IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъчно облагане на печалби от сделки с акции на борси в ЕС

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • За съжаление е така. Иначе нестле е една много добра компания и бих инвестирал с кеф в нейни акции, но уви тея данъци са меко казано наглост. Освен тях има и някакъв данък солидарност. Това с данъците върху дивидентите немога да го разбера. Значи ти притежавайки една акция в дадена компания си собственик на някаква част от бизнеса. Компанията не е ли платила данък печалба преди да осчетоводи колко са дивидентите?
    И не е ли това дойно облагане на печалбата?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
      По закон данък дивидент в Швейцария е 35%.
      Когато обаче част от капитала се връща на акционерите (т.е. намалява се номиналната стойност на акцията) данък не се дължи.
      Така че - както дойде.
      Ного чешат, тяхната кожа...
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • По закон данък дивидент в Швейцария е 35%.
        Когато обаче част от капитала се връща на акционерите (т.е. намалява се номиналната стойност на акцията) данък не се дължи.
        Така че - както дойде.

        Коментар


        • Колеги: някой от вас има швейцарски акции ли? Данък дивидент удържат ли ви? Колко - ако ви?
          Щото мен в Германия ме чешат яко, но в САЩ, Британия и Русия - не ме чешат никак.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
            Да, може да си ги продал преди датата, на която имаш право на дивидент и после пак да купиш същата акция или друга. Няма как да стане автоматично (проверката дали не си декларирал дивидентите - данъци може и да не дължиш, но само ако приложиш спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане, което изисква да представиш онова удостоверение, което не можеш да представиш). Но като видят, че си декларирал притежаване на акции и няма дивидент може софтуерът им да вдигне червен флаг, после на база на някой друг критерий още един червен флаг и като се съберат три-четири червени флага - хоп, проверчица или ревизийка.

            Не съм запознат точно как им работи системата, но е наивно да се мисли, че нямат такава.
            личи си че си аматьор.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
              Проблем ли ще бъде да споделиш брокера???
              С брокера, който съм използвал можеш да търгуваш къде ли не, но не съм пробвал покупка на борса в една държава и продажба в друга.

              Като цяло, моето мнение относно данъците ако изобщо съществува като възможност е:
              Покупка на европейска борса, продажба на европейска борса - не дължиш.
              Покупка от европейска, прдоажба на неевропейска и обратно - дължиш.
              Покупка извънборсово прозажба Европейска и обратно - дължиш.
              Покупка извънборсово, продажба извънборсово - дължиш
              Брокерът е Дойче банк - най-обикновената им платформа, която върви с обикновена разплащателна сметка. Предлага възможност да избереш борсата, на която да продадеш акциите (както и на която да ги купиш). Има и автоматична опция системата да избере най-добрата цена.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от T3 Разгледай мнение
                Колега, защо реагираш така? Нали форумът е да обменяме информация и да си помагаме? Просто искам да съм коректен. Никога не знаеш данъчните кога ще се заядат с теб. Ако има сравнително прост законен начин да спестя дори 100 лв данък - с радост ще го използвам.

                И благодаря за информацията.
                Само не забравяй, че брокера през който си ги купил от щатите репортва на IRS и те хич ама хич не са като НАП-а да ви кажа. Така ще те обуят и такива глоби ще ти нахакат ако сметнат, че не си постъпил според закона, че няма да можеш огъня да си продухаш. Значи в ЮС ако шортнеш нещо и нямаш документация при брокера ти, че не дължиш данъка, брокера ти праска 30% данък и хич не мисли пък ти после се оправяй както знаеш.

                Единствения начин според мен е този брокер служебно да затваря позиции и да ти прехвърля акции на друга борса защото такова прехвърляне не ми се струва много читаво.

                Отделно спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане СИДДО се спазват, но процедурите на някои държави са убийствени и много скъпи. Италия - 10 години периода ппез който може да ти разгледат подадените документи, информацията която дават е като стигнем до вашите документи ще ги разгледаме . Франция е кошмар и много скъпо, всеки по веригата иска по 200 ЕУР на документ на плащане.

                Ако някой е плащал данъци върху дивиденти в европейски страни или има такъв удържан в щатите и иска да разбере дали може да си върне нещо моля да ми пише на лични. Тия GlobeTax не са стока и са главен играч на пазара затова си дерат яко. Най-голямата сума, която сме успявали да възстановим е над 100К CHF за един фонд. както се казва не може да няма начин.
                В случай, че на някой му хареса и сумата която може да се върне тогава ще се обсъжда комисион и т.н Лека вечер

                Коментар


                • софтуер едва ли, много сложно ми изглежда, имената на компаниите се пишат на български, по-скоро някои да им търси тикера с налучкване(на истинското име) и след това на ръка да проверява, кога въпросната компания е дала дивидент и дали е дала
                  “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
                    НАП няма как да разберат от данъчната декларация дали следва да си получил дивиденти по притежаваните акции.
                    Полетата, които се попълват, са:
                    - държава;
                    - брой акции;
                    - цена на придобиване.
                    Да, може да си ги продал преди датата, на която имаш право на дивидент и после пак да купиш същата акция или друга. Няма как да стане автоматично (проверката дали не си декларирал дивидентите - данъци може и да не дължиш, но само ако приложиш спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане, което изисква да представиш онова удостоверение, което не можеш да представиш). Но като видят, че си декларирал притежаване на акции и няма дивидент може софтуерът им да вдигне червен флаг, после на база на някой друг критерий още един червен флаг и като се съберат три-четири червени флага - хоп, проверчица или ревизийка.

                    Не съм запознат точно как им работи системата, но е наивно да се мисли, че нямат такава.

                    Първоначално изпратено от ЗДДФЛ
                    Чл. 50.
                    (...)
                    (5) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица прилагат към годишната данъчна декларация по ал. 1 удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава.
                    Last edited by vstoykov; 22.08.2016, 01:52.
                    Два прости метода за легално намаляване на данъците

                    Коментар


                    • Няма такъв филм - винаги дължиш като не ти работи главата да си инкасираш печалбата без да си продадеш акциите.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от T3 Разгледай мнение
                        Сигурен съм. Брокерът, който използвам (през онлайн платформата им), позволява да избереш място на сделката. Брокерът е германски. Платформата е изключително дървена, но преди време си открих сметка там и я използвам за някои сделки.

                        Можеш да избереш борсите на редица германски градове, различни европейски борси и Ню Йорк. Но не всички акции се търгуват навсякъде разбира се. Някои ликвидни в Ню Йорк акции са изключително неликвидни на европейските борси. Комисионните са различни.

                        Досега съм направил 3 транзакции, при които купувам и продавам на различни борси:
                        - купил на Франкфурт и продал на Мюнхен
                        - купил на Брюксел и продал на Франкфурт
                        - купил извънборсово (чрез брокера, но от tradegate.de а не на борса) и продал на Ню Йорк. След последната сделка се сетих, че ако бях продал акцията не на Ню Йорк а на някоя от германските борси може би бих спестил данък.
                        Проблем ли ще бъде да споделиш брокера???
                        С брокера, който съм използвал можеш да търгуваш къде ли не, но не съм пробвал покупка на борса в една държава и продажба в друга.

                        Като цяло, моето мнение относно данъците ако изобщо съществува като възможност е:
                        Покупка на европейска борса, продажба на европейска борса - не дължиш.
                        Покупка от европейска, прдоажба на неевропейска и обратно - дължиш.
                        Покупка извънборсово прозажба Европейска и обратно - дължиш.
                        Покупка извънборсово, продажба извънборсово - дължиш

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                          От НАП като видят, че си декларирал притежаване на акциите, но не си декларирал, че си получил дивидент, какво ще стане според теб?
                          НАП няма как да разберат от данъчната декларация дали следва да си получил дивиденти по притежаваните акции.
                          Полетата, които се попълват, са:
                          - държава;
                          - брой акции;
                          - цена на придобиване.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                            Така е. Обаче как ще декларираш ползването на спогодбата за двойното данъчно облагане, след като го нямаш онзи документ, удостоверяващ платения данък в чужбина? И след като при получаване на дивидента не е взето предвид, че си данъчно задължен в България и са ти начислили данъка върху дивидента в пълен размер, а не колкото трябва според спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане?

                            Притежаването на акции в чужбина се декларира (независимо дали имаш дивиденти или не). Дивидентите се декларират отделно.

                            От НАП като видят, че си декларирал притежаване на акциите, но не си декларирал, че си получил дивидент, какво ще стане според теб?

                            Или си декларирал получения дивидент и желаеш да се ползва спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане, обаче не си представил удостоверението за данъците в чужбина?

                            От Елана/GlobalTax предлагат възможност да се справиш с бюрократичните безумия, но не знам дали наистина услугата предлага възможност за пълно спазване на закона. Доколкото разбрах те предлагат само възстановяване на данъци, платени в чужбина, а не законно справяне с българската бюрокрация.
                            тия Global tax много дерат и се обезмисля

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                              дивидентите се облагат при източника
                              Така е. Обаче как ще декларираш ползването на спогодбата за двойното данъчно облагане, след като го нямаш онзи документ, удостоверяващ платения данък в чужбина? И след като при получаване на дивидента не е взето предвид, че си данъчно задължен в България и са ти начислили данъка върху дивидента в пълен размер, а не колкото трябва според спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане?

                              Притежаването на акции в чужбина се декларира (независимо дали имаш дивиденти или не). Дивидентите се декларират отделно.

                              От НАП като видят, че си декларирал притежаване на акциите, но не си декларирал, че си получил дивидент, какво ще стане според теб?

                              Или си декларирал получения дивидент и желаеш да се ползва спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане, обаче не си представил удостоверението за данъците в чужбина?

                              От Елана/GlobalTax предлагат възможност да се справиш с бюрократичните безумия, но не знам дали наистина услугата предлага възможност за пълно спазване на закона. Доколкото разбрах те предлагат само възстановяване на данъци, платени в чужбина, а не законно справяне с българската бюрокрация.


                              Първоначално изпратено от ЗДДФЛ
                              Чл. 50.
                              (...)
                              (5) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица прилагат към годишната данъчна декларация по ал. 1 удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава.
                              Last edited by vstoykov; 18.08.2016, 14:48.
                              Два прости метода за легално намаляване на данъците

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                                Сигурен ли си, че ще затвориш сделката?
                                Да не се окаже, че оставаш с дълга в US и къса в Германия
                                Сигурен съм. Брокерът, който използвам (през онлайн платформата им), позволява да избереш място на сделката. Брокерът е германски. Платформата е изключително дървена, но преди време си открих сметка там и я използвам за някои сделки.

                                Можеш да избереш борсите на редица германски градове, различни европейски борси и Ню Йорк. Но не всички акции се търгуват навсякъде разбира се. Някои ликвидни в Ню Йорк акции са изключително неликвидни на европейските борси. Комисионните са различни.

                                Досега съм направил 3 транзакции, при които купувам и продавам на различни борси:
                                - купил на Франкфурт и продал на Мюнхен
                                - купил на Брюксел и продал на Франкфурт
                                - купил извънборсово (чрез брокера, но от tradegate.de а не на борса) и продал на Ню Йорк. След последната сделка се сетих, че ако бях продал акцията не на Ню Йорк а на някоя от германските борси може би бих спестил данък.

                                Коментар

                                Working...
                                X