Първоначално изпратено от Alan10
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ще падне ли скоро борда лев-евро?
Collapse
X
-
-
Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнениеБоже Господи ректора на УНСС дали чете тези творения на възпитаниците си?Щото ако ги чете трябва да се срамува.Най доброто нещо което може да се направи от това училище е да се превърне във икономически факултет на Техническия университет.И тоя ректор ми се хвали че там учел елита на България и бъдещите управленци.Боже пази България....моля те.
Не съм чел внимателно дискусията, дали някой не го е споменал.....Да реалния курс евро/лева, който определено е негативен за експорта се компенсира от евтиния ни труд........Има хубави примери, даже и на БФБ.........
Коментар
-
Първоначално изпратено от andi Разгледай мнениеаз съм месоядно за мен как ше е
Коментар
-
Първоначално изпратено от bgg_red Разгледай мнениеЗа кратко време до стредносрочно
ще ти е много изгодно,
щото БАНАНИТЕ дето ги береш и ги
изнасяш в чужбина, ще ти
излизат значително по-ефтинко и
ще станеш тлъст МАМУН !!!Има стари трейдъри има и смели трейдъри, но старите и смели трейдъри са само няколко
Коментар
-
Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнениеАз да си попитам Добре ли е да падне борда или не е Добре. Прост съм, та за това
ще ти е много изгодно,
щото БАНАНИТЕ дето ги береш и ги
изнасяш в чужбина, ще ти
излизат значително по-ефтинко и
ще станеш тлъст МАМУН !!!--е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg
Коментар
-
Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнениеХе, хе не бях разглеждал нещата от този ъгъл ....
Коментар
-
Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнениеnetware5 периодични са и плащанията по кредитите...He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.
Коментар
-
Първоначално изпратено от equal Разгледай мнение
Това просто не е вярно, знае го всяко хлапе ... Надолу не четох, клише
Коментар
-
Първоначално изпратено от equal Разгледай мнение
Това просто не е вярно, знае го всяко хлапе ... Надолу не четох, клише
Требят евра срещу лефчетата !!--е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg
Коментар
-
Първоначално изпратено от andi Разгледай мнениепредлагам..моментално борд за:
Гърция,Италия,Португалия,Испания и т..н
еййй щях да забравя и за Аборигените от разните там ЩАТЧЕТА
а де . а де борд де
Току що поставиха Португалия под надзорLast edited by bgg_red; 07.10.2011, 21:01.--е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg
Коментар
-
Първоначално изпратено от sashev Разгледай мнение... БНБ е в състояние да увеличава наличностите, тъй като може да печата неограничено количество левчета ...
Това просто не е вярно, знае го всяко хлапе ... Надолу не четох, клише|^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
|___________||__|___|)
(@)(@)""*|(@)(@)**(@)
Коментар
-
Девалвацията на лева ще дойде не по наша инициатива, а по принуда – тогава ще е още по-лошо, тъй като ще е неочаквано.
Има огромна разлика между усилията да задържиш ниски стойностти на валутата си и опитите да ги вдигнеш (както е при нас) – БНБ е в състояние да увеличава наличностите, тъй като може да печата неограничено количество левчета, с което да покрие търсенето му (естествено ще се увеличи резерва); но не може да печата евро и това е границата на способностите й да поддържа високи стойности на българския лев (стабилния валутен курс). Рано или късно резервите ще се изчерпят.
В България има няколко ограничения, които ни прави изключително уязвими и от които в средносрочен план няма как да се отървем.
Ще посоча някои:
1.Демографията – съотношението между неработещи (включва пенсионери) и работещи непрекъснато нараства. Това води до дългосрочно увеличение на фискалната тежест. По този критерий сме в челната петица. При нисък доход на глава от населението, това означава силно преразпределителен процес. Посочвал съм го и в предишни теми като проблем. В ретроспекция се вижда, че всъщност е имало необходимост от създаване (изграждане) на доверителни фондове със солиден капитал, които да “поемат” демографския ефект. Както и да е, това е една от причините.
2. Валутен борд – всъщност не се изразих правилно, по точното е надценена национална валута и твърд валутен курс. Самият борд създава стабилност и увереност за чуждестранните инвеститори. Да но временно, а не винаги. Но валутния курс какъв да бъде? А при криза съпътсваща изтеглянето на капитали? В България противодействахме с висок лихвен процент по депозитите, когато навсякъде (САЩ, Яония, Канада, Австралия, Англия, Еврозоната..) лихвите падат. Какво стана, нали сме във валутен борд? Защо се увеличиха лихвите? А какви са лихвите по кредитите у нас.
Защо има разлика между кредитите в евро и в лева? Защо? Нали сме във валутен борд. Нали се конвертират в точно определено съотношение? Какво отчитат кредиторите с това? По време на кризата тази разлика (спред) се увеличи допълнително? Ама защо, та ние все още сме във валутен борд? Каква е гаранцията за твърдия обменен курс? И кой го гарантира? Да не говорим за дългосрочния му ефект върху нашата икономика – унищожителен. Ще кажете, ами от както е въведен, тя се подобри и последваха години на голям инвестиционен интерес, вляха се чуждестранни капитали благодарение на стабилния обменен курс, построиха се сгради, хотели, курорти, няколко производствени мощности и т.нат. Това е така, но причината не е само във валутния борд. Това развитие всъщност представлява една парабола и ние ще се уверим в това. Ефектът на силна валута върху слабо развита държава е унищожителен – за бизненса, за хората, за търсенето, за ДБ.
3. Това е изключителната енергийна зависимост от Русия както и енергийната ни неефективност – писал съм подробно в предишни теми в други форуми, затова пропускам обясненията.
Само ще отбележа, че потреблението на петролни продукти е изключително от внос, а цените се вдигнаха драстично – над 400% за десетилетие. Това натоварва и търговския баланс – това перо винаги ще си остане нетен внос и то в големи рамери. Забравете повече за евтин петрол. Сложете към това енергоемкост и енергийна неефективност, като и скъпа национална валута и ще разберете, че сме попаднали в капан, който сами сме си го заложили.
А по отношение на курса евро/лев:
Хипотетично, ако левът е подценен, щеше да има и черен (неофициален) валутен пазар, където еврото щеше да се предлага за продажба срещу левове на по-ниска цена.
Търсенето на български левове от страна на различни финансови (и не само) компании щеше да вдига стойността му. В такъв случай, за да запази твърдия валутен курс, централната банка трябва да компенсира увеличеното търсене на лева като увеличава размера на резерва, т.е. купувайки евро и продавайки левчета. Щеше да се увеличи наличността в местната валута (BGN), като лихвите по BGN първоначално щяха да паднат, поради по-голямата капиталова база.
Но както се вижда в настоящата ситуация, нещата стоят точно обратно – има отлив на капитали, спад на резервите, липса на неофициален валутен пазар (слабо търсене на BGN), по-високи лихви в левове и намаляване на кредитирането.
Коментар
Коментар