IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Корпоративна ТБ (6C9 / CORP) (архив до 17.10.2014 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Трябва ли да се рискува цялата финансова стабилност на страната, да се застрашават останалите банки и бюджета в тези несигурни времена? За да се спасяват изцяло капиталите на олигархията и парите на някои партии, които ако се наложи да се покриват, ще се събират за втори път от данъкоплатците?

    Ще бъде грешка да се спасява всичко от КТБ; http://borsi.dir.bg/_wm/library/item...5&df=8&dflid=3
    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

    Коментар


    • Изявление от временно отстраненото ръководство на КТБ АД:


      Уважаеми дами и господа,
      Бихме искали да коментираме съдържанието на изявлението на УС на БНБ от днес. Според това изявление:

      "На 18, 19 и 20 юни след множество медийни публикации и странната според нас пресконференция на тогавашното ръководство на Корпоративна търговска банка, от банката бяха изтеглени суми за близо 1 милиард лева".

      Държим да уточним, че тегленията започнаха след редица медийни и институционални атаки срещу КТБ АД още в седмицата преди 18 юни 2014 г., за което надлежно са уведомени президентът на Република България, председателят на Народното събрание, министър-председателят, управителят на БНБ, министърът на финансите, УС на Асоциацията на банките в България. Благодарение на дадената пресконференция и други адекватни действия на ръководството на КТБ АД в сряда следобед, на 18 юни 2014 г., тегленията бяха преустановени и дори имаше анулирани заявки на клиентите за тегления в брой.


      Две трети от тегленията през периода 13-20 юни са реализирани в четвъртък и петък - 19 и 20 юни 2014 г., след прочетеното по БНР анонимно писмо за привличането на подуправителя на БНБ Цветан Гунев като обвиняем.


      Според това писмо: "Гунев е разследван, защото е "обслужвал банката, чието име сами ще се сетите, и е нарушавал интересите на българските граждани и държава. Иначе казано, не е предприемал надзорни мерки за спиране на източването на тази банка и нейното оздравяване". В изявлението на БНБ от днес е посочено, че:

      "На 20 юни, петък, в 11.40 в БНБ бе получено искане от ръководството на Корпоративна търговска банка за поставяне на банката под специален надзор на основание на чл. 115, ал. 2, точки 2 и 3 от Закона за кредитните институции.

      Тъй като това не е широко известно и имаше неточни интерпретации в медиите относно първоначалните действия на централната банка, обръщаме внимание, че именно при такова искане Българската народна банка е длъжна по закон да наложи специален надзор. Което беше направено - първо при Корпоративна търговска банка, а после и при свързаната с нея Креди Агрикол България".

      Уточняваме, че специалният надзор беше наложен, след като на председателя на УС на КТБ АД Орлин Русев беше отказана ликвидна подкрепа от БНБ. При това положение единствената възможност да се запазят интересите на вложителите и клиентите беше да се поиска поставянето на банката под специален надзор, което ръководството на КТБ АД направи своевременно.

      Подчертаваме, че ръководството на КТБ АД не е искало Креди Агрикол България ЕАД да бъде поставяна под специален надзор.

      Бихме искали да обърнем внимание и върху изводите и твърденията, базиращи се на прегледа на одиторите:
      Според БНБ:


      "Резултатите по отношение на Креди Агрикол България са положителни. Това е добре управлявана банка с добри банкови практики. Състоянието на кредитния портфейл е много добро, неговото обезпечаване и необходимите провизии са на достатъчно добро ниво".

      Съгласно изискванията на закона докладът би следвало да бъде внесен в БНБ от квесторите, а не от одиторите и единствено квесторите са задължени да дадат окончателен доклад за състоянието на двете институции на базата на одиторския доклад. Факт е, че "добре управляваната банка" Креди Агрикол България ЕАД от години е на загуба, поради което се наложи и нейната продажба.


      За разлика от нея, "лошата" банка КТБ АД години наред е на печалба, като през последните години е в първата тройка по този показател. За нас е странно също така и как в рамките на 10 дни одиторите са успели да стигнат до каквито и да е резултати по отношение на състоянието на кредитния портфейл на КТБ АД, който е в размер на 5.4 млрд. лева, и се състои от близо 2000 кредитни досиета.


      Инсинуациите за преднамерено унищожаване на банкова документация са изключително тежки квалификации, които преди да бъдат отправени, би следвало да са подкрепени със съответните доказателства. Национална институция от ранга на БНБ би следвало да работи с точни показатели и факти, а не с вероятности и догадки. Със същата тежест може да се твърди, че има вероятност за унищожаване или изнасяне на документи по време на одита.

      "Странно е и другото заключение, че значителна част от портфейла сочи за свързаност между длъжниците и мажоритарния акционер".

      Първо, законът принципно не забранява свързаност, а въвежда правила, по които да бъде регулирана. Второ, всички свързани с банката лица, с които са сключвани банкови сделки, включително кредитни, са надлежно изброявани в одитираните годишни отчети на КТБ АД в съответствие с изискванията на закона и международните счетоводни стандарти.

      В изявлението на УС на БНБ се твърди: "В резултат на липсата на достатъчно информация одиторите изразяват мнение, че не може да се оцени финансовото състояние на длъжниците и възможността им да обслужват кредитите си. Не могат да бъдат оценени също така и наличието и качеството на обезпеченията, което от своя страна води до невъзможност за съставяне на крайно заключение за състоянието на кредитния портфейл в размер на 3.5 млрд. лв. За съжаление тези действия не могат да бъдат регистрирани с инструментариума на дистанционния банков надзор и навеждат на мисълта за умишлени злоупотреби".

      Всеки непредубеден човек би си задал въпроса по какъв начин отсъствието на заключение може да навежда на мисъл за "умишлени злоупотреби" и до съзнателно ощетяване на банката със стотици милиони левове. Фактите показват, че към 31 май необслужваните заеми в банката са в размер под 2%.

      Всички останали заеми са редовно обслужвани и всички лихви са погасявани навреме, с която информация БНБ разполага. Безпочвените и в разрез със законовите изисквания твърдения за свързаност между г-н Василев и кредитополучатели, формиращи кредитен портфейл на стойност 3.5 млрд. лв. според нас не дават никакво основание те да бъдат обособявани извън съвкупността от клиенти - кредитополучатели на банката, и да бъдат третирани при изключително по-неблагоприятен режим.


      Не желаем да коментираме деленето на активите на КТБ АД на "добри" и "лоши" - категории, които са приложими в други области, а не в банковото дело. Не виждаме също така правната възможност за одържавяване на този етап както на КТБ АД, така и на Креди Агрикол България ЕАД, но може би предстои съответната промяна в закона, целяща национализация на частни финансови институции, което ще бъде прецедент не само в най-новата ни история след 1947 година, но и в рамките на ЕС, и в пълно противоречие с основните принципи, залегнали в Лисабонския договор.
      С коментара, че: "Разследващите органи могат да отговорят на въпроса дали по този начин мажоритарният собственик не е ограбил собствената си банка", БНБ влиза в пряко противоречие с чл. 103, ал.2, т. 22 от ЗКИ, който позволява да се прави публично оповестяване на нарушение и нарушител, но в случая няма нито издадено постановление за нарушение, нито констатиран нарушител.

      По отношение на твърдението, че: "Прокуратурата на Република България може да разчита напълно на експертния потенциал на БНБ, за да стигне докрай в търсенето на цялата истина по този криминален случай", заявяваме, че квалификациите за злоупотреби, за ограбване и за криминален случай са в прерогативите на други органи, а не на институция като БНБ, и подобни недоказани твърдения не би следвало да бъдат публично оповестявани от отговорни длъжностни лица от Централната банка.

      В заключение бихме искали да попитаме как се случи така, че на "лошата" банка КТБ АД беше разрешена покупката на Креди Агрикол България ЕАД след обстойно изследване от страна на БНБ на актуалното й финансово състояние, и сделката беше финализирана един ден преди масираната атака срещу КТБ АД, а на 17 юни 2014 г. - три дни преди поставянето на КТБ АД под особен надзор БНБ уведоми цялата общественост, че: "БНБ категорично потвърждава, че банковата система, включително и КТБ, е с висока ликвидност и капиталова адекватност и функционира нормално".

      В кой случай БНБ каза истината - тогава или сега? И кога БНБ е пълнила КТБ АД, че да твърди, че е "каца без дъно"?



      Read more: http://news.plovdiv24.bg/503595.html#ixzz37AYvHQEm
      "Живота е това,което ни се случва сега докато правим планове за бъдещето"Дж. Ленън

      Коментар


      • Кога ще пуснат картоните в търговия - на 21-ви ли?
        Не е препоръка... !!!
        "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

        Коментар


        • след малко "Цецо Мустака " на живо в Лице в лИЦЕ НА бтв
          Обявиха в новините им

          Коментар


          • Мдам – вярно клиентите и ще ни излязат скъпи.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Театър ли гледаме цял ден?

              Цветан Василев: Как съм изнесъл милиони на 19-ти, като от 10-ти не съм в България?
              http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4186459

              Коментар


              • В момента по канал3 върви пресконференция на Искров, дава отговори по писмото на Василев.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от rogers Разгледай мнение
                  Одитора работи с документи - ако даден докумет е фалшив или изчезне одитора няма проблем
                  Не е точно така! Одита не е просто едно механично преглеждане на книжа! Ако даден документ очевадно е фалшив или противоречи на икономическата локика одиторът е длъжен минимум да напави забележка в доклада си. Ако банката има много по малко лоши кредити от средното за пазара, а в същото време дава лихви по депозити двойно по високи от пазарните, одиторът също е длужен да напише забележки за рисковете произхождащи от подобна политика и евентуално да се усъмни във верността на предоставените им документи.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Radoslava Разгледай мнение
                    Браво, много добър отговор на г-н Василев.
                    Защо не се позволи на акционерите да съберат някой и друг милиард и да оправят положението?
                    Нека съда да действа, не може така.
                    Хех..."някой и друг милиард". Цялата банка струва(ше) към 600-700мил макс. Кой, освен държавата ще тръгне да налива милиарди вътре. Ако бях на мястото на оманците просто щях да пия една студена вода и да пиша загубата в графа "Lessons learned - never do business with bulgarians again"

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pumpkin Разгледай мнение
                      Къде е качен този отговор?
                      http://www.blitz.bg/news/article/278630

                      Коментар


                      • Одитора работи с документи - ако даден докумет е фалшив или изчезне одитора няма проблем

                        Първоначално изпратено от MZ/X Разгледай мнение
                        Не засегнаха главният въпрос! Какви последствия би имало ако се окаже, че одитора съзнателно е прикривал различни схеми и има ли одитора финансова отговорност?

                        Коментар


                        • Къде е качен този отговор?
                          Единствената ми препоръка: Консумирайте алкохолни напитки в умерени количества

                          Коментар


                          • а защо нямаше и някои от КФН да се изкаже все пак е публична компания
                            всякви други неграмотници се изказаха не по темата
                            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
                              Ооооо, Менда Стоянова захапа KPMG! Ще имам да я черпя!
                              Не засегнаха главният въпрос! Какви последствия би имало ако се окаже, че одитора съзнателно е прикривал различни схеми и има ли одитора финансова отговорност?

                              Коментар


                              • Ооооо, Менда Стоянова захапа KPMG! Ще имам да я черпя!

                                Коментар

                                Working...
                                X