Първоначално изпратено от ivooo
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Валутният борд?
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнениеТоя да не е станал Ph. D. в НБУ или ЮЗУ? Не коментирам разсъжденията за имотите, защото не разбирам, но приказките му за борда са пълна боза! Явно въобще не разбира механизма на валутния борд.
Коментар
-
Първоначално изпратено от drakobg Разгледай мнениеБАЛОНА ЗА ЖИЛИЖНИ КРЕДИТИ
............................
Красимир Петров, Ph. D.He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.
Коментар
-
Пътната карта е начертана....
БАЛОНА ЗА ЖИЛИЖНИ КРЕДИТИ
Красимир Петров, Ph. D.
http://www.geocities.com/petrov_krassimir/
Спекулативна тръпка е обхванала България, тръпката за недвижимите имоти, тръпката за притежаване на собствен дом.
Тъй както младото, така и по-старото поколение, лишено от десетилетния опит на пазарите, не познава добре последствията от падащи цени в жилищния сектор. За тях, това е нещо далечно, почти невъзможно, нещо което може да се случи на другите, но не и тях. Те постепенно започват да придобиват западния манталитет, че да имаш голяма жилищна ипотека е в реда на нещата—нещо съвсем нормално и естествено. Те все още не са научили горчивия урок на пазарната икономика, че падащите цени на жилищата могат до доведат до трагедия в личния им живот.
По подобен начин, банкерите самодоволно раздават жилищни кредити с мисълта, че имат нужните гаранции за тяхната събираемост. Те погрешно смятат, че като изискват достатъчно високи първоначални вноски, всичко ще е наред в период на криза. Те дълбоко вярват, че модерните методи на риск мениджмънта ще им помогнат да избегнат денят на възмездието. Те също имат какво да научат от историята на пазарната икономика.
Риск мениджмънта работи добре в нормални условия. Като дисциплина, той е основан на вероятностни очаквания за събираемост на кредитите при едно нормално разпределение на получателите на кредит. В основата си, той допуска че няма да има концентриране на падежи на кредитите следствие на някаква външна сила, която да доведе до прекомерен брой на неплатежоспособните. Разбира се, падащите цени на жилищата водят именно до това. Две независими сили работят в една и съща посока за да се получи този ефект.
Първата е силата на кредитното свиване. Когато цените на жилищата се стабилизират и започнат да падат, естествената реакция на банките е да ограничат кредита. Това от своя страна води до допълнителен спад в цените на жилищата, тъй като кредита е основния двигател на цените нагоре. В период на криза, той обаче се превръща в основния двигател на цените надолу. Тогава получателите на кредит имат проблеми с изплащането и настъпва необходимата ликвидация на техните имоти, която е свързана със спад в техните цени.
Втората сила е от общоикономически характер. Свиването на кредита винаги води до обща икономическа рецесия, която е свързана с безработица и спад в доходите на бизнесите и населението. Бизнесите финансират жилищното си предприемачество често пъти от общите си печалби в други сектори, а в условията на рецесия, тези печалби често пъти се изпаряват. Появяват се проблеми с ликвидността, което от своя страна води до ликвидиране на жилищните им инвестиции и до спада в техните цени. Общата икономическа криза води до проблеми в заетостта и спад в доходите от заплати. Много от членовете на семействата с заеми срещу жилищата си остават безработни и също не могат да погасяват заемите си. За да обслужват кредитите си, те биват принудени да ограничат потреблението си в други сектори на икономиката, което довежда до влошаване на икономическата криза. В условията на кредитна контракция и на обща икономическа криза, те не могат да вземат допълнителен кредит и много от тях биват принудени да продадат жилищата си, тъй щото да спасят поне част от първоначалната си вноска. Това води до вълна от жилищно предлагане, което допълнително влошава спада в цените.
Тоест, ефекта на кредитното свиване и на икономическата криза действат съвместно и взаимно се подсилват. Получава се един омагьосан кръг. Спадащите цени на жилищата водят до свиване на кредита. Той от своя страна води до икономическа рецесия, а тя до падащи цени в жилищата и до допълнително свиване в кредита.
Процеса на кредитна ликвидация спира едва когато голяма част от кредита се прочисти от системата. Това означава че в края на този процес, голяма част от рисковите получатели на кредитите са изгубили своите жилища, а голяма част от рисковите банките изпадат в криза или в банкрут. Често пъти това е свързано с проблеми на обща ликвидност в цялата банкова система и до обща банкова криза. Важно е да се разбира, че свиването на кредита в банковия сектор представлява само по-себе си де-факто банкова криза.
При тези обстоятелства е ясно, че най-рисковите банки ще изгорят, а заедно с тях и техните вложители. Държавните гаранции по депозитите няма да са достатъчни. Ще са необходими средства в специално предназначен фонд, а такъв просто няма или той би бил нищожен на фона на огромните загуби по депозитите. Разбира се, общият държавен бюджет също няма да е в състояние да предотврати кризата, тъй като той от своя страна няма да има от къде да се финансира. При една по-задълбочена банкова криза, размера на бюджета просто ще бледнее на фона на всички депозити които трябва да се покрият. Все пак правителството ще намери решение: да напечата необходимите средства за да запази обещанието си и за да защити банките, в резултат на което ще се срине лева.
Тоест, в условията на сериозна криза, нещо в системата е необходимо да поддаде и някой ще трябва да изгори. Първо, това може да са слабите банки и евентуално техните депозитори. Второ, това може да е държавния бюджет, а с него и данъкоплатеца. Трето, това може да е валутния борд и лева, а с него и целия български народ. Тоест, загуби със сигурност ще има, и дали те ще се поемат от (1) банките, (2) банките и депозиторите, (3) данъкоплатеца или (4) народа, е въпрос на държавна политика и на това как правителството ще реагира на развиващата се криза. Крайният резултат не може да се предвиди на основата на икономически анализ.
Все пак, историята сочи, че обществата ориентирани към дива пазарна икономика, с така наречената laissez-faire икономическа политика, предпочитат първите два варианта, а обществата ориентирани към “социализъм” предпочитат последните два. Несъмнено, първите варианти са за предпочитане пред последните, понеже те правят и банките и депозиторите по-предпазливи в решенията си, докато последните водят до надпревара в раздаването на кредитите и до надпревара в забогатяването от тези кредити, тъй като загубите ще се понесат в крайна сметка от народа, а не от бизнесмените (банкерите). С други думи, първите варианти представляват пазарната икономика в действие, а последните представляват преразпределение на доходите и обогатяване на политико-икономическата върхушка за сметка на народа.
При едно такова разбиране на нещата, вече става пределно ясно, че държавата и правителството ще избере един от последните два варианта. Точно кой вариант, ще зависи от дълбочината на кризата и от необходимите средства. Ако бюджета е достатъчен, само той ще бъде пожертван. Ако ли не, тогава ще падне и лева. В условията на банкова криза и на всеобщ политически натиск, Валутният Борд ще бъде принуден да поддаде на натиска или ще бъде направо разтурен. Независимостта на Борда е един политически камуфлаж, който ще бъде разкрит в деня на кризата. В този момент ще се появи надпревара за обръщане на левовете в евро. Предвидливите вече ще са обърнали парите си отдавна и ще реализират солидни печалби. Закъснелите ще понесат загубите. Печелившите ще са 2-5% от играчите. Губещите ще са 90-95% от народа. Това ни учи историята и ние няма да пропуснем възможността да я повторим отново.
При един така развиващ се сценарий на обща банкова криза, трябва да си зададем въпроса какво можем да направим като индивиди за да се предпазим от тази криза. На първо място, да не се затъва в дългове и да не се купува жилище с значителни заеми в този вече късен етап от спекулативния процес. Второ, спестяванията е разумно да се държат във валута, а не в левове. Трето, валутата е разумно да се държи “под дюшека”, а не в местната банка. В условията на криза, валутните депозити може да бъдат блокирани или иззети от държавата и обменени в левове по текущия курс под претекст да се предпази стойността на лева. В крайна сметка, лева така или иначе ще падне, а депозиторите във валута ощетени. За да се предпазим като общество е необходимо да ограничим растежа на кредита в банковата система. Но това на практика едва ли ще стане.
Всичко това, разбира се, вероятно ще стане в “далечното” бъдеще, може би след 3-5 години. Днес всичко върви по мед и масло и опасения за подобна криза няма.
Красимир Петров, Ph. D.
http://www.geocities.com/petrov_krassimir/
Коментар
-
Първоначално изпратено от iivanoff Разгледай мнениеСпете спокойно: CDS-те за България паднаха на 110 !
Коментар
-
АЛОООООООООООООООООООООО........Кой изтри може би най-съдържателния и точен коментар до този момент по темата??????? Издирих го отново и тъй като не е в разрез с АБСОЛЮТНО никакви правила, ще си позволя да го постна отново. Изтрие ли се, значи ситуацията е ясна
Изтри го този ,който го постна.
Времето беше достатъчно ,за да се разлаят кучетата
Коментар
-
Първоначално изпратено от Bones57 Разгледай мнениеАЛОООООООООООООООООООООО........Кой изтри може би най-съдържателния и точен коментар до този момент по темата??????? Издирих го отново и тъй като не е в разрез с АБСОЛЮТНО никакви правила, ще си позволя да го постна отново. Изтрие ли се, значи ситуацията е ясна. "
"Делото по спасяване на Давещите се - е дело на самите Давещи се"
Мъдра мисъл - на един Уважаван от мен ГеройLast edited by marin1; 13.03.2013, 12:16.remember remember the fifth of november
Коментар
-
Първоначално изпратено от Bones57 Разгледай мнениеИ може би затова всички искания за заеми от чужбина бяха отказани (от семейната визита на Дянков в САЩ преди оставката му до посещението преди дни на Плевнелиев в Брюксел и Австрия)."
Коментар
-
АЛОООООООООООООООООООООО........Кой изтри може би най-съдържателния и точен коментар до този момент по темата??????? Издирих го отново и тъй като не е в разрез с АБСОЛЮТНО никакви правила, ще си позволя да го постна отново. Изтрие ли се, значи ситуацията е ясна.
"В света има само два успешни валутни борда - в Хонконг и в Сингапур. Единият град е врата към Китай, другият - към Далечния Изток и въобще не страдат от липса на капитал.
Всички останали валутни бордове са се провалили в срок между 10 и 17 години.
Бордът се крепи на приток на пари, а те се дават от икономиката и от преки инвестиции. У нас няма нито едното, нито другото.
От 12 месеца м.г. касата на бюджета е на плюс само през 5 месеца
* 424 млн. - март заради данъците,
* жалките 1.886 млн. - април,
* 100.5 млн.- юни,
* само за юли и ноември сумите са по-големи заради взети външни и вътрешни заеми - респективно облигационният заем на Дянков за 950 млн. евро през юли и над 300 млн. през ноември.
През останалите 7 месеца е на червено със суми всеки месец между 100 и 150 млн. (3 месеца), 277 млн. (1 месец), 619 и 832 млн. (2 месеца)
Само през декември касата на бюджета излезе на червено с 619 милиона 993 хиляди и 800 лева, през януари - с 1 милиард 750 милиона 721 хиляди и 100 лева, през февруари - с 98 милиона 348 хиляди лева (и пореден нов заем - за 800 милиона или общо почти 900 милиона).
За да плаща, бюджетът бръкна във валутните си сметки, които са част от парите на Валутния борд. Само през януари от тези активи на борда са изхарчени 1 милиард 692 милиона и 400 хиляди, подобна се очертава и сметката за февруари.
Здравното осигуряване е във фалит, пенсионното остана без изхарчения Сребърън фонд, НЕК и БЕХ са в технически фалит, БДЖ е във фалит, ВМЗ, Соф. топлофикации и т.н., и т.н. Дълговете на държавните предприятия надминаха сумата от 11,5 млрд. лева извън тази по дълговете на самата държава. Над половината от сумата по външния и вътрешен дълг на държавата трябва да се плати през оставащите 4.5 години, което означава всяка година да се заделят по 1 милиард лева само по главниците, без да сес мятат парите за лихви.
Вместо да падне, стойността на банкнотите в обръщение от юли 2009 до края на февруари 2013 е нараснала с 16%, макар че стокооборотът - продажбите на стоки и услуги се е свил с над 33%, което трябваше да се отрази като съответното понижение на този показател. Т.е. държавата е завъртяла печатницата за пари и то не от вчера.
В самите активи на борда над 2 млрд. са в неконвертируеми валути (!), 26 тона от златния резерв (водещ се 40 тона) са оформени чисто счетоводно като депозити в чужбина, макар че са продадени, облигациите с отстъпка са записани по пълната им стойност, макар че тя ще бъде платима след 10, 15, 20 и 30 години) и т.н., и т.н. БНБ е с нето резултат от покупко-продажбите на валута с минус 400 млн. евро и да не изброявам по-нататък. За състоянието на банковата система и лошите кредити въобще не ми се отваря дума.
Цялата суматоха с оставката е в замисъла ГЕРБ да не поеме отговорност за предстоящата катастрофа, а мотането със служебния кабинет и липсата на кандидати също е затова, понеже никой не иска да носи също отговорност за рухването на Борда. Идеята за нов заем от 1 млрд. е идея да се закрепи статуквото до изборите.
Това е ситуацията. Иначе Дянков е колкото прав, толкова и неправ - олигарсите, които правят износ, искат да съборят Борда (продукцията им ще излезе без пари), олигарсите с продажби у нас (монополите) искат да го запазят, понеже продажбите им ще се сринат и обезценят. Олигарсите с левови задължения искат да го сринат, тези с валутни - търсят време и връзки да ги превалутират. А всички желаят да получат техническо време да си изтеглят капиталите извън страната, да си шатнат облигациите, които са купили ид а останат на чисто.
А специалистите ми говорят за фин. стабилност на Борда, който не зависел от състоянието икономиката и финансите, а от субективните желания на този или онзи. Икономиката обаче е като природата - не можеш да спреш дъжда, освен да се предпазиш с чадър (ако си бил умен да си го вземеш, излизайки от къщи). Всъщност аналогията не е точна - не става дума за дъжд, а за надигащото се цунами. Остава ти индивидуалното спасение да избягаш надалеч и по-нависоко, за да не те удави.
Всъщност още през 2011 г. на конференция в прибалтийските страни Европейската централна банка се обяви срещу Валутния борд у нас, МВФ и Световната банка - също и поискаха още м.г. едностранно въвеждане на еврото у нас.
И един факт - международната конференция през миналото лято на БНБ за Валутния борд (изненадващо свикана) беше неочаквано обявена за закрита за публиката и медиите. (понеже там се чу истината за състоянието и липсата на възможности Бордът да бъде удържан.) Повечето предложение се ориентираха за курс 5:1, но от онова време ситуацията съвсем се влоши и без инфлационен взрив от десетки пъти надали ще се разминем. И може би затова всички искания за заеми от чужбина бяха отказани (от семейната визита на Дянков в САЩ преди оставката му до посещението преди дни на Плевнелиев в Брюксел и Австрия)."
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение... а има и добри заместници..
Коментар
-
Избора му на К. Христов е явна подкрепа за борда..Понеже въпроса за отмяната му е политически, то се показва и политическа подкрепа..Да положението е доста критично след некадърното управление на ГЕРБ, но има възможност за излизане от кризате- разбира се не без помоща на Европа. На тях едва ли им трябва още един проблем на слабия фланг на ЕС. Засега вредите ще са много по- големи от ползите при отмяната на борда в близко бъдеще- политически хаос, още по голямо обедняване на ниските слоеве, с години отлив на инвестиции, понижение на реитингите..Що се отнася до К.Христов- аз го харесвам като експерт, а има и добри заместници..Трябва и банките представител на чието лоби е да се ангажират по- активно със запазването на борда..Що се отнася до това , че борда спира растежа - да има известно основание, но отмяната му трябва да се направи след много анализи и модели и то когато сме в цикъл на растеж..За съжаление не се знае при сегашната ситуация кога..
Коментар
-
Първоначално изпратено от Bones57 Разгледай мнениеНе се връзвай на поУитически тролове. Подобни пръдльовци ще обърнат дори тема за цената на слънчогледа в полемика, за и против комунизма.
Ловеца обаче направи уместна констатация Не смяташ ли, че борда, в сегашния му вид, действително ни съсипва икономически?
Борда определено налага много рестрикции. Мнението ми е, че
той отдавна си свърши работата. Но ситуацията освен
икономическа е и политическа. Мисля, че трябваше да направим постъпки за
влизане в еврозоната много отдавна. Сега положението се промени. Несигурни
времена ни чакат и е трудно да се прогнозира дори в средносрочен план. Поне на мен ми е трудно. Всъщност както с приемането ни в шенгенското пространство, така и в еврозоната проблемът не е в техническите параметри и изисквания, а е въпрос основно на политика. Ние сме малка страна с почти никакво икономическо влияние. Поради този факт не представляваме нито заплаха, нито кой знае какъв интерес за останалите в еврозоната. Друг е въпроса, когато говорим за геополитика.
Сещам се за няколко клишета, а именно:
- "победителите не ги съдят";
- "важен е крайния резултат";
- "когато фактите говорят и боговете мълчат"
- "целта оправдава средствата"
За разлика от всякакво празнословене и непрекъснати политически дебати относно фиска (моментно състояние на фискалния резерв) и стабилността на икономиката ни (според едни стабилна, според други не), факт е, че не сме нито в шенген, нито в еврозоната. Отделно цените в Бг са на европейски нива, доходите безобразни, раздута администрация, разсипана и унищожена икономика, сбъркан туризъм и пр. Според мен отговорност за това да стигнем до тук трябва да понесе цялата ни политическа класа от годините на прехода. Та така.
Поздрави и успехи!
NO SIGNATURE FOUND
Коментар
-
Първоначално изпратено от mnz Разгледай мнениеЧакай малко, значи той като зам. управител нищо не работи, sамо подчинените му работят, така ли да разбирам? Е и аз това питах де, дали и с него и без него все тая.
На основание на чл. 19, ал. 4 от Закона за БНБ УС на БНБ определи подуправителя Димитър Костов за изпълняващ правомощията му в негово отсъствие. Оперативната дейност на управление „Емисионно” ще бъде ръководена от главния директор на управлението Ивайло Николов.
Бил съм заместник началник, бил съм и началник на самостоятелна служба и ти казвам: в над 90% от случаите заместниците могат да вземат и сами управленските решения, доколкото те не засягат общия тон на водената до сега политика. В много редки случаи при вземане на по-стратегически решения се налага да се търси началника.
И сега ще е така. Оперативната работа ще се поеме от един директор, който вероятно ще работи с по-голямо натоварване (и една част от досегашната си работа вероятно ще прехвърли на свои подчинени), а ако се налага вземане на решения, излизащи от неговите пълномощия, вече има назначен друг подуправител.
За щастие БНБ е стабилна институция и аз нямам опасения, че може да се срути от липсата на един началник.Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от mnz Разгледай мнениеТолкова незначителна ли му е работата като зам. управител на БНБ и човек отговарящ за борда, че може да си позволи да излезе в неплатена отпуска за месеци?
Не е ли по-правилно да си подаде оставката като зам на БНБ и да си е финмин като толкова иска?
Не че нещо, ама наистина след като един зам на БНБ може да си излезе в отпуска за месеци, значи и без него все тая.
Коментар
Коментар