост, сега е реалност в ЕС.

    Вторият двигател е просто продължение на биковия пазар от 2015.
    Използвайки предходния биков пазар като ориентир, (1999 - 2011 златото се качи 760%) това би довело до злато на 14 000 долара за унция или по-високо до 2025 г.

    Третият е изпадане в паника в отговор на ново бедствие.
    Това може да бъде под формата на "втора мощна вълна" от инфекции от вируса Ковид, пропадане на златен ETF, банка или борсата COMEX за спазване на физическите изисквания за доставка, победа на Джо Байдън на президентските избори или продължителни с месеци агресивни бунтове.
    Last edited by hazard; 09.06.2020, 23:25.

    Коментар


    • https://www.youtube.com/watch?v=-xfY5aaWBP4 Insider с Бисер Варчев. Принципно не работя с ТА и не си позволявам да давам краткосрочни прогнози, но тази засега е вярна.

      Коментар


      • Много интересно филмче и много поучително https://www.youtube.com/watch?v=AbY1mt1mASU

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Muller Разгледай мнение

          При тъкъв сценарии би трябвало да се изстреля. Защото спекулативния капитал ще я напомпа. Този сектор не е интересн в момента. Ако паднат сериозно ще се пазарува. Ако задържат или продължат да качват, което е съмнително в момента ще се пасува.
          Аз си пазарувам и допълвам, без да чакам нови дъна, просто защото нямам абсолютно никаква възможност да предвидя, дали златото би паднало 200 или да вдигне 200! Гледам генералния тренд и инвестирам на дълго! В дните когато влизам, почти винаги хващам дъната, да се похваля... , но ако някой се прави на толкова печен, че да тъвърди, че със сигурност златото ще падне с 150-200 та да пазари, това е просто глупост.

          Както казах, играчори много, но истината е, че това е несериозно да се предвижда. 200 надолу или нагоре е просто черно/червено!

          Изключвам тези, които цъкат на технически! Сега който смята, че наистина познава така и това го кара да е убеден в едно или друго, аз съм ОК, не ме интересува. Не гледам в подобна посока!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

            Всеки си преценя, аз казвам единствено какво е моето мнение!

            Скока при PAAS няма да е 1:1 с този при среброто, ако приемем, че то скъси спреда към злато.

            Според мен сметката за PAAS е много крива, защото ако в следващите 2 месеца златото стои застопорено на 1700, а среброто отиде на 25-27 и спреда със злато съответно на 45-40, финансовите им резултати дори и на двойна цена няма да променят положението им толкова радикално, че да им се промени цялостната оценка или ниския дивиден, който е изключително мижав, да стане съществен такъв!

            Разбира се PAAS като компания има бъдеще, ако златото не е на 1700, а на 6 000, а среброто се търгува на 40 съотношение.
            Всичко това добре, само че при този сценарий, самите златодобивни, част от които, много подценени, може да са направили и по-голям скок, спрямо този на PAAS ако цената на златото е 6K. Така погледнато, защо му е на някой да е в PAAS?

            От дъната март PAAS е грубо казано 120% нагоре, а от същото дъно златодобивните 80%. Релно разликата е стестнения спред! В дългосрочен план обаче, не съм убеден, че при скок на златото и сребро скъсяващо временно до 40 съотношение, ще рече PAAS Х2!
            Реално индустриалното търсене ще е зле за дълго, ако имаме подобен сценарий, а самата PAAS от към днешна дата, спрямо печалби и активи, както и пазарна капитализация, определено не може да се каже, че е подценена!

            Аз не казвам, че това е тотално избушена инвестиция, защото съм много бичи за металите! Въпроса е, че личното ми мнение е такова, че не смятам, че ще се представи по-добре дългосрочно спрямо някои златодобивни!

            Всеки си преценя обаче! Това е просто моето мнение и посочих защо!
            Другото, което трябва да се отчита като вариант, хипотезата среброто ДА НЕ топи спреда! Аз не бих го изключил!
            Едно време pipbel, ако не ме лъже паметта пускаше тука мохабети за съотношението злато-петрол!

            Не помня дали беше той на 100%, ама май той беше!
            Към днешна дата, който и да беше с тази теза, едва ли още я застъпва!

            Същото се отнася и за злато/сребро! Историята се повтаря, докато нещо не се повтори...

            Между другото, аз не изключвам и вариант, при който при голям бичи пазар на металите, среброто наистина да направи невероятни неща, дори повече и от това на най-смелите мечтатели. Към момента не виждам предпоставки обаче, но винаги се опитвам да съм отворен към възможности и не бих отричал дори и подобно нещо! Така или иначе обаче, докато няма предпоставки, нямам и причина да си мисля в тази насока!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

              Всеки си преценя, аз казвам единствено какво е моето мнение!

              Скока при PAAS няма да е 1:1 с този при среброто, ако приемем, че то скъси спреда към злато.

              Според мен сметката за PAAS е много крива, защото ако в следващите 2 месеца златото стои застопорено на 1700, а среброто отиде на 25-27 и с
              Всеки си преценя обаче! Това е просто моето мнение и посочих защо!
              При тъкъв сценарии би трябвало да се изстреля. Защото спекулативния капитал ще я напомпа. Този сектор не е интересн в момента. Ако паднат сериозно ще се пазарува. Ако задържат или продължат да качват, което е съмнително в момента ще се пасува.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Muller Разгледай мнение

                Това няма съществено значение.
                Съпостави я по твоите показатели с подобна златодобивна като капитализация. Нека проследиме и движенията от дъно до връх- Ще се окаже, че Паса е една идея по-добра инвестиция.
                Всеки си преценя, аз казвам единствено какво е моето мнение!

                Скока при PAAS няма да е 1:1 с този при среброто, ако приемем, че то скъси спреда към злато.

                Според мен сметката за PAAS е много крива, защото ако в следващите 2 месеца златото стои застопорено на 1700, а среброто отиде на 25-27 и спреда със злато съответно на 45-40, финансовите им резултати дори и на двойна цена няма да променят положението им толкова радикално, че да им се промени цялостната оценка или ниския дивиден, който е изключително мижав, да стане съществен такъв!

                Разбира се PAAS като компания има бъдеще, ако златото не е на 1700, а на 6 000, а среброто се търгува на 40 съотношение.
                Всичко това добре, само че при този сценарий, самите златодобивни, част от които, много подценени, може да са направили и по-голям скок, спрямо този на PAAS ако цената на златото е 6K. Така погледнато, защо му е на някой да е в PAAS?

                От дъната март PAAS е грубо казано 120% нагоре, а от същото дъно златодобивните 80%. Релно разликата е стестнения спред! В дългосрочен план обаче, не съм убеден, че при скок на златото и сребро скъсяващо временно до 40 съотношение, ще рече PAAS Х2!
                Реално индустриалното търсене ще е зле за дълго, ако имаме подобен сценарий, а самата PAAS от към днешна дата, спрямо печалби и активи, както и пазарна капитализация, определено не може да се каже, че е подценена!

                Аз не казвам, че това е тотално избушена инвестиция, защото съм много бичи за металите! Въпроса е, че личното ми мнение е такова, че не смятам, че ще се представи по-добре дългосрочно спрямо някои златодобивни!

                Всеки си преценя обаче! Това е просто моето мнение и посочих защо!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение


                  Аз пък съм много доволен от постовете на Майк , Че от как спре да пише Money по трудно определям посоката..........
                  Мъни сега е на барикадата- Кралицата майка го е призовала да брани короната.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                    600 годишно дъно не означава, че не може да стане 610 или 615 годишно!
                    PAAS е смесена но добива главно сребро!

                    Тя е скочила процентно толкова спрямо златодобивните, колкото процентно среброто стопи спреда, горе долу!

                    Ако среброто се кротне на 90 съотношение или пак го увеличи, не виждам смисъл да се инвестира там, а не в златодобивни!

                    Реално за на горе нищо не се печели, докато с оглед на волатилността, при спадове на PAAS те ще бъдат по-дълбоки.

                    Дивидента спрямо капитала, който дават е в пъти ПО-МИЖАВ, спрямо минодобивните при златото!

                    Освен ако някой не вярва, че до края на годината от 95 спреда ще иде на 40, не виждам защо би си струвало!
                    Това няма съществено значение.
                    Съпостави я по твоите показатели с подобна златодобивна като капитализация. Нека проследиме и движенията от дъно до връх- Ще се окаже, че Паса е една идея по-добра инвестиция.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение



                      Пак си наопаки!
                      1.В дългосрочен аспект PAAS имат много по-голям потенциал именно защото досега не е имало бичи пазар, в който среброто да не се представяа по-добре от златото. Ти очакваше бичи пазар - нали?! Или предричаш нещо, коедо досега не се е случвало - бичи пазар, при който златото outperform-ва среброто?!

                      2.Вместо да пишеш глупости, спретни едно есе защо стоковия пазар направи V-образно възстановяване - нещо, което ти обяви за НЕВЪЗМОЖНО и само съществуващо в главата на болни хора. Това е най-належащо сега. Най-силен беше по дъната. Прекрасен контраиндикатор се оказа, поздравления! Веднъж станало ясно, ще имаш своята полезност тук - не и по начина, който ти мислиш, но това не е важно

                      3.А занапред можеш да подготвиш есетата за липсата на галопираща инфлация през септември и злато от по 5000 долара догодина.

                      4.Ясно е че всиски ще са в стил как ти си бил прав, а пазарът греши или пък как нещо непредвидено е станало..но все пак.

                      1. Между това среброто да намали спреда спрямо злато, до това една компания като PAAS, да се представя по-добре спрямо предимно златодобивни компании има съществена разлика. Изключително елементарно е мисленето, че ако златото направи Х2 на днешната си цена, а среброто намали спреда от 95 на 50 да речем, то PAAS би направил двойно увеличение на капиталовия си растеж, спрямо капиталовия на златодобивните! Така погледнато дори и среброто да се представи за кратко по-добре от златото, това не означава 1:1 ръст за PAAS. Да не говорим, че и в исторически план среброто е изпреварвало златото, преди всичко като краткотрайни шипове, колкото за регистрирането на тази цена, което като кратковременно явление е изключително трудно даден инвеститор, да оцени на 100% точни момент и да хване възможно най-късия спред, за максимална печалба. Така или иначе обаче, тук важното е, че при PAAS, чисто фундаментално има неща, които са по-неблагоприятни спрямо много от златотдобивните!

                      2. Както ти казах термина "V образно" е по отношение на икономическия растеж, а не за възстановяване на капиталовите пазари. Приписваш ми неща, които не съм казвал! Ако ми намериш пост където да съм казал, че относно "КАПИТАЛОВИЯ ПАЗАР, НЯМА да има V shape", го изкарай този пост! Ако ли не, марш в мишата дупка, с лъжите и елементаризма, придружени от безкрайна комплексарщина и ненадминат нарцисизъм, от към самооценка! Това, което съм казвал е, че V shape няма да има в реалната икономика и БВП на страните!

                      3. Отново, тъй като елементаризма ти не е способен да роди нещо интересно от към критика, спрямо мен(въпреки голямото ти желание), говориш глупости за инфлацията! Както ти казах и миналия път, за да има инфлация от печатане и раздаване на пари, трябва да минат 9-12 месеца след отваряне на икономиките и затихване на здравния проблем. Никога не съм казвал, че есента ще има инфлация! Няма как инфлацията да се появи за месец. До вчера затворени вкъщи и свито потребление по чисто карантинни причини, на другия ден веднага инфлация. Ако сега се отворят икономиките напълно и няма втора вълна, брой 9-12 месеца.

                      4.Не си спомням някъде да съм писал, че пазара грешал, а аз съм бил прав! Ако съм писал, че ръстовете из капиталовия за мен се основават на фалшив оптимизъм, е просто личното ми виждане, а не тезис, в смисъл на това, че аз единствено сред всички смятам така. Тъкмо напротив, фалшив оптимизъм на капиталовите пазари е мнение, кеото се споделя, от едни от най-големите и доказани инвеститори, така че тук не говорим, за теза, която е строго специфична и изхождаща от Mike Florida, а говорим за мнение, което е широко споделено от мнозина, което включва и мен самия, в частност! Пореден изключително жалък опит за критика! Казах ти, че 2-3 пъти съм те зачитал! Моите писания са предимно разказвателни. Твоите за сметка на това, наистина са посветени на доказването, "КАК ВСИЧКО НА ПАЗАРИТЕ НА ТЕБ ТИ Е КАТО НА ДЛАН..." Любимите ти нарцистични спускания са от сорта... АЗ ВИ КАЗАХ...., КОГАТО НИКОЙ ДРУГ, НО АЗ.... ЩЕ ВИДИТЕ, ЧЕ ТОВА КОЕТО СЕГА ВИ КАЗВАМ... ВСИЧКО Е ЯСНО.... ВЪЗМОЖНО Е, НО...

                      Общо взето аз съм ти мишена, защото си тръгнал да се доказваш в групата, колко ги разбираш нещата и явно отнемам от вниманието...
                      Мойто момче, давай го малко по-полека, ще вземеш да получиш някой запек от злоба!

                      Защо има толкова злоба и агресия у някой, които би следвало да е умен и успял, който би следвало да има хубав живот и висок социален статус, на базата на това, колко много ги разбира нещата!

                      п.п.
                      По принцип, не се занимавам да отговарям на шутове в групата, но в твоя случай правя изключение, защото виждам, че агресията ти на писане демонстрира огромното ти желание за доказване на някаква компетентност, която държиш да изразиш в групата.
                      Моя съвет е просто да си пишеш каквото смяташ и по малко да се занимаваш с останалите участници и тяхната личност, а да пишеш преди всичко по същество, какво смяташ за едно или друго!

                      50% от поста, на който отговарям е някаква пишлегарска жлъч спрямо мен, която демонстрира едиснтвено злоба, а злобата е плод на безсилие и интелектуална несъстоятелност!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение



                        Пак си наопаки!
                        В дългосрочен аспект PAAS имат много по-голям потенциал именно защото досега не е имало бичи пазар, в който среброто да не се представяа по-добре от златото. Ти очакваше бичи пазар - нали?! Или предричаш нещо, коедо досега не се е случвало - бичи пазар, при който златото outperform-ва среброто?!

                        Вместо да пишеш глупости, спретни едно есе защо стоковия пазар направи V-образно възстановяване - нещо, което ти обяви за НЕВЪЗМОЖНО и само съществуващо в главата на болни хора. Това е най-належащо сега. Най-силен беше по дъната. Прекрасен контраиндикатор се оказа, поздравления! Веднъж станало ясно, ще имаш своята полезност тук - не и по начина, който ти мислиш, но това не е важно

                        А занапред можеш да подготвиш есетата за липсата на галопираща инфлация през септември и злато от по 5000 долара догодина.

                        Ясно е че всиски ще са в стил как ти си бил прав, а пазарът греши или пък как нещо непредвидено е станало..но все пак.

                        Аз пък съм много доволен от постовете на Майк , Че от как спре да пише Money по трудно определям посоката..........

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                          600 годишно дъно не означава, че не може да стане 610 или 615 годишно!
                          PAAS е смесена но добива главно сребро!

                          Тя е скочила процентно толкова спрямо златодобивните, колкото процентно среброто стопи спреда, горе долу!

                          Ако среброто се кротне на 90 съотношение или пак го увеличи, не виждам смисъл да се инвестира там, а не в златодобивни!

                          Реално за на горе нищо не се печели, докато с оглед на волатилността, при спадове на PAAS те ще бъдат по-дълбоки.

                          Дивидента спрямо капитала, който дават е в пъти ПО-МИЖАВ, спрямо минодобивните при златото!

                          Освен ако някой не вярва, че до края на годината от 95 спреда ще иде на 40, не виждам защо би си струвало!


                          Пак си наопаки!
                          В дългосрочен аспект PAAS имат много по-голям потенциал именно защото досега не е имало бичи пазар, в който среброто да не се представяа по-добре от златото. Ти очакваше бичи пазар - нали?! Или предричаш нещо, коедо досега не се е случвало - бичи пазар, при който златото outperform-ва среброто?!

                          Вместо да пишеш глупости, спретни едно есе защо стоковия пазар направи V-образно възстановяване - нещо, което ти обяви за НЕВЪЗМОЖНО и само съществуващо в главата на болни хора. Това е най-належащо сега. Най-силен беше по дъната. Прекрасен контраиндикатор се оказа, поздравления! Веднъж станало ясно, ще имаш своята полезност тук - не и по начина, който ти мислиш, но това не е важно

                          А занапред можеш да подготвиш есетата за липсата на галопираща инфлация през септември и злато от по 5000 долара догодина.

                          Ясно е че всиски ще са в стил как ти си бил прав, а пазарът греши или пък как нещо непредвидено е станало..но все пак.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Muller Разгледай мнение

                            Среброто е на 600 годишно дъно. Паса е смесена сребърно златна. На нива 10-12 долара може да се отвори спокойно позиция при нея отново и да се дъжи дългосрочно. Много малко останаха миннодобивни които стават за нещо- Съсипан сектор поради ред причини.
                            600 годишно дъно не означава, че не може да стане 610 или 615 годишно!
                            PAAS е смесена но добива главно сребро!

                            Тя е скочила процентно толкова спрямо златодобивните, колкото процентно среброто стопи спреда, горе долу!

                            Ако среброто се кротне на 90 съотношение или пак го увеличи, не виждам смисъл да се инвестира там, а не в златодобивни!

                            Реално за на горе нищо не се печели, докато с оглед на волатилността, при спадове на PAAS те ще бъдат по-дълбоки.

                            Дивидента спрямо капитала, който дават е в пъти ПО-МИЖАВ, спрямо минодобивните при златото!

                            Освен ако някой не вярва, че до края на годината от 95 спреда ще иде на 40, не виждам защо би си струвало!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                              Пан Американа, за мен не е добра опция, защото към днешните цени на среброто те са доста надценени чисто фундаментално!
                              Реално няма причина да се вярва, че на 100% среброто ще стопи спреда към злато, възможен е и обратен вариант дори.

                              Тежкото икономическо положение, няма да води до съществено индустриално търсене. Реално при по-съществени спадове PAAS може да изтрие почти всичко много бързо!

                              За мен това е доста хазартна и неустойчива инвестиция, която се основава преди всичко на вярването, че сребото ще стопи спреда, НО това не е ясно!
                              Въпреки, че този залог все пак смятам, че ще излезне, като цяло не смятам, че PAAS, ще направи толкова луд ръст, че да е оправдано да се предпочете пред златодобивач!
                              Много вероятно ръстовете спрямо златодобивачите да са сходни, а PAAS да не оправдава риска от към волатилност и в генерален план като доходност от бъдещи дивиденти, ако се държи повечко!

                              Реално само ако се случи някакво гмуркане като предвходното може би си струва да се купи за кратко, след което да се конвертира към златодобивач, при очакван изпреварващ ръст за кратко.
                              Ако имаме спад 30% до под 20, а при златодобивачите 7-8% спад, не смятам, че има каквато и да е изгодност да се влиза там!
                              Среброто е на 600 годишно дъно. Паса е смесена сребърно златна. На нива 10-12 долара може да се отвори спокойно позиция при нея отново и да се дъжи дългосрочно. Много малко останаха миннодобивни които стават за нещо- Съсипан сектор поради ред причини.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                                Шът, тихо.
                                Добре де и на 6 долара съм и навит- Вече се познаваме с тази позиция много добре.

                                Коментар

                                Working...
                                X