IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

    Ако сложиш само 1/2 от спайчо на х2 лост (SSO) - и последните 40г ще го биеш при също доста прилична вола..

    Ние с тебе май сме на 1 вълна, и аз съм я яхнал от 10 месеца насам.
    В момента съм грубо на 40/35/25% spy iau tlt.
    Всъщност при мен подлежат на промяна ( или не) на месечна база тия съотношения.
    Освен фиксираната класическа част отделно си водя и левърджната, както и моментумна с 2-те най добри от 3-те. Отделно друг вариант с ротация на най доходния моментум маркет вместо спай.Дори и има опция с ZIV включен, но не го играя. Кеша е елиминиран априори.

    Моментума ми включва понастоящем спай и злато, но ако трежъритата продължават и следващите дни в тоя дух нищо чудно петък на затваряне ( преглеждам на всяко 10 и 25 число 3мес доходност) да заменят спайчо.
    Съотношението в портфейла, който споменах дава оптимална доходност при мин. волатилност особено за човек който не влага време, знания и емоции! Демек пасивен портфейл, който се представя добре във всякакви условия – инфлация, дефлация, разтеж, стагнация и пр. Фърляш и не го мислиш!
    BTW емперично е доказано, че професионалните фондове, които бият пазара са 2-5%, да не кажа че са и под 1% щото голяма част от губещите всъщност се ликвидират, мърджват и на практика кривят статистиката. Така че за човек, който иска да си сложи някъде заработените с под на челото пари без да им бере страха това е най-удачния дългосрочен подход.
    Ако човек подразбира по нещо може и да прави тактическа реалокация, но не е за всеки . Изисква много опит, дисциплина и познания, с каквито много малко хора разполагат.
    В момента на гребена на вълната са акциите от САЩ, Индия, Аржентина, южна корея и пр. Въпросът е докога?!?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

      Темата е дълга! И едва ли някой може да предвиди какво и кога ще се случи. За вдигането на лихвите се говори от няколко години пък тренда е низходящ от 80те. Сега ще ги вдигнат още малко, ще забуксува икономиката и пак ще ги свалят.
      Стратегията е кажи речи неутрална за класовете активи и ако някой иска повече диверсификация може да добави и акции на развиващите се пазари, както и средносрочни (7-10 год облигации). За цвят може да се сложат бондове на развиващи се пазари, но като цяло хАмериканците ще са хегемони още доста години (по много причини). Възвръщаемостта е доста прилична (всъщност бие SPY-a за последните 20 години) и спадовете когато ги има са в порядъка на 3-5% (примерно 2008ма).

      П.с веднъж годишно се ребалансира до началните съотношения.
      Бие СиП 500 за последните 20 години, но по принцип исторически акциите значително бият облигациите за почти вески минал период от 30 г. И колко още надолу може да пада доходоносността на облигациите?

      Трудно ми е да си представя, че облигациите ще подължат да бият още дълго.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Дядо Коледа Разгледай мнение
        Прав си с изключение на пипането,че попаните ги купуват след това само като материал.
        Добре, че поясняваш Не съветвам да се ОТВАРЯТ. Да се държат както са купени.
        Never insert a 747 Jumbo Jet up your nose!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
          Тоя спайчо на месечна прилича на възхода на катраните от Алберта ...
          http://finviz.com/quote.ashx?t=SPY&ty=c&ta=0&p=m
          ​​​​​​И от тотото да съм спечелил няма да сложа пари на него на тия нива....
          Te тия възклицания от над петилетка ги чувам редовно. Ма оно все си върви нанагоре.
          Пък и кво му е, понадуто верно, ама като махнеш няколко фанги и подобни мании от уравнението и реално си е по евтинко от половината бг сергия...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от RedMod Разгледай мнение

            От личен опит ти казвам, че колкото повече го мислиш - толкова по-сложно става Четеш повече - задаваш си повече въпроси. Научаваш повече-искаш да знаеш още......

            Аз лично бях в твоята ситуация през 2011та. До днес когато мога купувам от та...с различни монети или кюлчета.

            Всички съвети които ти дава Грую, са точни. Просто не можеш да го разбереш защото не си предприел 1вата крачка да отидеш и направиш покупка.

            Моя съвет към теб е:

            1. Отговори си сам дали си сигурен, че така искаш да запазиш стойността на тези пари? Ако ДА още утре отиди и купи едно кюлче (което ти харесва) и една монета(която ти харесват)
            2. Прибери се, разглеждай ги пипапай ги, каквото искаш ги прави но ги виж на живо не на картинка!
            3. Не си налагай тежки срокове от 15-20г. Ако ти потрябват пари можеш всеки един момент да продадеш част от купеното (затова е и съвета на Грую да са различни грамажи)
            4. Разбери че това е процес. Не е еднократно действие! Тоест грешно е да отидеш утре и да купиш с 40К злато и 15 години да го закопаеш.
            5. Златото е в долари, ние излизаме от левове. Така факторите му в левова равностойност стават два. 1.Борсова цена и 2. курс долар-лев.

            За да ме разбереш тези 5 точки ще ти разкажа преживяното от мен.

            През 2011та като теб реших, че ще отида и ще купя злато. За няколко месеца заради същото като твойто любопитство купих от всички монети и различни кюлчета. Прибрах го, но пусто понеже вече притежавам злато ме гложди през известно време какво става с моята инвестиция!!! Чета, гледам а то пада!!! Викам, а какво стана уж го купих за съхранение на парите а сега не само лихва не взимам а и губя!

            След като влезнах в този форум и изчетох куп други ENG сайтове, разбрах че за да си ОК - това е процес. Дебнеш и купуваш - ПОСТОЯНО. За да имаш различни продукти на различни цени и ако се наложи(преди 15-20годишнина), продаваш тези които си купил най-изгодно спрямо днешната борсова цена. С времето разбрах и силата на курса на долара защото ние печелим и излизаме от ЛЕВОВЕ.

            Пример:
            2011та купувах злато при цена на 1 унция от около 1800$, курс 1лев към - 1$ - около 1.44лв. Тоест 1унция (канадски лист, филхармония...) ми е струвала 2592лв!!! Цена която днес 6 години по късно е 2417лв (една унция е 1250$, курса е 1.81лв.)

            Тоест какво като златото е загубило 25% и повече от стойността на борсата!

            Решението на този проблем е постоянно купуване, сметки и дебнене на перфектната комбинация от борсова цена и курс $ - лв.

            През тези години хванах спадовете на златото и покупки на по-нисък курс. Така намалих първоначално високата цена на която си купих първите унции.

            Затова плюс златото, чети и за долара. Моя съвет е да прецениш кога и да обърнеш част от парите в долари и при изгоден курс да сменяш и купуваш злато:

            Преди няколко дни златото удари 1200 (нещо което всички любезни съфорумци тук споделиха, че очакват) Имам купени долари на 1.55. Когато това стана отидох смених доларите на 1.83 и купих унция. В цифри струваше: 2327, но на мен ми излезе 2082( заради обмяната на долари)

            Дано да си ме разбрал и да съм ти бил полезен
            Прав си с изключение на пипането,че попаните ги купуват след това само като материал.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение
              Дааа, ще трябва много да се мисли. Лошото е, че 2 дена не съм на едно и също мнение След всяко мнение прочетено тук си казвам : да, добър съвет, така ще направя и аз. После следващо,пак смислено... и следващо. За което съм ви супер благодарен на всички. Под наполеони/дукати това ли имате в предвид
              https://tavex.bg/zlato/20-frenski-franka-napoleon/
              https://tavex.bg/zlato/4-avstriiski-dukata/
              От личен опит ти казвам, че колкото повече го мислиш - толкова по-сложно става Четеш повече - задаваш си повече въпроси. Научаваш повече-искаш да знаеш още......

              Аз лично бях в твоята ситуация през 2011та. До днес когато мога купувам от та...с различни монети или кюлчета.

              Всички съвети които ти дава Грую, са точни. Просто не можеш да го разбереш защото не си предприел 1вата крачка да отидеш и направиш покупка.

              Моя съвет към теб е:

              1. Отговори си сам дали си сигурен, че така искаш да запазиш стойността на тези пари? Ако ДА още утре отиди и купи едно кюлче (което ти харесва) и една монета(която ти харесват)
              2. Прибери се, разглеждай ги пипапай ги, каквото искаш ги прави но ги виж на живо не на картинка!
              3. Не си налагай тежки срокове от 15-20г. Ако ти потрябват пари можеш всеки един момент да продадеш част от купеното (затова е и съвета на Грую да са различни грамажи)
              4. Разбери че това е процес. Не е еднократно действие! Тоест грешно е да отидеш утре и да купиш с 40К злато и 15 години да го закопаеш.
              5. Златото е в долари, ние излизаме от левове. Така факторите му в левова равностойност стават два. 1.Борсова цена и 2. курс долар-лев.

              За да ме разбереш тези 5 точки ще ти разкажа преживяното от мен.

              През 2011та като теб реших, че ще отида и ще купя злато. За няколко месеца заради същото като твойто любопитство купих от всички монети и различни кюлчета. Прибрах го, но пусто понеже вече притежавам злато ме гложди през известно време какво става с моята инвестиция!!! Чета, гледам а то пада!!! Викам, а какво стана уж го купих за съхранение на парите а сега не само лихва не взимам а и губя!

              След като влезнах в този форум и изчетох куп други ENG сайтове, разбрах че за да си ОК - това е процес. Дебнеш и купуваш - ПОСТОЯНО. За да имаш различни продукти на различни цени и ако се наложи(преди 15-20годишнина), продаваш тези които си купил най-изгодно спрямо днешната борсова цена. С времето разбрах и силата на курса на долара защото ние печелим и излизаме от ЛЕВОВЕ.

              Пример:
              2011та купувах злато при цена на 1 унция от около 1800$, курс 1лев към - 1$ - около 1.44лв. Тоест 1унция (канадски лист, филхармония...) ми е струвала 2592лв!!! Цена която днес 6 години по късно е 2417лв (една унция е 1250$, курса е 1.81лв.)

              Тоест какво като златото е загубило 25% и повече от стойността на борсата!

              Решението на този проблем е постоянно купуване, сметки и дебнене на перфектната комбинация от борсова цена и курс $ - лв.

              През тези години хванах спадовете на златото и покупки на по-нисък курс. Така намалих първоначално високата цена на която си купих първите унции.

              Затова плюс златото, чети и за долара. Моя съвет е да прецениш кога и да обърнеш част от парите в долари и при изгоден курс да сменяш и купуваш злато:

              Преди няколко дни златото удари 1200 (нещо което всички любезни съфорумци тук споделиха, че очакват) Имам купени долари на 1.55. Когато това стана отидох смених доларите на 1.83 и купих унция. В цифри струваше: 2327, но на мен ми излезе 2082( заради обмяната на долари)

              Дано да си ме разбрал и да съм ти бил полезен
              Never insert a 747 Jumbo Jet up your nose!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                Ако сложиш само 1/2 от спайчо на х2 лост (SSO) - и последните 40г ще го биеш при също доста прилична вола..

                Ние с тебе май сме на 1 вълна, и аз съм я яхнал от 10 месеца насам.
                В момента съм грубо на 40/35/25% spy iau tlt.
                Всъщност при мен подлежат на промяна ( или не) на месечна база тия съотношения.
                Освен фиксираната класическа част отделно си водя и левърджната, както и моментумна с 2-те най добри от 3-те. Отделно друг вариант с ротация на най доходния моментум маркет вместо спай.Дори и има опция с ZIV включен, но не го играя. Кеша е елиминиран априори.

                Моментума ми включва понастоящем спай и злато, но ако трежъритата продължават и следващите дни в тоя дух нищо чудно петък на затваряне ( преглеждам на всяко 10 и 25 число 3мес доходност) да заменят спайчо.
                Тоя спайчо на месечна прилича на възхода на катраните от Алберта ...
                http://finviz.com/quote.ashx?t=SPY&ty=c&ta=0&p=m
                ​​​​​​И от тотото да съм спечелил няма да сложа пари на него на тия нива....
                За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                  Темата е дълга! И едва ли някой може да предвиди какво и кога ще се случи. За вдигането на лихвите се говори от няколко години пък тренда е низходящ от 80те. Сега ще ги вдигнат още малко, ще забуксува икономиката и пак ще ги свалят.
                  Стратегията е кажи речи неутрална за класовете активи и ако някой иска повече диверсификация може да добави и акции на развиващите се пазари, както и средносрочни (7-10 год облигации). За цвят може да се сложат бондове на развиващи се пазари, но като цяло хАмериканците ще са хегемони още доста години (по много причини). Възвръщаемостта е доста прилична (всъщност бие SPY-a за последните 20 години) и спадовете когато ги има са в порядъка на 3-5% (примерно 2008ма).

                  П.с веднъж годишно се ребалансира до началните съотношения.
                  Ако сложиш само 1/2 от спайчо на х2 лост (SSO) - и последните 40г ще го биеш при също доста прилична вола..

                  Ние с тебе май сме на 1 вълна, и аз съм я яхнал от 10 месеца насам.
                  В момента съм грубо на 40/35/25% spy iau tlt.
                  Всъщност при мен подлежат на промяна ( или не) на месечна база тия съотношения.
                  Освен фиксираната класическа част отделно си водя и левърджната, както и моментумна с 2-те най добри от 3-те. Отделно друг вариант с ротация на най доходния моментум маркет вместо спай.Дори и има опция с ZIV включен, но не го играя. Кеша е елиминиран априори.

                  Моментума ми включва понастоящем спай и злато, но ако трежъритата продължават и следващите дни в тоя дух нищо чудно петък на затваряне ( преглеждам на всяко 10 и 25 число 3мес доходност) да заменят спайчо.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение
                    Дааа, ще трябва много да се мисли. Лошото е, че 2 дена не съм на едно и също мнение След всяко мнение прочетено тук си казвам : да, добър съвет, така ще направя и аз. После следващо,пак смислено... и следващо. За което съм ви супер благодарен на всички. Под наполеони/дукати това ли имате в предвид
                    https://tavex.bg/zlato/20-frenski-franka-napoleon/
                    https://tavex.bg/zlato/4-avstriiski-dukata/
                    Heма да се косиш,бъди като Левски : ако спечелиш,значи не си загубил,ако загубиш ,губиш само ти. Парите са за харчене,все някой трябва да върти икономическия оборот,всичко останало е заблуда,но си се насочил в правилна посока,ако парите реално няма да ти трябват едни 10години.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                      40% в акции (примерно SPY)
                      50% дългосрочни облигации (TLT)
                      10% в злато (GLD)

                      8-10% годишна възвръщаемост и ще спиш спокойно. А след 15-20 години ако се сетиш за съвета ще пиеш по една ракия за мое здраве.

                      п.с като се има предвид, че бичия пазар при акциите е вече в пенсионна може да редуцираш SPY на 30% за сметка на другите две.
                      ед,
                      аз лично в първите 2 точки не виждам потенциал в момента ... виж като падне с 50% пазара ок, но дотогава далеч от дълги spy .. даже бих издумкал едни дискотечни 5 бона за спорта за едни пут опции със страйк юни 2018 пролетта на ниво 200 пък ако дойде Тръмпмагедона може да се захлеби сериозно...ако не дойде здраве.

                      оставтете тази работа темата е за златото.

                      по отношение на акциите много пъти съм питал все без отговор... да приемем че имате яко накупени през посредника... е един хубав ден ставате и посредника ви го няма..не отговаря и сайта му не работи.... какво правим тогава.

                      в БГ поне в това отношение сме лесни имаме централен депозитар там срещу егн-то ви излиза кой какво къде.

                      но как ще докажа и къде ще се жалвам ,че има GLD ако утре гръмне посредника...и не казвайте, че не се е случвало.. при всяко сериозно сътресение на пазара окапва по някой брокер,който съвсем случайно се окзава, че не е спазвал правилата....

                      човекът търси сигурност ние в какви филми го вкарваме, но като го чета не мога да си го представя сивия как вкарва 20К в злато и след месец цената ако хлътне с 30% сигурно ще се самозапали.... 2007-ма като спихна лимън спихна всичко засмукано от липсата на ликвидност...златото и среброто също...ако че после върнаха по 4-5 към 2012... това трябва да е ясно на всички.

                      избухне ли криза и изчезне ли ликвидността има само един цар - Цар КЕШ, но държането на кеш е като да подмяташ горещ картоф

                      уесно нема!


                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                        Дългосрочни облигации. ED, според тебе лихвата (US 10YR) няма ли да се дига?

                        Или имаш предвид облигаци на възникващи пазари, джънк бондс или нещо друго?
                        Темата е дълга! И едва ли някой може да предвиди какво и кога ще се случи. За вдигането на лихвите се говори от няколко години пък тренда е низходящ от 80те. Сега ще ги вдигнат още малко, ще забуксува икономиката и пак ще ги свалят.
                        Стратегията е кажи речи неутрална за класовете активи и ако някой иска повече диверсификация може да добави и акции на развиващите се пазари, както и средносрочни (7-10 год облигации). За цвят може да се сложат бондове на развиващи се пазари, но като цяло хАмериканците ще са хегемони още доста години (по много причини). Възвръщаемостта е доста прилична (всъщност бие SPY-a за последните 20 години) и спадовете когато ги има са в порядъка на 3-5% (примерно 2008ма).

                        П.с веднъж годишно се ребалансира до началните съотношения.

                        Коментар


                        • Дългосрочни облигации. ED, според тебе лихвата (US 10YR) няма ли да се дига?

                          Или имаш предвид облигаци на възникващи пазари, джънк бондс или нещо друго?

                          Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                          40% в акции (примерно SPY)
                          50% дългосрочни облигации (TLT)
                          10% в злато (GLD)

                          8-10% годишна възвръщаемост и ще спиш спокойно. А след 15-20 години ако се сетиш за съвета ще пиеш по една ракия за мое здраве.

                          п.с като се има предвид, че бичия пазар при акциите е вече в пенсионна може да редуцираш SPY на 30% за сметка на другите две.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение
                            Дааа, ще трябва много да се мисли. Лошото е, че 2 дена не съм на едно и също мнение След всяко мнение прочетено тук си казвам : да, добър съвет, така ще направя и аз. После следващо,пак смислено... и следващо. За което съм ви супер благодарен на всички. Под наполеони/дукати това ли имате в предвид
                            https://tavex.bg/zlato/20-frenski-franka-napoleon/
                            https://tavex.bg/zlato/4-avstriiski-dukata/
                            40% в акции (примерно SPY)
                            50% дългосрочни облигации (TLT)
                            10% в злато (GLD)

                            8-10% годишна възвръщаемост и ще спиш спокойно. А след 15-20 години ако се сетиш за съвета ще пиеш по една ракия за мое здраве.

                            п.с като се има предвид, че бичия пазар при акциите е вече в пенсионна може да редуцираш SPY на 30% за сметка на другите две.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение
                              Дааа, ще трябва много да се мисли. Лошото е, че 2 дена не съм на едно и също мнение След всяко мнение прочетено тук си казвам : да, добър съвет, така ще направя и аз. После следващо,пак смислено... и следващо. За което съм ви супер благодарен на всички. Под наполеони/дукати това ли имате в предвид
                              https://tavex.bg/zlato/20-frenski-franka-napoleon/
                              https://tavex.bg/zlato/4-avstriiski-dukata/
                              Основния въпрос е дали изобщо да инвестираш в злато, и ако ДА, каква част от спестяванията да вкараш в него.
                              Второстепенен въпрос е, дали монета, кюлче и каква разфасовка!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                                Златото е най-фиатната суровина

                                Т.нар. фиатни пари не са фиатни, защото не са някакви жетони създадени от нищото. Зад тях стоят обещания на бизнеси, хора с доходи, властта на държавата да облага с данъци, реални активи данени в залог или ипотека, и т.н. В сравнение с кредитните пари, златото е квинтесенцията на фиата
                                Друже, ти изобщо не знаеш какво означава фиатни пари. Това са парични знаци. Знаци, които можеш да нанесеш на салфетка, на амбалажна хартия, да си ги нарисуваш като татос на дедовия и т.н. Тези знаци не съдържат никаква стойност, те имат стойност само когато тръгнеш да се бършеш с тях, да увиеш нещо или пък направиш опит да си изтриеш татоса по по-безболезнен начин така, че да не повредиш мотовилката. Златото, за разлика от знаците, съдържа стойност, на него нищо не е нарисувано - мериш го и го разменяш за стоки и услуги. Има огромна разлика между съдържание и пренос на стойност. Златото съдържа стойност, а амбалажната хартия или паричният знак, както икономистите я наричат, за да заблуждават профаните с наукоемки изрази и понятия - пренася стойност. И ако няма размяна, хартията избелява и знаците по нея се размиват до образа на следи от увивано сирене. Докато златото не си мени грамажа във времето, освен ако не те ударят в кантара. В този смисъл човечеството е изградило днес цивилизация, която е аномалия относно начина на действие на паричната система. Това не може да продължи до безкрайност, защото има една наука за теория на управлението, в която се разказва за устойчивите и неустойчивите системи. Те се описват с математически модели и се доказва с уравнения дали една система е устойчива или неустойчива. Съвременната парична система без парична котва се описва с модела на огромна каца без дъно, която непрекъснато трябва да пълниш с вода по-бързо, отколкото изтича, за да може да бъде винаги пълна. Проблемът не е в кацата, а в дебита на градинския маркуч, с който я пълниш - биха казали апологетите на Баронмюнхаузеновата световна икономика. Но това вече е диалектика и така можеш да стигнеш до управителя на завода за гумени изделия. Ако секретарката му не го е олабила, стигаме до пеперудата на Конрад Лоренц, дето трепнала с крила в единия край на света, което предизвикало цунами на другия. Всичко станало заради едното ... олабване.

                                Коментар

                                Working...
                                X