IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

    На мен ситуацията е ясна. За да не си намаля участието и да разводнява капитала, финансира новите придобивания с дълг. Да де ама тоя лостов ефект може да ухапе компанията много лошо ако нещо не върви по първоначален план - я поредица от лоши реколти, я рязко повишение на рентите, на лихвите по кредитите, или влошаване на бизнеса на Алмагест. И тогава на някоя банка може да не им издържат нервите и да обявят ивент оф дифолт. Не казвам, че ще се случи, но при една камара дълг рисковете са просто по-големи.

    Тук не сме САЩ където компаниите масово имат много заеми и където съществува много дълбок и ликвиден пазар на джънк бондс. Да живее Майкъл Милкен…
    Не знам какво ти е ясно, но при Агрия текущите активи, винаги са били много близки до общият дълг и в последният отчет пак е така. Това значи, че никакви придобивания не са правят с дълг, а изцяло със собствени средства, а дълг се ползва само и единствено за оборотни средства. Компанията във всеки един момент може да разпродаде всичките си стоки на склад и да си върне дълга, без да е застрашен нито един основен актив. Това по принцип за мен си е еталон. Повечето чужди компании в които инвестирам са на този принцип и за мен това си е приемливото и безрисково ползване на дълга. Разбира се, да допълня, че всеки да смята както си иска, защото то ако всички смятахме еднакво, то нямаше да има пазар
    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
      Ситуацията с дълговете не е много по-различна от тази през съответния период на миналата или на по-миналата година. Като цифра растат, но и компанията е пораснала.
      https://bse-reports.com/folder/1701270791_A72_235.html
      https://bse-reports.com/folder/1669390377_A72_225.html
      https://bse-reports.com/folder/1638195438_A72_215.html

      petyob, не се мъчи сам да измисляш счетоводството и финансовата теория - хората са понаписали вече туй-онуй по въпроса.
      На мен ситуацията е ясна. За да не си намаля участието и да разводнява капитала, финансира новите придобивания с дълг. Да де ама тоя лостов ефект може да ухапе компанията много лошо ако нещо не върви по първоначален план - я поредица от лоши реколти, я рязко повишение на рентите, на лихвите по кредитите, или влошаване на бизнеса на Алмагест. И тогава на някоя банка може да не им издържат нервите и да обявят ивент оф дифолт. Не казвам, че ще се случи, но при една камара дълг рисковете са просто по-големи.

      Тук не сме САЩ където компаниите масово имат много заеми и където съществува много дълбок и ликвиден пазар на джънк бондс. Да живее Майкъл Милкен…
      Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

      Коментар


      • Ситуацията с дълговете не е много по-различна от тази през съответния период на миналата или на по-миналата година. Като цифра растат, но и компанията е пораснала.
        https://bse-reports.com/folder/1701270791_A72_235.html
        https://bse-reports.com/folder/1669390377_A72_225.html
        https://bse-reports.com/folder/1638195438_A72_215.html

        petyob, не се мъчи сам да измисляш счетоводството и финансовата теория - хората са понаписали вече туй-онуй по въпроса.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от petyob
          добре, по-интересно е нетен дълг - 323 млн. Не виждам как се покрива от тези стоки, вземания и др. активи
          Абе имат си много дълг дори. Аз заради това махнах 2/3 от акциите като цените се повишиха. Притеснява ме толкова много дълг.
          Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

          Коментар


          • Първоначално изпратено от petyob
            добре, по-интересно е нетен дълг - 323 млн. Не виждам как се покрива от тези стоки, вземания и др. активи
            А колко са текущите активи, че да не ги покриват? Съвета ми да попрочетеш що е то финансови отчети. Има достатъчно информация безплатно.
            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

              не, не. Аз писах за слънчогледа, че не е публична, следя новините, но явно е скрита някъде. А за субсидиите - първо - бяха 12 млн. , второ бъха на друго място(уточнил съм), в отчета за полугодието, консолидиран.
              Скрита е в отчета
              9.1. Стоки 30 септември 2023 г. хил. лв. 31 декември 2022 г. хил. лв.
              Торове и препарати 9 321 17 212
              Пшеница 23 215 16 684
              Царевица 12 335 11 000
              Слънчоглед 54 642 7 032
              Ечемик 2 192 21
              Общо 101 705 51 949

              Какво си го задъвкал още от предното тримесечие тоя друг всеобхватен доход? Откъде си направил извод че там са субсидиите?
              Там са различни текущи преоценки на активи. Повечето гледаме Ексела, а не МСС.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                И аз писах, че за слънчогледа е публична. Чети по-внимателно отчетите
                ти самият писа, че "Друг всеобхватен доход, нетно от данъци" - са субсидии, защото аз се чудих какво е това?!? Старая се внимателно да чета отчетите, но явно не е достатъчно. В междиния доклад също не ги пише тези неща ...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                  не, не. Аз писах за слънчогледа, че не е публична, следя новините, но явно е скрита някъде. А за субсидиите - първо - бяха 12 млн. , второ бъха на друго място(уточнил съм), в отчета за полугодието, консолидиран.
                  И аз писах, че за слънчогледа е публична. Чети по-внимателно отчетите
                  Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                    Напротив публична е. Субсидиите си ги има. Не знам кой отчет гледаш
                    не, не. Аз писах за слънчогледа, че не е публична, следя новините, но явно е скрита някъде. А за субсидиите - първо - бяха 12 млн. , второ бъха на друго място(уточнил съм), в отчета за полугодието, консолидиран.
                    Last edited by petyob; 01.12.2023, 12:42.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Yori Разгледай мнение

                      Това не са ли субсидиите
                      II. Приходи от финансирания 2-1620 6 156 5 165
                      в т.ч. от правителството 2-1621 6 156 5 165
                      Да. И аз това погледнах и затова си редактирах мнението
                      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                        Напротив публична е. Това със субсидиите - Явно не са взели субсидии и затова няма как да ги има и в отчета.
                        Това не са ли субсидиите
                        II. Приходи от финансирания 2-1620 6 156 5 165
                        в т.ч. от правителството 2-1621 6 156 5 165

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                          Тази информация май не е публична? Ако е така, това обяснява и увелечението на кредитити и е много добре! Алонсо, как ще коментираш изчезването на субсидиите от "Друг всеобхватен доход, нетно от данъци" ?
                          Напротив публична е. Субсидиите си ги има. Не знам кой отчет гледаш
                          Last edited by Alonso; 01.12.2023, 12:27.
                          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                            По интересната промоция е тези 60 милиона похарчени за евтин украински слънчоглед. Наистина няма как да се правят точни прогнози, защото не знаем бъдещите цени, но пък сега можем много точно да смятаме актуалната печалба към всеки един момент, спрямо цената на слънчогледа. Според мен, Райков просто е нямал право да не напълни складовете до горе и евала че го е направил, защото сега имаме осигурена суровина за години напред на ниска цена и това смятам че се отразява много добре на бъдещите печалби.
                            Тази информация май не е публична? Ако е така, това обяснява и увелечението на кредитити и е много добре! Алонсо, как ще коментираш изчезването на субсидиите от "Друг всеобхватен доход, нетно от данъци" ?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                              По интересната промоция е тези 60 милиона похарчени за евтин украински слънчоглед. Наистина няма как да се правят точни прогнози, защото не знаем бъдещите цени, но пък сега можем много точно да смятаме актуалната печалба към всеки един момент, спрямо цената на слънчогледа. Според мен, Райков просто е нямал право да не напълни складовете до горе и евала че го е направил, защото сега имаме осигурена суровина за години напред на ниска цена и това смятам че се отразява много добре на бъдещите печалби.

                              Да, добре си го рекъл,- още след отчета си мислех да го напиша,- че Райков е запълнил и мишите дупки под склада със зърна, които ще преработват и продават през приличен марж във времето до новата жътва!
                              И още нещо важно ми направи впечатление,- завишените разходи по инвестициите в техника и прикачен инвентар! И това е стрелба около ДЕСЕТКАТА във времето !
                              Last edited by inta53; 01.12.2023, 11:09.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                                Не, няма реален паричен поток. Но и "гимнастика" не е подходяща дума, защото намеква за умишлена манипулация. Каквато в случая няма. И ти ако купиш нещо на промоция за примерно 45 лв. знаейки че реално на пазара струва 80 лв. и ти ще си смяташ, че реално си 35 лв. на далавера (печалба). Ами ето това е счетоводно отразено при Агрия.
                                Относно дивидента.. мажо ще реши. За мен и в двата случая решението ще е ок.
                                По интересната промоция е тези 60 милиона похарчени за евтин украински слънчоглед. Наистина няма как да се правят точни прогнози, защото не знаем бъдещите цени, но пък сега можем много точно да смятаме актуалната печалба към всеки един момент, спрямо цената на слънчогледа. Според мен, Райков просто е нямал право да не напълни складовете до горе и евала че го е направил, защото сега имаме осигурена суровина за години напред на ниска цена и това смятам че се отразява много добре на бъдещите печалби.
                                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                                Коментар

                                Working...
                                X