IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение

    5. Златото не е нито сейф-хевън, нито хедж срещу инфлация.
    интересно какво мислят във венецуела с 700% инфлация и 60% обезценяване на валутата само за месец

    destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
      Колега ти верваш ли че златото ще стане 700 гущера????

      Коментар


      • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение
        Аз казах вторият най-дълъг.
        Освен това онзи мечи пазар е много "консилидационно" ориентиран и именно той слага края на много важен цикъл, което се потвърждава от ралито в началото на хилядолетието.
        А какви са настроенията на дъното - аз знам прекрасно (хубаво е че го казваш все пак). Края на миналата година, когато започна последния крак надолу, всички чакаха заветните $1000, които така и не видяхме /а твърде вероятно е и да не видим/.
        Настроенията всъщност въобще не са за това, че златото ще излита. Последната информация, която гледах биковете бяха под 10%. Познай кога са били по-малко. Да, само Декември миналата година.
        Не знам къде проверяваш, обаче ако погледнеш картинката ще видиш, че сега имаме RECORD HIGH при спекулативните позиции и доста голям мегдан за спад, което ми говори, че все още бичите настроения са много силни. С други думи масово спекуланта очаква спада до момента да е корекция и не си закрива позициите (имаме към 180 хил контракта)! Ако 1 050 е дъното най-малкото, което можем да очакваме е дълга консолидация за изчистване на слабите ръце преди да потегли на север. Ако обаче това ниво не е дъното спада надолу ще е доста рязък и неочакван! Представи си че втория в света потребител на злато (Индия) забрани търговията на злато – МАЛИИИ


        Лично моята прогноза: още едно локално дъно със спайк, което да бележи капитулацията. Като цяло среброто ако не задържи 15.80, нещата за металите не изглеждат розови следващите месеци. От друга страна над 17.40 вероятностите се изместват към това, че дъното е стигнато и следващите месеци следва да бележат значим ръст.
        Доларът също е в много сходна позиция в момента, като вероятностите там са за корекция надолу, което добре би паснало с поскъпващи метали.
        Но нека видим


        Написаното не трябва да се възприема като препоръка, а само като мнение! BTW аз лично не търгувам на базата на очакванията, които споделих в досегашните постове. Входовете/изходите ми са изцяло технически! От възходящото движение хванах малка част от 1250 до 1330, т.к покачаването беше много рязко (което е индикатор за мечо рали)! Сега съм шорт от 1270 с таргет 1100! Ако пробие под 1050, божа работа – 700 поне!!!
        Attached Files

        Коментар


        • Аз казах вторият най-дълъг.
          Освен това онзи мечи пазар е много "консилидационно" ориентиран и именно той слага края на много важен цикъл, което се потвърждава от ралито в началото на хилядолетието.
          А какви са настроенията на дъното - аз знам прекрасно (хубаво е че го казваш все пак). Края на миналата година, когато започна последния крак надолу, всички чакаха заветните $1000, които така и не видяхме /а твърде вероятно е и да не видим/.
          Настроенията всъщност въобще не са за това, че златото ще излита. Последната информация, която гледах биковете бяха под 10%. Познай кога са били по-малко. Да, само Декември миналата година.
          Лично моята прогноза: още едно локално дъно със спайк, което да бележи капитулацията. Като цяло среброто ако не задържи 15.80, нещата за металите не изглеждат розови следващите месеци. От друга страна над 17.40 вероятностите се изместват към това, че дъното е стигнато и следващите месеци следва да бележат значим ръст.
          Доларът също е в много сходна позиция в момента, като вероятностите там са за корекция надолу, което добре би паснало с поскъпващи метали.
          Но нека видим

          Коментар


          • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение
            Рядко виждам мнения, при които се проявява малко критично мислене, така че си позволя да отговоря. Действително златото е или може би беше в бичи пазар от 2011 година. Но не забавяй няколко много важни неща:
            1. Движението от 2001 до 2011.
            2. Фактът че този 5 годишен спад изглежда абсолютно корективно на гореспоменатото.
            3. Към момента това е вторият /ако не е приключил/ най-продължителен мечи пазар при златото.
            4. Началото на годината направи най-големият си ръст от началото на мечи пазара. Скоро ще се разбере дали е бил просто корекция или началото на новия тренд
            5. Златото не е нито сейф-хевън, нито хедж срещу инфлация.
            Не съм сигурен, че е най-дългия мечи пазар Я виж след върха 1980г кога е дъното!!! 20год. по-късно! Обикновено в спадащ пазар се появяват мечи ралита, които подхранват надеждите на биковете, че корекцията е свършила, след което поемат отново на юг, докато не остане нито един купувач на пазара! Дъното е тогава, когато всеки се е отчаял и е продал и никой не вярва, че дадения актив може да поскъпне някога! това е бавен и мъчителен процес.
            Както и да е, всичко е възможно, тука просто си разцъкваме. добре е да има различни и конструктивни мнения. В противен случай повечето участници се надъхват като фенове

            Коментар


            • Първоначално изпратено от DELCHO SMOKA Разгледай мнение

              Честно казано, не следя показатели за инфлация, но от това, което си писал, здравеопазването като разходи УДАРИ БАСНОСЛОВЕН рекорд тази година в САЩ, май нещо от сорта, за година 30% повишение! За точния процент не съм сигурен! Таксите за образование скачат навсякъде! Пример Великобритания, която вдигна таксите драстично, но това е повсеместно. Не само там!
              Говорим за огромни повишения, а не 2-3%!

              Там където съм писал ЗАЩО? Въпроса е реторичен, не търся конспирация, аз към момента съм убеден в манипулацията! Тя дори не е и тайна. Дойче банк я признаха. Не говорим за конспирация! Останалите големи институции продължават с играта!

              Дефлацията поради намалено потребление има 2 пътя!
              А) Орязване на държавните разходи поради намалени приходи и срив в икономиката, съпроводен с дефолт по задълженията. Това значи крах на валутата! Никоя от водещите страни, при високата си задлъжнялост, не може да направи и крачка назад!
              Б) Печатане на нови пари, за изплащане на задълженията, чрез обезценка на стоността!
              Крах на валутата или хиперинфлация са подемници за златото! Ако има според теб трети сценарий, кажи?
              В) Когато има балони, (а в момента са много) неминуемо идва и момент, в който най-слабите звена в системата се дънят. Да кажем че дойче банк или друг системен играч (а в интерес на истината кандидати бол) се издъни и колабира. Фалити на банки, държави, компании, пенсионните фондове са недофинансирани и пр. От пазара се изпаряват трилиони. Въпросът е какво се случва с цените на стоките и услугите на пазара, когато се конкурират за по-малко количество пари??? ЦЕНАТА им пада - ДЕПРЕСИЯ! Най-бързите и опитни играчи ще се спасяват в долари и дългосрочни бондове като цената им рязко ще се покачи за сметка на всичко останало.
              Златото 2008 година видяхме какво направи в началото на финансовата криза - падна рязко заедно с всички други активи (30-40%)! ЗАЩОТО НЕ ЗАЩИТАВА ОТ КРИЗИ! Причината да се покачи след това е възходящия 30 год. цикъл, който приключи 2010-2011год. и опасението от инфлация заради печатането на пари. След като се видя, че инфлация не може да се генерира пое естествения си път като всички други стоки.


              Относно, това, което на края си написал като нарастване на спекулативните позиции към злато, то трябва да знаеш, че термина "спекулативни", в случая е изцяло твоя квалификация! Ще ми е интересно да разбера, защо дългото злато е спекулативно, а не късото?
              Вече го казах - когато спекулативните позиции достигнат рекордни нива, а търговци и производители заемат къси е индикация, че може да се очаква дадения актив да обърне в посока обратна на спекулативните. Фючърсните борси докладват позициите с т.н COT позиции (commercial hedgers vs Traders).

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                Няма как да знаем какво точно ще се случи. Лошото е че Б-я се е на границата с исляма а той се задава със страшна сила от към юг. Нямаме никаква независима отбранителна политика, което рано или късно ще ни постави в трудна ситуация.
                За долара подкрепям напълно, че е достатъчно да си по-бърз от останалите, за да те предпочитат.
                Златото обаче е друга история. Общото мнение е че златото ще поскъпва заради безразборното печатане на фиатни пари, НО това вече се случва 8 година, а в Япония близо 20 и както виждаме няма никаква инфлация. Причината е тривиална и пред очите на всички, но малко хора я осъзнават – и тя е изключително лошата демографска перспектива. Застаряващо и намаляващо население означава ниско потребление и ДЕФЛАЦИЯ, а не инфлация. Златото е традиционен хедж при инфлация, а такава няма да видим в близко бъдеще, или поне в развития свят. Другата основна причина е че златото е СТОКА и като такава се намира в низходящ цикъл след като направи връх 2011г. заедно с останалите стоки. т.н COMMODITIES имат ясно изразен 30 годишен цикъл, който направи връх 2010-2011 год. и дъното е мнооого далеч във времето.
                Като добавим и факта, че широката публика е настроена, че златото ще излита в космоса аз лично ще съм доста скептичен. Пазара е устроен така, че да прави точно обратното на всеобщото мнение! Все още спекулантите (dumb money) са нетно дълги в злато 180 000 контракта, а commercials (smart money) са нетно къси с около 200 000 контракта. Като се обърне съотношението може да се замисля за пазаруване и на злато.
                Играта в близко бъдеще е в долари и при достигане на доходността на дългосрочните бондове (TYX) до към 3% - 3,25% стават интересни за пазариване дългосрочните US treasuries (TLT).
                Рядко виждам мнения, при които се проявява малко критично мислене, така че си позволя да отговоря. Действително златото е или може би беше в бичи пазар от 2011 година. Но не забавяй няколко много важни неща:
                1. Движението от 2001 до 2011.
                2. Фактът че този 5 годишен спад изглежда абсолютно корективно на гореспоменатото.
                3. Към момента това е вторият /ако не е приключил/ най-продължителен мечи пазар при златото.
                4. Началото на годината направи най-големият си ръст от началото на мечи пазара. Скоро ще се разбере дали е бил просто корекция или началото на новия тренд
                5. Златото не е нито сейф-хевън, нито хедж срещу инфлация.
                Last edited by exxs; 30.11.2016, 07:54.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
                  Честно казано, не следя показатели за инфлация, но от това, което си писал, здравеопазването като разходи УДАРИ БАСНОСЛОВЕН рекорд тази година в САЩ, май нещо от сорта, за година 30% повишение! За точния процент не съм сигурен! Таксите за образование скачат навсякъде! Пример Великобритания, която вдигна таксите драстично, но това е повсеместно. Не само там!
                  Говорим за огромни повишения, а не 2-3%!

                  Там където съм писал ЗАЩО? Въпроса е реторичен, не търся конспирация, аз към момента съм убеден в манипулацията! Тя дори не е и тайна. Дойче банк я признаха. Не говорим за конспирация! Останалите големи институции продължават с играта!

                  Дефлацията поради намалено потребление има 2 пътя!
                  А) Орязване на държавните разходи поради намалени приходи и срив в икономиката, съпроводен с дефолт по задълженията. Това значи крах на валутата! Никоя от водещите страни, при високата си задлъжнялост, не може да направи и крачка назад!
                  Б) Печатане на нови пари, за изплащане на задълженията, чрез обезценка на стоността!
                  Крах на валутата или хиперинфлация са подемници за златото! Ако има според теб трети сценарий, кажи?


                  Относно, това, което на края си написал като нарастване на спекулативните позиции към злато, то трябва да знаеш, че термина "спекулативни", в случая е изцяло твоя квалификация! Ще ми е интересно да разбера, защо дългото злато е спекулативно, а не късото?
                  Last edited by DELCHO SMOKA; 30.11.2016, 00:03.

                  Коментар


                  • Благодаря на DELCHO и на останалите за хубавата дискусия.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                      Теории на конспирацията се бълват постоянно
                      Не съм нито ПРО нито АНТИ. Просто гледам обективно без да се влияя от масови психози и мнения. Във форума се коментира ситуацията в Индия с акцент, че световния елит тества, за да реши как да приложи идеята повсеместно )))))
                      Дет се вика какви ли не сюжети си измислят хората за да си оправдаят гледната точка.
                      индия на практика е няколко европи като население с много по-ниско проникване на информационни технологии и много по-висок дял на кешовите плащания.... та ако в идния номера мине смятайте, че се очаква да го опитат по 'всички земни кълбета' гадовете

                      в една електронна икономика думата БАНКРЪН губи смисълът си получават се банки скачени съдове от които течността (парите) няма как да изтече навън(бурканбанк) .. реално теглиш парите от Дойче -> принуден си да ги преместиш в Комерца - те ги депозират при Драги, а той ги дава на Дойче .... и нещата се замитат...

                      http://www.marketwatch.com/story/pot...xon-2016-11-22

                      това със забраната на вноса на злато (ако го направят) ще е също по план.... да може офците да наливат парите в банките,услуги, енергия и имоти...
                      Last edited by bertram; 29.11.2016, 23:21.
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от DELCHO SMOKA Разгледай мнение



                        Първо, защо си мислиш, че няма инфлация? Има - education, health care, equities
                        Заради официалната статистика ли?
                        Да ти кажа как се преценя инфлацията в САЩ! Взима се най-евтиното пиле в магазина! След определен период се взима цената на най-евтиното друго пиле, без никакво значение на останалите фактори! Това се касае за всички стоки! Голяма е заигравката със СКРИТАТА ИНФЛАЦИЯ!

                        Казваш, че златото гони инфлацията! Ми то Фондовия пазар е инфлациран! Защо инвеститорите не вкарват в злато! Реално в тях остават повече пари. Харчат се пари за инвестиции, активите се инфлацират нереално, но не и златото! ЗАЩО???
                        Причината е, че цената се манипулира! Едва ли - когато хората нямат обяснение за нещо обикновено заемат позицията, че нещо е манипулирано или измама. Пари в злато вкарват инвеститорите, а не фукарите!

                        Ако е вярно, че няма инфлация заради застаряването на населението в развитите икономики, ЗАЩО СКАЧА ФОНДОФИЯ, той би следвало да калкулира същите перспективи и да са особено видни! Особено при дефлация поради застаряване! Защото парите отиват във финансови институции, които търсят доходност и спекулация, затова се надуват балони - недвижими имоти, акции, злато (в последно време), и пр.

                        Аз бих бил много скептичен към трендове! Не съм превърженик на трендовете, когато говорим за активи. Нещата бързо се променят. Това трябва да се отчита! Не обичам да разглеждам нещата в огромни цикли! Всеки има право на избор на какво да базира анализа си!

                        Градиш тезата си, върху стабилно развитие на икономиката от тук на сетене. ДАЛИ? Изобщо не я градя на това! При срив на балонираните пазари сейв хевънс ще са долара и дългосрочните щатски облигации.

                        Инфлацията не се е усетила масово сред хората поради една много проста причина!!!!
                        НОВОНАПЕЧАТАНИТЕ пари потъват в лапите на финансовите институции и спекуланти! Те пълнят дупките в пенсионни фондове, банки и фалирали хазни на държави! Хората не разполагат с повече пари, защото нямаме реално възстановяване на икономиката. Новонапечатните пари са ПОНЗИ схема, която подобно на крадлив счетоводител оправя дефиците! Абсолютно вярно
                        Скоо обаче, когато лъсне измамата на АКТИВИТЕ и на фалшивото икономическо възстановяване, ще гръмне ситемата и тогава ЩЕ ЗАПОЧНЕ ДА СЕ ПЕЧАТА И ЗА ХОРАТА! възможно е само че хората трябва и да харчат - а това са младите (които намаляват) а възрастното население спестява за времето за пенсия! Така че инфлация НЪЦ!
                        Печатницата на ЕЦБ в момента пълни балансите на Уникредит, Дойче банк и Италия!
                        Печатане има, ДА. Но дявола е в детайлите!

                        Самата цена на златото е тотално манипулирана от дериватите, аз не бих си правил никакви сметки на базата на трейдърски мохабети за позиции, било то и на smart money! Не коментирам!

                        Казваш, че всички очакват златото да се вдига, затова нямало да се вдигне, защото пазара правел обратното на масата! Ако пазара очаква да се вдигне, то щяха да наливат яко пари в злато, но то пада! Значи или не е така както казваш или цената я манипулират! Правилото е много просто и доказано с времето - когато спекулативните позиции достигнат екстремум е МЪДРО да се заеме обратната страна!

                        Коментар


                        • Реално погледнато златото е сейф-хевън... в момента кризата не е избухнала и се намираме във 'възстановяването', което ни спретнаха ФЕД,ЕЦБ,ЯЦБ и тн мафиоти + популистките правителства....

                          безработицата в сащ е рекордно ниска, индексите са на абсолютни върхове, избраха си техния жорж-ганчев за президент... всичко е супер.
                          в европа драги откри философския камък и няма страшно....

                          погледнато от тази му страна златото като една тежест....няма фундаментални прични да качва ... за три дни след като избраха Тръмп четох някъде , че са 'продадени' толкова тона хартиено злато , колкото едва ли не е резерва на САЩ....а цената се определя от този тип търговия...та става една съвсем имагинерна и нагласена величина...

                          за лично за 20К долара предпочитам да си взема 18 жълтици пред - 1 Дау Жоунс , ако че Тръм ще ги прави велики отново....
                          Last edited by bertram; 29.11.2016, 23:09.
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                            Теории на конспирацията се бълват постоянно
                            Не съм нито ПРО нито АНТИ. Просто гледам обективно без да се влияя от масови психози и мнения. Във форума се коментира ситуацията в Индия с акцент, че световния елит тества, за да реши как да приложи идеята повсеместно )))))
                            Дет се вика какви ли не сюжети си измислят хората за да си оправдаят гледната точка.
                            Нещата се навръзват-първо е премахването на банкнотата от 500 евро,повдигането на въпроса за отстраняването на банкнотата от 100 долара,замислите на австралийското правителство да спре 3-те най-големи копюра в страната.Това са фактите преди реформата в Индия.Трябва да си зададем въпроса кому е изгодна ситуация на безкешова икономика?Изгодно е на банкерите-няма къде да идеш с парите си в един свят с лихви около или дори под нулата.В разсъжденията ни относно Индия аз не виждам теория на конспирацията-фактите са пред очите ни

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                              Повърхностно си прав за причините за моментната цена на златото ,подобни обяснения постоянно се бълват от финансовите анализатори на статуквото по света,истината е многооооооо по-просто-МАНИПУЛИРАТ ГО,24 часа в денонощието,без прекъсване.ЗАГУБАТА НА КОНТРОЛА ВЪРХУ ЦЕНАТА НА ЗЛАТОТО ЗНАЧИ КРАЙ НА ФИНАНСОВИЯ ГЛОБАЛЕН КАПИТАЛ
                              Теории на конспирацията се бълват постоянно
                              Не съм нито ПРО нито АНТИ. Просто гледам обективно без да се влияя от масови психози и мнения. Във форума се коментира ситуацията в Индия с акцент, че световния елит тества, за да реши как да приложи идеята повсеместно )))))
                              Дет се вика какви ли не сюжети си измислят хората за да си оправдаят гледната точка.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                                Няма как да знаем какво точно ще се случи. Лошото е че Б-я се е на границата с исляма а той се задава със страшна сила от към юг. Нямаме никаква независима отбранителна политика, което рано или късно ще ни постави в трудна ситуация.
                                За долара подкрепям напълно, че е достатъчно да си по-бърз от останалите, за да те предпочитат.
                                Златото обаче е друга история. Общото мнение е че златото ще поскъпва заради безразборното печатане на фиатни пари, НО това вече се случва 8 година, а в Япония близо 20 и както виждаме няма никаква инфлация. Причината е тривиална и пред очите на всички, но малко хора я осъзнават – и тя е изключително лошата демографска перспектива. Застаряващо и намаляващо население означава ниско потребление и ДЕФЛАЦИЯ, а не инфлация. Златото е традиционен хедж при инфлация, а такава няма да видим в близко бъдеще, или поне в развития свят. Другата основна причина е че златото е СТОКА и като такава се намира в низходящ цикъл след като направи връх 2011г. заедно с останалите стоки. т.н COMMODITIES имат ясно изразен 30 годишен цикъл, който направи връх 2010-2011 год. и дъното е мнооого далеч във времето.
                                Като добавим и факта, че широката публика е настроена, че златото ще излита в космоса аз лично ще съм доста скептичен. Пазара е устроен така, че да прави точно обратното на всеобщото мнение! Все още спекулантите (dumb money) са нетно дълги в злато 180 000 контракта, а commercials (smart money) са нетно къси с около 200 000 контракта. Като се обърне съотношението може да се замисля за пазаруване и на злато.
                                Играта в близко бъдеще е в долари и при достигане на доходността на дългосрочните бондове (TYX) до към 3% - 3,25% стават интересни за пазариване дългосрочните US treasuries (TLT).


                                Първо, защо си мислиш, че няма инфлация?
                                Заради официалната статистика ли?
                                Да ти кажа как се преценя инфлацията в САЩ! Взима се най-евтиното пиле в магазина! След определен период се взима цената на най-евтиното друго пиле, без никакво значение на останалите фактори! Това се касае за всички стоки! Голяма е заигравката със СКРИТАТА ИНФЛАЦИЯ!

                                Казваш, че златото гони инфлацията! Ми то Фондовия пазар е инфлациран! Защо инвеститорите не вкарват в злато! Реално в тях остават повече пари. Харчат се пари за инвестиции, активите се инфлацират нереално, но не и златото! ЗАЩО???
                                Причината е, че цената се манипулира! Пари в злато вкарват инвеститорите, а не фукарите!

                                Ако е вярно, че няма инфлация заради застаряването на населението в развитите икономики, ЗАЩО СКАЧА ФОНДОФИЯ, той би следвало да калкулира същите перспективи и да са особено видни! Особено при дефлация поради застаряване!

                                Аз бих бил много скептичен към трендове! Не съм превърженик на трендовете, когато говорим за активи. Нещата бързо се променят. Това трябва да се отчита! Не обичам да разглеждам нещата в огромни цикли!

                                Градиш тезата си, върху стабилно развитие на икономиката от тук на сетене. ДАЛИ?

                                Инфлацията не се е усетила масово сред хората поради една много проста причина!!!!
                                НОВОНАПЕЧАТАНИТЕ пари потъват в лапите на финансовите институции и спекуланти! Те пълнят дупките в пенсионни фондове, банки и фалирали хазни на държави! Хората не разполагат с повече пари, защото нямаме реално възстановяване на икономиката. Новонапечатните пари са ПОНЗИ схема, която подобно на крадлив счетоводител оправя дефиците!
                                Скоо обаче, когато лъсне измамата на АКТИВИТЕ и на фалшивото икономическо възстановяване, ще гръмне ситемата и тогава ЩЕ ЗАПОЧНЕ ДА СЕ ПЕЧАТА И ЗА ХОРАТА!
                                Печатницата на ЕЦБ в момента пълни балансите на Уникредит, Дойче банк и Италия!
                                Печатане има, ДА. Но дявола е в детайлите!

                                Самата цена на златото е тотално манипулирана от дериватите, аз не бих си правил никакви сметки на базата на трейдърски мохабети за позиции, било то и на smart money!

                                Казваш, че всички очакват златото да се вдига, затова нямало да се вдигне, защото пазара правел обратното на масата! Ако пазара очаква да се вдигне, то щяха да наливат яко пари в злато, но то пада! Значи или не е така както казваш или цената я манипулират!

                                Коментар

                                Working...
                                X