IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Песимизъм на БФБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
    Хайде де. Без да е препоръка за нищо

    Софарма
    МСХ
    Атера
    Еларг
    БРЕФ
    Софком
    Феърплей
    албена или албена инвест

    и две по рискови първата за спекула, втората дългосрочно
    пиб
    ихлбл

    И отделно стара планина холдинг, каолин, монбат - зависи към какво иска да има човек по-висока експозиция - към дивиденти, както съм ги дал или към такива които се движат с пазара
    Пълна трагедия е тоя списък. Всичко мина кото е имало досега това беше от тук на сетне остават само мечти.

    P.S: Айде до някаква степен Софкома иди дойди но другите са си трагедия.
    Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Ако разгледаш дивидентите акции как са се движили от 2009 насам ще видиш че това не е така.
      Зависи къде. Аз мисля , че и в Трейсето взеха някакъв дивидент а я ги виж къде са сега Имам и още примери.

      Най-големи късметлии излезнаха акционерите на Булгартабак които хем дивиденти взеха на няколко пъти, хем цената им се запази но разбира се всичко това може да се промени все пак влезна нов собственик там и аз не съм много оптимистично настроен за самия Булгартабак.
      Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от msimov Разгледай мнение
        На БФБ няма 10 позиции в които да можеш си разпределиш парите и да очакваш печалба към момента.
        Хайде де. Без да е препоръка за нищо

        Софарма
        МСХ
        Атера
        Еларг
        БРЕФ
        Софком
        Феърплей
        албена или албена инвест

        и две по рискови първата за спекула, втората дългосрочно
        пиб
        ихлбл

        И отделно стара планина холдинг, каолин, монбат - зависи към какво иска да има човек по-висока експозиция - към дивиденти, както съм ги дал или към такива които се движат с пазара

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          10 не е широка диверсификация - широка диверсификация е 500
          На БФБ няма 10 позиции в които да можеш си разпределиш парите и да очакваш печалба към момента.
          Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
            Тука съм съгласен... Но лично мен това, което ме е удивлявало е че уж зрели хора не знаят, че лихвата на банката е годишна, а си мислят че това е цялото оскъпяване... И аз не вярвах, че може да има толкова глупав човек, докате не се сблъсках с него... Даже и кратък спор водихме...

            А, че българина робува на недвижимия имот си е национална черта, какво да правиш... Поне винаги ще има работа за архитекти, инженери и строители...
            То може да е смешно, но най-заробената от ипотечни кредити професия според мен са кредитните инспектори

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Всъщност масовия случай в България е човек да има рискова експозиция само към недвижим имот и да кажем към пари вкарани в собствена фирма. Което всъщност е брутално рисково, особено пък при ливъридж 1/4 на недвижимия имот и да кажем 1/2 на собствения бизнес. Но като цяло този риск не е възприеман, защото човек винаги си мисли че контролира нещата, че контролира живота си. А това е една голяма заблуда, която единственото което прави е да потиска усещането за риск нейде в малкия мозък.

              Средния българин всъщност е настроен срещу риска и в същото време се е омотал в кредити. Срещу риска е, но разчита на доходи само от заплата и не спестява почти нищо, а купува на кредит без да се замисля. Срещу риска е, но купува жилище на маржин 1/10 ако му дадат от банката. Изобщо властва една рискова психоза, където да вкараш в акции 1000 лева се приема за ебаси риска, но да вземеш жилище с 10% собствен капитал е сигурна инвестиция. Нищо че при 1% спад на цената на това жилище губи 2 пъти повече разпределени за периода на кредита от тези 1000 лева за акции. А при 30% спад в цената на имота е загубил заплатите си за следващите 5 години.
              Тука съм съгласен... Но лично мен това, което ме е удивлявало е че уж зрели хора не знаят, че лихвата на банката е годишна, а си мислят че това е цялото оскъпяване... И аз не вярвах, че може да има толкова глупав човек, докате не се сблъсках с него... Даже и кратък спор водихме...

              А, че българина робува на недвижимия имот си е национална черта, какво да правиш... Поне винаги ще има работа за архитекти, инженери и строители...
              Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                Не, че нещо но чувал ли си приказката, че когато някой прави широка диверсификация играе за да не загуби, а не за да спечели...
                10 не е широка диверсификация - широка диверсификация е 500

                Коментар


                • Всъщност масовия случай в България е човек да има рискова експозиция само към недвижим имот и да кажем към пари вкарани в собствена фирма. Което всъщност е брутално рисково, особено пък при ливъридж 1/4 на недвижимия имот и да кажем 1/2 на собствения бизнес. Но като цяло този риск не е възприеман, защото човек винаги си мисли че контролира нещата, че контролира живота си. А това е една голяма заблуда, която единственото което прави е да потиска усещането за риск нейде в малкия мозък.

                  Средния българин всъщност е настроен срещу риска и в същото време се е омотал в кредити. Срещу риска е, но разчита на доходи само от заплата и не спестява почти нищо, а купува на кредит без да се замисля. Срещу риска е, но купува жилище на маржин 1/10 ако му дадат от банката. Изобщо властва една рискова психоза, където да вкараш в акции 1000 лева се приема за ебаси риска, но да вземеш жилище с 10% собствен капитал е сигурна инвестиция. Нищо че при 1% спад на цената на това жилище губи 2 пъти повече разпределени за периода на кредита от тези 1000 лева за акции. А при 30% спад в цената на имота е загубил заплатите си за следващите 5 години.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    Зависи в колко още компании извън БФБ е вкарал останалите. Но ако това му е единствената инвестиция в акции. Еми в такъв случай негови са си парите да ги троши както иска.
                    Не, че нещо но чувал ли си приказката, че когато някой прави широка диверсификация играе за да не загуби, а не за да спечели...
                    Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                      Интересно ми еда чуя какво мислиш за човек, който парите си на БФБ е вкарал на 100% в една компания?
                      Зависи в колко още компании извън БФБ е вкарал останалите. Но ако това му е единствената инвестиция в акции. Еми в такъв случай негови са си парите да ги троши както иска.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                        3 позиции си е хазарт с други думи. Всичко зависи дали ще си ги нацелил точно.
                        Интересно ми еда чуя какво мислиш за човек, който парите си на БФБ е вкарал на 100% в една компания?
                        Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          Елементарно, ако човек е сигурен в позициите си, и ги вижда евтини, няма всеки ден да пуска десетки постове за това колко са евтини.

                          Аз ти казах веднъж че правиш големи глупости, това с не повече от 3 позиции е също такова.

                          С 10 позиции риска на портфейла ти който ти носи един мажоритар или едно кофти стечение в дадена отделна компания ти е не повече от 10%. При три позиции ти е 33%. Така ако нещата се скапят с отделна компания или пък са пзара като цяло загубите са ти по-малки. Защото носиш в много по-висока степен пазарния риск и в много по-ниска степен риска на отделната компания. Т.е. шанса да падаш повече от пазара ти намалява доста.

                          Ако смяташ че борсата ще върви нагоре то повечето позиции ще вървят нагоре, но една част няма да вървят. като вземеш 10 позиции има голяма вероятност достатъчно от тях да нарастват. Но ако имаш само 3 е напълно възможно да си избрал точно тези 3 дървета които няма да дръпнат.

                          3 позиции си е хазарт с други думи. Всичко зависи дали ще си ги нацелил точно.
                          Mдаа, и аз гласувам с 2 ръце за това.
                          Не е да няма съвсем избор, все се намират поне 10-на свестни и що годе ликвидни акции дори и на БФБ.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от msimov Разгледай мнение
                            Злата орисница: И все да пада борсовата цена на акцията с повече от колкото е дивидента.
                            Ако разгледаш дивидентите акции как са се движили от 2009 насам ще видиш че това не е така.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Дивидентите са си супер. Все такава дивидентна доходност да дават и през следващите години
                              Злата орисница: И все да пада борсовата цена на акцията с повече от колкото е дивидента.
                              Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от msimov Разгледай мнение
                                Което само показва колко сме го закъсали щом до дивидентите опряхме на БФБ.
                                Дивидентите са си супер. Все такава дивидентна доходност да дават и през следващите години

                                Коментар

                                Working...
                                X