IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение

    От първите 2 реда разбрах само цифрите и процентите А аз нямам навика да се занимавам с неща който тотално не разбирам. Не че от злато разбирам, но ми се струва най-лесно леко да почна да разбирам. Щ кажете : Има си професионалисти, те ще се справят. Но както казах съм недоверечив(живота ме е научил), и за да се доверя на професионалист той трябва да е по-добър от мен. В случая няма как да оценя брокера, защото нямам никакви знания на тема акции, облигации и т.н, за да мога да му се доверя.

    Но съм много благодарен за идеите и вниманието което ми обръщате
    Май френ, ясно е че когато не разбираш нещо не смееш да направиш първата стъпка, но в крайна сметка избора и парите са си твои. Стратегията и стъпките са прости! Ако проявиш интерес ще ти дам повече яснота, ако не здраве да е. Ще станеш колекционер на златни монетки и ще им се радваш следващите 10-20 години (в което няма нищо лошо разбира се).

    Във форума се сблъскват двете противоположности и някои хора говорят за апокалипсис и заличаване на паричната система каквато я има в момента, а други са на противоположно мнение и смятат че златото е просто метал, който няма място в портфейла. Истината за повечето неща в живота е обикновено по-средата (в баланса).

    Простото обяснение на няколкото реда от предишния пост е че НЕ трябва да слагаш парите в една кошница! Нито ти, нита аз, нито който и да е от списващите тука (че и световни известните имена в инвестиционния бранш) могат да отгатнат какво ще се случи след месец, година а да не говорим за след 20-30 (а ако някой го направи ще е по-скоро късмет)! Това което знаем обаче е че парите в КЕШ губят покупателната си стойност във времето и за да се справиш с това трябва да ги инвестираш по подходящ начин, който носи по-висока от инфлацията възвръщаемост. Златото има своето място в портфейла, но не и като основна част от него.

    За да добиеш представа каква е разликата в това парите ти да запазят относителната си стойност (ако всичко ти е в злато) и това да имат реална възвръщаемост демек да работят за теб си представи, че след 20 години твоите 20 000 ще имат приблизително същата покупателна стойност каквато имат и днес. Историята показва, че дългосрочно златото, земята и в някаква степен недвижимите имоти запазват покупателната стойност или се движат с темпа на инфлацията. Ако обаче за същия период имаш 8-10% възвръщаемост то парите ти ще имат над 3 пъти по-висока покупателна способност (нето от инфлацията)!
    Но както казах дъ чойс из йорс!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

      СИП може и да бие облигациите, но в съотношението което описах едва ли?!? дългосрочната възвръщаемост на СИП е малко над 10%, а на микс портфейла е 9+ процента. СИП има спадове м/у 30 и 50% последните години, които нормалният инвеститор (разбирай 99.99%) няма да ги преживее и няма да държи, докато спада на портфейла който споменах е от порядъка на 3-5%. М-у 1928 и 1932 спада кумулативно е около 20%, а при СИП е 80%. Да те видя дали ще стискаш акциите ако ти паднат с 30, 40 и нагоре процента
      Изпускаш един факт! Облигациите са много по-зависими като фундамент от политическата среда отколкото една международна корпорация включена в индекса. Ако имаш микс от 10 годишни бондове, през ефекта на доминото може да се окаже, че всички са се изпарили като стойност или обезценени на 90%. От друга страна компаниите, са преживявали кризи и депресии и много от тях са възвръщали стойност.
      Тезата ти се крепи на факта, че до сега сме нямали масов RESTART, в дълговата система ако гледаш в исторически план.
      Днес във времената на интернет и във времената на електронните пари, които ги има само от последните 20 години, един световен масов RESTART е напълно възможен.
      Отделно сега аз съм убеден, че когато дойде времето за спадовете, навярно до 6-12 месеца, фондовия ще падне малко 20-30%, но после на 100% идват ХЕЛИКОПТЕРНИТЕ ПАРИ. Тогава фондовия ще се утрои, а ти с облигациите ще си капълдисъл отвсякъде, защото ще са тотално обезценени. Когато дойде момента за депресията след хеликоптерниет пари, фондовия може би ще спадне отново с 50%, но ти с облигациите ще си предал Бого Дух, още първите месеци на ХЕЛИКОПТЕРНИТЕ ПАРИ!

      Така, че времената, технологиите и нравите са много различни днес, и това, което е било валидно преди, сега може да не е така!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

        Ти гледаш какво се е случило през последните 20-30 години. Исторически облигациите имат доста по-ниска възвръщаемост. Ако СиП бие облигациите в следващите 20г., което според мене е много вероятно, няма как микс на СиП и облигации да бие само СиП. Освен ако не очакваш 10-те процента злато в конкретния микс, който предлагаш, да избият рибата във водата

        Миксът е хубаво нещо, ако човек иска да се предпази от краткосрочна волатилност или от очаквания за дългосрочен крах, като след 1929г. Но това, по принцип, е за сметка на възвръщаемостта.
        Backtest-a е на доста по-дълъг период и разликата е от порядъка на +- 1% като възвръщаемост, а волатиността е незначителна. Да погледнем обективно къде се намираме. 8 години бичи пазар, който ще продължи още малко на гребена на вълната с очаквания за месията Тръмп. Като се поразминат очакванията с действителността стой и гледай. Само че това са очаквания които може да се случат а мже и да не. Разпределението дава сходна възвръщаемост при незначителна волатилност.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

          Ти гледаш какво се е случило през последните 20-30 години. Исторически облигациите имат доста по-ниска възвръщаемост. Ако СиП бие облигациите в следващите 20г., което според мене е много вероятно, няма как микс на СиП и облигации да бие само СиП. Освен ако не очакваш 10-те процента злато в конкретния микс, който предлагаш, да избият рибата във водата

          Микса е хубаво нещо, ако човек иска да се предпази от краткосрочна волатилност или от очаквания за дългосрочен крах, като след 1929г. Но това, по принцип, е за сметка на възвръщаемостта.
          поздрав Do The Evolution Lyrics - Pearl Jam

          I'm at peace, I'm the man
          Buying stocks on the day of the crash

          какво значение има 20-30 години? май само форти и най-заклетите голд бъгове гледат толкова надалеч.

          моят микс в момента е 50-50 златни и нормални компании. едното е да ме предпази от кризата, другото е да ме предпази от забавянето на кризата 8 години бичи пазар е прекалено вече
          destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

            СИП може и да бие облигациите, но в съотношението което описах едва ли?!? дългосрочната възвръщаемост на СИП е малко над 10%, а на микс портфейла е 9+ процента. СИП има спадове м/у 30 и 50% последните години, които нормалният инвеститор (разбирай 99.99%) няма да ги преживее и няма да държи, докато спада на портфейла който споменах е от порядъка на 3-5%. М-у 1928 и 1932 спада кумулативно е около 20%, а при СИП е 80%. Да те видя дали ще стискаш акциите ако ти паднат с 30, 40 и нагоре процента
            Ти гледаш какво се е случило през последните 20-30 години. Исторически облигациите имат доста по-ниска възвръщаемост. Ако СиП бие облигациите в следващите 20г., което според мене е много вероятно, няма как микс на СиП и облигации да бие само СиП. Освен ако не очакваш 10-те процента злато в конкретния микс, който предлагаш, да избият рибата във водата

            Миксът е хубаво нещо, ако човек иска да се предпази от краткосрочна волатилност или от очаквания за дългосрочен крах, като след 1929г. Но това, по принцип, е за сметка на възвръщаемостта.
            Last edited by Misho ILIEV; 23.03.2017, 12:42.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от DELCHO SMOKA Разгледай мнение

              Ако унцията стане 10 000$, без инфлацията да е покрила този скок. няма страшно ще ги рязваш с клещите и ще ги пласираш като материал! На парчета за по 2 бона!
              То при такъв скок и да загубиш малко стойност, не е проблем!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                Няма да те излъжат.Навремето съм правил опити купувам от единя Тавекс и отивм и продавам на другия.Няма проблем.Отделно съм носил техни монети на златар.Аз купувам основно наполеони и въобще монети от 20 франка.Ако предположенито ми се окаже вярно и един ден една тройунция е 10 000 $ то продажбата на монета с цена 20 000 лв носи ред трудности и рискове.Наполеона ще баде 3500-4000лв и е далеч по-практичен.Освен това няма риск ако го отвориш да го надраскаш.толкова от мен по темата.
                Ако унцията стане 10 000$, без инфлацията да е покрила този скок. няма страшно ще ги рязваш с клещите и ще ги пласираш като материал! На парчета за по 2 бона!
                То при такъв скок и да загубиш малко стойност, не е проблем!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение

                  Ако е като риболова, тогава съм спокоен, за последните 6 месеца капо нямам

                  Имам още един въпрос. Какво да очаквам и изисквам реално като отида да си купя примерно монета.
                  Вариант 1 : Хората ми вадят една от сейфа, запечатана и ми кават: Ние сме я проверили. Ок е, нямаш право на проверка. Реномирани сме. Вервай ни .

                  Вараинт 2 : Мога да изискам проверка каквато те пишат че правят при изкупуване. Т.е : Вадят ми я от сейфа. Разпечатват. Мери се грамаж,Диаметър, Външен вид. Запечатват. Стискаме си ръцете. И аз щастлив си подрънквам в джобчето семки,бонбонки и една паричка


                  От сайта на Т пише
                  • Инвестиционни продукти на Австралийския монетен двор – предлагат се фабрично капсуловани и всеки един опит да се отвори капсулата или да се премести в друга, нарушава целостта на продукта.
                  Значи ли това, че кенгуруто е фабрично капсуловано и как да позная ?
                  Питам защото тук ми отговорихте, че фабричните опковки са много рядко срещани и оскъпяват продукта.
                  Няма да те излъжат.Навремето съм правил опити купувам от единя Тавекс и отивм и продавам на другия.Няма проблем.Отделно съм носил техни монети на златар.Аз купувам основно наполеони и въобще монети от 20 франка.Ако предположенито ми се окаже вярно и един ден една тройунция е 10 000 $ то продажбата на монета с цена 20 000 лв носи ред трудности и рискове.Наполеона ще бъде 3500-4000лв и е далеч по-практичен.Освен това няма риск ако го отвориш да го надраскаш.Толкова от мен по темата.
                  Last edited by Hermes73; 23.03.2017, 11:08.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение

                    Ако е като риболова, тогава съм спокоен, за последните 6 месеца капо нямам

                    Имам още един въпрос. Какво да очаквам и изисквам реално като отида да си купя примерно монета.
                    Вариант 1 : Хората ми вадят една от сейфа, запечатана и ми кават: Ние сме я проверили. Ок е, нямаш право на проверка. Реномирани сме. Вервай ни .

                    Вараинт 2 : Мога да изискам проверка каквато те пишат че правят при изкупуване. Т.е : Вадят ми я от сейфа. Разпечатват. Мери се грамаж,Диаметър, Външен вид. Запечатват. Стискаме си ръцете. И аз щастлив си подрънквам в джобчето семки,бонбонки и една паричка


                    От сайта на Т пише
                    • Инвестиционни продукти на Австралийския монетен двор – предлагат се фабрично капсуловани и всеки един опит да се отвори капсулата или да се премести в друга, нарушава целостта на продукта.
                    Значи ли това, че кенгуруто е фабрично капсуловано и как да позная ?
                    Питам защото тук ми отговорихте, че фабричните опковки са много рядко срещани и оскъпяват продукта.
                    Кенгурата, са капсоловани фабрично, но капсулата се отваря. Аз съм купувал надраскана монета и съм се връщал да я заменя след 20 мин. Замениха ми я! Казах ти да взимаш кюлчета. Цената е същата, а капсулата е неотваряема вакумна опаковка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                      При инвестиране в злато трябва да се спазват няколко прости правила за да се намали риска.Първото и най-важното е да не се разчита на вложените средства за дълъг период от време-5-10-15 години.Второто правило при текущата ситуация в света е че цената в момента на входа е без значение поради простата причина че се чака доходност от 100-200-300 и повече процента.Дали ще купиш златото на 2300 или на 2450лв унцията е без значение.Трябва да имаш здрави нерви и да не се шашкаш при евентуален срив с 30-40% в даден момент.При златото важи правилото от риболова-търпение и чакане на сгодния момент.Ако имаш добри доходи и добри умения които се ценят и може и за напред да ти носят добри доходи място за чудене няма.Ако парите са ти попаднали ей така от небето и доходът ти стига от заплата до заплата премисли добре дали златото е твоята инвестиция.Правило номер едно е най-важното за да не ти вземе парите картела.
                      Ако е като риболова, тогава съм спокоен, за последните 6 месеца капо нямам

                      Имам още един въпрос. Какво да очаквам и изисквам реално като отида да си купя примерно монета.
                      Вариант 1 : Хората ми вадят една от сейфа, запечатана и ми кават: Ние сме я проверили. Ок е, нямаш право на проверка. Реномирани сме. Вервай ни .

                      Вараинт 2 : Мога да изискам проверка каквато те пишат че правят при изкупуване. Т.е : Вадят ми я от сейфа. Разпечатват. Мери се грамаж,Диаметър, Външен вид. Запечатват. Стискаме си ръцете. И аз щастлив си подрънквам в джобчето семки,бонбонки и една паричка


                      От сайта на Т пише
                      • Инвестиционни продукти на Австралийския монетен двор – предлагат се фабрично капсуловани и всеки един опит да се отвори капсулата или да се премести в друга, нарушава целостта на продукта.
                      Значи ли това, че кенгуруто е фабрично капсуловано и как да позная ?
                      Питам защото тук ми отговорихте, че фабричните опковки са много рядко срещани и оскъпяват продукта.
                      Last edited by grey; 23.03.2017, 10:39.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение


                        Отново много благодаря за мнението и съветите. Това с престрашаването е сложната работа . Вчера отидох до Т...са. Мислех си, че е като в банка, влизаш сядате спокойно и може да поговорите.Да видиш, да пипнеш. А то като чеиндж бюро, на крак Това ме свари неподготвен ... и срам не срам .. кръгом и бегом

                        А иначе да, наясно съм вече,че ще е процес, но пък и така ще е по-интересно.
                        Почнах да се интересувам (да гледам цената чисто информативно и да чета из разни места) от началото на март (цена около 2280). На 2220 вече почти бях готов да питам/пиша тука... 2 дена за престрашаване... 2240
                        И както казала костенурката за охлюва : "...... аз докато се наведа и той фиуууу , се шмугна в гъсталака.... " . Та и мойта работа. 2265 докато се престраша

                        Ама то първия път винаги е най-трудно, после би трябвало и да ми хареса, ако не се самозапаля както е писал Bertram
                        При инвестиране в злато трябва да се спазват няколко прости правила за да се намали риска.Първото и най-важното е да не се разчита на вложените средства за дълъг период от време-5-10-15 години.Второто правило при текущата ситуация в света е че цената в момента на входа е без значение поради простата причина че се чака доходност от 100-200-300 и повече процента.Дали ще купиш златото на 2300 или на 2450лв унцията е без значение.Трябва да имаш здрави нерви и да не се шашкаш при евентуален срив с 30-40% в даден момент.При златото важи правилото от риболова-търпение и чакане на сгодния момент.Ако имаш добри доходи и добри умения които се ценят и може и за напред да ти носят добри доходи място за чудене няма.Ако парите са ти попаднали ей така от небето и доходът ти стига от заплата до заплата премисли добре дали златото е твоята инвестиция.Правило номер едно е най-важното за да не ти вземе парите картела.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от RedMod Разгледай мнение

                          От личен опит ти казвам, че колкото повече го мислиш - толкова по-сложно става Четеш повече - задаваш си повече въпроси. Научаваш повече-искаш да знаеш още......

                          ..........................................
                          ..........................................

                          Преди няколко дни златото удари 1200 (нещо което всички любезни съфорумци тук споделиха, че очакват) Имам купени долари на 1.55. Когато това стана отидох смених доларите на 1.83 и купих унция. В цифри струваше: 2327, но на мен ми излезе 2082( заради обмяната на долари)

                          Дано да си ме разбрал и да съм ти бил полезен

                          Отново много благодаря за мнението и съветите. Това с престрашаването е сложната работа . Вчера отидох до Т...са. Мислех си, че е като в банка, влизаш сядате спокойно и може да поговорите.Да видиш, да пипнеш. А то като чеиндж бюро, на крак Това ме свари неподготвен ... и срам не срам .. кръгом и бегом

                          А иначе да, наясно съм вече,че ще е процес, но пък и така ще е по-интересно.
                          Почнах да се интересувам (да гледам цената чисто информативно и да чета из разни места) от началото на март (цена около 2280). На 2220 вече почти бях готов да питам/пиша тука... 2 дена за престрашаване... 2240
                          И както казала костенурката за охлюва : "...... аз докато се наведа и той фиуууу , се шмугна в гъсталака.... " . Та и мойта работа. 2265 докато се престраша

                          Ама то първия път винаги е най-трудно, после би трябвало и да ми хареса, ако не се самозапаля както е писал Bertram

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от grey Разгледай мнение

                            От първите 2 реда разбрах само цифрите и процентите А аз нямам навика да се занимавам с неща който тотално не разбирам. Не че от злато разбирам, но ми се струва най-лесно леко да почна да разбирам. Щ кажете : Има си професионалисти, те ще се справят. Но както казах съм недоверечив(живота ме е научил), и за да се доверя на професионалист той трябва да е по-добър от мен. В случая няма как да оценя брокера, защото нямам никакви знания на тема акции, облигации и т.н, за да мога да му се доверя.

                            Но съм много благодарен за идеите и вниманието което ми обръщате
                            Иди в карол и питай за доверително управление аз съм бил там и бях доволен ..може да зададеш параметри как да ти управляват парите по агресивно или по консервативно и на кой пазар да бъдат насочени
                            Вся Власть Советам

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                              40% в акции (примерно SPY)
                              50% дългосрочни облигации (TLT)
                              10% в злато (GLD)

                              8-10% годишна възвръщаемост и ще спиш спокойно. А след 15-20 години ако се сетиш за съвета ще пиеш по една ракия за мое здраве.

                              п.с като се има предвид, че бичия пазар при акциите е вече в пенсионна може да редуцираш SPY на 30% за сметка на другите две.
                              От първите 2 реда разбрах само цифрите и процентите А аз нямам навика да се занимавам с неща който тотално не разбирам. Не че от злато разбирам, но ми се струва най-лесно леко да почна да разбирам. Щ кажете : Има си професионалисти, те ще се справят. Но както казах съм недоверечив(живота ме е научил), и за да се доверя на професионалист той трябва да е по-добър от мен. В случая няма как да оценя брокера, защото нямам никакви знания на тема акции, облигации и т.н, за да мога да му се доверя.

                              Но съм много благодарен за идеите и вниманието което ми обръщате
                              Last edited by grey; 23.03.2017, 09:02.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                                Бие СиП 500 за последните 20 години, но по принцип исторически акциите значително бият облигациите за почти вески минал период от 30 г. И колко още надолу може да пада доходоносността на облигациите?

                                Трудно ми е да си представя, че облигациите ще подължат да бият още дълго.
                                СИП може и да бие облигациите, но в съотношението което описах едва ли?!? дългосрочната възвръщаемост на СИП е малко над 10%, а на микс портфейла е 9+ процента. СИП има спадове м/у 30 и 50% последните години, които нормалният инвеститор (разбирай 99.99%) няма да ги преживее и няма да държи, докато спада на портфейла който споменах е от порядъка на 3-5%. М-у 1928 и 1932 спада кумулативно е около 20%, а при СИП е 80%. Да те видя дали ще стискаш акциите ако ти паднат с 30, 40 и нагоре процента

                                Коментар

                                Working...
                                X