IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ще падне ли скоро борда лев-евро?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Alan10 Разгледай мнение
    А кой според теб се прави на интересен преди всеки спасителен транш за Гърция? На всеки 6м. Меркел до последно отказва, Е/$ пада но накрая кляка и Е/$ пак нагоре. Но за 2 месеца когато курса Е/$ е бил нисък, немският експорт скача на 5-6%
    Гениално.Как не бях се сетил.Германия работи 5 месеца и складира.После баба Меркел отказва помощта еврото се срива и хоп германския износ скача.Смешно е да твърдиш това.Я си спомни какъв беше курса на еврото преди 10г и какъв е сега.Германските компании отдавна са си построили заводи в Америка и им дреме за курса.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
      Боже Господи ректора на УНСС дали чете тези творения на възпитаниците си?Щото ако ги чете трябва да се срамува.Най доброто нещо което може да се направи от това училище е да се превърне във икономически факултет на Техническия университет.И тоя ректор ми се хвали че там учел елита на България и бъдещите управленци.Боже пази България....моля те.
      Всъщност борда е Закона за БНБ и Наредбите на Управителя.......По принцип в УНСС специалност банково дело се преподава от служители на БНБ, които са привърженици на ортодоксалния борд, така че борда има заклети фенове в "БНБ-борда".....Всъщност не зная коя им е първата или втората работа, преподаването или сладката служба..........

      Не съм чел внимателно дискусията, дали някой не го е споменал.....Да реалния курс евро/лева, който определено е негативен за експорта се компенсира от евтиния ни труд........Има хубави примери, даже и на БФБ.........

      Коментар


      • Първоначално изпратено от andi Разгледай мнение
        аз съм месоядно за мен как ше е
        За индивиди като нас, разбиращи какво се случва, плячка ще има много. Но ми е мъчно за народа, че ще го ощавят до голо и за това, че България отново ще е нокаутирана. Но това е цената която ще трябва да платим за масрафа.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от bgg_red Разгледай мнение
          За кратко време до стредносрочно
          ще ти е много изгодно,
          щото БАНАНИТЕ дето ги береш и ги
          изнасяш в чужбина, ще ти
          излизат значително по-ефтинко и
          ще станеш тлъст МАМУН !!!
          аз съм месоядно за мен как ше е
          Има стари трейдъри има и смели трейдъри, но старите и смели трейдъри са само няколко

          Коментар


          • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
            Аз да си попитам Добре ли е да падне борда или не е Добре. Прост съм, та за това
            За кратко време до стредносрочно
            ще ти е много изгодно,
            щото БАНАНИТЕ дето ги береш и ги
            изнасяш в чужбина, ще ти
            излизат значително по-ефтинко и
            ще станеш тлъст МАМУН !!!
            --е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
            http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg

            Коментар


            • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
              Хе, хе не бях разглеждал нещата от този ъгъл ....
              Ами ъгли много, камбанарии също. Но страшното става когато виждаш пред себе си само дървото, но не и гората !

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение
                netware5 периодични са и плащанията по кредитите...
                Хе, хе не бях разглеждал нещата от този ъгъл ....
                He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                Коментар


                • netware5 периодични са и плащанията по кредитите...
                  Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                  Коментар


                  • Аз да си попитам Добре ли е да падне борда или не е Добре. Прост съм, та за това

                    Коментар


                    • Боже, Боже-е-е колко мъка има по тоя свят, Боже! Откъде се взимат периодично тия бутачи не ми е хич ясно.
                      He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от equal Разгледай мнение

                        Това просто не е вярно, знае го всяко хлапе ... Надолу не четох, клише
                        Напротив, вярно е! Но както сам си писал, не си чел изцяло и предполагам си разбрал в друг контекст. Няма ограничение на предлагането на паричната маса за покриване на търсенето на левове срещу продажба на евро. Обратното е вече ограниченият процес. Надявам се сега да съм се изразил ясно.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от equal Разгледай мнение

                          Това просто не е вярно, знае го всяко хлапе ... Надолу не четох, клише
                          +1
                          Требят евра срещу лефчетата !!
                          --е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
                          http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от andi Разгледай мнение
                            предлагам..моментално борд за:
                            Гърция,Италия,Португалия,Испания и т..н
                            еййй щях да забравя и за Аборигените от разните там ЩАТЧЕТА
                            а де . а де борд де
                            Имаш гадателски способности
                            Току що поставиха Португалия под надзор
                            Last edited by bgg_red; 07.10.2011, 20:01.
                            --е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
                            http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от sashev Разгледай мнение
                              ... БНБ е в състояние да увеличава наличностите, тъй като може да печата неограничено количество левчета ...

                              Това просто не е вярно, знае го всяко хлапе ... Надолу не четох, клише
                              |^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
                              |___________||__|___|)
                              (@)(@)""*|(@)(@)**(@)

                              Коментар


                              • Девалвацията на лева ще дойде не по наша инициатива, а по принуда – тогава ще е още по-лошо, тъй като ще е неочаквано.
                                Има огромна разлика между усилията да задържиш ниски стойностти на валутата си и опитите да ги вдигнеш (както е при нас) – БНБ е в състояние да увеличава наличностите, тъй като може да печата неограничено количество левчета, с което да покрие търсенето му (естествено ще се увеличи резерва); но не може да печата евро и това е границата на способностите й да поддържа високи стойности на българския лев (стабилния валутен курс). Рано или късно резервите ще се изчерпят.

                                В България има няколко ограничения, които ни прави изключително уязвими и от които в средносрочен план няма как да се отървем.
                                Ще посоча някои:
                                1.Демографията – съотношението между неработещи (включва пенсионери) и работещи непрекъснато нараства. Това води до дългосрочно увеличение на фискалната тежест. По този критерий сме в челната петица. При нисък доход на глава от населението, това означава силно преразпределителен процес. Посочвал съм го и в предишни теми като проблем. В ретроспекция се вижда, че всъщност е имало необходимост от създаване (изграждане) на доверителни фондове със солиден капитал, които да “поемат” демографския ефект. Както и да е, това е една от причините.
                                2. Валутен борд – всъщност не се изразих правилно, по точното е надценена национална валута и твърд валутен курс. Самият борд създава стабилност и увереност за чуждестранните инвеститори. Да но временно, а не винаги. Но валутния курс какъв да бъде? А при криза съпътсваща изтеглянето на капитали? В България противодействахме с висок лихвен процент по депозитите, когато навсякъде (САЩ, Яония, Канада, Австралия, Англия, Еврозоната..) лихвите падат. Какво стана, нали сме във валутен борд? Защо се увеличиха лихвите? А какви са лихвите по кредитите у нас.
                                Защо има разлика между кредитите в евро и в лева? Защо? Нали сме във валутен борд. Нали се конвертират в точно определено съотношение? Какво отчитат кредиторите с това? По време на кризата тази разлика (спред) се увеличи допълнително? Ама защо, та ние все още сме във валутен борд? Каква е гаранцията за твърдия обменен курс? И кой го гарантира? Да не говорим за дългосрочния му ефект върху нашата икономика – унищожителен. Ще кажете, ами от както е въведен, тя се подобри и последваха години на голям инвестиционен интерес, вляха се чуждестранни капитали благодарение на стабилния обменен курс, построиха се сгради, хотели, курорти, няколко производствени мощности и т.нат. Това е така, но причината не е само във валутния борд. Това развитие всъщност представлява една парабола и ние ще се уверим в това. Ефектът на силна валута върху слабо развита държава е унищожителен – за бизненса, за хората, за търсенето, за ДБ.
                                3. Това е изключителната енергийна зависимост от Русия както и енергийната ни неефективност – писал съм подробно в предишни теми в други форуми, затова пропускам обясненията.
                                Само ще отбележа, че потреблението на петролни продукти е изключително от внос, а цените се вдигнаха драстично – над 400% за десетилетие. Това натоварва и търговския баланс – това перо винаги ще си остане нетен внос и то в големи рамери. Забравете повече за евтин петрол. Сложете към това енергоемкост и енергийна неефективност, като и скъпа национална валута и ще разберете, че сме попаднали в капан, който сами сме си го заложили.

                                А по отношение на курса евро/лев:
                                Хипотетично, ако левът е подценен, щеше да има и черен (неофициален) валутен пазар, където еврото щеше да се предлага за продажба срещу левове на по-ниска цена.
                                Търсенето на български левове от страна на различни финансови (и не само) компании щеше да вдига стойността му. В такъв случай, за да запази твърдия валутен курс, централната банка трябва да компенсира увеличеното търсене на лева като увеличава размера на резерва, т.е. купувайки евро и продавайки левчета. Щеше да се увеличи наличността в местната валута (BGN), като лихвите по BGN първоначално щяха да паднат, поради по-голямата капиталова база.
                                Но както се вижда в настоящата ситуация, нещата стоят точно обратно – има отлив на капитали, спад на резервите, липса на неофициален валутен пазар (слабо търсене на BGN), по-високи лихви в левове и намаляване на кредитирането.

                                Коментар

                                Working...
                                X