IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Yori Разгледай мнение
    На мен ми е любопитно дали при тези лихвени нива Райков ще вземе нов дълг за пристанището и маслобойната или ще вкара ЕБР като дялов инвеститор
    Ако гледаме историята досега, по-скоро нов дълг. Човека не иска да си разводнява капитала. А изглежда няма кинти да участва в едно бъдещо многомилионно увеличение за да си запази процента в компанията.
    Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

    Коментар


    • На мен ми е любопитно дали при тези лихвени нива Райков ще вземе нов дълг за пристанището и маслобойната или ще вкара ЕБР като дялов инвеститор

      Коментар


      • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

        от любопитство да питам - Софарма AD къде ще я сложиш - в growth или value?
        Зависи от игрите на чичо, по-скоро към value
        destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

          Все още не са високи разходите за лихви, а растящите компании обикновено имат отрицателни парични потоци. Ако искаш FCF yield, вземи си BERY, 12% правят и бухат повечето в обратно изкупуване. Growth vs value
          от любопитство да питам - Софарма AD къде ще я сложиш - в growth или value?
          Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

          Коментар


          • групата нараства с бързи темпове(по-бързо от дълговете) и се превръща в конгломерат, целящ все по-малко да зависи от трусове на земеделските пазари като последните две години.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

              Предвид колко са червиви с пари банките в бг, много дълг в компания на бфб не ме плаши. но това което не ми харесва е доста слабия пазар на слънчоглед в момента, който може да се спихне още в близко бъдеще

              https://www.mintecglobal.com/top-sto...al-competition

              "Meanwhile, Russian industry insiders disclosed significant sunflower oil sales to major markets like India, China, and the Middle East, albeit with relatively fewer documented transactions. If confirmed, Russia's substantial stockpile and the potential for increased crushing activities following a year of robust production and sustained demand could mirror dynamics akin to the wheat market. Competitive pricing strategies on Russian volumes might exert broader downward pressure on sunflower oil prices, posing a challenge for other sellers to compete against these attractively priced volumes."
              Тук се доверявам на Райков. След като е изтеглил дълг за да напълни складовете със слънчоглед, очевидно той е видял възможност да напълни складовете и да си подсигури суровина за две години напред на промоция. Не знам на какви цени е купил слънчогледа, но смятам, че при тези цени на олиото, само тази сделка ще донесе печалба на Агрия между 50 и 100 милиона през следващите две години. Чии данни, сметки и притеснения са били правилни само времето може да покаже.
              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                Финансовите им разходи са се учетворили за една година. От една страна дълът е повече, от друга им вдигат лихвите. При близо 400 милиона дълг един процент е 4 милиона. Не ми харесва, че оперативните парични потоци са хронично негативни. Това означава, че лихвите се плащат с нов дълг, вместо от оперативната дейност. Като гледам имат доста падежи на дългосрочния дълг през 2024 - над 12 милиона, отделно 19 милиона финансови разходи на година или консервативно за 2024 ще им трабва оперативен паричен поток от 31 милиона само да си покрият сегашните задължения. Овърдрафтите не ги броя. Дано не им дръпнат чергата под краката.
                Все още не са високи разходите за лихви, а растящите компании обикновено имат отрицателни парични потоци. Ако искаш FCF yield, вземи си BERY, 12% правят и бухат повечето в обратно изкупуване. Growth vs value
                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                Коментар


                • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                  Мерси за коментара. Но не си прав. Дългосрочния лихвоносен дълг нараства с 40 милиона спрямо декември 2022 (дълг + лизинг). С този дълг са закупували инвестиции, вкл. Алмагест. Не знам какво ти е еталон, но изглежда не си чел договори за банково кредитиране на корпоративни клиенти. Всичкия им овърдрафт е обезпечен и с ДМА, да тяхната скъпоценна земя е обезпечение по овръдрафтите им. Ако дифолтнат им гърми земята. Пак повтарям, не значи че ще дифолтнат но с тоя дълг дето нараства всяка година растат и рисковете. Това е единствената ми забележка към дружеството.
                  И аз мерси за коментара. Не съм чел банковите им договори и не знам какво пише в тях. Твърдя че нарастването на дълга е подплатено с нарастването на краткосрочните активи и че във всеки един момент Агрия може да изплати всичките си задължения, без да и се налага да продаде нито един дългосрочен актив и съответно го подплатих с цифри, извадени от отчета. Друго не знам какво да кажа
                  Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                    има дълг и дълг - Berry имат милиарди заеми и са им ниски лихвите защото компанията е супер финансово и има обезпечение. Една друга компания в портфейла ми има asset light бизнес в скапан сектор, съответно си плащат 17% лихва. Предвид колко са червиви с пари банките в бг, много дълг в компания на бфб не ме плаши. но това което не ми харесва е доста слабия пазар на слънчоглед в момента, който може да се спихне още в близко бъдеще

                    "
                    Финансовите им разходи са се учетворили за една година. От една страна дълът е повече, от друга им вдигат лихвите. При близо 400 милиона дълг един процент е 4 милиона. Не ми харесва, че оперативните парични потоци са хронично негативни. Това означава, че лихвите се плащат с нов дълг, вместо от оперативната дейност. Като гледам имат доста падежи на дългосрочния дълг през 2024 - над 12 милиона, отделно 19 милиона финансови разходи на година или консервативно за 2024 ще им трабва оперативен паричен поток от 31 милиона само да си покрият сегашните задължения. Овърдрафтите не ги броя. Дано не им дръпнат чергата под краката.
                    Last edited by keizer; 02.12.2023, 09:42.
                    Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                      Мерси за коментара. Но не си прав. Дългосрочния лихвоносен дълг нараства с 40 милиона спрямо декември 2022 (дълг + лизинг). С този дълг са закупували инвестиции, вкл. Алмагест. Не знам какво ти е еталон, но изглежда не си чел договори за банково кредитиране на корпоративни клиенти. Всичкия им овърдрафт е обезпечен и с ДМА, да тяхната скъпоценна земя е обезпечение по овръдрафтите им. Ако дифолтнат им гърми земята. Пак повтарям, не значи че ще дифолтнат но с тоя дълг дето нараства всяка година растат и рисковете. Това е единствената ми забележка към дружеството.
                      има дълг и дълг - Berry имат милиарди заеми и са им ниски лихвите защото компанията е супер финансово и има обезпечение. Една друга компания в портфейла ми има asset light бизнес в скапан сектор, съответно си плащат 17% лихва. Предвид колко са червиви с пари банките в бг, много дълг в компания на бфб не ме плаши. но това което не ми харесва е доста слабия пазар на слънчоглед в момента, който може да се спихне още в близко бъдеще

                      https://www.mintecglobal.com/top-sto...al-competition

                      "Meanwhile, Russian industry insiders disclosed significant sunflower oil sales to major markets like India, China, and the Middle East, albeit with relatively fewer documented transactions. If confirmed, Russia's substantial stockpile and the potential for increased crushing activities following a year of robust production and sustained demand could mirror dynamics akin to the wheat market. Competitive pricing strategies on Russian volumes might exert broader downward pressure on sunflower oil prices, posing a challenge for other sellers to compete against these attractively priced volumes."
                      destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                      Коментар


                      • Земите и базите са доста ниско оценени.;може да има и друга математика, примерно продажба на някои активи
                        очевидно тоя слънчоглед е купен на дъното като цена, нали нова фабрика се строи.ако се построи за 1 вместо за 3г години може и затова да е купен.

                        Коментар


                        • И в допълнение - просто Райков можеве да пусне едни варанти като Софарма и да вдигне капитала за да се финансира. Но той не иска и затова увеличава дълга. Друга математика няма измислена във финансите. Това и бях написал в предишния ми коментар.
                          Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                            Не знам какво ти е ясно, но при Агрия текущите активи, винаги са били много близки до общият дълг и в последният отчет пак е така. Това значи, че никакви придобивания не са правят с дълг, а изцяло със собствени средства, а дълг се ползва само и единствено за оборотни средства. Компанията във всеки един момент може да разпродаде всичките си стоки на склад и да си върне дълга, без да е застрашен нито един основен актив. Това по принцип за мен си е еталон. Повечето чужди компании в които инвестирам са на този принцип и за мен това си е приемливото и безрисково ползване на дълга. Разбира се, да допълня, че всеки да смята както си иска, защото то ако всички смятахме еднакво, то нямаше да има пазар
                            Мерси за коментара. Но не си прав. Дългосрочния лихвоносен дълг нараства с 40 милиона спрямо декември 2022 (дълг + лизинг). С този дълг са закупували инвестиции, вкл. Алмагест. Не знам какво ти е еталон, но изглежда не си чел договори за банково кредитиране на корпоративни клиенти. Всичкия им овърдрафт е обезпечен и с ДМА, да тяхната скъпоценна земя е обезпечение по овръдрафтите им. Ако дифолтнат им гърми земята. Пак повтарям, не значи че ще дифолтнат но с тоя дълг дето нараства всяка година растат и рисковете. Това е единствената ми забележка към дружеството.
                            Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                              На мен ситуацията е ясна. За да не си намаля участието и да разводнява капитала, финансира новите придобивания с дълг. Да де ама тоя лостов ефект може да ухапе компанията много лошо ако нещо не върви по първоначален план - я поредица от лоши реколти, я рязко повишение на рентите, на лихвите по кредитите, или влошаване на бизнеса на Алмагест. И тогава на някоя банка може да не им издържат нервите и да обявят ивент оф дифолт. Не казвам, че ще се случи, но при една камара дълг рисковете са просто по-големи.

                              Тук не сме САЩ където компаниите масово имат много заеми и където съществува много дълбок и ликвиден пазар на джънк бондс. Да живее Майкъл Милкен…
                              Не знам какво ти е ясно, но при Агрия текущите активи, винаги са били много близки до общият дълг и в последният отчет пак е така. Това значи, че никакви придобивания не са правят с дълг, а изцяло със собствени средства, а дълг се ползва само и единствено за оборотни средства. Компанията във всеки един момент може да разпродаде всичките си стоки на склад и да си върне дълга, без да е застрашен нито един основен актив. Това по принцип за мен си е еталон. Повечето чужди компании в които инвестирам са на този принцип и за мен това си е приемливото и безрисково ползване на дълга. Разбира се, да допълня, че всеки да смята както си иска, защото то ако всички смятахме еднакво, то нямаше да има пазар
                              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                                Ситуацията с дълговете не е много по-различна от тази през съответния период на миналата или на по-миналата година. Като цифра растат, но и компанията е пораснала.
                                https://bse-reports.com/folder/1701270791_A72_235.html
                                https://bse-reports.com/folder/1669390377_A72_225.html
                                https://bse-reports.com/folder/1638195438_A72_215.html

                                petyob, не се мъчи сам да измисляш счетоводството и финансовата теория - хората са понаписали вече туй-онуй по въпроса.
                                На мен ситуацията е ясна. За да не си намаля участието и да разводнява капитала, финансира новите придобивания с дълг. Да де ама тоя лостов ефект може да ухапе компанията много лошо ако нещо не върви по първоначален план - я поредица от лоши реколти, я рязко повишение на рентите, на лихвите по кредитите, или влошаване на бизнеса на Алмагест. И тогава на някоя банка може да не им издържат нервите и да обявят ивент оф дифолт. Не казвам, че ще се случи, но при една камара дълг рисковете са просто по-големи.

                                Тук не сме САЩ където компаниите масово имат много заеми и където съществува много дълбок и ликвиден пазар на джънк бондс. Да живее Майкъл Милкен…
                                Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                                Коментар

                                Working...
                                X