IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    Спрямо инфлацията. Как иначе можеш да сравняваш цени от миналото с настоящето. Ама съм сигурен, че много добре знаеш как се прави това. Учили сте го в първи курс.

    Та като погледнеш на тази база и става ясно, че златото е ту нагоре, ту надолу от минимум 500г. И варира в едни граници. $2000 по днешни цени е било на 5 януари 1980.

    Това че е било $350 по днешни цени през 2001 не виждам как точно те утешава. Този срив в цената за 21 годни по никакъв начин не доказва, че златото ще направи реален ръст от 300% от сегашните нива.



    Както много пъти, казваш истината без да подозираш за нея и без да я разбираш. За да разбереш специално златото, трябва да почетеш нещо и от историята. Вземи почети малко за Медичите. Това е династия с кръв във всички кралски дворове в Европа, с двама папи с може би най-изключителния принос за развитието на света такъв, какъвто го знаем днес - за добро или за лошо, и е династията-кръстник на ренесанса и на съвременната цивилизация, въобще. Няма да се разпростирам върху историята, а върху времето, за което се отнася. Та, тогава е властвало златото и флоринът като парична единица - името е от Флоренция, градът на Медичите. Флоринът е бил 50 грама, 900 проба. Един среден занаятчия по онова време, каквито са били обущарите, седларите, кожарите и прочие, е печелел по 10 флорина месечно. Това не са фирми и работодатели, а занаятчии, работещи сами, най-много с някой чирак. Това е половин кило злато. Кой днес получава 16 унции злато на месец, кажи ми? Всички стоки по онова време са се търгували на съответно по-високи цени в злато. Ти ми разправяш, че 1980 година златото било 2000$, а днес е 1300$. И пада ли, пада и след 20 години ще стане 500$ по същите днешни цени. И правилно, както ще видиш по-надолу. Златото днес е много по-скъпо от времето преди 500 години. И това е нормално, защото е покрило много повече стоки и услуги, новопоявили се за тези 500 години. Това е отпратка към тези, дето твърдят, че златото не може да покрие стоките и услугите в съвременния свят. Покрива ги и затова цените в злато са по-ниски и съответно заплатите са по 1 флорин, нека вземем развития свят, а не по 10 флорина, както е било преди 500 години. Трябва дори да бъдат по 0.1 флорин според СБП /световен брутен продукт/, ако не беше потискането на златото и изкривяването на цената му в $. Колкото повече стоки и услуги покрива златото, толкоз по-скъпо става. Откъде, обаче, идва тази разлика от цял един порядък? Тази разлика идва от това, че освен стоки и услуги като СБП имаме и един пазар от несъществуващи неща, повече от десет пъти по-голям от СБП - дериватнодевизният пазар, който златото не покрива. И сметките излизат точно - заплатите стават десет пъти по-големи в злато, вместо да станат още десет пъти по-ниски - 0.01 флорин, заради десетократно разширения пазар, ако той беше реален. Тази манипулация с цената на златото във фиатни пари скрива наличието на именно този призрачен и илюзорен пазар. Ако флоринът струваше 50 000$, колкото би трябвало, заплатите във фиатни пари щяха да същите като днес, но нямаше да може да бъде възможен дериватнодевизният пазар - този източник на мракобесното неравенство и абсолютна власт. Съществуването именно на този дериватнодевизен пазар определя цената на златото във фиатни пари и я заковава на днешните 1300$. Все по-голямото му разширяване води до все по-голямото потискане на цената на златото. Затова 1980 година цената на златото е била днешните 2000$, защото този пазар е бил по-малък. затова след 20 години цената може да е днешните 500$, макар и с много по-голям номинал от 1300$. Така, че верните ти предположения се оказва, че имат неведоми пътища. Възможно е и да не разбереш написаното, защото въртиш малко като джубокс, но по-важно е тези, които ги интересува това, те да се опитат.

    Коментар


    • Спрямо инфлацията. Как иначе можеш да сравняваш цени от миналото с настоящето. Ама съм сигурен, че много добре знаеш как се прави това. Учили сте го в първи курс.

      Та като погледнеш на тази база и става ясно, че златото е ту нагоре, ту надолу от минимум 500г. И варира в едни граници. $2000 по днешни цени е било на 5 януари 1980.

      Това че е било $350 по днешни цени през 2001 не виждам как точно те утешава. Този срив в цената за 21 годни по никакъв начин не доказва, че златото ще направи реален ръст от 300% от сегашните нива.



      Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

      Хахаха, знаеш ли, че тристаен апартамент в София, средна ръка, в среднодобър квартал, струва 2 унции злато и 2001 г. и сега. Всичко, което преизчисляваш по незнайно какви критерии, струва едно и също в злато - поне за годините, в които бясно преизчисляваш.
      Last edited by Money; 11.02.2018, 20:47.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от БАЦЕ Разгледай мнение

        Kъде са Баце , тия тристайни по 130 К ....да ме заведеш да купа 10-тина
        Само да не са от Летището към Източната тангента
        Иначе , за протокола , нормално жилище в София , края на на 2008 , струваше 4 кг злато
        да така е 2кг е малко.

        после 2011-летото до началото на 2013-та имаше един прозорец в който можеше да се вземе същото жилище за 2кг злато... в момента с ентусиазма обзел строители и продавачи на НИ цените пак са към 4кг за сносен апартамент.

        колелото се върти, може би по-добре е да се смята (за който се вълнува де) кв. м ново строителство в трой унции

        в момента е около и малко над 1 унция ( 1000-1200Е) новото в приличен квартал.

        а един декар читава земя (без добруджа) е около 0.5-0.7 тройунции злато .. интересно колко ще бъде при следващото раздаване на картите (края на следващата криза)


        Last edited by bertram; 11.02.2018, 20:05.
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

          Да, да, 2 кг., грешка. Сега Мишо ще ми се смее.
          Kъде са Баце , тия тристайни по 130 К ....да ме заведеш да купа 10-тина
          Само да не са от Летището към Източната тангента
          Иначе , за протокола , нормално жилище в София , края на на 2008 , струваше 4 кг злато

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

            2 kg имаш предвид?
            Да, да, 2 кг., грешка. Сега Мишо ще ми се смее.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

              Хахаха, знаеш ли, че тристаен апартамент в София, средна ръка, в среднодобър квартал, струва 2 унции злато и 2001 г. и сега. Всичко, което преизчисляваш по незнайно какви критерии, струва едно и също в злато - поне за годините, в които бясно преизчисляваш.
              2 kg имаш предвид?
              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                Не знам какво гледаш, но като преизчислиш цената от 270 на дъното 2001 спрямо днешни цени и излиза около 350.

                Май се правиш на дръж ми шапката.
                Хахаха, знаеш ли, че тристаен апартамент в София, средна ръка, в среднодобър квартал, струва 2 унции злато и 2001 г. и сега. Всичко, което преизчисляваш по незнайно какви критерии, струва едно и също в злато - поне за годините, в които бясно преизчисляваш.

                Коментар


                • Добре, прочетох Ви всичките теории до момента. АЗ си чакам 1400$ до края на годината, а ако пробие до 1050$ увеличавам физическото двойно.
                  Преди време Ви казах: спомням си го на 380$ през 2003 г. И тогава никой не го харесваше. Но си беше добра сделка. Айде със здраве и набивайте в акции и НИ. Все пак пари кат вестници.

                  ПП: 14,18% съм в АУ.

                  Mark Spitznagel: "People don't do what they believe, they do what is convenient.. and then they repent... I think what we saw in the last few days was repenting, and there is more to come." & "Markets do not crash in one big move but in an oscillatory drop and pop manner."
                  Last edited by Minka; 11.02.2018, 18:56.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Не знам какво гледаш, но като преизчислиш цената от 270 на дъното 2001 спрямо днешни цени и излиза около 350.

                    Май се правиш на дръж ми шапката.
                    т.е. вече не чакаш $600, а $350?

                    не са казали че е панацея за капитала не е станало... виж какво стана с биткойна... не можем да кажем нищо еднозначно! за мен всичко е възможно... ако САЩ се спихнат и ФЕД реши да занули лихвите, че и отрицателни ги направи ще идем на 5000 за две-три седмици, но и комекса ще избухне, защото е намазана история там.
                    Лихвите от 2011 до 2016 в тази посока вървяха, а златото на -30%.

                    В крайна сметка е забавно да видя две абсолютно противоположни твърдения за корелационни връзки злато/лихви. Визирам мишиното като второ тук. Някой беше качил и видео на Елана и техния прочит за пазарните тенденции. Те пък чакат златото нагоре, защото лихвите ще се вдигат - абе мазалото е пълно. Но пък хубавото е, че вечно търсещите корелации трябва да се справят с него, ако изобщо някога си дадат сметка.

                    Другата "ерес", която ще подхвърля е, че ФЕД имат много по-малък контрол върху лихвите, отколкото повечето хора предполагат. Основната им роля е да следват пазара и лихвите, които се определят по държавните облигации. Преди време мернах страхотна графкиа, която изобразяваше точно това за последните 30 години. Ще опитам другата седмица да я намеря и постна тук.

                    Ако златото днес успее да пробие 1325, заедно със среброто 16.65, това е първият знак за евентуално дъно.
                    Все пак, уточнявам, че това са микро съпротиви, които могат да служат за ориентация. Официално, злато на 1365-1370 и среброто над 18.10 ни отвеждат в сърцето на експлозивното рали с таргети и подкрепи, описани достатъчно пъти.
                    Дотогава, да потърси дъно още няколко долара по-ниско от вчерашното не е изключено, но над микро съпротивите от първия ред вече ще е определено по-малко вероятно.
                    Основната подкрепа е 1286-1300 и едва под нея може да стане лошо за златото. Дотогава аз продължавам да съм нащрек за брейкаут. Окончателно хеджовете /късото/ за мен вероятно ще паднат над 1370 или на 1290.
                    За съжаление не успя да пробие тези съпротиви и натиска останала мечи. Барик голд го смазаха и така беше "натикан" в една почти съвършена зона за покупка. Барик голд е с основно подкрепа между 10-12, която ако задържи, имаме потенциал да видим +100% идните месеци, и евентуално това щ ее само загрявката. Основните подкрепи са както следват:
                    Злато: 1286-1290
                    Сребро: 16.00-16.10
                    Барик Голд: 10.00-12.00
                    Пробив на тези подкрепи вероятно ще създаде мечи натиск за още поне няколко седмици/месеца. Дотогава следя знаци, че катапултирането започва, а именно микро сърротивите за злато и сребро от горе: 1325 и 16,65, Барик горд - 15.10. Основният сигнал за каталпутирането ще е преодоляването на основните съпротиви: 1365 за злато, 18.10 за сребро и 16.60 за Барик Голд.

                    Коментар


                    • Много пъти съм казвал, че макар преди златото да е варирало от 300 до 2000 долара, като трендовете траят по 15-20 годни, не смятам, че следващото дъно ще е пак на 350, защото цената на добива рязко се качва от 2000г. насам. Но следващото дъно като нищо ще е под $1000.

                      Коментар


                      • Не знам какво гледаш, но като преизчислиш цената от 270 на дъното 2001 спрямо днешни цени и излиза около 350.

                        Май се правиш на дръж ми шапката.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                          Дай по-сериозно, все пак си с диплома по икономика и сметки с частни производни.


                          Ами аз ти излагам факти, а ти питаш как преди само десетина години някой е преизчислил стойността на златото от 300$ на днешните 1300$. Сега, кой е несериозният? Можеш пак да попиташ, ако не вярваш, че и преди, и сега, десет години по-късно, парите са си едни и същи.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                            $5000 малко трудно ще стане. Особено ако говорим за $5000 в днешни цени.

                            Това е цена, която никой не е виждал през последните 500 годни, преизчислено спрямо сегашните цени.
                            не са казали че е панацея за капитала не е станало... виж какво стана с биткойна... не можем да кажем нищо еднозначно! за мен всичко е възможно... ако САЩ се спихнат и ФЕД реши да занули лихвите, че и отрицателни ги направи ще идем на 5000 за две-три седмици, но и комекса ще избухне, защото е намазана история там.

                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Ако стане както казваш, висока инфлация и “репресия” на дългосрочната реална лихва, златото логично ще поскъпне.

                              Но според мене е по-вероятно реалната лихва леко да върви нагоре и да стигне някъде към 2%, малко по-ниско от средното за последните 50-60 години.

                              Заговори се напоследък за завръщането на bond vigilantes.

                              Но аз не изключвам напълно това, което казваш.

                              Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

                              Възможно. Ако реалните лихви тръгнат нагоре да го видим обратно в диапазона 1000-1100. Но го има и варианта да се появи инфлация, а да не вдигнат лихвите както всички очакват. Няма да ги вдигат, защото ги е страх, че никой не може да ги плаща и да не докарат рецесията на пазарите. Така идва инфлация между 4 и 10 процента годишно за х години, докато в крайна сметка пак не дойде рецесията. В този период на инфлация, златото ще блести интересно.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

                                Възможно. Ако реалните лихви тръгнат нагоре да го видим обратно в диапазона 1000-1100. Но го има и варианта да се появи инфлация, а да не вдигнат лихвите както всички очакват. Няма да ги вдигат, защото ги е страх, че никой не може да ги плаща и да не докарат рецесията на пазарите. Така идва инфлация между 4 и 10 процента годишно за х години, докато в крайна сметка пак не дойде рецесията. В този период на инфлация, златото ще блести интересно.

                                Ако реалните лихви по депозитите и тези по облигациите се вдигнат, Биткойна как ще е ? На 200$?
                                Инфлация си има, само дето не вдигат цените, а намаляват грамажите на опаковките.

                                Коментар

                                Working...
                                X