IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ? (архив до 12.07.2012 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Голям кеф е да гледаш как балона издиша!!!
    Мнението ми не е препоръка!!!

    Коментар


    • Май Златото се запътва към 1500 $ .
      Мнението ми не е препоръка!!!

      Коментар


      • Днес при слаб долар златото пропусна да качи. Да видим какво ще направят утре и в четвъртък италианците. Ако еврото пропадне, тук ще стане лошо.
        I don't call equity bulls 'cockroaches.' Do you understand?

        Коментар


        • На дали някой от нас знае какво ще е движението на цената на златото в средносрочен и дългосрочен план, а и никой от нас не може да повлия на това. Така че ни остава само да гадаем.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от hemilio Разгледай мнение
            Схема.айде да изчетеш това което съм ти постнал:

            Причините за спада в цената на златото през декември:
            ...
            hemilio,
            моите уважения... към труда, който си положил
            ... но, постфактум е лесно ...

            Истинско уважение ще получи този, който излее аргументи, които ще се укажат верни в обозримо бъдеще време примерно - как ще е януари, ... или как ще след три месеца...

            , а иначе как ще е след време (неясно кога), защо цената е била едикаква си през изминалата година... или седмица... няма много тежест ... поне за мен

            нямам лоши чувства... (не гледай на поста ми като заяждане)

            Весели празници,
            Наздраве

            ... да пием по едно за Стефановците ...

            Коментар


            • Схема.айде да изчетеш това което съм ти постнал:

              Причините за спада в цената на златото през декември:


              Докато през ноември и първата седмица на декември златото се движеше в границите между 1700 и 1800 долара, то през втората седмица на декември бе отбелязан значителен спад. На 8 декември една трой унция злато затвори при пазарни цени от 1739 долара или 1306 евро. Една седмица по-късно (15 декември) цената вече е 1590 долара или 1220 евро – спад от 8.5% в долари и 6.5% в евро. През последната седмица цената на златото претърпя сериозна низходяща корекция, което бе повод за редица коментари в икономическите издания, които обявиха за пореден път, че балонът се е спукал. Нито един от тези коментари обаче не адресира директно корекцията и не представя обективен и аргументиран анализ за спада в цената .

              Какви реални фактори причиниха този спад и има ли повод за притеснение сред инвеститорите в злато?

              1. Злато на „лизинг”

              Един от най-добре аргументираните анализи относно ценовата траектория на златото през последната седмица несъмнено е този на Сандийп Джейтли, анализатор на First International Group. Според експерта, спадът в цената е провокиран от липсата на ликвидност на европейските търговски банки. Именно поради тази причина, анализаторът предполага, че тези банки са взели заеми в злато от централни банки или борсово-търгувани фоднове, инвестиращи в злато, след което са продали златото на спот пазара, за да успеят да си осигурят така необходимата доларова ликвидност.

              Същността на транзакцията

              Този тип сделки се нарича „Gold Lease” и реално представлява следното: Страна „А” (обикновено централна банка, а в някои случаи борсово-търгуван фонд, инвестиращ в злато) притежава злато и го дава назаем на страна „Б” (обикновено банка-златен брокер – bullion bank, или търговска банка) срещу определен лихвен процент („Gold Lease Rate”) и непарично обезпечение – обикновено ценни книжа. Страна „Б” е длъжна в даден момент в бъдещето да върне същото количество злато на страна „А”. Страна „Б” продава златото на спот пазара, срещу което получава свежи пари. Обикновено страна „Б” хеджира позицията си, за да се защити от евентуално поскъпване на златото. В случая не е важно за какво използва страна „Б” събраните парични средства. Това, което има значение, е, че при такъв тип транзакции неминуемо има продажба на злато на спот пазара, което логично подтиска неговата цена, поне първоначално.

              Заключение

              Анализаторът обяснява и логиката зад заключението си. Според него за липсата на доларова ликвидност при европейските банки може да се съди, както по значителното повишение на LIBOR (усреднен лихвен процент, отразяващ лихвите, по които банките предлагат негарантирани доларови заеми на лондонския междубанков пазар), така и по-рекордно високите депозити на търговските банки в Европейската централна банка. Казано по друг начин, междубанковото финансиране в долари на европейския пазар е по-скъпо, а европейските банки предпочитат да държат свободните си парични средства на депозит в Европейската ценрална банка, вместо да ги заемат на други банки. И тъй като активите на банките са натъпкани предимно с облигации на държави-членки на еврозоната, една евентуална продажба на тези облигации би генерирала сигурна загуба за банките. От друга страна, златото е изключително ликвидно и с „благословията” на Европейската централна банка търговските банки могат по-бързо, лесно и евтино да си набавят нужните ликвидни средства. Същевременно, Европейската централна банка има интерес от такъв тип транзакция, тъй като даването на заеми в злато представлява скрит инструмент за подпомагане на изпадналите в ликвидни затруднения европейски банки. Счетоводните правила на МВФ не изискват централната банка да отпише златото от баланса си, като по този начин транзакцията може да остане скрита с цел да не се събужда излишна паника у и без това наплашените европейци.

              Изключително важна обаче е и втората част на тази транзакция – връщането на златото от страна на търговската банка към централната банка. Докато самият златен заем подтиска цената на златото, то при връщането му има обратния ефект – цената на златото ще бъде силно подкрепена заради по-високото търсене. Точно това е и причината експертът да прогнозира покачване на златото през следващите семици.

              2. Хедж фондове и спекуланти, подвластни на техническия анализ и инерцията на пазара

              Една от другите предполагаеми причини зад корекцията в цената на златото е ликвидирането на дълги позиции от хедж фондове и спекулатни. Тези инвеститори обикновено инвестират на база технически анализ и се ръководят от моментния тренд. Обръщането на посоката на тренда в цената на златото, както и последвалото пробиване на 150 и 200-дневната пълзяща средна (средно аритметичната цена на златото през последните 150 и 200 дни) са сред сигналите, които биха накарали краткосрочните инвеститори да продават.

              Същевременно, голяма част от позициите им са отворени на висок ливъридж (с доста по-голяма част заемен капитал, отколкото собствен). Така при спадове в цената на златото от тях се изисква да внесат допълнителен капитал за обезпечение или да ликвидират позициите си. При сегашната ликвидна суша би било логично да се предположи, че голяма част от тях са ликвидирали позициите си поради липса на средства или в желанието си да подкрепят други инвестиции от портфейла си (през последната седмица акциите също поевтиняха с около 3 до 6%).

              Тези два фактора, комбинирани с традиционните за това време продажби от страна на хедж фондовете с цел заключване на печалбите за годината, са също сред предполагаемите виновници за спада в цената на златото.

              3. Несигурността на пазара на „хартиено злато”, предизвикана от фалита на MF Global

              Според редица експерти, скандалът при фалита на MF Global, един от най-големите брокери на дервитавни инструменти, предизвика голяма несигурност на пазара на „хартиено злато” (злато под формата на деривативи, нефизическо злато). В процеса на откриване на масата по несъстоятелност се оказа, че компанията е извършвала нерегламентирано двойно ипотекиране на активи – активи, които MF Global е получила като обезпечение за клиентски сметки, са били повторно използвани като обезпечение за задълженията на компанията. При процеса на откриване на масата на несъстоятелността става ясно, че има редица случаи, при които две страни претендират за собственост върху един и същи актив вследствие на нерегламентираните действия на служителите на компанията. Според експерти много от инвеститорите са ликвидирали позициите си в ”хартиено злато” именно поради тази компрометираност на брокерите на финансови деривативи. Тук е и момента да се отбележи, че за инвестиралите във физическо злато този проблем не седи на дневен ред, тъй като при него няма кредитен риск.

              Заключение

              Истината е, че корекции като сегашната не са нетипични за златото и цената му може да остане подтисната за дълъг период от време, което обаче не нарушава дългосрочния възходящ тренд. От началото на 2001 година е имало поне 3 по-дълги периода на консолидация при цената на жълтия метал. През 2004 година след като достигна връх от 432 долара през април, златото поевтиня с 15% и достигна ценовите равнища от април отново чак през ноември същата година. През 2006 година имаше подобна ценова траектория. Златото достигна връх от 730 долара за трой унция през март, след което цената му падна с 26% и жълтият метал достигна предишния връх едва през септември същата година. По-пресни са спомените от 2008 година. Златото достигна връх от 1032 долара през март 2008, изгуби 34% от цената си и ги възстанови едва през октомври 2009 година. Тези периоди на консолидация могат да продължават месеци, както е видно от горните примери, но идват да покажат, че тези ценови корекции не променят дългосрочната посока на движение при цената на жълтия метал и са изключително удобни моменти за покупки.

              Основният акцент тук е, че фундаменталните проблеми пред икономиката, които правят златото добра инвестиция, остават не само нерешени, но и се задълбочават – европейската дългова криза изглежда все по-неразрешима, караниците около орязването на американския бюджетен дефицит показват, че и проблемът със щатския дълг отново ще изкочи на дневен ред в най-скоро време, печатането на пари остава сред най-универсалните икономически мерки, а централните банки се състезават в обезценяването на собствените си валути. Това твърдение е подкрепено и от лоялността на дългосрочните инвеститори (в борсово-търгуваните фондове). Въпреки корекцията в цената, няма индикации за разпродажба на злато от тези фондове. Подобна бе и реакцията им при предишната корекция на златото през септември – тогава фондовете намалиха експозициите си в злато с едва 3%.

              Изброените по-горе фактори са сред най-логичните обяснения за спада в цената на златото. Това, което обаче ги обединява, е и фактът, че те създават една по-стабилна база за бъдещо поскъпване на златото. В крайна сметка, златото, което е продадено от търговските банки, трябва да бъде върнато на централните банки, което създава една сериозна предпоставка за поскъпване на златото към този момент. Същевременно, много от експертите в сферата на благородните метали смятат, че по-ниските дълги позиции на големите спекуланти са всъщност благоприятни за цената на златото, тъй като дават една по-стабилна и изчистена от спекуланти база за бъдещо покачване. Страхът на инвеститорите от добросъвестни брокери ще изостри вниманието им и ще насочи много от тях към физическия пазар, тъй като физическото притежание на злато не е обвързано с риска брокерът да не изпълни ангажимента си. В крайна сметка, спадът през последната седмица представлява една краткосрочна корекция, която е напълно нормална за златото, но не представлява по никакъв начин обръщане на дългосрочния тренд или спукване на балон – теза, която сме чували неведнъж още от времето, когато златото премина границата от 1000 долара за трой унция.
              Ако един проблем може да се реши с пари,той не е проблем-той е разход.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Shemata Разгледай мнение
                Златото май този път се запътва към 1450-1500 $ .
                Shmatka пускай демото за днес, че трябва злато да купуваш!

                Коментар


                • Златото май този път се запътва към 1450-1500 $ .
                  Мнението ми не е препоръка!!!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от andi Разгледай мнение
                    хубав е филма.доброто мре.ама геройски рита камбаната
                    Даже е пророчески, затуй удари ли камбаната триста пъти, минавам на страната на злото без никакви скрупули и съвести
                    Баба ме научи на много неща.
                    tnm

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                      Има един филм - "Триста"
                      хубав е филма.доброто мре.ама геройски рита камбаната
                      Има стари трейдъри има и смели трейдъри, но старите и смели трейдъри са само няколко

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от andi Разгледай мнение
                        а така.злото ще го бъде.ама засега е надолу.нал тъй схема
                        само дето не знаем докога
                        Има един филм - "Триста"
                        Баба ме научи на много неща.
                        tnm

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Shemata Разгледай мнение
                          Това Злато все още се държи над 1600 $ . Трябва вече да тръгва към 1400 $ . Не мога да разбера, кой купува на тези изключително високи цени
                          Тарикатите Shemata, тарикатите. Но те не се показват явно и шумно на борсите.

                          Коментар


                          • Това Злато все още се държи над 1600 $ . Трябва вече да тръгва към 1400 $ . Не мога да разбера, кой купува на тези изключително високи цени
                            Мнението ми не е препоръка!!!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Moesia Разгледай мнение
                              в-к Стандарт
                              "Средната цена на златото догодина ще бъде около 1775 долара за тройунция, прогнозира водещата френска банка БНП Париба (BNP Paribas), цитирана от ИТАР-ТАСС. Анализаторите на банката вчера разпространиха прогнозата в лондонското Сити. През 2013 г. те очакват средната цена на златото да достигне 2150 долара за тройунция. В сряда тройунция злато в Ню Йорк се търгуваше за 1614,7 долара. Това означава, че очакваният скок в цената на златото е около 10% за година и 30% за следващите две години."
                              а така.злото ще го бъде.ама засега е надолу.нал тъй схема
                              само дето не знаем докога
                              Има стари трейдъри има и смели трейдъри, но старите и смели трейдъри са само няколко

                              Коментар


                              • в-к Стандарт
                                "Средната цена на златото догодина ще бъде около 1775 долара за тройунция, прогнозира водещата френска банка БНП Париба (BNP Paribas), цитирана от ИТАР-ТАСС. Анализаторите на банката вчера разпространиха прогнозата в лондонското Сити. През 2013 г. те очакват средната цена на златото да достигне 2150 долара за тройунция. В сряда тройунция злато в Ню Йорк се търгуваше за 1614,7 долара. Това означава, че очакваният скок в цената на златото е около 10% за година и 30% за следващите две години."

                                Коментар

                                Working...
                                X